In de wet op de plaatselijke drank-vergun ningen de artikelen te laten vervallen, waarby de graafschnpsradea bevoegd worden verklaard tapperspatenten te onteigenen. De regeering zal voorstellen de voor den afkoop van tapperijen reeds toegestane sommen te doen oploopen, teneinde voor het bestemde doel te worden gebezigd nadat het parlement de daartoe vereischte wetten zal hebben vastge steld. Verscheidene Parlementsleden zullen zich paar Helgoland begeven, om de wenschen der bevolking te leeren kennen nopens den afstand van het eiland aan Duitsehland. De Engelsehe regeering raadpleegde vooraf den gouverneur, die geen bezwaren opperde. De Pall Mall Oazcttc deelt mede, dat zij een agent naar Helgoland heeft gezonden, om er eene soort van volksstemming te houden over den afstand van het eiland aan Duitseh land. Reeds heeft hjj getelegrafeerd, dat de meerderheid blijkbaar tegen den afstand, zelfs er over verontwaardigd is. Indirecte dépêches uit Mexico melden, dat er een komplot bestaat, dat met eene revolutie dreigt, tegen den president Diaz, die beschul digd wordt dat hij dictatoriale macht zoekt te veroveren. Aan Dail;/ Chronicle wordt uit Berlijn ge meld, dal liet Fransch-Russische verbond dezer dagen een feitelijken vorm heeft aan genomen, waarschijnlijk tengevolge van de Engelsch-Duitsche verstandhouding. Uit Durban wordt dd. '21 dezer aan de Times gemeld, dat de volksraad van de Trans vaal heeft goedgekeurd bet ontwerp tot instel ling van twee Kamers. Het ontwerp bepaalt thans dat de president en de commandant- generaal gekozen zullen worden door de bur gers, die voor de Eerste Kamer stemmen, terwijl de overige leden van den uitvoerenden raad door de Eerste Kamer zullen worden gekozen. De Standard verneemt dat de overdracht van Helgoland geschiedt op 1 October. Prins Heinrich komt met een smaldeel het eiland namens den keizer overnemen. Helgoland zou als zelfstandig rijkstand bestierd worden, ge- ljjk Elzas-Lotharingen. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de regeering in het Hoogerhuis heeft verklaard, dat zij eene mededeeling van de Engelsehe regeering lieeft ontvangen, in welke beduchtheid wordt te kennen gegeven, dat Portugal het status quo in het Zambesi- gebied schond, door langs de oevers der Roco-rivier troepen hijeen te trekken. De Portugeeschc regeering deelde deze beducht heid niet, omdat zij geenszins kon aannemen, dat luitenant Continho zijne instruction zou overtreden en gehiedsscheuding zou plegen. De Porlugecsuhe regeering hoopte, dat Enge land aan Portugal voldoening zou geven voor het gebeurde aan de Shire. B E I B 1 E. Volgens de Indcpendancc heeft de confe rentie ter zake van slavenhandel mededeeling ontvangen van een nieuw voorstel van Neder land, namelijk dat de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken voorstelt, de alge- meene acte der conferentie te onderteekenen zonder dat daarin ecnigo melding wordt gemaakt van de invoerrechten in den Congo- staat, en alsdan na verloop van zes maanden de conferentie opnieuw te doen bijeenkomen om uitsluitend dat punt in behandeling te nemen. In een volgend bericht meldt het blad, dat al de conclusiën ten behoeve der alge- meene acte Vrijdag zijn voorgelezen en er toen geene beslissing is genomen omtrent de invoerrechten in den Congostaat, doordien de Nederlandsche gezant de laatste instruc- tiën te dier zake nog niet uit 's-Hage had ontvangen. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche delegatie heeft in de volledige zitting de kredieten goedgekeurd ten behoeve der bezetting tan Bosnië en de Herzegowina. Bi; het Maandag te Budapesth gehouden diner, waaraan de leden der delegatiën deel namen, verklaarde de keizer, dat hij den dele gation dankbaar was, dat zij met zooveel spoed de wenschen van liet legerbestuur en van den keizer hebben beantwoord. Hij zelf erkende, dat de meening, door de delegation i uitgesproken, uit een financieel oogpunt juist was. ZWITSERLAND. De nationale Raad bekrachtigde Zaterdag met 88 tegen 14 stemmen de fusie van de Jura- en Siinplon-spoorwegen en het aan- koopen der aandeden door den Bond. ITALIË. De koning en de koningin zullen in de maand October een bezoek brengen aan het hof te Berlijn. In het gisterochtend gehouden consistorie benoemde de paus kardinaal Vanutelli tot nuntius te Lissabon, kardinaal Kaleati tot aartsbisschop van Ravenna, kardinaal Mer- millod tot bisschop van Genève, en kardinaal Dunajewski tot bisschop van Krakau. SPANJE. In den ministerraad werd, op voorstel van den minister van marine, besloten Don Isaac Peral, den uitvinder van een onderzeesch vaartuig, als belooning voor den dienst, door hem aan zijn vaderland bewezen, en als bewys van de dankbaarheid der Spanjaarden, in den adelstand te verheffen en hem eene som van 100,000 douro's toe te kennen. De Imparaial merkt hierbij op, dat toen Peral in den aan vang van officieele zijde niets dan tegenwer king ondervond, de koningin-regentes hem met geestdrift ontving, hem tot voortzetting van zijn plan aanspoorde en hem hare be scherming toezegde. De laatste depêches nit Valencia vermelden, dat twee ernstige ziektegevallen en een sterf geval te Gandia zijn geconstateerd. Enkele nieuwe gevallen hebben zich voorgedaan tje Rugat en Montichelvo. De geneesheeren ont kennen, dat een verdacht geval te Valencia is voorgekomen. Ondanks de genomen voorzorgen heeft de cholera zich in tien dorpen der provincie Va lencia verspreid. Nieuwe gevallen van cholera hebben zich gisteren voorgedaan te Rugat, Albaida, Fenol- let en Barcelona. Er heerseht onder de werk lieden in de provincie Catalonië een levendige agitatie. Velen hunner hebben het werk ge staakt. S E R V I E, Het regeeringsblad bevat eene ministerieele circulaire, waarin den douanen gelast wordt het uit Oostenrijk ingevoerde leder te onder werpen aan een geneeskundig onderzoek. Verdacht leder zal worden teruggezonden. Dezelfde maatregel is ook toepasselijk ver klaard op Oostenrijkschen alcohol. R U M E N I E. De Kamer heeft de conversie met 300 millioen 6 pCt. staatsschuld goedgekeurd. De nieuwe leening zal tegen 4 pCt. rente worden uitgeschreven. BRAZILIË. Het voorloopig bewind heeft gisteren eene nieuwe constitutie uitgevaardigd waarbij de federatieve staatsvorm bestendigd wordt, Binuenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 24 Juni 1890. II.M, de Koningin heeft aan de feest commissie te Nijmegen officieel doen weten, dat zij voornemens is met de Prinses de feestelijkheden op den middag van 1 Juli e. k. bij te wonen. Z. D. H. de prins van Wied heeft, naar wij vernemen, f50 doen toekomen aan het comité dat gelden heeft bijeengebracht voor den Waterloo-strijder De Voogd, te 's-IIoge, wiens portret aan den prins was toegezonden. De collecte, Zondag jl. alhier gehouden voor het fonds tot ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, heeft op gebracht f252.50, In het vorigjaarwasde opbrengst f248.24'/s- De kolfvereeniging «Schiedam" viert heden op zeer eigenaardige wijze haar vijfjarig be staan, en wel door een provincialen korps en personeelen kolfwcdstrijd, waartoe allo Zuidhollandsche vereenigingen waren uitge- noodigd en waaraan alle even bereidwillig deelnemen, behalve Overschie, hetwelk ont bonden is. In de kolfbaan der sociëteit «Harmonie", welke inet toepasselijk decoratief is ver sierd en daardoor een recht feestelijk aanzien heeft, werden hh. kolvers en verdere genoo- digden verwelkomd door den voorzitter der kolfvereeniging «Schiedam", tevens lid van het hoofdbestuur van den «Nationaien Kolf- bond", den heer J. H. Bertels, die er op wees, hoe nuttig de verceniging gedurende vijf jaren had gewerkt door den vriend- schappelijken omgang onder hare leden en door de groote vorderingen welke zij heeft gemaakt. Voorts gaf spreker in kernachtige bewoordingen zijne vreugde te kennen over de groote belangstelling in de viering van dit eerste lustrumhet deed hem goed, onder de aanwezigen ook te mogen begroeten den beer II. Jager, voorzitter van den «Nntionalea Kolfbond" de talrijke opkomst was hem een bewijs van instemming met dit feest en van onverfiauwden ijver voor bet spel. Met den wensch, dat allen een recht genoeglijken dag mochten doorbrengen, besloot de heer Bertels zijne toespraak. Nadat men geklonken en gedronken had en de prijzen bezichtigd waren, ging men over tot het spel, waarbij men elkander de prijzen ten zeerste betwistte. Die prijzen zijn voor den korpswedstrijd een fraaie staalgravure, voorstellende: «Le lever de lune"; voorts voor den personeelen wedstrijd een pièce de milieu met zilveren voet, een fraai madera-stel, een waterkaraf met glazen, beide van Boheemsch glas, en een kristallen inktkoker inet voet van cuivre poli. Voorts zijn twee prijzen uitgeloofd voor een biljart-wedstrijd, den leden der sociëteit «Harmonie" aangeboden, zijnde twee schilder stukjes op porselein, gevat in lijstjes van peluche, en een bronzen inktkoker. Daar de wedstrijd bij liet ter perse gaan van ons blad nog niet was geëindigd, zullen wy in een volgend nummer den uitslag er van medcdeelenevenwel kunnen wij voor shands berichten, dat de leder, der kolfver eeniging »Schiedam" verreweg in de meer heid zijn. By den Zondag jl. gehouden cricket-wed strijd tusschen «Concordia" van Delft en «Victoria" van Rotterdam, is door laatstge noemde club de overwinning behaald met 16 punten. Zaterdagavond te ongeveer halfacht ge raakten twee kinderen Jan Gijtenbeek, oud 7 jaar, en Ferd. Bronneman, oud 4 jaar, al spelende in de Zijlstraatsloot, Op het hulp geroep van eenige vrouwen snelde de slager M. Gijtenbeek te hulp, sprong oogenbiikkelyk te water en had het geluk zijn zoontje, waar van hij niet wist dat het te water lag, en liet andere kind te redden. Reeds herhaalde malen beeft Gijtenbeek, zoo bier als elders, zijn pogingen tot redding van drenkelingen, welke soms met levensge vaar gepaard gingen, met gelukkigen uitslag zien bekroond. Blijkens een bij liet departement van koloniën van den gouverneur-generaal van NederLadsch Indië ontvangen telegram is op 43 dezer opgerukt tegen Kwalabagoli en Olehgadja, met het gevolg dat de vijand ver dreven en Olehgadja genomen werd. Drie- mindere militairen werden licht gewond. De colonne was 17 dezer te Edi terug. De memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de splitsing van de meervoudige in enkelvoudige kiesdistric ten kan weldra verwacht worden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 25 en die van den minister van marine op Vrijdag 27 dezer zal niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 21,329,320.40. en bij de betaalmeesters - 1,043,231,85 Te zamen f 23,272,55825 Bij de afdeeling aanvullingstroepen, welke gisteren per stoomschip Prins Froderik naar Batavia vertrok, bevond zich ook de bekende luchtreiziger P. J. II. Wolft, die als soldaat schrijver bij het Indische leger heeft dienst genomen. Het bestuur van «Pulchri Studio" te 's-Gra- venhage heeft de sluiting der tentoonstelling van oude schilderijen bepaald op 15 Julie.k. De heer C. Croll heeft bekendgemaakt dat hij ophoudt lid te zijn van den sociaal- democratischen bond. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is de heer Bos, uit Dordrecht, die zich naar de toewijzing van de aanbesteding derfortifieatie- werken begaf, rnet zijne vigilante tegen een boom geslagen, waarbij hij zijne hand aan het glas van liet portier zeer ernstig verwondde en twee slagaderen doorgesneden werden. Nadat den heer Bos geneeskundige hulp was verleend, werd hij naar Ilaarlern vervoerd. Delft. Een timmerman alhier, wetende dat het onderstel van eene hein toebehoo- rende schaafbank door iemand op den zolder was geborgen, wist, om zoo spoedig mogelijk weder in het bezit van zijn eigendom te ge raken, niet beter te doen dan eenige pannen van het dak weg te nemen, eene panlat door te zagen, en door de gemaakte opening zich in het bezit van zijn eigendom testellen. Tegen den al te vluggen timmerman is pro ces-verbaal opgemaakt. De Lier. Vanwege de afdeeling der vereeniging sWestland" zal er, te beginnen 25 Juni a. s., lederen avond te 9 uur 10 minuten veiling gehouden worden van aard appelen. We moeten hh. kooplieden en com- missionnairs hierop wel attent maken, daar de te veilen partijen alhier vrij aanzienlijk zijn- Leiden. Maandagmiddag omstreeks den uur had op de Mare alhier een vierjarig meisje, dat naar het groen was gaan kijken, het on geluk onder een pakwagen te raken. Een der wielen ging over liet voorhoofd, zoodat liet kind onmiddellijk dood was. Gemengde Berichten. Uit Frankfort wordt gemeld, dat Zaterdag jl. bij liet station Miihlacker twee goederentreinen op elkander zijn geloopen, waarbij -een hoofd machinist en een wagenmeester werden gedoodr terwijl een conducteur de beide vooten werden afgereden. Het verkeer is gestremd. Een zeer stoute aanslag is dezer dagen op den spoorweg van Kimberly naar Kaapstad beproefd. Een dief bad namelijk aan den ondetkant van- den postwaggon in dan sneltrein een bankje vastgemaakt, en daarop gezeten, werkte hip

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2