Uit een Dagboek. ,A°. 1890. Zaterdag 14 Juni. N°. 7521. SCHUTTERIJ. Kennisgeving. KENNISGEVING. Feu 11 e t o n. V ier-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiidsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. G D U R A N T. Aboknementsprijs, per kwartaalƒ1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afionderlijke nommers - 0.10. BUREAU: MARKT, «5, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat de Alphahetische Naamlijst van de ingeschre venen voor de Schutterij, te rekenen vai den IC •steer, ter inzage zal liggen op de Secretarie der Gemeente; dat DE LOTING voor de Schutterij, tusschen de ingeschrevenen san dezen jare, zal plaats hebben ten Raadhui-." op Maandag, den 23 Junij eerstkomende, des namiddags tezes ure; En eindelijk dat bij de Loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om do redenen van vrijstelling op te geven. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 13 Junij 1800 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN Dl IK VAN MATENESSE. .De Secretaris, A. W. MULDER. Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de verzoeken van: 'lo. De directie van'de «Sehiedamsche spoe ling vereeniging" om vergunning tot uitbrei ding barer spocllngmcclfabrlek aan den Noord vests ingel, wijk B, No. 97/98, kad. sectio H, No. 264; 2o. A. J. ENGER1NG om vergunning tot uit breiding zijner brander)) aan de Westor- lta.de, wijk G, No. 328, kadaster sectie M, No. 414, o. a. door het plaatsen van eene stoommachine van 2 p. kr., met ketel en 3o. E. II. IlIS om vergunning tot uitbrei ding zijner branderijen aan den Noord- vest wijk D, no. 155/156, kadaster sectie A. No. 989 en wijk D, No. 162, kadaster sectie A, No. 1117 door liet plaatsen van een stoom machine in de eerstgenoemde van 2 en in de laatste van l'/s p. kr. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 {Staatsblad no. 05); Doen te weten; Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter versie gelegd dat op Donderdag den 2Gen Juni) a. s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór liet tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den '12 Junij 1890. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing het wetsontwerp, waarbij vrouwen verkiesbaar werden gesteld voor de graafschapsraden, met 119 tegen 45 stemmen verworpen. De katholieke markies Ripon, de graven Derby en Granville verdedigden het ontwerp, dat door de regeering werd bestreden. Hij of zij is »in luck", want hun kind is gestorven, is in eenige plaatsen van Engeland een gebruikelijk gezegde. Een jongen toonde zich laatst o. a. zeer verheugd, omdat hij een nieuw pak had gekregen, waarop de heer, die met hem sprak, hem vroeg, of het betaald was. «Neen, maar moeder zal het betalen zoo dra Sarah (zijn zusje) dood is, want dan krijgt zij 4 pond." In doorslag schijnt er 4 a 5 pond op elk «engeltje" te worden verdiend. In het Hoogerhuis komt thans een ontwerp van den bisschop van Peterborough, om dat vreeselijk kwaad tegen te gaan, in behande ling. Het stelt een maximum-uitkeering bij het overlijden van kinderen naar de verschil lende leeftijden vast en bevat maatregelen olh geknoei tusschen ouders en agenten tegen te gaan en strenger voorschriften betreffende de lijkschouwing van kinderen. In het Lagerhuis heeft de minister Fer- gusson verklaard dat Portugal in beginsel aangenomen heeft de door Engeland en Amerika voorgestelde scheidsrechterlijke be slissing in zake de Delagoabaai-spoorweg- aangelegenheid. De minister verklaarde voorts, geenerlei mededeeling te kunnen doen nopens den stand der onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland betreffende Afrika. In eene bijeenkomst van leden der conser vatieve partij heeft lord Salisbury te kennen gegeven dat de regeering de wetsontwerpen betreffende de tienden en liet inkoopen van landerijen in Ierland niet prijsgeeft. Het bericht omtrent Herbert Bismarcks huwelijk met een Engelsche dame wordt tegen- gesproken. Aan de Times wordt uit "Weenen bericht, dat het rapport der Servische commissie, welke naar Toplitza gezonden was om naar de jongste moordtooneelen onderzoek te doen, behelst dat de Arnauten 82 personen ver- moord hebben. De Times meldt uit Buenos-Ayres, dat de wensch van het Kabinet schijnt vast te staan, om aan bet algemeen verlangen naar finan- cieele hervormingen te gemoet te komen. Dó nieuwe minister van financiën verzet zich tegen eene verdere uitgifte van hypotheek- honds. Te New-York heet de grootste schrik te heerschen onder de eerste mode-kleeder makers, omdat de politie beweert, de namen en woonplaatsen te kennen van hen, die medeplichtig zijn aan liet tolvrij binnensmok» kelen van Engelsche gemaakte kleederen. Nadere berichten uit Bihée melden, dat dó bevelhebber Silva Porta inderdaad zelfmoord pleegde uit spijtigheid orndat bij niet geraad pleegd werd nopens de Coneeiros-expeditie. Porta omhulde zich met de Portugeesche vlag, en deed zijn eigen woonhuis door veertien vaatjes buskruit in de lucht vliegen. Uit China wordt aan de Times gemeld, dat op het eiland Formosa, wnar lang onlusten geheerscht hebben, een formeele opstand uit gebroken is onder de inlanders. Dezen hebben aanvankelijk de Chineesche troepen geslagen j de generaal van die troepen is daarop gade- Tan Yllssingen naar Pretoria, de hoofdplaats van de Zuidnfrikaansclio Republiek (Transvaal). 9- 7 Januari. Tegen 12 uren gaan wij met cabs naar da boot, nemen daar koelies aan om onze kisten naar ons hotel te vervoeren en na eene vervelend lange inspectie door de douanen mogen wij door de poort dor dokken met onze bagage de stad binnenrijden. Nu het middagmaal wnndelen wij door de stad, Zij is van hetzelfde type als Palmas. Alle huizen zijn met grauw cement bestreken, be vatten zoo weinig en zoo klein mogelijke ramen, zijn voor het grootste gedeelte van platte daken voorzien en bevatten hoogstens twee verdiepingen, zoodat de aanblik van een straat iets eentonigs heeft en niet de afwisseling aanbiedt van onze stialen, met haar gevoegde of fijn gesneden huizm, voorzien van schuine daken in afwisse lenden vorm, en prijkende met hunne vriende lijke witte gordijnen of groene jaloezieën. Allerlei vreemds trekt onze aandacht. Negormeiden, gekleed met geheel blauw, geel of rood kostuum, loopende op bloote voeten of op vierkante plank jes met houten klosjes van voren en van achteren, die aan den voet bevestigd zijn met een kort touwtje, dat tusschen den grooten en den daaraan volgenden teen loopt, wagens met een groot aantal ossen of muilezels bespannen, vruchtenverkoopers en verkoopsters, die op den oenen schouder aan een lang juk twee manden, óen voor éen achter zich, dragen en de verschillende soorten van zuidvruchten ten verkoop aanbieden; kortom, we hebben oogen te kort. Ook wat de prijzen der waren betreft, gevoe len wij, dat wij in den vreemde zijn. Het min ste, wat men hier koopt, betaalt men met een threepence, 15 cents, een sixpence, 30 cent, of een shilling, 60 cents. In do bars of koffiehuizen vindt men geen stoelen en-tafeltjes, zooals bij ons; men gebruikt alles aan de toonbank. Het nieest wordt bier limonade, gemberbier of - sherry gedronken. Gebruikt men hot een of' ander, dat uit een flesch moet worden toege diend, dan zet men hot glas en de gevulde flesch voor u en ge bedient u zelve. Voor eerstge noemde dranken en voor de jenever betaalt men een sixpence per glas, voor een half fleschje bier een shilling, voor een rookbare sigaar een six pence, enz. Heerlijke, saprijke vruchten, zooals perziken, abrikozen en meloenen, kosten hier weinig. Wij eten ze hier op den 7den Januari. Na den middag, nu de grootste warmte over is, bestijgen wij den Tafelberg, die in werkelijk heid veel hoogar en moeilijker te hestijgen is, dan het wel schijnt. Langs zijn groene helling staan witte huizen, hier en daar een boerderij, waaromheen groene weidon, ruwe steenvlakten, diepe watervoren en donkere bossohen. Van den top des bergs gelijkt de stad met baar witte huizen en blinkende da ken een bouwwerk van kindei handen uit een Neurenburger speelgoeddoos, en de prachtige Tafelbaai oen waschkom, waarin papieren scheep jes drijven. Vermoeid van het loopen, waarnemen, en ge nieten, slapen wij 's avonds spoedig in om weer vroeg uit de veeren te zijn op den morgen van den Ssten Januari. Wij huren voor zes gulden een rijtuig met twee paarden voor vijf personen en rijden naar het heerlijke uitspanningsoord van Kaapstad, genaamd «Wijnberg", gelegen opeen uur afstands van die stad. Terecht draagt dia plaats haar naam, omgeven als zij is doof bergen, welker zonzijden begroeid zijn met wijn gaarden, afgewisseld door lachende velden, die u tot genieter, uitlokken. Te twaalf uren komen wij weer in Kaap stad terug, en nu is onze eerste zorg, na het middagmaal gebruikt te hebben, ons te provian- deeren voor de reis naar Kimberley. Wij koo- pen voor ons vieren bussen corned Leaf, inge legde zalm, waterzakken om het onmisbare vocht in mee te voeren, acht flesschen sherry en eene hoeveelheid zure tabletjes en drop. Wij laten onze bagage naar het station brengen, nemen voor f 64 elk een spoorkaartje, di ingen met grnote moeite door eene dringende menschenmassa heen en voroveren een coupé, die ons vieren gedurende ruim twee dagen tot verblijfplaats strekken zal. Zulk eene coupé is volgender wijze ingericht* Zij bevat plaats voor vier personen, in eiken hoek éen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1