z< Gemengde Berichten. I C) In f/, graveur V oudsten broedersprins Willem van Oranje, was. De bedoelde commissie bestaat uit de heeren mr. P. W. Alstorphius Grevelink, te Ellekoni, B. W. Wittewaal van Wickenburgh, te Utrecht, J. C. Gijsbarti Ilodenpijl, te Haarlem, en A. J. Meerburg Snarenberg, predikant te Heumen, Malden en Mook. Het programma der nationale en interna tionale wielerwedstrijden, welke op Zondag 29 Juni a. s. te Scheveningen zullenworden gehouden, is als volgt vastgesteld I. Wedstrijd op hooge twee wieiers, nationaal; sf-tand 26 K.M. van meet. Prijs: zilveren lauwer krans en verguld zilveren herinneringsmedaiiie. Deze krans moot tweemaal achtereen of driemaal in het geheel door denzelfden rijder gewonnen worden om dions eigendom tc zijn. Eenmaal per jaar wordt om dezen prijs gereden. Winner 'i 888 de heer J. F. J. lluijsser; winner 1889: de heer J. D. Rolamlus Uagedoorn. Tweedo prijs: zilve ren medaille. Derde prijs: bronzen medaille. Extra prijs: gouden leidingsmedaillo. II. Wedstrijd op driewielers, internationaal afstand Va Eng. mijl van meet. Prijzengouden, zilveren en bronzen medailles. III. Wedstrijd op veiiigbeidswielcrs, open voor hen die nimmer in een openbaan-wedstrijd een eersten prijs gewonnen hebben (clubwedstrijden uitgezonderd) nationaal; afstand 1609M. van meet. Minimum gewicht 15 kilo. Prijzen: verguld zil veren, zilveren an bronzen medailles. IV. Wedstrijd op tweepersoons driewielers, internationaal; afstand 2 F.ng. mijlen, met voor gift, Prijzen twee gouden en twee zilveren me dailles. IVa. Beslissings-wedstrijd No. III (pauze). V. Wedstrijd op veiiigbeidswielcrs, internatio naal; afstand 1000 M. van meet. Prijzen: gouden, zilveren en bronzen medailles. VI. Wedstrijd op driewielers, internationaal; afstand 3000 M. met voorgift. Prijzen: ter waarde van f50, f25, f15. VII. Wedstrijd op hooge tweewielers, nationaal, afstand l/s Eng. mijl van meet. Prijzen gouden, zilveren en bronzen medailles. VIII. Wedstrijd op veUigheidswielers, internatio naal afstand 2 Eng. mijlen met voorgift. Prijzen ter waarde van f75, f25 en f10. Donderdag was het dertig jaren geleden dat de hoogleeraar in de Nederlandsche letter kunde enz. aan de universiteit te Leiden dr. Jan ten Brink aan de hoogeschool te Utrecht promoveerde in de godgeleerdheid. Zelf uitnemend romanschrijver, zjjn er weinigen die hem evenaren in kennis van onze Nederlandsche literatuur, terwijl hij tevens menig blijk gaf hoe hij ook in de moderne letterkunde van andere volken is doorgedrongen. Naar ons uit 's-Gravenhage van zeer ver trouwbare zijde wordt medegedeeld, was de commissie, belast met het onderzoek in zake de spuiing, gereed om haren arbeid aan te vangen teneinde vóór de opening van het badseizoen nog eenige proeven te nemen, toen op verlangen het seizoen ongeveer een week vroeger geopend werd, waardoor de commissie werkeloos moest blijven en hare proefnemingen eerst zal kunnen aanvangen in October, wanneer de toestand van tem peratuur en water dikwijls geheel verschil lend is met dien in dezen tijd van het jaar. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van het Utrechtsch Comité, ter viering van den Waterloo-dag, is mededeeling gedaan van het thans vastgesteld programma. Be halve de reeds gemelde feestelijkheden, zal op het Vreeburg de plechtige onthulling plaats hebben van eene afbeelding (in gips) van den Leeuw van Waterloo, naar het gedenkteeken op het slagveld. Deze zal G M. hoog zijn en des avonds met een 100U-tal lampions worden verlicht. De gedenkpenning, voor Z. M. den Koning bestemd en den commis saris des Konings aan te bieden, is goed geslaagd. Op de voorzijde staat het beeld van Willem II met een lauwerkrans, omgeven door de woorden»Z. K. H. de prins van Oranje, later Z. M. Koning Willem II". Op de achterzijde staat: «Het dankbare nageslacht aan den held van Quatrebras en Waterloo, 1815 18 Juni 1890." weigerde weder met hem te wonen, gelegen zijn, behalve in zijn dronken toestand, in de wetenschap dat de hoogbejaarde moeder zijner vrouw korten tijd geleden een aanzienlek legaat had ontvangen van den vorigen gérant der »Grands Magasins du Louvre". Het burgerlijk armbestuur heeft zich het lot aangetrokken van het kind van Ten Pierik het wordt voor rekening van dat armbestuur in een gezin verpleegd. (2V, H. Ct.) De gemeenteraad van Veendam besloot met algemeene stemmen om met 1 Januari een progressieve inkomstenbelasting in te voeren. Het progressiecijfer is bepaald op 0.001 pCt. De belastingschuldigen worden verdeeld in 65 klassen van f 400 tot f 50.000. Van ieder inkomen wordt f350 afgetrokken als onbelast. Jaarlijks in December zal er door den raad een commissie worden be noemd van 15 leden (geen raadsleden) om den raad tot voorlichting te dienen bij de schatting en classilicatie. Jan ten Pierik, die II. Dinsdag te Rotterdam zijne vrouw vermoordde, zal spoedig geheel hersteld zijn. De kogel, waarmede hij zich zelf wilde dooden, is onder de opperhuid langs den schedel van het achterhoofd gegleden en aan den anderen kant van het hoofd weder naar buiten getreden. Deze huidwonde is natuurlijk van geringe beteekenis. Ten Pierik moet als reden van zijne misdaad hebben opgegeven, dat hij zijne vrouw verdacht van ongeoorloof- den omgang met een anderen man, en dat zij drie maanden zwanger was. De gerechtelijke sectie heeft dit beweren, naar wij vernemen, gelogenstraft. Veeleer moet de reden waarom Ten Pierik in woede ontstak, toen zijne vrouw Te Hoorn is een man krankzinnig geworden als slachtoffer van godsdienstwaanzin. Hij was een trouwe strijder in het «Leger des Heils", waarin hij'voor korten tijd als «soldaat" was opgenomen. De mailboot Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam bestemd en den 8n dezer te Genua aangekomen, is in de Roode Zee overvallen geworden door een regen van roode sprinkhanen, welke bij honderdduizenden aan boord rondvlogen en, zoover het oog reikte, de oppervlakte der zee bedekten. Deze plaag, die ter hoogte van Mekka een aanvang nam en eerst in de golf van Suez eindigde, heeft niet minder dan 33 uur geduurd. De insec ten, die een vlucht hadden van 12 tot 17 cM., schenen onschadelijkaan boord althans heeft men er geene nadeelige gevolgen van onder vonden. Op de kermis te Antwerpen is Maandagavond het wagentje van een «Montagne Russe" omge kanteld en verscheidene personen werden ernstig gekwetst. Er hebben weder twee ongelukkige spelers, Engelschsn, die te Monte Carlo alles verloren hadden, een eind aan hun leven gemaakt- Men vraagt of nu de vorst van Monaco tot sluiting van de speelbank zal overgaan, zooals hij, naar verteld werd, in de wittebroodsweken aan zijn vrouw beloofdo te zullen doen bij den eerstvol- genden daaraan te wijten zelfmoord. In de Vereenigde Staten is een uitgebreid smokkelkomplot ontdekt onder hofmeesters en olflcieren van transatlantische booten, die reeds jarenlang verschillende zwaar belaste artikelen: meubelen, geuiaekte kleederen, enz., het land binnenbrachten zonder invoerrechten te betalen. Personeel van vijf of zes groote stoomvaart lijnen is in dit kompiot betrokken. Er zijn ver scheidene bevelen tot aanhouding uitgevaardigd, en alle stoombooten, die aankomen, worden nauwlettend doorzocht. Het mooie warme wear van de laatste paar dagen krijgen wa volgens de New York Herald uit Amei tka, waar het eenigen tijd buitengewoon warm was. De depressie, waarmede die warmte samenging, bewoog zich in oostelijke richting en moest, naar de Newyorksche correspondent der in de ruimte van een enrmer kan. Hij ziet er uit als onze pompoen. Een unzer koopt zulk een vrucht voor 90 cents en deelt ons mee, dat een gewoon gezin voor een dag voedbol genoeg daaraan heeft. Het binnenste van die vrucht bestaat uit een vleeschachtige, zeer waterachtige massa, die aan de buitenzijde wit is, doch naar binnen steeds meer in het prachtigste rosé overgaat, Üe uuaak is overheerlijk en men heeft te gelijk spijs en drank. Wij vergeten niet onze waterzakken te vullen. Deze bestaan uit een vieikanten zak van zeildoek, dat zoo dicht trekt, dat er geen druppel uitlooj>t. Ze zijn 32 duim lang, 26 duim breed, hebben een inhoud van vier flesschen en zijn aan een dor bovenste hoeken voorzien van een hals als van een gewone iiesch, meteen kurk er op. InAfiika behoort zou'n waterzak tot de onmisbare reis- benuotligheden, aangezien men daar niet ovetal goed water kan bekomen. Ruim drie dagen blijft het water er goed in. Vei der spoiende, snel ik voorbij eene groote boerderij, binnen welker enorme ruimte eene kudde koeien graast, wanrtus6chen eenige struis vogels wandelen, 't Is eeue vreemde vertooning, ofschoon wij weten, dat hier de struisvogelteelt uitgeoefend wordt om de kostbare witte veeren van dien vogel. Hoe dieper wij het land inkomen, hoe weer afwisseling de bevolking te aanschouwen geeft. Wij zien nu llottentotten onder de Kaffers. Vindt inen onder de laatsten veel fraai gevormde men schep, de eersten zijn verbazend leelijk. Zij zijn klein van gestalte, hebben een groeten buik, en dunne rechte beenen zonder kuiten. Hun klee ding bestaat, evenals die der Kaffers, uit alles, wat ten Europeaan wergwerpt, Toch hebben zij ook hun weelde-artikelen alskoperen of hou ten sieraden in ooren en neusvleugels, gevloch ten koperen ringen om de armen en even ouder de knieen en somtijds een hoofdtooi van een stuk schape- of geilevacht of van groote vederen. De meeste loopen blootsvoets en ten halve ge kleed en slaan bij wijze van omslagdoek een bontgekleurd kleed om het zwarte lijf, zoodat zoo'n kerel, die een kapstok is van vellen, lappon en vodden, er op een afstand toch nog min of meer schilderachtig uitziet. Een prachtige ijzeren brug voert ons over den Vaalstroom, die nu zomervacantie houdt,dal wil Engelscbe editie van het genoemde blad voor spelde, in Midden- en Noord-Frankrijk en ver volgens in Scandinavië, België, Nederland, Engel land de temperatuur aanmerkelijk doen stijgen.. Die stijging za! kort duren en vermoedelijk hier en daar aan de kusten door donderbuien worden gevolgd. zeggen grootendeels droog ligt, zoodat de groote brug een onnut sieraad gelijkt. Komt men echter in den regentijd, dan ziet men een breeden stroom, wiens golven schui mend voortrollen, zelfs buiten de bedding. Juist als wij de brug overrijden, zien wij een wagen met 16 ossen bespannen door den modderigen stroom trekken, zoodat wij een voorproefje krij gen van hetgeen wij zullen ondervinden. Iets verder ontwaren wij eene groote kudde jonge paarden, die over de vlakte trekken, gedreven door herders te paard. In woesten galop ver dwijnen zij spoedig uit ons oog, ons maar even vergunnende de golfbeweging van hun bontge kleurde op- en neergaande ruggen te bewonderen. Zoo reizen wij verder, altijd wat nieuws ziende, altijd wat leerende, onwillekeurig medelijden ge voelende met de duizenden en roiliioenen men- schen, die in hun leven niets meer van Gods SLhoone aarde te zien krijgen dan de kleine plek, waar zij geboren en opgegroeid zijn. Daar valt mijn oog op eene menigte hoopen, die half eivormig uit den grond steken en ge lijken op reusachtige molshoopen, doch met wat spitber top. Het zijn mierenhoopen, die zeer Vergadering van de Hamer van koop» handel en fabrieken te Schiedam van IS Juni 1SUO. Aanwezig zijn de heeren J. J. G. Nolot, voor- zitter; mr. A. K. J. v. d. Drift, H. R. M. A. van Gent, J. H. Houtman, J. Meijer J.Pz., mr. IV. H. lansen en P. M. J. A. Lagerweij. De notulen der vorige vergadering worden- door den secretaris voorgelezen en onveranderd- goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt besloten zooals respectievelijk door den voorzitter wordt voorgesteld. Aan de orde is: behandeling van hel door de- commissie ad hoe geconcipieerde antwoord aan Z, E. dan minister van justitie, betreffende bet ontwerp faillietenrecht. Behoudens enkele wijzi gingen en aanvullingen wordt dit antwoord met algemeene stemmen goedgekeurd en den seeretaris opgedragen, voor een spoedige verzending zorg te dragen, terwijl op 's presidents voorstel de com missie onder dankbetuiging eervol wordt gede chargeerd. Bij de gebruikelijke rondvraag vestigt de beer' Van Gent de aandacht der Kamer op de onheb belijkheid, die bij sommige beursbezoekers bestaat, om hunnen medebezoekers overlast aan te doen, zooals met hot schieten van graankorrels etc. en vraagt of het niet op den weg der Kamen ligtaan die onhebbelijkheden een einde te maken. De heer Lagerweij voegt hier nog aan toe, dat herhaalde malen gezondigd wordt tegen de ver bodsbepalingen betreffende het rooken aan de beurs vóór den daartoe bepaalden tijd, terwijl hij nog onder de aandacht der Kamer wil brengen de wenscheiijkheid èn om verbetering te brengen in den slechten toestand van het urinoir aan de beurs èn om de aldaar bestaande aansluiting der waterleiding meer dienstbaar te maken tot een- dagelijksche besproeiing van den vloer. De voorzitter wil de opmerkingen der heeren Van Gent en Lagerweij splitseneenerzijds stelt hij voor, wat betreft den slechten toestond van het urinoir en het dienstbaar maken van ds- waterleiding tot besproeiing zich te wenden tot burgemeester en wethouders, met verzoek desbe treffende het noodigo te verrichten, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen, terwijl hij anderzijds de klachten over het rooken1 en het werpen met graankorrels onder de aan dacht van heeren beurscororaissatissen brengt met vei zoek om voor strenge orde en goed» politie ter beurze te willen waken. Mochten echter de bestaande bepalingen te kort schieten om de- goede orde te handhavendan verwacht hij nadere mededeelingen. Ten slotte bespreekt de heer Lagerweij nog de= wenscheiijkheid van vacantiedugen voor den han del en vraagt of het in navolging onzer gioot» koopsteden geen navolging zou verdienenook hier op nader vast te stellen data het beursge bouw te sluiten. De vergadering meent zich echter niet met dat denkbeeld te moeten ver- eenigen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. hard worden en vele bewoners tellen. Do mie ren vinden geduchte vijanden in den gewonen miereneter, in de Kaffers en in de Hottentouen,- De miereneter is een dier van 1 lU meter lengte, met een staart van 3/t meter, een snuitvormig. verlengden kop, een kleinen bek en oen buiten gewoon lange tong. Met zijn sterke voorpootem graait hij zich in den harden mierenhoop een- hol aan de onderzijde en doet zich te goed aan de kleine bewoners. De Kaffers en Ifottaritoiton tnaken van voren en van boven een gat in den- hoop en gebruiken hem als een oven, waarin zij hun brood bakken. Na nog een ruime beestenkraal, waarin eert' groote kudde vee verzameld is, te zijn voorbij gespoord, stoomen wij het station van Kimbei'lejr binnen, 's namiddags te twee uren, op Vrijdag deO> lüdon Januari. Wordt vervolgd,) De zichtb gfl(IOBI gemce te mi «chijns lijk te Do van ui riebfin] gevolgi zoodan de zor rechter moeten schets ring be van de delpunt B op voorste Die get deeld e 'dat lie 8 uur der gro het eini voornaa aangowi het voo men ee als de het «)i( overeen1, gekozen De g gedrukt zon, en ■4/10 dee der zom In hei ring iet zijn. Nai verduistc ring zal ook de aarde gi heeft dai der aard en maar tende rin baar bl;jv Klein-Az verduiste Voor «ener ri waarde

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6