Binnenlandsclie Berichten. diensttijd op twee jaar te bepalen, met 18 tegen 10 stemmen verworpen. Zij nam met 17 tegen 11 stemmen de legerstcrkte in vredestijd van 480,983 man aan. De andere paragrafen en de geheele wet werden met 16 tegen 12 stemmen aangenomen. (Tegen stemden: de vrijzinnigen, de volkspartij, de socialisten en 4 centrum-leden.) Het reeds bekende voorstel van "Windthorst is met groote meerderheid aangenomen. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de minister van financiën Smith gisteren, dat de regeering heden hare voorstellen zal doen kennen om trent de parlementaire zaken. Aan de Times wordt «it Konstantinopel gemeld, dat aldaar eene ministerieele crisis wordt te gemoet gezien, wegens conflict tus- gchen den grootvizier en den minister van financiën, waarvan vermoedelijk het gevolg zal zijn, dat Clmkif-pacha grootvizier wordt. Langs denzelfden weg wordt aan het blad gemeld, dat er berichten uit Creta zijn ont vangen, volgens welke de toestand aldaar zeer moeilijk wordt, doordien deTurksche troepen, wier diensttijd is afgeloopen, luide aandrin gen op terugroeping, terwijl cr steeds Griek- gche benden oproerstokers van het vasteland overkomen. Voorts heeft de Times uit Lissabon het volgende ontvangenDe berichten uit Oost- Afrika luiden zeer verward, maar tevens ernstig. Naar het heet, hebben er troepen haastig Mozambique verlaten; zij zijn naar Angola gedirigeerd, om een inval der Engel- schen tegen te gaan. Te Quilimane heerschte groote ontsteltenis. Luitenant Cotinho is met 1500 man naar de Shire-rivier opgerukt, om de Makololo's aan te tasten. Het Jornal da XToite had vernomen, dat er twee Engelsehe Jcanonneerbooten naar den kant van Zambezi zijn afgezonden. Het blad is van oordeel, dat da toestond op Mozambique allerlinchelijkst is en dat er ieder oogenblik eene bloedige bot sing of een algemeene oorlog kan uitbarsten, misschien reeds is begonnen. Uit Weenen verneemt de Times, dat prins Ferdinand, op raad van Stambulow, afgezien heeft van zijne voorgenomen Europeesche reis. De bekende Pers Cowasjee Jehang, te Lon den, heeft Zaterdag jl, aan lord en lady Reav een avond-receptie aangeboden, welke door Gladstone, lord Ripon en andere voorname personen werd bijgewoond. Uit naam van de Britsch-Indiérs in Engeland werd nan lord Reay een adres aangeboden van hulde en dank voor hetgeen hij en zijne echtgenoote te Bombay gedaan hebben. F R A N K R IJ K. Aan de Temps wordt gemeld, dat de Spaan- sche regeering den prefect van Valencia heeft aangeschreven, met verdubbelde waakzaam heid maatregelen in het belang der gezond heid te nemen. De maire van Puebla de Ruga zal gerechtelijk vervolgd worden, dewijl hij bij het uitbreken der epidemie zijnen post verlaten heeft. Van den 5den tot den'löden Juni zijn er te Puebla de Ruga 120 personen aangetast, waarvan er 52 overleden. Te Almeda was éen geval met doodelijken afloop en te Monti- chelvo zijn 5 personen overleden. De minister van binnenlandsche zaken heeft in den Senaat gezegd, dat de berich ten ove" de cholera overdreven zijn. De minister gelooft niet, dat het de echte Aziati sche cholera is. LUXEMBURG. De heer Servais, voorzitter der Kamer van afgevaardigden, burgemeester der hoofdstad, oud-minister van staat, is gisteren te Nau- fieim aan eene hartkwaal overleden. B E L G I E. Dij de herstemming te Thuin zijn de twee Jiberaien als leden der Kamer herkozen. OOSTENRIJK. Voor de leger-commissie uit de Hongaarsche delegatie heeft de minister van oorlog ver klaard, dat het onvermijdelijk is, thans de legersterkte in vredestijd te verhSogenmaar tevens dat hij het vraagstuk nog uiet bestu deerd, en evenmin een plan uitgewerkt heeft, zoodat hij geen enkele inlichting kan geven over den omvang der verhooging of over de uitgaven die zij noodig zal maken. De com missie heeft eene resolutie aangenomen, inhou dende dat, aangezien de minister van oorlog eene verhooging van de legersterkte in vredestijd onvermijdelijk noodig heeft ver klaard, de commissie als haar oordeel uit spreekt dat h«t van zeer groot belang is, dat rekening worde gehouden met den fmancieelen toestand. De commissie uit de Hongaarsche delegate heeft voorgesteld, de gewone staatsbegrooting voor het aanstaande dienstjaar goed te keuren. RUSLAND. Prins Dondukoff Korssakofif, civiel gouver neur en militair opperbevelhebber in den Kaukasus, is op zijn verzoek van zijne waar digheid ontheven. Zijn opvolger is zijn tegen woordige adjudantde luitenant-generaal ScheremitjeflT. ITALIË. De minister Crispi heeft, in navolging van zijn vriend Bismarck en van Beaconsfield, z\jn koning tot keizer willen maken. Hij ried, naar men bericht, koning Umberto aan, den titel «Keizer van Erythrea" (het Italiaansche gebied aan de Roode Zee) aan te nemen. De koning vindt het echter verstand ;er, daarmede te wachten tot Italië's gezag daar wat meer bevestigd is. In het laatst van dit jaar zal de kroonprins waarschijnlijk een be zoek brengen aan de Roode-Zee-koloniën. De overeenkomst tusschen den minister van marine en de familie Garibaldi, betref fende den afstand van het eiland Caprera, is thans geteekend. Het eiland is, met uitzon dering van het graf en het huis van Gari baldi, voor een som van 300,000 lire het eigendom der regeering geworden. De Kamer vernietigde de verkiezing van den anarchist Costa te Bologna. De be- grootings-commissie is geslaagd in de dekking van het tekort. De Kamer heeft Costa's verkiezing te Bologne nietig verklaard. Uit het verslag der algemeene commissie voor de staatsbegrooting dienst 1890—91 volgt, dat het tekort bijna geheel gedekt is. SPANJE. De inschrijving op 100 millioen pesetas 5 pCts. schatkistbons is viermaal volteekend. De raad van gezondheid, onder voorzitter schap van den minister van binnenlandsche zaken, heeft besloten tot eene volkomen af sluiting der twee dorpen in de provincie Valencia, waar de cholera-epidemie z;ch vertoont De bladen bevestigen, dat de in de omstre ken van Valencia heerschende ziekte de cholera is. T U R I IJ I. Ten gevolge van liet vermoorden van een Christen door een Turkschen majoor heelt er te Apokorina een gevecht plaats gehad. De dorpsbewoners zijn te wapen geloopen en hebben de Nizams aangevallen. Daarna hebben zq zich tot een korps van opstande lingen vereenigd. Het bericht hiervan heeft op Creta groot opzien gebaard. S E R V I E. De gezant te Weenen is door de regeering opgeroepen om over den toestand te raad plegen, en te Belgrado aangekomen. B U L G A R IJ E. De ministerieele crisis is geëindigd. Het ontslag van Stransky en Salapacheft' is aan genomen. Stambouloff neemt de portefeuille van buitenlandsehe zaken en Jiskoff die van financiën. ZUID-AFRIK A. Te Vaalkop is den 3n Mei de volgende pro clamatie uitgevaardigd «Nademaal wijlen Umbandine, koning der Amazwazies, met consent van zijnen Raad, een zeker gedeelte van Zwasieland en bekend onder den naam van Kleinvrijstaat, volgens koopcontract van den 10den Jum 188G, aan de heeren Frans Ignatius Maritz en Joachim jGhan Ferreira Venkoert, en volgens docu ment van 27 October 1888 van alle rechten over dit stuk grond afstand gedaan heeft, zoo is het dat wij ondergeteekenden, leden van het comité, gekozen door de burgers wonende hier, dit gedeelte van Zwasieland als eenen onafhankelijken staat onder den naam van Kleinvrijstaat bij dezen proclamee- ren. God behoede land en volk." Het stuk is onderteekendJ. Bezuiden- hout, W. A, du Plessis, F. T. W. Maritz, eerstgenoemde als voorzitter, de beide ande ren als leden van het comité van Klein vrijstaat. De Transvaalsche volksraad heeft eene commissie benoemd om met den staatspresi dent en den staatsprocureur in overleg te treden omtrent de adressen van katholieken en joden, die aanvraag doen om gelijke rechten als de overige ingezetenen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '17 Juni. De minister van financiën zette de verde diging der spoorwegovereenkomsten voort, met te betoogen, dat de voorwaarden van aankoop der Rijnspoor niet zoo bijzonder voor- dtelïg zijn, waar de exploit.-maatschappij reeds vroeger aan de R. S. M. voordeelig aanbod deed. Hij noemde den fmancieelen toestand der R. S. M. bevredigend en stelde vooral in het licht, dat het rijk, bij naasting in 1898, aan de Rijnspoor veel meer premie zoumoeten betalen. Een officieus onderzoek der boeken van de R. S. M. was reeds een maand geleden ingesteld, waarvan de voor- lóopige resultaten der regeering geen aanlei ding geven den Koning te adviseeren de ontwerpen niet te bekrachtigen. De minister kwam tot de slotsom, dat de contracten, in onderling verband beschouwd, geen nadeelen en geen zware lasten aan den staat opleggen, terwijl zij evenmin de naasting bemoeielijken. De heer Gleichman verwachtte van deze contracten niet de gezonde concurrentie op spoorweggebied, die de regeering voorspiegelde, en vind den koopprijs onmatig hoog. Ook hij critiseerde tal van posten op de Rijn- spoorbalans. De heeren Sanders en Mees bleven bij hunne bestrijding. De heer Heldt constateerde, dat verscher ping van den diensttijd van het personeel niet is uitgesloten dat onvoldoende gezorgd is voor de lagere ambtenaren en werklieden bij de Rijnspoor, en dat evenmin iets voor de verzekering van werklieden is gedaan. SCHIEDAM, 18 Juni 1890. Ter gelegenheid van den 75sten gedenk dag der overwinning bij Waterloo, wap pert de vaderlandsche driekleur van alle openbare gebouwen, uit de woningen van vele ingezetenen, de molens en de in de havens liggende schepen, zoodat onze stad een feeste lijk aanzieu heeft. De schooljeugd had heden middag vacantie, zoodat ook zij ongestoord kon genieten van de inspectie der dd. schutterij welke hedennamiddag te éen uur door den majoor-commandant in het exercitieveld ge houden werd. Nadat de troepen zich in orde van bataille hadden geschaard, werd eerst de onlangs be noemde 2e luitenant E. M. Beukers op de ge bruikelijke wijze geïnstalleerd. Daarna werden de troepen door den majoor geïnspecteerd waarna ze voor den staf defileerden. Wy merkten daarbij op den burgemeester en den wethouder den heer Elzevier Dom, den oud strijder van 4830/31, oud-lid van den ge- meenteraad, den heer J. DijkmansGz., alsmede de heeren J, L. Gouka en II. W. M, Roelants oud-officieren der dd. schutterij. Na afloop van het défilé ontving de majoor commandant de heeren officieren alsmede- de genoodigden in de aanwezige tent en noodigde hen uit nog eenigen tijd bij hem. in zijne woning te vertoeven, waaraan bereid willig gevolg werd gegeven. Hedenavond te halfacht zal het korps staf muzikanten der schutterij in de Plantage een muziekuitvoering geven. De kolfvereeniging «Schiedam" zal den 24n dezer haar 5-jarig bestaan vieren, bij welke gelegenheid in de sociëteit «Harmonie" alhier een provinciale korpswedstrijd, tevens personeele kolfwedstrqd zal plaats hebben tusschen de in de provincie Zuid-Holland' gevestigde vereenigingen, leden van den «Nationalen Kolfbond". Aan de leden van genoemde sociëteit zal een wedstrijd in ver schillende spelen worden aangeboden. Een- gemeenschappelijk feestmaal zal de feestelijk heid besluiten. O. J. Erkelens, gistzifter in de stoombran- derij van de firma II. Jansen Co., aan de Noordvest, had gisterochtend te halftwaalf het ongeluk van een trap op de binnenplaats van die branderij op de steenen te vallen. Doorzyne kameraads naar zijn woning vervoerd, werd hem spoedig geneeskundige hulp verleend door dr. J. Endtz, doch reeds des namiddags te twee uren is Erkelens overleden ten ge volge van eene hersenschudding, door zijn val veroorzaakt. Erkelens laat eene weduwe met drie kinderen achter. Het vierjarig zoontje van den heer J, A, van der Bent had gisteravond ongeveer acht uren het ongeluk, al spelende van de leuning der brug nver het Slootje in''t water te vallen, dat werd opgemerkt door Jacob Krabbendam, die zich onmiddellijk te water begaf en wien het gelukken mocht het kind van een anders wissen dood te redden. De brandersknecht \V, B. Heggelman, die zich Maandag jl. zoo deerlijk heeft gebrand,, is hedenmiddag aan de gevolgen daarvan overleden. De heer E. W. Beth, chef-verificateur te Rüzendaal, wordt met ingang van 1 Julias, naar Rotterdam verplaatst. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen in liunne aanstaande zomervergadering geroepen zijn, behalve tot de verkiezing van leden der Eerste Kamer en de behandeling der begrootingen en de daarop betrekking hebbende subsidie-aanvragen, tot de overwe ging van verschillende zaken. Zoo zijn door Ged. Staten voorgedragen een wijziging der provinciale verordening op het leggen van spoorstaven in openbare wegen en haar ge bruik eene, in overleg met Ged. Staten van- Noord-Holland vastgestelde wijziging van het reglement voor het hoogheemraadschap van Rijnland, een bijzonder reglement voor den polder het Noordveen (gemeente Alkeinade), wijzigingen van reglementen voor den "Veen- der- en Lijkerpolder, (gemeenten Alkemade en "Woubrugge), den Zusterpolder (gemeente 's-Gravenhage), den Blauwenpolder, (gemeen ten Alkemade en Woubrugge) en de polders Oud- en Nieuw-Goudriaan (gem. Goudriaan). Voorts ontwerp-besluiten tot bestendiging" der heffing van sluisgelden aan de schutsluis aan den Leïdschendam en van rechten voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leïdschendam en- voor liet overzetten aan den Hofwegzoomede een adres van liet hoofdbestuur der schippers-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2