Maandag 16 Juni. N°. 7522. A". 1890. Derde Blad ier-en-veert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsclic Berichten UIT GE V EK: J. ODÉ. F R A N K R IJ K. Het bericht omtrent de inbezitneming door Frdnkrijk van het betwiste grondgebied langs den oever der Lawa wordt officieël tegen gesproken. Frankrijk heeft er zich toe bepaald aan hen die de placers ontginnen, voor hunne eigen verantwoording en gevaar voorloopige bewijzen af te geven, welke slechts van kracht zijn totdat bjj de Nederlandsche vertegen woordiging de op korten termijn toegezegde ratificatie is tot stand gekomen. Te Quimper heeft de prefect, handelende op last van den minister van justitie, de jezuïeten-kapel doen sluiten, welke aldaar her opend was, en in Juni 1880 gesloten werd. De zegels ter sluiting waren reeds voor eenï- gen tijd verdwenen. De kapel is nu opnieuw verzegeld. De Tempt verzekert, dat de telegraafcon- ferentie te Parijs zich eenstemmig heeft ver klaard tegen elke verhooging of verlaging der telegramtarieven en als maximum-lengte van een woord 10 letters heeft gehandhaafd in de 8 aangenomen talen Fransch, Engelse» Spaansch, Duitsch, Italiaansch, Hollandsch, Portugeesch en Latijn. DUITSCHLAND. De Rijksdag nam het vestigingsverdrag met Zwitserland in eerste en tweede lezing met algemeene stemmen aan. Bij de beraad slaging kwamen Baumbach en Singer op de oorzaken, die de opzegging van het vroegere verdrag ten gevolge hadden gehad en op de zaak Wohlgemuth terug. De staatssecretaris v. Marshall wees de bewering af, dat Duitsch- laad met de opzegging van het verdrag Zwit serland geweld had willen aandoen. Alle redenaars (behalve de genoemden Halm, Puttkamer, Marquardsen en Lieber) be schouwden het nieuwe verdrag als een vasten grondslag voor eene vriendschappelijke ver standhouding met Zwitserland. De Pruisische Landdag is gisternamiddag gesloten met eene koninklijke boodschap voorgelezen door den minister Bötticher. De kroonprins van Italië i3 gisteravond ten lO'/s ure naar Frankfort vertrokken. In antwoord op de interpellatie derultra- montanen in de Tweede Kamer van het groot hertogdom Baden, ten doel hebbende: eene regeling van de rechten der oud-katholieken als »afzonderlijk kerkgenootschap", heeft de minister van eeredienst verklaard, dat de regeering in den tegenwoordigen staat van zaken geen aanleiding vindt tot eenige ver andering. Evenals zij tot nog toe steeds heeft gedaan, zal zij het hare blyven doen om moeilijkheden omtrent het medegebruik van katholieke kerkgebouwen uit den weg te ruimen. ENGELAND. In het Lagerhuis had gisteren eene zeer levendige discussie plaats, doordien de regee ring weigerde mede te deelen welke onder werpen in deze zitting behandeld zullen wor den. Na veel getwist stelde Healy voor om de zitting te verdagen, teneinde de houding der regeering te kunnen nagaan, welk voor stel de voorzitter echter weigerde in stem ming te brengen. Ten slotte verklaarde de minister Smith waarschijnlijk Maandag a. s. het Huis op de hoogte te zullen brengen. Hiermede was het incident voor heden afge- loopen. Gisteren is er, onder voorzitterschap van lord Hartington, eene vergadering gehouden van liberale-unionistische leden van het Lager huis, Chauberlain hechtte zijne goedkeuring aan de voorstellen van het gouvernement, Donderdag in de Carlton-club vermeld. De vergadering schonk daaraan hare adhaesie. Iri eene familie-bijeenkomst op Sheen-house heeft de graaf van Parijs eene toespraak ge houden, welke tevens een staatkundig manifest is en waarin het gedrag van den hertog van Orleans uitbundig geprezen wordt. ZWEDEN. Uit Christiania wordt, gemeld, dat de toe bereidselen tot de ontvangst van keizer Wil helm II op grootschen voet worden voortge zet. Er is een weg aangelegd naarHolmen- kollen, waar men een prachtig uitzicht in het gebergte heeft. Tot nog toe mag die weg alleen voor voetgangers dienen. Wel is hij ook als rijweg aangelegd, maar als zoodanig wil men hem door den keizer doen openen. Voorts scl ut het in de bedoeling te liggen, om wanneer het keizerlijke rijtuig er over heen is geweest, aan den weg den naam van sKeizersweg" te geven. NOORWEGEN. De commissie van rapporteurs uit de Kamer van afgevaardigden heeft het regeeringsvoor- stel tot het verleenen eener staatssubsidie van 200,000 kronen aan de voorgenomen Noordpool-expeditie van dr. Nansen met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Men verwacht wel, dat de Kamer zich met die conclusie niet zal vereenigen maar ook dat wanneer dit het geval mocht zijn, de expeditie toch vermoedelijk wel met hulp van particuliere middelen zal kunnen doorgaan. Het kiesrecht voor de vrouwen heeft een punt van overweging uitgemaakt bij de com missie, die in de volksvertegenwoordiging belast is met het onderzoek van quaestiën betreffende de grondwet. De minderheid der commissie was er voor om aan de vrouwen dat recht te geven. De meerderheid echter heeft er zich tegen verklaard. Intusschen hebben 4533 vrouwen een adres bij de volks vertegenwoordiging ingezonden, om toch ten haren gunste de grondwet te wijzigen, op grond dat het voor de belangen des lands veel beter is, wanneer ook de vrouwen daarop invloed hebben. Dit adres wordt gesteund door de radicale partij e d-j nieuwe studenten- vereeniging. RUSLAND. Uit Petersburg wordt bericht, dat naar aanleiding van de arrestaties van Russen te Parijs, ook aldaar vele arrestaties volgden. De politiewachten om het paleis zfjn versterkt. OOSTENRIJK. De nota van den heer Gruics (Servië) aan de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering wordt hier in het algemeen koel opgenomen. Alvo rens hare houding te kunnen wijzigen, zou de monarchie bewijzen moeten hebben van Servië's goede bedoelingen. SPANJE. De protectionisten in de Kamer hebben een amendement op de wet op de middelen voorgesteld, volgens hetwelk lo. de wet van 1882, die de progressieve verlaging der in voerrechten voorschrijft, afgeschaft wordt; 2o. alle handelstractaten vóór 1 Februari 1891 worden opgezegd, om die in 1892 ie laten vervallen en 3o. het toltarief door den minister van financiën herzien zal worden naar de grondslagen, zooals voor de ontwik keling der nationale productie voorgesteld zijn door eenige vereenigingen te Barcelona. Het nieuwe tarief zou dan den 12n Februari 1892 in werking treden. PORTUGAL. De Kamer van afgevaardigden heeft met 84 tegen 36 stemmen eene motie van ver trouwen ten aanzien van het beleid der re geering aangenomen. Het bericht dat twee Cipayers aan de Chire op last van den Engelschen consul ter dood gebracht zijn, werd door den minister van marine bevestigd. EGYPTE. De Engelsche legerstaf heeft besloten naar Dongola te marcheeren, en is ijverig bezig voor transportmiddelen te zorgen. SCHIEDAM, 11 Jnnl 1800. In afwachting der meer volledige herzie ning van de wet op het personeel, is door den minister van financiën een wets-ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend strekkende om aan den landbouwer te vergunnen paarden afwisselend te gebruiken, en het bedrag der belasting niet meer afhankelijk te maken of het rijtuig op riemen dan wel op veerenis, of van het berijden onder het zadel. Ook voor het africhten van paarden wordt de heffing van die belasting billijker geregeld. Dr. W. Th. Ruijsch, inspecteur van het krankztnnigenwezen en geneeskundig advi seur aan het departement van binnenland- sche zaken, is benoemd tot commandeur der Turksche orde van Medjidid. In de vergadering van de centrale liberale kiesvereeniging in het district Meppel is de heer rar. H. Smeenge, die wegens zijne benoeming tot kantonrechter te Hoogeveen opgehouden heeft lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zijn, weder voorloopig candidaat gesteld. De definitieve keuze zal den 19n dezer plaats hebben. Met het stoomschip Prins Maurits van de Ned.-Westindische mail, te Amsterdam binnengekomen, is aangebracht een prach tige en zeer uitgebreide verzameling orchi deeën, een geschenk van mr. C. J. Heylidy te Paramaribo aan 2. M. den Koning, die dit" geschenk welwillend aanvaard en voor de kassen van het park op het Loo bestemd heeft. In de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt werd besloten tot het aangaan eener leening, groot f200.000, voor het verbouwen van het oostelijk deel tot een doelmatigen schouwburg. Op het kasteel te Heeswijk (N.-B.) is "Woensdag overleden: jhr. Louis M. C. van den Bogaerde, ridder van Malta, een zeer bekend verzamelaar van oudheden. Het kasteel te Heeswijk is een waar mu seum en trekt om die reden steeds vele bezoekers. De Middelburgsehe vereeniging »Uit het volk voor het volk" heeft afzonderlijk uitgegeven een overzicht van het door haar verrichte gedurende haar 25-jarig bestaan. Dit is eene lijst om mee voor den dag te durven komen; behalve tal van concerten, letterkundige bijeenkomsten en schilderijen tentoonstellingen vinden wij daarop regeling van spoorwegfeesten in 1872; id. feesten letterkundig congres; stichting kunstmuseum enz. Jaarlijks wordt door hare bemiddeling ook een Floralia-feest gehouden. Aan de Kilnische Zeitung wordt »vnu de Nederlandsche grens" geschreven: »In vroeger jaren zijn nooit zooveel Nederlandsche arbei ders over de grenzen gekomen voor werk aan tegelbakkerijen, steenfabrieken enz., of aan de havenwerken van Duisburg-Ruhrort als in dit voorjaar. Men telt hen bij duizen den. De Hollandsche werklieden zien niet op tegen het moeilijkste of het vuilste werk; zij zijn doorgaans ijverig en wat het loon betreft bescheiden in hun eischeu. Daarom geeft men vaak aan hen de voorkeur zelfs boven Duitsche arbeiders. Hunne levensbe hoeften zijn ook niet groothun voornaamste COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers f 1.85. - 2,50. - 0.10. BUREAU» HARKT, E, 124, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9