Binnenlandselie Berichten. Quilimane eenen geregelden guerillakryg voeren legen de Engelschen. In eene door driehonderd personen bijgewoonde, onder voorzitterschap van den gouverneur Machada gehouden, volksbijeenkomst, werd besloten de Jïogelsche munten te weren en andere loycott- mantregelen te nemen. De Britsche vice-consul werd uit zijn domicilie verjaagd en moest de hulp van den Itnliaanschen consul inroepen. Het vindt bevestiging dat Buchanan tepoys heeft laten doodschieten en de Portugeesehe vlag heeft laten verbranden. De regeering besloot eene batterij geschut alsmede 150 mariniers naar Quilimane te zenden. Aan de New-York Herald wordt uit Lis sabon gemeld, dat de Portugeesehe regeering genoegen neemt met de op verlongen van de Vereentgde Staten gewijzigde voorsvaarden voor de scheidsrechterlijke uitspraak in zake het geschil over den Delagoabaai-spoorsveg, i De jongste berichten uit Chicago bevesti gen, dat er een algemeene oorlog met de Indianen op til is. De ware oorzaak van den opstand blijkt gebrek aan voedsel te zijn. De Cheyenne-Indianea hebben den veldtocht geopend en trachten de Sioux-Indianen over te halen om ook de wapens op te vatten. De Indianen zijn welhewapend met Winchester- geweren en in het bezit van een aantal paarde n, zij hebben reeds eene ra^nigte run deren van Europeanen gedooa. De majoor Carroll rukt met hondstroepen op om de Cheyenne's in te sluiten en naar hun gebied terug te drijven. De Europeesche kolonisten wapenen zich overal en zenden hunne vrou wen en kinderen weg, terwijl er patrouilles worden ingericht. DTJITSC1ILAND. De vroeger reeds aangekondigde, doch daarna tegengesproken verloving van de jongste zuster des Duitschen keizers met den erfprins van Nassau wordt in Hamburger berichten uit de omgeving van keizerin Friedrich tfiaus als aanstaande aangekondigd. Volgens de Ncrddeutsche Allgemcin* Zei- tuag is het definitief vastgesteld, dat Caprivi deq keizer op reis zal vergezellen. Tot de bijeenkomst van keizer Wilhelm met Frans Jozef te Liegnitz was sinds twee maanden besloten. De Nordd. Allg. Zeitg. laat daar of de mededeelingen der St. James Qazette, be treffende de afpaling van het gebied in Oost- Afrika, waar Duitschland en Engeland hunnen invloed zuilen uitoefenen, al dan niet geloof waardig zijn, maar zegt dat het een staat kundige fout zou zijn, wanneer men, om den prijs van eenige concessie in Afrika, de goede betrekkingen inct Engeland niet bevestigde en de strijdige punten niet ter zijde stelde, welke geschikt zouden zyn om eene grootere verwijdering tusschen de bevriende regee- ringeu in het leven te roepen. B E L G I E. De berichtgever van de Independence te Londen meldt, dat Stanley alle andere aanbie dingen afgewezen en den post van gouverneur- generaal van den Congostoat aangenomen beeft. Hij zal dien, als er niets bijzonders tusschenbrfde komt, eerst in het begin van 1891 aanvaarden; maar heeftin zijn contract voor bet houden van voordrachten in Amerika eene bepaling doen opnemen, krachtens welke hij bevoegd is zijne verbintenissen te verbre ken indien de koning van België door onver wachte gebeurtenissen genoopt mocht worden hem plotseling op te roepen. F R A N K K IJ K. De commissie uit de Kamer tot onderzoek van de voorstellen tot heffing een er vreemde lingen-belasting heeft Zaterdag den minister van buitenlandsche zaken om advies ge vraagd. Dit luidde, dat financieel de maat regel misschien voordeelig zou wezen, maar dat hij dien afkeurenswaardig achtte uit een politiek en staathuishoudkundig oogpunt. OOSTENRIJK. De begrootings-commissie uit de delegatie heeft, naar uit Buda-Pest gemeld wordt, alle hoofdstukken van de gewone oorlogsbegrooting goedgekeurd. De veldmaarschalk Bauer ver klaarde Vrijdag aan de commissie, dat het onmogelijk was, aan eene bezuiniging op de oorlogsbegrooting te denken. De zucht tot militaire uitbreiding heerscht nog steeds, en deze stand van zaken zal zekerlijk zoolang duren, totdat het tot eene uitbarsting komt, of wel tot eene definitieve bevestiging van den vrede. De vermeerdering van het effectief op voet van vrede is ten stelligste noodzakelyk. Misschien zullen 80, zelfs 120 millioen florijnen vereischt worden. Deze woorden veroorzaakten een pijnlijken indruk en doen gedeeltelijk den goeden te niet, welken de vredelievende verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken Kalnoky gemaakt hebben. Op de aanmerkingen van den afgevaar digde Plener, verklaarde de minister van oorlog, dat de vermeerdering van het effectief noodzakelijk is. Europa maakt een financieelen oorlog. Men doodt elkander niet, maar richt zich financieel te gronde. In de begrootings-commissie der delegatie verklaarde de minister van oorlog, dat de door eenige dagbladen verspreide bewering, als zou hj Vrijdag in de commissie uit de Hongaarsehe delegatie gezegd hebben, dat de verhooging der legevsterkte op voet van vrede eene uitgave in eens van 100 s\l'2ü millioen florijnen zou vorderen, volkomen onwaar en onzinnig is. Uit het verslag van de zitting dier com missie is daarop geconstateerd dat de minister van oorlog zoodanige uitdrukking niet ge daan heeft, weshalve de commissie besloten heeft diens tegenwoordige verklaring in het protocol dezer zitting op te nemen en open baar te maken. De consul-generaal van Servië heeft order gekregen om te protesteeren tegen de maat regelen tegen den invoer van vee, als strijdig met de handelsverdragen. De aartshertogin Valerie heeft gisteren, uithoofde van haar voorgenomen huwelijk, afstand gedaan van hare eventueele aanspra ken op den troon. De plechtigheid had plaats in de zaal van den geheimen raad op den Hofburg. ITALIË. in de zitting der commissie voorliet wets ontwerp op de liefdadige instellingen sprak* Crispi in het belang van een vergelijk tus schen de Kamer en den Senaat. Dc com missie echter handhaafde, ondanks de meeniug des ministers, het ontwerp, zooals het door de Kamer was vastgesteld. T U R K IJ E. Men meldt uit Sofia dat er in Bulgarije eene algemeene agitatie heerscht, zoodat ver scheidene bataljons Tuvksche troepen der waarts gezonden zyn. Het bevestigt zich dat Cnakir-pacba naar Creta zal terugkeeren. S E R Y I E. Volgens gerucht zou de regeering voor nemens zijn den doorvoer van alle uit Oosten- rjk-Hongarije naar Bulgarije bestemde goe deren te verbieden, wanneer de beschikking van den Hongaarschen miuister van land bouw ten aanzien van den invoer van Ser vische varkens niet wordt ingetrokken. SCHIEDAM, 17 Juni 1S90. Bij gelegenheid der zilveren bruiloft van den heer en mevrouw Broeksmit-Odë alhier óp Zondag jl. gevierd, werd hun door het talrijk personeel van de firma F. W. van der Eist Co. onder welke firma de heer C. Broeksmit den houthandel drijft eene ovatie gebracht, die niet alieen op het zilveren paar, maar ook op de groote menigte toe schouwers, een aangenamen indruk zal heb ben gemaakt. Na afloop der receptie begaven de feestvie renden zich, daartoe door de werklieden uit- genoodigd, naar de houtwerf aan de Buiten havenweg, waar het geheele terrein met de houtloodsende in de nabijheid liggende schuiten de zeeschepen van genoemde firma waren afwezig maar vooral de houtzaagmolen uOud-Burgemeester Knappert" met tallooze vlaggen, vlaggentropeeën en groen versierd waren, wat een waarljk ver lossend schouwspel opleverde, dat den gan- schen dag eene menigte toeschouwers lokte. Aan de werf gekomen, waartoe een eere poort toegang gaf, werden de jubilarissen door eenige der werklieden, met den baas aan liet hoofd, ontvangen, terwijl zij door een paar kinderen bestrooid en naar de voor ben bestemde, versierde zetels geleid werden, waarop zij, door hunne familie omringd, plaats namen. Nadat een welkomstlied was aangeheven, volgde eene toespraak van een der werklieden, welke wij met de meeste aandacht en met zeer veel genoegen hebben aangehoord. Dat was de ongekunstelde taal van het hart, die evenzeer den spreker ver eerde als den man, wien deze ovatie gold, den man, die aan de traditioneele oud-Hol- lnndsche degelijkheid ook de oud-Hollandsche eerlijkheid in handelszaken paart, en daarom ook den werkman naar waarde weet te schatten. Ware het niet dat de kieschheid het ons verbood, wij zouden hiervan menig voorbeeld kunnen mededeelen. Geen wonder dat het zilveren paar door den reinen eenvoud en den waarheidszin, welke aan deze toespraak ten grondslag lagen, diep getroffen was, en de jubilaris de taal van het hart deed gelden, toen hij ze be antwoordde. Nadat het feestpaar met de familie het feestterrein in oogenschonw genomen, en zijne ingenomenheid betuigd had voor de recht hartelijke ontvangst, werd nogmaals door de werklieden een lied aangeheven, waarna de heer Broeksmit zich met zijn echt genoot naar de werf aan de Lange Nieuw- straat begaf, waar de ontvangst eveneens zeer hartelijk was. Deze dag, die een schitterend getuigenis aflegt der sympathie tusschen werkman en werkgever, welke haren grondslag heeft in wederzijdsche waardeering, zal voorzeker nog lang de aangenaamste herinneringen ver levendigen, niet alleen by het zilveren paar, maar bij velen die getuigen waren van deze feestviering. Onze stadgenoot, de heer G. W. M. van der Heijden, heeft, naar wij met genoegen vernemen, bij het gewone jaarlijksche con cours van de koninklijke academie te Ant werpen, den eersten prijs behaald in de eerste schilderklasse. We vestigen gaarne de aandacht van be langhebbenden op achterstaande advertentie van de heeren gymnastiek-leeraren Disseen Krijger. Het onderwijs in de gymnastiek is thans voor alle scholen verplichtend, maar mag niet worden gegeven dan door bevoegden. Velen zullen zich dus voor dat vak nog moeten bekwamen. De namen der heeren, die zich daartoe aanbieden, zijn een waarborg, dat het onderwijs degelijk zijn zal. Gisterochtend is den brandersknecht W. B. Heggelman, werkzaam in de branderij van den heer A. Daalmeyer, aan de Willemskade, een ongeluk overkomen. Bij het afslaan van den helm van den ruwketel kreeg hij het kokende vocht over het lichaam waardoor hij deerlijk verbrand werd, zoodat er weinig hoop op het behoud van zijn leven bestaat. Spoedig nadat liet ongeluk plaats had, werd hem geneeskundige hulp verleend door den beer P. la Verge, waarna hy per brancard naar zijn woning in het Doelhofje werd ver voerd. De gewone audiënties van den minister van financiën en die van den minister van oorlog, op Donderdag 19 dezer, zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 14- dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 20,856,239.48'^ en bij de betaalmeesters- 1,835,342,83'/» Te zamen f 22,691,582.32 De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen te Rotterdam zullen tot geen politiekeu strijd aanleiding geven. Alleen de liberale kiesver- eeniging ^Vooruitgang" heeft 3 enndidate» gesteld! De katholieken en anti-revolutie - nairen hebben besloten zicli van het steken' van candidaten te onthouden. De afdeeli ng Rotterdam der vereeniging ïPax Humnnitate" heeft in hare vergadering van '12 dezer de volgende motie aangenomen r »De afdeeling Rotterdam der vereeniging ïPax Humnnitate", vernomen hebbende, dat op verscheidene plaatsen de dag, waarop 75' jaar geleden de slag by Waterloo plaats had, feestelijk zal herdacht worden, meent te moe ten protesteeren tegen deze zoogenaamde feest viering, omdat zij in strijd is met de begin selen der ware humaniteit" By de Zondag gehouden internationale bardloopery te Hamburg is Nederland met- de zege gaan stryken. De heer C, F. .libben, van Amsterdam, behaalde den eersten piysr zoowel bij den wedloop van 1610 meter als bij dien van 4830 meter. Hij legde eerstgenoemden afstand af in 5- minuten 47» seconde, en zyn mededinger Mohn, uit Hamburg, die de premie won, in 5 min, 11V» sec. De baan van 4830 meter werd door hem in 17 min. 537. sec. afge legd en door zijn mededinger A. Maak, uit Hamburg die 30 meter voorsprong had in 18 min. 6 sec. Een 90-jarig ingezetene van Leiden viert- heden zijn 65-jarig huwelijksfeest met zijrp derde vrouw. Ook »Eigen Haard" geeft eene bijdrage tot het 75-jarige herinneringsfeest van den: slag bij Waterloo, De heer Jo. de Vries wijdde- er een artikel aan, opgeluisterd niet verschei dene oude prentjes, welke betrekking hebben op den veldslag. De llaarlcmsche Courant zal hedenavond geven een afdruk van haar nommer van den 20en Juni 1815, waarin de eerste bulletins», betreffende de overwinning, zijn openbaar gemaakt. Alkmaar. Ter gelegenheid van het Waterloo-feest zal op 18 dezer hier een groote gekostumeerde historisch allegorische optocht gehouden worden. Deze optocht zal uit ca. 180 personen be staan, waarvan ca. 60 te paard en allen in zeer fraaie kostuums. De optocht zal gesloten worden door shet' schip van staat" waarop o. a. de beeltenis- van ons prinsesje prijken zal. Voor den aan vang van den optocht zal er in de groote kerk eene buitengewone godsdienstoefening gehou den worden onder leiding van dr. Oort. 's Avonds muziekuitvoering op het Waag- plein. Het geheel belooft een echt nationalen feest dag te. worden. Totem Tot lid der Prov. Staten vaur Zeeland in dit kiesdistrict is gekozem de heer Van Buren (anti-revol.) met 566" stemmende heer Polderman (liberaal) ver kreeg 450 stemmen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2