Ui' A°- K 3* MUZIEKUITVOERING land- en Tuinbouw. Armenzorg, Beursbericht ran Amsterdam, Wisselkoersen. Prijzen yan Coupons. 8. T- C. T Een apoorwegdievenbende heeft dezer ''dagen te Wilna terechtgestaan. Het hoofd dier bende ,was een gewezen grondeigenaar, Michailowski genaamd, die het van zijn vader geërfde vermo gen (dat liem een inkomen van 26,000 roebel verschafte) in drie jaar tijds opmaakte en, na steeds dieper gezonken te zijn, eindelijk een die venbende vormde. Die bende heeft ongeveer drie jaren lang al lerlei apoorwegdiefstallen gepleegd. Onder de leden waren twee bevallige vrouwen, die, terwijl de mannen de bagagewagens plunderden, in coupé's eerste of tweede klasse den een of anderen reiziger tot een aangenaam onderhoud verlok ten en hem op een gegeven oogenblik bedwelm den en beroofden. De gevaarlijke troep is nu vooreerst onscha delijk gemaakt, Michailowski is veroordeeld tot levenslange verbanning naar Siberiëzijn voor naamste medeplichtige, 'fropp, tot 12 jaren dwangarbeid en 70 knoetblagen. Over de ande ren zijn vonnissen geveld van 15 maanden tot 3 jaren gevangenisstraf. In Florence zijn bij «ene uitgraving van den grond bij het oude Lunapiein de overblijfselen gevonden van een zeer grooten heidenschen tem pel. De noodige maatregelen zijn genomen tot het bijeenbrengen van de zeer belangrijke over blijfselen. In Rusland is het aantal wolven nog steeds zeer groot. In de provinciën ICasan en Vologda werden verleden jaar niet minder dan 80,000 wolven gedood. Gedurende dat jaar werden er 203 menschen door deze verscheurende dieren gedood. Het nieuwe, rookiooze kruit heeft volstrekt geen overeenkomst met het vroegere buskruit. Het bestaat niet uit korrels, maar uit kleine vier kanten van "2 tnM. oppervlakte. Het wordt ver vaardigd in platen, ter dikte van een kaart, welke doorschijnend en sepia-bruin gekleurd zijn. Naar men uit San Erancisco bericht, is de vuurspuwende berg Gogostov, welke zeven jaren geleden uit zee oprees, thans in volle uitbarsting. Walvischvaarders hebben daar in den omtrek nieuwe eilanden gezien. In een correspondentie uit New-York aan de Frankf. Z(g. wordt gemeld, dat te Gbeeteam County in Tennessee een negerin leeft, Elisabeth Potter geheeten en dus vermoedelijk met éen man van Hollandsche afkomst gehuwd geweest, die blijkens deugdelijke documenten den ouderdom van 136 jaren heeft bereikt. Zij is moeder, grootmoeder, overgi ootmoeder en bet-overgroot moeder van 4439 personen. Van hare kinderen, die zij in drie huwelijken ten getale van 27 het leven schonk, stierf het laatste op 9 Juni 1889, in den ouderdom van 94 jaar. Haar oudste zoon werd 106 jaar oudhij stierf vóór twee jaren in Tarboro. Op deze oude dame volgt een man van 117 jaar, die sinds 70 jaren visscher is op de Cumber- landrivier en ver over de grenzen van den staat ale >Old Fish Herm" bekend is. Hij heet Her mann Guten en werd in 1773 in Duitschiand nabij Lubeck, geboren. Oude lieden uit zijn woon plaats verklaren dat Guten in hun jeugd reeds sOld Herm" was. De derde oudste bewoner van Amerika is me juffrouw Mary Tomlinson, te Nashville in Ten nessee, eveneens een negerin, die 105 jaren telt. Zij is een merkwaardigheid in haar woonplaats, omdat zij slavin is geweest van president Andrew Jackson, waarop haar talrijke nakomelingen niet weinig trotsch zijn. De vermaarde Fransche panter- en ieeuwenjager Bombonne! is dezer dagen overleden. De 74-jarige grijsaarddie sinds lang zijn bedrijt had op gegeven. waarbij hij een oog en verscheidene stukjes van zijn lichaam verloor, was sinds 1850, toen hij zijn eersten panter doodde in Afgerië,. de jager bij uitnemendheid. Waar men last had van een leeuw of een panter werd hij geroepen, en doorgaans mat het gewenschte gevolg. Bom bonne) woonde ta Bouïra bij Algiers, waar hij vele goed betalende aanzienlijke gasten ontving, di - met hrtn kwamen j«gc De dappere Ieeuwenjager was in Algiers alge meen hoog geacht om da vele gpede diensten door hem bewezen; maar hij gingniet uit louter meschlievendheid te werk. Toen de leeuwen schaarsch begonnen te worden, droeg hij zorg, zijn vijanden wat te sparen, opdat zij niet zouden uit sterven. Hij moet zelfs zeer in het geheim eenige jonge leeuwtjes bij zich te Bouïra hebben aangefokt. Een paar malen was Bimbonuel bijna veron gelukt. Eens rolde hij met een panter in een afgrond, maar hij wist zich nog onder het vallen vast te grijpen. Later bood die jacht hora minder gevaren. Hij had toen namelijk ontdekt, dut panters geen reuk hebben en dat men, gfoed verborgen en onbeweegelyk stil blijvend, vol doende veilig voor hen is. Bombonne! was ridder van het Legioen van' Eer en hij vei kreeg dat op een eigenaardige manier. Toen hij namelijk eens prgens geroe pen was om jacht te maken op een panter, weigerde het dorpshoofd hom een geit te geven (met welk diertje hij gewoonlijk de wilde dieren lokte). Eerst toen hij uit Algiers een bevelschiift van hooger hand had gebaald, kreeg hij de geit. De caïd, die hem zoo behandelde, verklaarde later: „ik dacht dat hij gek, was, omdat hij alleen in den nacht op de panterjacht wilde gaan, en ik twijfelde aan zijn moed, want alle Franschen die moedig zijn, hebben een rood lintje in hun knoopsgat, en .dat bad hij niet". Men zorgde toen, dat ook Bombonne! zulk een kermerk van moed ontving. Het toppunt van toonselschikkingskunst is te New-York bereikt, in het Union Square Theater waar electriciteit wordt toegepast. In een tooneelstuk komt niet meer of minder dan eene volledige wedren van paarden op het toonee). Men ziet paarden gestrekt galoppeeren door echte sporen en zweepslagen aangedreven de afsluithekken, de booman, de heuvelen op den achtergrond verdwijnen achter hen, alsof ze zich inderdaad in het oneindige verloren. De zins begoocheling is volkomen tot het oogenblik waarop het publiek den winner toejuicht, die het eerst den eindpaal bereikt. Dit effect wordt bereikt met electrische mo toren, die onder het tooneel zijn aangebracht. Een der motoren doet met gelijkmatige snelheid het doek draaien, waarop het landschap ge schilderd is, dat terug moet gaan om den toeschouwer den indruk te geven, dat de paar den vooruitkomen, Eene andere machine doet in dezelfde richting een vloer draaien waarop de paarden loopen. Deze ziet men voortdurend op dezelfde plaats op het tooneel, daar de grond even snel onder hen wegdraait als zij loopen. Doch dit is nog niet alles. Er is eene afzon derlijke machine om een hevigen tocht voort te brengen, en deze doet de manen en staarten fladderen en werpt een wolk van stut op, zoodat iedereen zich op een echten wedren meent te bevinden. bij gelegeuheid van den 75-jarigen gedenkdag van de overwinning bij Waterloo, door het KORPS MUZIKANTEN DER DD. SCHUTTERIJ, op Woensdag 18 Juni a. s.des avonds ten 7Va ure, in de Plantage. PKOCSRA.lt HA. 4. Volksliederen. Marseh, J. Eg ener. 2. Fest-ouvertureLeuthner. 3. Schatz walser, Strauss. 4 a. Gavotte, Arthur Seidel. h. "Wirspielensol dat, Eilenberg 5. Korablumenpolka, E. Ziehrer. 6. Kaiser-parade, Eilen berg. Programma over No. 6. 4. Introductie. 2. Aankomst der troepen. a. Cavalerie. I. Artillerie, c. Infanterie. 3. Komst des keizers. 4 Défilé van a. Infan terie, b. Cavalerie, c. Artillerie. 5. Inruk ken der troepen. Naar de medudceling tan tien minister van binuenlandsche zaken beeft zich thans het mond en klauwzeer ook medegedeeld aan het rundvee in do Pruisische gemeenten «Emraericher Eijland" en »Grieth", alwaar do ziekte van de landbouw tentoonstelling to Keulen is overgebracht. De commissaris des Konings in Limburg waarschuwt tegen den aankoop van vee afkomstig uit voor noemde plaatsen, en beveelt v mrzichtigheid aan bij het toelaten van vreemde kooplieden tot de stallen. Uit Loosduinen wordt geschreven: Tot heden 2ijn do uitkomsten voor de war- moeziers gunstiger dan verleden jaar, inzonder heid, wat de prijzen der producten betreftten vorigen jare waren deze over 't algemeen zeer slecht, thans mogen zij bevredigend genoemd wórden.' De bladgroenten zijn dit voorjaar goed gegroeid en hebben een tamelijke opbrengst ge geven, De bloemkool, het hoofdproduct in dazen tijd, wordt nog aangevoerd uit de bakken art is van voldoende 'qnaliteit. In wanrde is zij aanmerkelijk hooger dan in de maand Mei van 't vorige jaar, toen er voor da beste kooien nauwelijks 43 a 45 ets. Werd betaald; in de vorige week mankte men 49 a 24 ets. per stuk eerste quaiiteit. Het koele weer begunstigt zeer de teelt der bloemkool, die thans naar 't buitenland kan worden verzonden, zonder daar verflenst en in onoogUjken toestand aan te komen, wat van grooten invloed op den prijs is. Bovendier. is de wasdom niet zoo overvloedig, dat da markt overvoerd wordt, wat ten vorige jare we! het geval was. De staken voor de boonen zijn tusschen de bloemkool geplaatst en de stand der bonnen kan wel niet geroemd worden, maar mag toch goed beeten. De komkommers blijven in de opbrengst verre beneden het vorige jaar. Zij geven geen voordeeüge rekening, wijl de contracten, die gemeenlijk reeds in 't najaar gesloten worden, niet hoog zijn. Ten gevolge van de bemoeiingen der warmoeziers-vereeniging rEendracht maakt macht" is er nu eene dage- lijksche groentemarkt in Den Haag geopend. De verschillende kersenverkoopingen te Wijk bij- Duurstede en omliggende gemeenten zijn thans nagenoeg afgeloopen en leverden voor de vcr- koopers bevredigende resultaten op. Daar over het algemeen de boomgaarden dit jaar slechts «een half gewas" leveren, was de prijs der kersen vrij hoog, en besteedde men van 40 tot 12 cent per kilo gram op het hout. Tegen dien prijs geeft ook een half geladen boomgaard nog eene behoorlijke opbrengst. Een paar boomgaarden onder Odijk en Werkhoven, die bijzonder veel beloofden, brach ten f1140 en f1225 op. In de veenkoloniën van Groningen worden aardappelvezels (akorries" geheeten) tegenwoor dig gebruikt tot het meer productief maken van onvruchtbare zandgronden. Eene vermenging met akorries'A bevordert in hooge mate devochthou- dendheid, het gebrek, waaraan deze gronden hunne mindere vruchtbaarheid te danken hebben. In tamelijke hoeveelheid aangebracht, maken «korries" den drogen zandgrond voor een aantal jaren vochtig. Deze vezels zijn in den hcrlst aan de aardap pelfabrieken bij raassa's te krijgen. Donderdag jl. hebben twee vreemdelingen, een Rus en een Duitscher, een bezoek gebracht aan Venhuizen (N.-H.) en omstreken, teneinde het rundvee en de boerderijen te bezichtigen. Het vee beviel hun uitstekend, zoodat zij ver scheidene keesten zeer duur aankochten onder andere een stier voor f450. Onder de kalveren en hokkelingen in Schoter- land heerscht een vreemde ziekte. Des avonds drinken de dieren nog goed en den volgenden morgen liggen zij dood in het land. Sommige veehouders hebben in een paar dagen 3 en 4 hunner beste dieren verloren. De veearts kent de oorzaak dezer ziekte niet. Bestuurders van het te Apeldoorn gevestigde asyl der ïYereenigmg tot steun van Verwaar loosden" zien zoo schrijft men ons met vreugde de heilzame werking van het verblijf uldaar op du jeug iige vrrpluugduu. De beleidvolle directrice, mej. Rovers, laat dan ook niet na om de meisjes door woord en daad in het goede voor te gaan. Hare opvoeding geschiedt in vrijzinnig christelijken geest. Er worden op het oogenblik 28 meisjes verpleegd, waarvan enkelen overdag reeds als dienstbode werkzaam zijn bij ingezetenen te Apeldoorn. Verleden Donderdag werden alle meisjes op een grooten rijtoer onthaald. Zij hebben toen een uitstapje gemaakt naar Arnhem, van daar naar Zutfen en zijn over Deventer in de gelukkigste stemming huiswaarts gekeerd. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van leden en begunstigers is als bestuurslid herkozen: d« heer J. van Loenea Martinet, predikant te Apeldoorn, en is als 10e bestuurslid benoemd: de heer J. Hoekstra, te Apeldoorn, die belast is met het dagelijkscb toezicht op het gesticht 2'/» pOt. Nederland Buiten!. Spanje Portugal Rusland 1867/09 v 1875 Oostenr. l.g, He Gr. tluss. Sporen Baitische. Zilver Metall Papier Turkije Turksclie buten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Sharer Denver Rio Giande Canadian Pacific Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic. 6pCt. Prior tien Bond. Zweedache N. Spw, Mij Aaud. Cultuur Mij, Prolongatie PER 16 Juni. 827 73% 62% 96 102 68% 422 Vi« 64% 76 "5% 19% 49% 55 s 13% 53% 34% 17?/* 81% 49% 100% 106% 17»/w Tei.eor, 47 Juni. 82% 12% 62% 967/; 102 68 123 64% 76 751%, tö'/w 19% 55% 53% 34% 17% 81% 19 100 tC6% 17 55 3 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt liet N. v. d. D. Voor het'meerendeel der buitenlandsche Staats, fondsen valt heden van een vaste stemming melding te maken, alleen waren Portugal, Turken en Egypte flauwer, en wel beide laatstgenoemde soorten slerk aangeboden voor Parijs. De Amerikaansche spoorwegmarkt was in aan sluiting met Londen willig, doch zeer stil. Nat. Staatsschuld vast, Integralen hooger. Buitenlané.sche meerendeels vast, Oostenrijk beter, doch Portugal Vis, Gepriv. Turken 3%, Egypte 1% flauwer. Van Industrieelen stegen aand. Arasterd, Bank 4%. Senembab 4, Maxwell Va a doch daal den Uesc. Handelen, Via, Salamanca Ve» aand. Cuttuur Vorstenlanden Berge 1%. Binnenlandsche sporen leverden weinig stof tot bespreking op. Warschau-Weenen 4 lager. Amerikaansche sporen a beter. JVtet-ofltcieci. Panama 5%57/,, Turken 4890 79i%a, 79%, Anatoliën 87875/s, Odin 101%,401%, Recc- pisson Koper 50, 50J/s, le Serie 13%. Rotterdam, 47 Juni, Disc. 3 pCt. Londen Parijs 3 Antw.en Brussel 3 Zwits. Bankpl. 3% Duitsciie Rbkpl. 4 Weeuen 4 ftai. Bankpl. 6 Petersburg Lissabon 6 per 1 Fr. 100 B 100 B 100 M. 100 Fl. 100 Ls. 400 Rs. 100 1000 3/m. ƒ41.96 a 47.45 47.42% 47.20 58.50 «101.50 46.40 .130 2.61% Kort. ƒ12.05 47.90 47.80 47.60 b 5910 102.50 ■i 47.25 Disconto van Wisselbrieven 2% en van Promessen 3 pCt. Amsterdam, 47 Juni. Met. Pap. p. fl. 21 f 21.50 «21.50 14.52% 11.92% 11.97% 47.50 47.50 58.85 1,24 Zilv.Jnn 21 Engelsche per Eng. metaflid. Portugeesclie. Fransche Belgische Oiv. in Reichsm. Ilamb.-Russiut. ABONt Frtwct Afzont Burg Doen Dat Junij 1 lo.C Gemcei zijn bei A. T wier e* cing at hèreidin fcevopo, Voorzit Besta De Hee tingen. =art. 23 begfepei Besta De Heei at bi] art. Bestm ,Jt Heet l). Tc van raa en verai ■uitgaven Van Vlies 4e ZuU Russen in G. R.f 4.90% Russen in Z. R, s 4.35% Polen p. Zilv. R. s 1.83% Spastische buit), in franken p. Juli 47.50 Spastische bimil. in piastersi 2.49 Ainerik.Doll.Pap. 2.45 Nadat •noest vt gage aat onnair daarna n •op de v bewijs v bagage ro •nemen, oi denhouw zoodat hi een roile tot de ruim een 'I -Onze pro Over dag

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6