N°. 7518. Tweede Blad A0. 1890. Woensdag 11 Juni. ier-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsehe Bcricliten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomnaers f 1 .85. - 2.50. - 0.10. BDKEAV; HARKT, K13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De wetsontwerpen tot onteigening voor den aanleg van kunstwegen in Limburg en tot afstand van grond aan de gemeente Zwijn- drecht hebben, blijkens de verslagen, bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer tot geen bedenkingen aanleiding ge geven. SCHIEDAMÏO Juni 1890. De verkiezing van leden der Eerste Kamer, ten gevolge van de periodieke aftreding van een derde gedeelte der leden, zal dit jaar op Dinsdag 8 Juli geschieden. Alsdan treden afin N o o r d-B rabant de hcoren mr. J. B. Hengst en mr. J. G. de Bruynin Gelderland de heeren jhr. F. X. J. van Nispen tot Pannerden en mr. W. O. baron van Pallandt van Waartlen- burg en Neerijnenin Z u i d-H o 11 a n d de heeren Hendrik Muller Sz., mr. S. A. Veniug Meinesz, mr. J. van Gennep en mr. B. M. Yüelander Hein in N o o r d-H o 11 a n d de heeren jhr. mr. D. van Akerlaken, mr. G. van Tienhoven en J. Prinsin Utrecht de heer mr. R, Melvil baron var. Lijnden; in Friesland de heer mr. "W. J. van Wclderen baron Rengers; in Overijsel de heer A. J. Blijdensteinin Groningen de heer D. K. Welt; in Drente de heer mr. A. E, J. Nijsingh en in L i m b n r g de heer L. II. A. Magnée. In Zeeland treedt ditmaal geen lid af. Reeds vóór het bericht in de dagbladen verscheen, dat de minister van binnenland sehe zaken het afbreken van het historische waterpoortje te Maastricht verboden lmd, Was het reeds onder de slagen van den moker gevallen en afgebroken. Den 8n Mei jl. is namens de koninklijke vereeniging van N.-I. oud-strijdersmotto »JeMaintiendrai",te Rotterdam en hare zuster- veveenigingen te Amsterdam en Heider door hare afgevaardigde deputatie bjj de plechtige onthulling van het monument op liet graf van Jacob Hobein, oen duurzame krans gevoegd hij die, welke door den burgemeester van Vlissingen namens de burgerij was neergelegd. In het midden van den krans is een mid delstuk aangebracht met het opschrift :*Hulde aan de nagedachtenis van Jacob Hobein, 19 Maart 1831—1890. Daarop volgen eenige dichtregelen. Daar de vereenigingen niet gaarne dit kostbare stuk aan alle weersgesteldheid wil den prijsgeven, besloten zij aan de besturen vna de Nederlandsche en Belgische sociëtei ten te Vlissingen, waarvan Ilobciu lid was, de medewerking in te roepen voor eene om sluiting van dien krans ten koste van ge noemde corporaties te willen zorgen. Aan dien wenscli zal worden voldaan. Op 18 Juni, Waterloo's gedenkdag, zal de uitvoering plaats hebben van den Ned. zan- gersbond, waaraan ongeveer duizend personen zullen deelnemen, te Apeldoorn op het land goed »Marialust", daartoe welwillend afgestaan door den lieer Van der Houwen van Oordt. Ter afwisseling van den zang zullen als sprekers optreden de heeren ds Wiersma van Amsterdam, ds. Hattink van Apeldoorn, en ds. Heineken van Amerongen. De Heraut zegt, dat de heer mr. W. H. de Savornin Lobman, benoemd tos buitengewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit bij de «Vrije Universiteit", daar niet optreedt als epvolger van zijnen vader, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman; deze is voor den duur van zijn ministerschap op non-activiteit gesteld. De militaire wielrijders worden voortaan met de revolver bewapend en zullen bij hunne oefeningen onder toezicht van officieren met de samenstelling en het gebruik van dat wapen worden bekendgemaakt. Langs de ZW.-kust van Ierland wordt door de tolbeambten, evenals door de Jol- stoomkotter IIavert/, nauwkeurig gelet op het binnensmokkelen van goederen, welke, volgens rappo.-t, door Hollandsche (Dutch) schoeners aan visseherlieden en schepen, die naar Queenstown bestemd zijn, verkocht worden. Voornamelijk heeft dit betrekking op tabak, sigaren en brandewijn. Elk te Queenstown aankomend schip wordt nauw keurig onderzocht. Bij aankomst Vrydag van liet Noorsche schip Mentorvan Buenos- Ayres, werd bij onderzoek 30 pond tabak gevonden, behoorende aan den matroos Anton Olsen. De tabak werd in beslag en de schuldige in hechtenis genomen. Deze werd veroordeeld om 100 p. st. boete te betalen of 6 maanden in hechtenis door, te brengen. Op het schip is voorloopig beslag gelegd. Het zeebad te Schcveningen werd Zaterdag ochtend te 7 uren geopend. Ten gevolge van den scherpen en killen noordenwind werden er dien dag slechts weinig baden genomen. Op Sclieveningen en aan 't strand is het nog stil. Eenige logeergasten zijn reeds aan gekomen. Onlangs is gemeld, dat een eltjarige knaap te Haarlem was gestorven onder omstandig heden, die aan de justitie aanleiding gaven een onderzoek van het lijk tegelasten. Men dacht aan vergiftiging. Thans kan het Ilaarl. Dagbl., op gezag van den officier van justitie, mededeelen dat de justitie uit het onderzoek geenerlei aanleiding heelt gevonden eene strafvervolging in te stellen. Ylanrdlngen. Door de harddraverij-ver- eeuiging »De Eendracht" alhier is nader be sloten, op den 18n Juni a.s. niet twee, zooals aanvankelijk het plan was, maar slechts óen harddraverij te houden, en wel des voormid dags te elf' uren voor paarden van zessen klaar, mits op de korte baan nog geen prijs gewonnen hebbende boven de 200. De prijs zal zijn f 150 en de premie f50. Aan de volksspelen zal nu meer uitbreiding worden gegeven. Maassluis. In de quaestie over het plaatsen van een weg op den legger der wegen tusschen Ged. Staten en den heer j. M. van der Lely is door den Raad van State uitspraak gedaan en het besluit van Ged. Staten vernietigd. Delft. Nauwelijks is op bevel van liet Haagsche gemeentebestuur do spuiing door liet ververschingskanaal voor vier maanden ge sloten of men kau reeds volop van de uitwa semingen van liet water om en nabij onze gemeente profiteeren. Zondag was de toestand van de Haagsche Vliet reeds zoo dat een wan deling langs den nog altijd schoonen Haagsclien straatweg zoo goed als onmogelijk was. Toen Zondagmiddag omstreeks vier uren een stoom boot het singelwater passeerde, zag men nabij de brug aan do Watersloot menigen wandelaar den zakdoek voor mond en neus houden, en daar bestonden zeer gewichtige redenen voor. (D, O.) Delft. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen A. O.boterkoopman wonende te Schipluiden, wegens het voor handen hebben van eene hoeveelheid boter in potten, waarop nocli het woord margarine, noch het woord surrogaat voorkomt. Een gedeelte van de in beslaggenomen boter is naar de bevoegde autoriteit ter onderzoek opgezonden. Delft. Zondagavond, omstreeks 6'/, uur, wilde de 66-jarige W. H., wonende te Rot terdam, door ophanging een einde aan zijn leven maken en koos daartoe de laan naar «Jaffa" alhier. De heer T., kort daarna daar voorbijgaande, maakte hem los, waarna hem bleek, dat de man bewusteloos was; hij waarschuwde de politie, die den bewustolooze naar het bureau overbracht, alwaar hij echtcrspoedig bijkwam, terwijl de ontboden geneesheer last gaf hem naar het ziekenhuis over te brengen. 's-Gravcnzande, In den ouderdom van ruim 80 jaar is alhier overleden de heer B. v. d. Ende, oud-strijder van 183031. Boskoop. De 75ste verjaardag van den sing van Waterloo zal alhier op 18 Juni feestelijk herdacht worden. De vereeniging voor volksontwikkeling geeft, in verband met de feestcommissie, een schoolfeest aan de kin deren der openbare school. Het Boskoopsch fanfarekorps zal zich op den (iorpstoren doen hooren, terwijl een feest terrein wordt ingericht, waarop, onder meer, ook een landelijk bal zal plaats hebben. Amsterdam, Zondag 22, Maandag 23 cn Dinsdag 24 dezer zal alhier de feestelijke gedenking plaats hebben van het veertig jarig bestaan der broederschap van candidaat- notarissen in Nederland. Van den minister van justitie en andere hooge autoriti.cen is de verzekering ontvangen, dat zij het feest op eeD der dagen hopen te kunnen bijwonen. Wierir.gèrtvaard. Ook bier zal 18 Juni herdacht worden door een schoolfeest, volks spelen en algemeene bijeenkomst des avonds in eene ruime kolfbaan. Finstcrwohl. Vanwege de hier bestaande werkiiedenvereeniging gaat bij de ingezetenen een adres aan de Tweede Kamer rond, het verzoek inhoudende den persoonlijken dienst plicht, zonder uitzonderingen, in de wet op de nationale militie op te nemen. Het aantal handteekeningen is groot. In eene vergadering te Snint-Etienno, welke door 1500 mijnwerkers word bijgewoond, is tot eens algomeene werkstaking in het bekken besloten, Te New-York dreigen 25,000 arbeidors in het bouwvak met werkstaking. Volgens van den7/19en Mei foopende ambtelijke berichten was de toestand van hot winterkoren in het grootste gedeelte van Rusland gunstig, en op vele plaatsen zelfs zeer gunstig. Middel matig was het gesteld in Lijfland, Koerland, Poien, Podolië en Bessarabië; ongunstig in eenige noordoostelijke gouvernementen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Berlin. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 12 Juni a. s,, des avonds ten 7 ure. Aan geagreëerde klerken der posterijen wordt de gelegenheid geopend zich vóór 1 Juli a. s. aan te melden tot deelneming aan het in den loop dier maand te houden onderzoek om voor benoeming tot klerk bij de rijkstelegraaf in aan merking te komen. In 't verkeer met Rumenië zijn voortaan ook postpakketten tot een gewicht van 5 kilogram men, alsmede postpakketten met aangegeven waarde van ten kongsie fr. 500 en met ver rekening tot een maximum bodrag van fr.3Q0,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5