M Bnnenlan cls ch e Berichten. Gemengde Berichten. H.echtza ke a. IK 0 n d e r w ij s. re ncodig; de premie voor pensioen verzekering moet in het Joon begrepen zijn; hij de be taling van het loon moet die premie ter zijde gelegd wordende werkgever zorge dat die premie voor geen ander doel besteed wordt. Thans, na de theorie, de praktijk. Wij laten hier de mededeelingen volgen eener firma, die naar onze meeningde koe bij de hoorns heeft ge /at. Zij schrijft, dat onze firma vroeger steeds voor hare vaste pakhuisknechts op hunnen ouden dag gezorgd heeft, doch thans sedert enkele jaren heeft Ingevoerd, dat niemand meer als vaste kneeht woidt aangenomen, die zich niet een pensioen van f8 's weeks op 60-jarigen leeftijd ver zekert. Op die wijze hebben wij thans vier knechts in dienst. Wij betalen de jaarpremie vooruit voor hen en houden p. m- 'U daar van in en verrekenen dan het verschil aan het eind van het jaar. Bij de vaststelling en herziening der weekloonen wordt door ons zeer bepaald rekening gehouden met het feit, dat deze werklieden later niet ten insteder zaak komen, zooclat feitelijk een groot ge deelte der premie door ons betaald wordt, doch onze zaak daardoor ook later van moreeie verplichtingen in die richting' ontheven >s. Als voorbeeld dient, dat een jongen van 43 jaar voor een pensioen van f 8.op 60-jnrigen leeftijd, een janrpremie van fl9.G0 betaalt, waarvoor hem wekelijks 40 cents gekort wordt en hij aan het eind van het jaar f4.20 als verrekening ontvangt." Gaarne vermeerderden wij deze aanhalingen met nog tal van andere. Als het gegevene echter velen opwekt, kennis te maken met deze vereeniging en haar streven, misschien dat dan ook hier eenmaal het een en ander in prnctijk wordt gebracht, wat eiders met zoo gunstiger» uitslag werkt. SCHIEDAM, 14 Juni 1890. lledennamidtlag ten twee ure kwam ander maal de gemeenteraad bijeen om het in de zitting var» Woensdag, die tot heden was verdaagd, onafgedane ten einde te brengen. Tegenwoordig waren 15 leden, afwezig de heeren Loopuyt, Van Erpecum en Bergsma inet kennisgeving, en Iloogendam. Allereerst kwam nu aan de orde het voor stel van burgemeester en wethouders, naar aanleiding van een bij hun college ingekomen schrijven der plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs, om, daar het achtste lokaal der 2e openbare armenschool, na de laatste aanneming van leerlingen, in gebruik is genomen, nan die school het aantal onderwijzers der 3e klasse met éen te ver meerderen on de betrekkelijke verordening in dien geest te wijzigen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Het verzoek der afdeeling Schiedam van het Nederl. onderwijzersgenootschap om het vroegere gymnastieklokaal achter het post kantoor, des Zaterdagsmiddags na hal ft wee ure te mogen gebruiken voor hare instel lingen, tegen een door den gemeenteraad te bepalen huur werd mede met algemeene stem men aangenomen en liet bedrag der huur, onder eenige voorwaarden, bepaald op f 25. Op het in de vorige zitting ingekomen adres van C. Mol, aannemer van de leverantie van houtwaren ten dienste der Fabricage over 1889, om alsnog ontheven te wordeirvan de boete ad f 200. hem opgelegd voor te late levering, door den gemeenteraad in zijne zit ting van 31 Januari jl., is nfgewezen mei 14 togen 1 stem, die van den heer Elzevier Dom. Het verzoek van H. B. Heggelman om af stand van 4 centiaren grond van de gemeente, grenzende aan de onlangs door hem gekochte woningen aan de Laan (het zoogenaamde Willemshofje), werd op grond van het rapport der commissie van fabricage, dat de afstand daarvan ontried, met algemeene stemmen afgewezen. Na mededeeling, door den voorzitter, van den afloop der aatibesteding op 18 Februari jl. van de materialen ten behoeve der fabri cage in 1890 en cüe van 10 April van een stoomketel voor het stoomgemaal nabij de begraafplaats, liet deze de deuren sluiten en bleef men nog geruimen tijd in besloten zit ting bijeen tot het aanhooren van eéne mede deeling van eenige raadsleden. No heropening der deuren vereenigde de raad zich unaniem met de volgende door den heer Swart voorgesteldemotie»De raad der gemeente Schiedam, gehoord het rapport der. commissie, 17 Februari jl., benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de middelen, die zouden kunnen leiden tot bevordering der scheepvanrtbelangen van Schiedam, van oor deel dat het gemeentebelang de openbaarma king van het rapport dier commissie verbiedt, neemt dit rapport voor kennisgeving aan. Uit Kamer ingediend wetsontwerp tot heffing van de ontvangen nota cfier commissie bleefrtïïth—[--graanrechten, ter voorziening in den kwijnen de kosten van dac onderzoek bedroegen f 1513.42, De raad besloot dit bedrag te voldoen, na goedkeuring van Ged. Staten, uit den post voor onvoorziene uitgaven voor 1890. Door den heer/ Van Harwegen den Breems werd hierop liet woord gevraagd en voorge steld thans nog te behandelen het bekende adres der gemeente-ambtenaren in zake het pensioenfonds, Door den voorzitter werd opge merkt dat dit voorstel staande de vergadering niet kon worden behandeld, daar burge meester en wethouders nu toch niet verga derd waren en dus ook hij namens hen niets kon voorstellen. Ook de heeren Swart en Schuurman bestreden de dadelijke behande ling hiervan. Nog vestigde de heer dr. De Bruijn, bij gebreke van eene gezondheids-commissie, de aandacht der commissie van fabricage op den ellendigen toestand der woningen in de Vin- kengaug, welke opmerking door den voorzitter aan laatstgemelde commissie zal worden over gebracht. Ten slotte werd door den heer Tak gevraagd, wanneer er toch eindelijk eens een directeur van de hoogere burgerschool zou worden be noemd, op welke vraag door den voorzitter werd geantwoord met eene verwijzing naar naar art. 29 der wet op het middelbaar onderwijs, dat overleg met den inspecteur van dat onderwijs voorschrijft. Dit overleg nu had tot nog toe niet tot resultaat geleid, dat een voordracht door B. en W. kon worden opgemaakt, die overigens volkomen bereid zijn de Mak, zooveel ia hun vermogen is, te bespoedigen. De vergadering wordt hierop gescheiden. Naar wij vernemen, zal Woensdag a. s., bij gelegenheid van den herdenkdag van den slag van Waterloo, over de schutterij eene inspectie worden gehouden, des namiddags ten 1 ure, in het exercitieveld, terwijl des avonds tusschen 7 en 8 uur eene muziekuitvoering in de Plantage zal worden gegeven door de staf- muziek dier schutterij. Tevens zal door vele ingezetenen, als teeken van ingenomenheid met dezen feest dag, de vlag worden uitgestoken, dat ook zal geschieden van de openbare gebouwen. De Slaaisct. no. 137 bevat de statuten van de naamlooze vennootschap»de stoomkoren- molen De Cycloop",1 te Schiedam. De reederij uZeevisscherij Schiedam" alhier heeft een schip aangekocht, dat eerstdaags ter haringvangst zal vertrekken. Onder de jury-leden, benoemd door het gewestelijk bestuur voor Zuid-Holland en Zeeland voor de op 9, 10 en 11 Augustus te Breda te geven uitvoering en wedstrijden van het N. G. V., behoort ook de heer Chr. Krijger aihier. Naar wij vernemen, zou miss Eva Booth, de dochter van den generaal van het »I,eger des Heils", Maandag a. s. ook te dezer stede eene bijeenkomst houden en was daarom het gebouw der Oflicieren-Vereeniging aan gevraagd; doch het bestuur dier vereeniging heeft geweigerd, het gebouw daarvoor af te staan. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië is op 11 dezer tegen de vijandelijke stellingen op de heuvels aan den linkeroever der Edi- rivier opgerukt en de vijand verdreven. Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onzerzijds zijn gewond twee officieren en twee en twintig mindere militairen. Bij de memorie van beantwoording, door den heer Bahlmann uitgebracht op het voor- loopig verslag nopens het door hem bij de den toestand van den landbouw zijn door hem in liet voorstel de volgende wijzigingen ge bracht. Iïet recht op furwe is van f'1.20 gebracht op 60 cents, rechten op maïs en haver vervallen, die op rogge zijn gehand haafd, het recht op meel is verminderd, dat op grutten verhoogd, terwijl de tarwestijfsel hij invoer wordt belast in plaats van met f4 met f2. Daar het doel van het wetsontwerp is de heffing van een fiscaal recht, zijn in de con siderans de woordenjom te voorzien in den kwijnenden toestand van den landbouw", die overgenomen waren uit de wet van 1835, vervangen door iheffing van graanrechten." Door die gedachte wordt ook behecrscht het ander door dien afgevaardigde dezer dagen ingediend wetsvoorstel, welke indiening is geschied naar aanleiding van een verzoek der afdeelingen, vervat in het hierboven bedoeld voorJoopig verslag en dat strekt tot wijziging van de wet van 1835, in zoover de verlaging van den zoutaccijns wordt voor- gestel'1 van f9 op f5 per 100 kilo. en .van 't invoerrecht op geraffineerd zout van f 12 op f7, (DM.) De miliciens der lichting 1889, behoorende tot het 3e en het 5e bataljon infauterie, die wegens de werkstakingen in de venen buiten gewoon onder de wapenen zijn gehouden, worden heden met onbepaald verlof gezonden. De Duitsehe Beichs-Anzeiger maakt bekend, en vestigt daarop de aandacht der redactiën van landbouw- en nieuwsbladen: dat eene gerechtelijke vervolging ingesteld wordt tegen de Duitsehe hagel verzekering-maatschappij German ia.", om de haar verleefde concessie te doen vervallen, wegens grove onregelma tigheden in haar beheer. Onmogelijk is het niet, dat die maatschappij, evenals de iNord- Deutsche", ook in ons land werkzaam is, en er hier gevonden worden, die bij dezen wenk eenig belang kunnen hebben. De moordenaar zijner vrouw C. ten Pierik te Botterdam, die van 2ijn wond reeds nage noeg is heisteld, is uit liet ziekenhuis naai de gevangeuis aan den Noordsingel overge bracht. Tusschen twee bewaarders der orde, nl. een gemeenteveldwachter van Haarlemmer meer en dien van Schalkwijk (bij Uaarlem), ontstond, over het al of niet doen eener be keuring, eene formeele vechtpartij, zoodat laatstgenoemde eenige dagen geen dienst kon doen door de bekomen wonden. Tegen den veldwachter uit Haarlemmermeer, inkenne- lijken staat verkeerende, is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdag liet een onderwijzeres der openbare school te Zwijndreoht haar horloge op school achter en miste het Woensdag. Het hoofd der school vernam, dat twee jongens zijner school en een van de christelijke na school- tijd door een raam in de school waren ge klommen, zoodat waarschijnlijk een hunner de dief was, Zijne leerlingen ontkenden iets van den diefstal te weten en de jongen van de andere school wierp de schuld op zijne makkersen verzekerde, dat een hunner het horloge op den zolder had verstopt. Dit bleek onwaar en daar toen de politie met het feit in kennis werd gesteld, bekende de knaap, dat hy, evenals zoovele andere leerlingen der chris telijke school, meermalen des middags in bet openbaar schoolgebouw was geklommen om' daar baldadigheden te plegen, en het horloge, dat hij toevallig zag liggen, had weggenomen,, en dit, na het eerst op verschillende plaatsen verstopt te hebben, ten einde raad in een beerput had geworpen. Met veel moeite is het in deze voor horloges zeker al zeer onge schikte bewaarplaats teruggevonden. (D. C't.) Alfen n/d Rijn. Gisteren werd hier op de scheepstimmerwerf van den heer A. Pan- nevis met goed gevolg te water gelaten eene ijzeren sleepkaan, groot 240 last, gebouwd voor rekening van den heer Th. Tenvindt, te Schiedam. Aan Donndorf, die het monument voor Bach te Eisenach maakte, is ook dat voor Luther opgedragen. Volgens zijn ontwerp zal dat monu ment 8 meter hoog zijn. Het gedenkteeken zal op da Karsplatz worden geplaatst. Het comité* heeft tot hiertoe 50.000 mark bijeen. Onlangs is op den leeftijd van 100 jaren een in 1790 geboren soldaat van het eerste keizer rijk gestorven. Dit voorval geeft La Franco aanleiding om te vragen hoeveel soldaten van dat leger nog wel in loven zouden zijn. Daar dein 4857 opgemaakte hjst van de 107,000 gerech tigden tot het dragen der St.-IIelena-meduille, bij de Commune verbrand is, kan deze vraag uit deze- oorkonde niet meer worden beantwoord. Daaren tegen is wel nauwkeurig bekend het aantal der genen, die, op grond van het testament van Napoleon I, wegens een minstens 3-jarigen diensttijd lóor 1815, wegens verwonding, of wegens beloonde dapperheid, het hun toegelegde pensioen van 250 francs genieten. Op 1 Dec. 1888 waren er 180. Thans, in 1890, zijn hier van 142 over. Een algemeene protestantsche zendingsconfe- rr-ntie is te Shanghai geopend en zal tien dagen duren. Ongoveei' 300 zendelingen, die tot de verschil lende protestantsche sekten, die in China werkzaam zijn, behooren, zullen er aan deelnemen. Een beweegbare spoorwegbrug, welke door mijdel van electriciteit wordt .ediend, is onlangs te Bridgeport (Connecticut) ,a dienst gesteld. Zij is 54 meter lang, 18 meter breed en heelt een gewicht van 320 ton. De electrische inrich ting wordt door een wachter bediend en deze verricht in twee minuten denzeifden arbeid, waarvoor vroeger 3 wan 6 minuten noodig: hadden. De dynamo-machine is onder de brug- bftlken aangebrachtde veiligheids- en regelinga- apparaten bevinden zich in een gebouwtje op da- brug zelve. De dynamo, naar liet systeem Thoraas- Housten, heeft 7 a 8 paardekracht steikte; da beweegkracht wordt door verschillende tand-- radei en overgebracht. liet tweede gedeelte van het candidaats-exameo in de theologie, is heden te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer C. de Meijere. In de heden gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld: C. F. J. B,( brander te Schiedam, ter zake van uitslag, van gedistilleerd uit eene branderij, niet gedekt door documenten, tot f 100 boete, subsidiair 14- dagen hechtenis. J. G. den II., wekker te Schiedam, ter zake van het belemmeien van visitatie, tot f20 boete, subsidiair vijf dagen hechtenis. Ro 1 JA ROEL/ het onl liging April Vennco gevestif 16 Mei van dii jaren Bover de Koni de Sim no. 437. Aan t alhier geh) wt dig m Sollicit aan den De Not Sch i ed ïUUSIS I Juni 18 te vellci des avond I. Een gunning wordt uitf WONIN grond en en .gelegc straat, wi kadaster 1197 en Te zam II. »ri van een i afzonder! jj! Schiedc Westzijde wijk C, N sectie B, 1 centiaren. Waarvai voor f3.01 verhuurd. Combi na Te bezie derdag li middags vi van 2 tot gangsbewiji DANUS afj j da koopvoo men zjjn.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2