Gemengde Berichten. PElt TELEGRAAF. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Reohtz a k e n. Armenzorg. •yereeniging iSchuttevaer" om opruimingeener ondiepte by de spoorwegbrug aan de Vink, nabij Leiden. Men schrijft uit Brussel aan de 27. S. Ct. Het is nooit te laat om moed en dapper heid te vereeren. Wij zagen dit jl. Zondag te Quatre-Bi*as, waar men het monument inhuldigde, gewijd aan de nagedachtenis van den hertog Frederik "Willem van Brimswijk, die den lCden Juni 1815, twee dagen voor den slag van Waterloo, sneuvelde. De hertog had zich aan het hoofd gesteld van een klein legerkorps, om ter hulp te snellen aan de Nederlandsche en Belgische troepen die te Quatre-Bras waren slaags ge raakt met de Fransche cavalerie. Na een hevigen tegenstand te hebben geboden, be gonnen deze troepen te wankelende hertog, dit ziende, wierp zich als het ware alleen op den vijand om zijnen troepen moed in te boezemen, maar moest zijne stoutmoedigheid met den dood bekoopenhij ontving een schot midden in de borst en stierf des avonds. Deze dappere daad is nu vereerd geworden. Eene delegatie van Brunswijksche officieren was hij de plechtigheid tegenwoordig, even als de graafd'Alvensleben, gezant van Duitsch- land, en de graaf Schmethau, militair attaché. Twee redevoeringen werden er gehouden de eerste door den luitenant-generaal Yon Waeholtz, en de tweede door den heer Yon Muller, die den koning van Belgié bedankte voor zijne vergunning tot oprichting van het monument. Op eene der zijden van het monument ziet men een medaillon met de beeltenis van den hertog. De Duitsche opschriften geven het volgende te lezen: sFrederik Willem hertog van Brunswijk «en Luneburg is op deze plaats gevallen, ter- ïviji hij aan het hoofd zijner troepen streed ïlG Juni 1815.—" »Ter nagedachtenis der helden en der ge nvallen krijgers voor Duitschland het dank- bare vaderland MDCCCLXNX, Men heeft tevens een gedenksteen geplaatst in den gevel van het huis waar de hertog is gestorven. Het bestuur der «Liberale Unie" heeft bekendgemaakt, dat op verzoek van twee der afgevaardigden, wier voorstellen tot wij ziging van statuten en huishoudelijk regle ment op de agenda zijn gebracht, de tegen 28 Juni a. s. uitgeschreven gewone algemeene vergadering veertien dagen is uitgesteld, en alzoo zal plaats- hebben op Zaterdag 12 Juli des voormiddags te IO'/j uur, in het gebouw der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, Het instituut voor doofstommen te Gronin gen heeft, naar aanleiding der viering van zijn 100-jarig bestaan, aan giften ontvangen een bedrag van f5056.45. Daaronder zijn: een gift van f2400, een van flOOüentwec van f500. Het gemeentebestuur heeft, besloten voor rekening der gemeente een gedenksteen aan té brengen in den voorgevel van het hoofd gebouw aan de beplante Ossenmarkt. Dat plein zal voortaan, naar den stichter van het instituut, den naam dragen van G.'.yotplein. Te Ruhrort zal binnenkort, ten gerieve der vele schippers, die daar steeds verkee- ren, in de nabijheid -van de rivier een beurs gebouw verrijzen, binnen welks muren schip pers, reeders en bevrachters met elkaar- in onderhandeling kunnen treden. Men zal dan niet langer, zooals thans, genoodzaakt zijn op straat de zaken af te doen of «straatheurs" te houden, zooals men dat noemt. Dit zal zelfs verboden worden. Rondom de beurs- zaal worden kantoren aangebouwd, welke verhuurd worden aan kooplieden, expediteurs, bevrachters enz. Tot hoofd-opzichter bij de «Ned. Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij" is benoemd de heer B. Burgers, gewezen opzichter by den aanleg van staatsspoorwegen te Boven- karspel. Naar men verneemt, is thans voor een groot bedrag in de Amsterdamsche schouwburg- leening van f 900.000 in"'schreven en wordt het verkrijgen van het zekerd geacht. 'udige kapitaal ver- Het «Koninklijk Ned. Instituut van inge nieurs" heeft tot honorair lid benoemd: de Fransche ingenieurs Eiffel, den ontwerper en bouwmeester van den bekenden toren, en Contamin, den bouwmeester van de machine galerij op het Champ de Mars, Door den rijksveldwachter J. Verkerk, te Pernis, is tegen 17 boeren proces-verbaal opgemaakt, ter zake het in het werk hebben van jongens beneden '16 jaar, zonder dat de bij de wet vereischte lijsten in de werk plaatsen waren opgehangen. Men meldt aan de 27. li. Ct. dat de door een buitenlandschen fabrikant voor de Leid- sche maskerade vervaardigde kostbare rid- derhamlschocnen aan het grenskantoor van inklaring (Arnhem) ziju benaderd. Maandagmiddag had te Slikkerveer op het etablissement van den heer P. Smit Jr. een droevig ongeval plaats. De werkman F. van den Berg was op de stelling van het in aar- bouw zijude ijzeren zeeschip »Theano" bezig "met klinken,' toen hij door een ongelukkig toeval van de stelling viel en in het ruim van het schip terechtkwam. Met verbrijzelden schedel werd hij opgenomen. Spoedig was de geneesheer dr. C. A. Bos van Ridderkerk aan wezig, die slechts den dood kon constateeren. De ongelukkige laat een weduwe en zeven hulpbehoevende kinderen onverzorgd achter. Het blijkt meer en meer, dat men in het onlangs te Amsterdam gevatte 11-jarige meisje de bedrjjfster,heeft gearresteerd van de menigvuldige oorbellendiefstallen van de laatste maanden aldaar. Het kind bracht dadelijk na eiken diefstal de bellen in de bank van leening en versnoepte het geld. De ouders waren er geheel onkundig aan. Te Koudekerk a/d Rijn verdronk Zondag ochtend eeu jongetje van 7 jaar in eene sloot. De ouders misten het reeds te 11 uren, maar stelden geen onderzoek in vóór 2 uur, nadat zij gegeten en daarna geslapen hadden. De politie te Leeuwarden heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 15-jarig meisje, dat in een aanval van drift hare moeder met een tafelmes twee diepe sneden in het aangezicht heeft gegeven. Donderdag jl. tusschen Yenendaal en Ede, aan den 2deu .-.iwweg, op den sneltrein geschoten, welke te 6 uur Ede passeert (in de richting van Utrecht). In de le klasse coupé, werd een ruit stukgeschoten; de reizigers kwamen met den schrik vrij. De politie te Ede heeft een ijverig onderzoek ingesteld. Bij de oütgravingen in de kerk le Susle- ren heeft men een graf gevonden, dat ge houden wordt voor dat van koning Swentibold, die in 900 aldaar werd begraven. Opnieuw bevat de 27. It. Ct. een bericht ten bewijze, dat kokosnoot werkelijk een ge schikt middel is om den lintworm uit het menschelijk lichaam te verdrijven. Het middel werd namelijk aangewend bij een tienjarig zoontje van iemand van het personeel dier courant, en wel met het beste gevolg. Vrijdagmiddag te 6 uren begon het kind eerst de melk en daarna het vleesch van eene kokosnoot te gebruiken en Zaterdag middag te 4 ureu kwam de lintworm in zijn geheel te voorschijn, zonder dat er ziekelijke verschijnselen bij het kind waren waar te nemen. Den Haag. Tal van vlaggen, vooral het oranjedoek, wapperen heden uit de woningen der ingezetenen tereere van den Waterloo-dag. Ook van den toren, de departements- en stedelijke gebouwen was de driekleur ge- heschen. Het standbeeld van wijlen Koning Willem II was versierd met een lauwerskrans. Ook aan den voet van het standbeeld vim "Willem II is een krdns nedergelegil, terwijl op het Binnenhof de fontein in werking ge bracht is. Overigens werd deze gewichtige gedenkdag niet op officieele wijze gevierd. Nabij Cleveland (Ohio) kwam Vrijdag jl. op den Connotten-valleispoorweg een passagierstrein in botsing met eene locomotief, ten gevolge waar van 6 personen omgekomen en 40 gekwetst zijn. Een der wagens werd op een wachthuisje ge slingerd, ten gevolge waarvan de daai in gezeten wissel wachter op de plaats dood bleef. Een geweldig onweder heeft te Hull Creek bij Maysville, in Kentucky, eene overstrooming ver oorzaakt, waardoor verscheidene huizen werden weggeslagen. Een 12-tal menschen moeten het leven verloren hebben. Zes lijken waren Vrijdag gevonden. Een verwulfd afvoerkanaal onder eene spoorbaan ttortte in én een goederentrein in het water, zoodat 3 personen omkwamen. BEW IIAAfi, 18 Juni. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat werden de spoorweg overeenkomsten bestreden door de heeren Schepel en Van Houten. Ook de heeren Bahl- mann, Rutgers van Rozenburg en Tak van Poortvliet hielden hunne bezwaren vol. Ver dedigd werden zij door de heeren Mutsaers, Van Kerkwijk en de regeeringten slotte zijn de spoorwegovereenkomsten aangenomen met 48 stemmen tegen 37. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bebtaat door middel van het stoomschip Inge rid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 19 Juni a. s., des namiddags ten 6.30 ure. Het eerste gedeelte van het candidaats-exomen in de theologie is gisteren te Groningen cnot goed gevolg afgelegd door den heer A. J. Montijn. Vrijdag hield de onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Vlaardingen hare jaarlijksehe vergadering op «Ons Genoegen" in Voorne's duin. Tegenwoordig waren 53 leden, en het voorzit terschap werd door den heer D. L. Hardeman van Hellevoetsluis afgestaan aan den schoolop ziener mr. H. Ph. de Kanter. Na spoedige af doening van eenige administratieve weikzaam- heden en enkele verslagen, werden de aftredende bestuursleden, de heer Hurdenoan en de heer a. F. Stolk van Vlaardingen, met bijna alge meene stemmen herkozen. De hear H. Vrijman van Spijkenisse be««n toen zijne inleiding over het teekenonderw.js in de lagere school en schetste op belangwekkende wijze, wat er voortaan aan dat vak op de scho len moet worden gedaan, welke methode dient te worden gevolgd, en welke leermiddelen het beste voor dat doel zijn te gebruiken. Een druk en leerzaam debat volgde op dit verdienstelijk referaat; hieraan nam o. a. deel de leeraar in het teekenen aan de hoogere burgei school te Brielle, de heer Da Jong. De schoolopziener sloot het met het ten beste geven van zijne mee ningen over dit vak van onderwijs. Het resul taat, zeide hij ten slotte, is, dat we na dit debat tot de overtuiging zijn gekomen, dat we allen over deze zaak eenige denkbeelden hebben, mdar ook, dat we niet kunnen roemen op vastheid van meening in dezen, zoodat het wenschelijk zou zyn, dat men van hooger hand een zekeren vorm stelde, waaraan we ons tc houden zouden hebben, een zeker voorschrift dus, hoeveel uren er b. v. per klasse voor afgezonderd behoorden te wor den en wat men er aan doen moest. Hij stelde daarom deze vr. .g: Vindt de vergadering hot wenschelijk om bij de regeering aan te dringen op het geven van voorschriften omtrent het teaken- onderwijs op de lagere school en omtrent het minimum van vorderingen die men zou moeten bereiken Bij monde van een der leden kwam een doel der vergadering tegen deze vraag op, en de heer De Kant er stelde toen eerst de principieele vraag Vindt de vergadering bezwaar in het vragen van voorschriften aan de regeering omtrent eenig punt van onderwijs? En met algemeene stem men op vier na werd deze vraag bevestigend beantwoord. In zijn openingswoord had do heer De Kan ter een indrukwekkend woord van hulde gesproken omtrent den afgetreden inspecteur, den heer Moens, en dat we met vertrouwen behoorden af te wachten wat de heer Fabius, zijn opvolger, voor het openbaar onderwijs zou zijn. Immers, zoo zeide spr., al beeft liet oorspronkelijk op velen een zonderlingen indruk gemaakt, dat eon zoo kras tegenstander van de openbare school tot deze hocge betrekking werd benoemd, aan den andoren kant hnd de ervaring hem ge leerd, dat het zijn nut heeft tegenstanders van eene zaak in het bestuur daarvan te roepen. Want zoo dikwijls komen zij dan tot de over tuiging, dat al kunnen zij principieel niet moe- gaan, toch de voorstellingen, die ol te heftige tegenstanders vroeger gaven, en waaraan zij mee het oor leenden, waren scheef, onjuist, om niet te zeggen lasterlijk. Onze nieuwe inspecteur, die de lagere rangen in het toezicht konden ar reeds van spreken met zoo groots toewij ding zijne taak aanvaard heeft, zal zoo zeide spreker nu ook het openbaar onderwijs lee- ren kennen in zijne volle waarde, en naar spre kers overtuiging zal een man van de gaven on inborst als onze nieuwe inspecteur te zijner tijd meewerken, om seheeve en onjuiste voorstellingen, waarmee men, als het het openbaar onderwijs geldt, maar al te grif is, te bestrijden. (N. II. Ct.) Maandag 16 dizer inoet voor het «Amtsgc- richt" to Freiburg, in Baden, behandeld zijn de strafzaak tegen Maria Catharina Bekking, we duwe R. W. Bulkloy, voortvluchtig en openbaar gedagvaard, 2. Walter Gelsam, en 3. Peter Kloi- nertz, de beide iaatsten wonende te Keulen en in voorloopige hechtenis te Freiburg. De akte van beschuldiging wordt in hot groot-hertogdom Baden eerst openbaar door voor lezing op de terechtzitting en aldaar wordt niet bij verstek veroordeeld, zoodat ,ie Ie beklaagde, indien zij niet verschenen is, vermoedelijk weder- spannig aan de wet zal worden verklaard. Zeer spoedig zal de zakelijke inhoud der akte van beschuldiging en een verslag dezer terechtzit. ting worden medegedeeld. Door wijlen mr. Van Haaften, in leven officier van justitie te Almelo, is aan de inrichtingen van liefdadigheid aldaar o. a, gelegateerd aan de diaconie der Neder!, herv. gemeente f700; aan die der R.-k. gememte f300; aan die derlsraélie- tische gemeente fJhh; aan de naaivereeniging voor behoeftige vrouwen f250; aan de crèche, bewaarplaats voor kleine kinderen f 250. Door mevrouw de wed. S. P. LipmanMoor- mann, onlangs te Hilversum overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: aan de «Vereeniging tot bovordering van het katholiek bijzonder onder wijs in het aartsbisdom Utrecht", te Utrecht, f1000; aan de R-k. parochiekeik van den H. Vitus, te Hilversum, voor het katholiek bijzonder

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3