Tweede Blad A0. 1890. Woensdag 18 Juni. N°. 7523. Vi er-en-ve er t i ge t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. it Abonnementsprijsper kwaitaa!f |,85. Franco per postdoor het gehetle Rijk- 2.50. Afzonderlijke noinmcrs0.10. BUREAU» MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip vut» eene Courant1.10. ledcro gewone regel meer. ..-010. Drikmaai. geplaatst wordt tegen twekmaai. betekend. SCHIEDAM, 17 Juni 1800. Aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te 's-Gravenhage werd gisteren aan besteed Het vernieuwen, herstellen en gedurende 1890 onderhouden van een gedeelte van den grooten Rijksweg 1e klasse no. 7 van Delft tot de Doenkade, belioorende tot de groote Rijkswegen in Zuid-Holland. Minste inschrijver was de heer L. de Boo, te Vrijenban, voor f3219,90. De heer C. W. van der Hoogt zendt aan het 21/lcl. een mededeeling van een gesprek, dat de heer Du Toit gehad heeft met zekeren heer A., naar aanleiding van het in de dag bladen vermelde en druk besproken onderhoud van hem met een reporter van de Pall Mall Qazctte. De verslaggever van de P. M. O. had niets opgeteekend tijdens liet onderhoud en gewei zijn verslag, vóór de verschijning aan den heer Du Toit te doen lezen. In de mededeeling kan dus niet veel vertrouwen worden gesteld. De voornaamste grief, tegen den heer Du Toit aangevoerd, was, dat hij zou gezegd hebben dat de Transvaal binnenkort een Engelsch president zou hebben. Hy had echter eenvou dig zijn meening te kennen gegeven, dat na Krüger een vertegenwoordiger van het kapi taal in aanmerking zou kunnen komen en als voorbeeld Robinson genoemd, die wel een Engelschen naam draagt en van Engelsche af komst is, maar sedert jaren Transvaalsr.il burger en evenmin Engelschman, als Kruger Duitschor of Joubert Franschman. Diens vader of oudere broeder was dan ook reeds vóór Kruger candidaat tegenover Burgers. Evenmin heeft, hij beweerd, dat het Engelsch de taal van Transvaal zou worden; alleen heeft h gezegd, dat,gelijkvoorhetHollandsch element in de Kaapkolonie de billijkheid eisclite aan het Hollandse!» gelijke rechten als aan het Engelsch te geven, ook in Transvaal die billijkheid tegenover liet Engelsch moest wor den toegepast. Ook andere verkeerde uitleggingen van zijn woorden werden door den heer Du Toit ver klaard. Dat hij vóór 8 Mei niet naar Trans vaal teruggekeerd was, had ten oorzaak de zjekte zijner vrouw, die niet vervoerd kon worden. Hij had zyn betrekking van superin tendant van hetonderwysterbeschikkingzijner regeering gesteld, maar mocht zich bevoegd rekenen den titel te dragen, zoolang niet zijn ontslag was aangenomen, wat niet is geschied. De heer Du Toit is thans te Amsterdam aangekomen en zal er zijn reeks lezingen aanvangen. Het programma is verschenen voor den huishoudelijken schietwedstrijd van het 1ste bataljon rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland, te houden op Dinsdag, Woens dag en Donderdag 23, 24 en 25 September a. s. te Loosduinen. Prezen worden uitgeloofd als volgt Categorie A voor genoodigden op 200 pas categorie B voor donateurs van liet bond der rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland op 200 pascategorie C voor eereledon van het bond en offleieren der rustende schutterij „ge wone leden van het bond" op 200 pas; categorie D voor officieren der rustende schutterij „gewone loden van het bond" op 100 pas; categorie E voor minderen dan officier, van de bataljons rustende schutterij in Zuid-Holland „buitenge wone leden van het bond" op 200 pas; categoiie F als voren op 100 pas; categorie G als voren op 10 pas met flobert- patronen. De deelnemers in categorie A en B zullen in twee categorieën gesplitst worden. Door het hond der rustende schutterij in Zuid-Holland worden uitgeloofd Vijf zilveren pnedaifles voor de vijf deelnomoi's in categorie E van dezelfde compagnie, die met elkaar de hoogste punten hebban behaald, en Vijf bronzen meda'Mes voor de vijf deelnemers eener andere compagnie, dia daarop in punten volgen. Te Scheveningen werd Zaterdagmiddag de reddingboot beproefd. Ter hoogte van den vuurtoren ontmoette zij, in de branding ge komen, een krachtige golf, welke haar terug en op zijde sloeg. Weldra dreef de boot onderstboven op betrekkelijk verren afstand van het strand in zee rond. Vier van de op varenden wisten na veel inspanning boven op de boot te klimmen, vier anderen hingen aan de boot en de negende man dreef nog verder op een paar roeispanen. Spoedig was de hachelijke toestand der drenkelingen op gemerkt door een aantal zeelieden, die aan het strand aan de schuiten werkten. Men liep zoover men kon in zee, door eene lijn met den vasten wal verbonden. Navelever- geefsche pogingen mocht men er eindelijk in slagen de boot te bereiken en allen behouden aan den wal te brengen. De scaphanders hebben gewichtige diensten bewezen. Twee drenkelingen moesten per as naar het dorp vervoerd worden. Een derde lag geruimen tijd aan het strand in bewuste- loozen toestandmaar ook hy kreeg na ge neeskundige hulp van dr. v. d. Sluijs het bewustzijn terug. De boot werd voor de eerste maal beproefd, de wind was noord-noordwest, en de zee, hoewel bewogen, kon niet onstuimig genoemd Wor^'-n. Het heeft zeer de aandacht van de toeschouwers getrokken, dat de boot, eenmaal omgeslagen, zich niet zelve gerecht heeft. Mogelijk waren door de opvarenden daarvoor biet alle voorzorgen genomen. In de boot waren o. a. een vader en zijn twee zoons. Toen de vader en een der zoons ziel» op de kiel var» de boot gewerkt hadden, zagen zij den anderen zoon steeds verder afdrijven. Vader en zoon wilden toen beiden weer te water 'gaan, maar de zoon weerhield zijn vader en mocht de voldoening smaken al zwemmende zyn broeder te grijpen en op de boot te brengen. Het g. kinderhuisje op den Hoogenweg te Zandvoort (vacantiekolonie van Haarlem) is dit jaar leeds den 2n Juni geopend. Een vijfentwintigtal kinderen vormen de eerste ploeg; zij zullen drie weken aldaar verblijven en dan door anderen vervangen worden. Meer dan honderd kinderen zullen, naar wij vernemen, in deze inrichting, vier jaar ge leden op initiatief van mevrouw Cnoop Koop- mans uit Haarlem in het leve» geroepen, dit jaar van de heerlijke zeelucht en het gezonde leven aan strand kunnen genieten. (Z. Bdct.) Het badhuis voor minvermogenden tt Zandvoort wordt den 'lGden Juni geopend. Naar men verneemt, zijn er weder vele aan vragen ingekomen, zoodat in de eerste weken vermoedelijk geen nieuwe patiënten kunnen worden opgenomen. Voor het Woensdag te houden zangersfeest te Apeldoorn zyn reeds ongeveer 5000 biljet ten aan de treinen afgegeven. Het aantal zangers bed raagt mede ruim 1000. Zaterdag is in de Weipoort onder Zoeter- woude een 22-jarig meisje bij 't goed spoelen, voorovergevallen en verdronken. Te Loosd recht hebben zich in den laatsten tijd weder verschillende gevallen van influenza, eenige met doodelijken afloop, voorgedaan. Uit Meppel wordt gemeld, dat Donderdag avond even huiten de stad een treurig too- neel pluats had. De dienstmeid van T., aldaar, moet hs'.r moeder van het leven hebben willen berooven. Zy had haar daartoe onder een valsch voorwendsel naar het Pm-ad ijs- schut in de Drentsehe hoofdvaart p elokt en op een onverwacht oogenblik te water ge- stooten, kennelijk met de bedoeling, om haar zoo te doen verdrinken. Toen de vrouw zicli op het droge had gewerkt, is zy andermaal er in gestooten, en dit geschiedde, naar het verhaal wil, tot driemaal toe. Toch is de toeleg niet gelukt, dank zij de hulp van den scliutmeester, die op I et lawaai nabij zijn woning naar .buiten was gekomen. De politie heeft de dochter reeds in verhoor genomen. Te Haarsteeg, op de grens der gemeente Vlijmen, zyn gisterochtend 5 woningen afge brand, Niets was verzekerd. De vijf kinderen, die te Bennebi-oek door een dollen hond zijn gebeten, zullen op 's rijks kosten naar de inrichting-Pasteur te Parijs worden gezonden. Te Etten, gemeente Geudringen, hod de vrouw van den smid Leijser, die voeder voor liet vee van den zolder wilde halen, het on geluk door de balken of slieten te glijden en op het achterhoofd op de deel te vallen. Zij was terstond een lijk. Onder de maaiers, die zich dezer dagen bij een boer in Friesland aanboden voorliet werk in het hooiland, beliooren ook twee onderwijzers, die, hoewel ze reeds verleden jaar hun akte ontvingen, er niet in mochten slagen een betrekking te vinden. Het comité voor het Ileine-gedenkteeken te Dusseldorp, dat nu 20,000 mark ontvangen heeft, zal eerstdaags een oproeping -tot Duitsche en buitenlandsche vereerders van Heine richten, om deel to nemen aan de hulde, welke men den dictsL op de plaats zijner geboorte brengen wil. Zroals men weet, verwekte het plan van dit gedenkteeken een storm van verontwaardiging in zekere kringen. Maar net comité ontving brie ven van instemming van mannen uit alle par tijen en gezindten. Keizer Wilhelm moet veel belangstellen in de zaak en de teekeningen voor het gedenkteeken (van den beeldhouwer Herter, te Berlijn) persoonlijk bezichtigd hebben. Van de twee ontwerpeneen standbeeld van Heine en een allegorische groep, met het enkele reliefborstbeeld des dichters, wordt waarschijnlijk het laatstgenoemde gekozen Het is een fontein met Heine's welgelijkend portret aan den voor kant Op een rots daarbij zit do vLoreley" haar gouden haren te kammen en het voorstuk is om geven door drie allegorische figuren: Lyriek, Sage en Satire. De onversaagde ruiter, do kozakkenkapitein Peschkotf, bevindt zich, zooals men weet, thans te St.-Petersburg. Het paardje, waarop de kapitein de reis van Siberië naar Ruslands hoofdstad maakte, is na tuurlijk liet voorwerp der algemeene nieuwsgie righeid. Het is klein en grijs en heeft manen, die tot den grond reiken. PeschkofT kocht het twee jaar geleden te Irkoutsk voor f 250. Thans heeft men er reeds f 60.000 voor geboden, maar de kapitein wijst elk aanbod van de hand. Groothertog Wladimir Alexandrowitch, de jon gere broeder van den czaar, bood hem zelfs reeds het dubbele. PeschkofT vroeg echter aan den vorst ade vergunning zijn grijs paardje to mogen be houden". Het dier, dat thans negen jaar oud is, is buitengewoon schrander; het volgt zijn mees ter als een hond en PeschkofT houdt er dan ook veel van. Hij heeft gezworen, zeide hij, dat de dood alleen hen zou kunnen scheiden.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5