it een Dagboek. Vrijdag 27 Juni, N°. 7530. A0. 1890. Feuilleton. i r - n -v© ©rtig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeveeTT odé. Buitenlandsche Berichte 11. Biimenlandsche Berichten» II COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Staneo per pastdoor het gehecle li ijk Afzonderlijke noimners 1.85. - 2.50. - O.tO. B U 1113 A V Bi A 11 KT, K12 4, Advektëntirprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Diuemsm. geplaatst wordt tegen twekham. berekend. I B A S K BIJ K. De heer Chvistoplile lieeft reeds geantwoord op het rapport van de inspecteurs van finan ciën, betrefi'ende het «Crédit foncier". De kapitale zaak was de leening van 76 millioen aan de «Rente fonciere". De heer Christophle doet uitkomen, dat het op het oogenblik, waarin bewilligd was tot leening, gold te weten of de leenende maatschappij, die bij onderlmndsche akte geconstitueerd was, de bevoegdheid had een hypotheek op hare goe deren te vestigen ten behoeve van het «Crédit foncier", daar de leenings-akie noodzakelijk volgens de bepaling van het burgerlijk wet boek voor eenen notaris moest gepasseerd worden. Over deze quaestie waren de recht banken het op dat oogenblik nog niet eens, zoodat het toen niet onvoorzichtig werd ge acht om zich, op bet oogenblik van het op maken van het lecnings-contract, te gedragen naar oude gebruiken, zooals die steeds waren gevolgd voor alle andere maatschappijen die met liet «Crédit foncier" hadden gehandeld. 2oodra intusseben het hooggerechtshof een vast besluit had genomen, werd de zaak voor goed geregeld. Overigens merkt de heer Christophle o. a. nog op, dat de aanmerkingen der inspecteurs slechts loopen over admini stratieve bijzonderheden en niet over begane fouten, waardoor het «Crédit foncier" zou zijn benadeeld. Het gehouden onderzoek hooft hem echter genoegen gedaan, omdat er uit blijkt, dat liet «Crédit foncier" eene solide instelling is, bloeiende en gereed om aan alle eventualiteiten liet hoofd te bieden. ENGELAND. De Londensclie editie van de New York Herald bevestigt het bericht dat er in Mexico een revolutie is uitgebroken. Gewapende ben den hebben zich meester gemaakt van de internationale spoonveglijnen, om het troepen vervoer te verhinderen. De beweging gaat uit van de provinciën Nuevo Leon en Coahuila. Hetzelfde blad behelst de bevestiging van het plotseling overlijden van den president der republiek San Salvador, generaal Francisco Menendez. Vermoedelijk is hij vergiftigd. On middellijk daarna brak het oproer uit, tijdens hetwelk generaal Gartnia en andere officieren gedood werden. De orde werd hersteld door de troepen der republiek. BUITSCHLAND. De keizer heeft majoor Wissmann tot den adelstand verheven. In don Rijksdag- werd gisteren de "beraad slaging over de legeiwvet voortgezet. De secretaris der schatkist en de minister van oorlog bepleitten het ontwerp. De laatstge noemde bestempelde den wensch naar twee jarigen diensttijd als voor het oogenblik onvervulbaar. De rijkskanselier verklaarde dat de regeering voornemens was ook in het vervolg op ruimere schaal verlofgangers te laten gaan. lieden voortzetting. SPANJE. Het regeeringsblad bevat een besluit waarbij de goederen, afkomstig uit de haven van Gandia besmet en die uit Valencia en Denia (pro". Alicante) verdacht worden verklaard. Nieuwe gevallen van cholera worden ge meld uit Gandia, Luchente en Villanueva. De koningin gaat naar la Granja gedurende de epidemie. Het regeeringsblad geeft eene lijst, volgens welke 14 .dorpen door cholera besmet zijn, met 194 gevallen, waarvan 32 met doodelijken afloop. AMERIKA. De heer Egeta is benoemd tot president der republiek San Salvador, en de heer Del- grade tot minister van buitenlandsche zaken. Telegrammen uit Mexico melden, dat het bestuur der provincie Gupajuato tegenspreekt, dat in dat gewest onlusten zouden zijn uit gebroken. Volgens latere berichten uit San-Louis zou de revolutie in Mexico zich bepalen tot de vorming van benden om te plunderen. Ban dieten vielen den 20n een trein aan, doch soldaten gaven vuur, doodden velen hunner en' "namen den aanvoerder gevangen, die ter dood gebracht werd. BRAZILIË. De nieuwe constitutie zal onderworpen worden aan de goedkeuring eener consti- tueerende vergadering, bijeen te roepen op den 15n November dezes jaars. TRANSVAAL. President Krtiger heeft de voorstellen van Engeland in zake Swazieland onaanneembaar verklaard. De heer Joubert zal naar Engeland gaan om tegen-voorstellen te doen. De Transvaal wil tot het Zuidafrikaansche tolverbond toetreden, zoodra het eene eigen zeehaven verkrijgt. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 Juni. De oprichting eener cadettenschool al» voorbereidende onderwijs-inrichting voor de militaire academie gaf heden aanleiding tot uitvoerige beschouwingen over de bevoordee ling van het openbare of benadealing van het bijzonder onderwijs. De heer A, van Dedem wenschte geen cadettenschool, die de ouders zou dwingen hunne kinderen te zenden naar de hoogero burgerscholen en wenschte dat ook het vrije onderwqs in deze wet tot zijn recht zou komen, waartoe hij het subsidiestelsel van den hcér Ynn Liiben Seis aanbeval. 't Bleek, dat verschillende leden der rechter zijde, de hecveri Mackay en Heemskerk, de cadettenschool beschouwden als een nood zakelijk kwaad, mits dan zoo ingericht dat de kinderen die bijzonder onderwijs genieten niet worden uitgesloten. De heer De Beaufort wilde van geen cadetten school weten, maar opperde het denkbeeld van een beurzenstelsel aan jongelieden, wo nende in plaatsen waar geen inrichtingen van onderwijs bestaan. De minister van oorlog verdedigde de nood zakelijkheid der cadettenschool, die de leiding der ouders niet uitsluit en vooral noodig is met het oog op de belangen van het Indische leger, die de minister van kolouftn nader Van VKssingen naar Pretoria, de hoofdplaats van de Zuidafrikaansche Republiek (Transvaal). 18. Eenige huizen zijn slechts van steen (roode gebakken steen of groote langwerpig vierkante klipsteeneo) gebouwd. Gewoonlijk hebben zij geen verdieping, zijn laag en breed en slaan niet in «tr»ton, zooals b u, maar groepsgewijze met groote, vierkante pleinen er tusschen. Een prach tig gezicht is het, die blinkende iiuizen met hun zinken daken op den groenen of grauwen berg wand. Doch dat het leven hier niet goedkoop is, zult gij wel willen gelooven, als ik u zeg, dat een (lesrii bier bijv. hier fl.20 kost. Wij verlaten Klerksdorp om twee uren en zijn te liahzos te Koekemoorsspruit, van waar wij op Dinsdag 21 Januari te halfeen opbreken naar Polchefstroom, Dtt is eon heel lieve plaats, met veel groen en vruclnboomen, met het levenwekkende water van Muoirivier in hare onmiddellijke nabijheid en met meer stcenen huizen dan ik verwacht had. Potchefstroom is in de lengte uitgebouwd, omringd door hooge bergen, door welke verschil lende waterspruiten van de Muoirivier zich een weg lianen naar bet dorp, dat aan dezen water toevoer een groot deel zijner schoonheid en vruchtbaarheid dankt. Twee onzer reisgenooten, die evenals ik een paar uurtjes in Potchefstroom hadden doorge bracht, komen ons vertellen, dat zij niet verder reizen, maar zich bij een aannemer als timmer lieden verhuurd hebben voor GO gulden per week. Een metselaar kon werk bekomen tegen 13Vs gulden per dag, doch hij wenschte met ons tot Pretoria door to reizen. Na een moeilijken tocht, waarbij wij eenmaal 32 muilezels voor den wagen moesten spannen om hem door de modder trokken, kwamen wij over Witklip op don 22sten Januari, 's morgens te halfzeven, in Kaalpluats aan. Terecht draagt deze plaats imar naam. Een kale vlakte, bijna geheel boomloos, aan alle zijden omringd door borgen, die aan den verren horizont oprijzen, ligt voor ons. Na een twaalftal kisten gelost te hebben, verlaten wij te negen uren dit onaanzienlijke oord en bevinden ons weldra in een zeer diepe vallei, omringd door hooge bergen, die ons menig moeilijk steil uad aanbieden. Een hevige donderbui, vergezeld van hagelsteenen, zonder overdrijving zoo groot als een knikker, overvalt ons. Mr. Bam verhaalt ons, dat soms ossen en muilezels doodlmgelen. Na de bui gaan wij verder, bergop bergaf, menigmaal door een diep ravijn, waarin met woest geweld bet water van den pas- gevallen regen stroomt, 't Is haast niettegeloo- ven, dat het mogelijk is zulke paden te berijden dikwerf dalen wij langs een steile helling, ter hoogte van 100 meter, om dan, op heilaagste punt gekomen, een spruit te ontmoeten, die een meter water bevat, 't Is niet alleen mij, maar ook anderen reisgenooten op zulke wegen onmoge lijk in den wagen te blijven. Liever maken wij een marsch van drie a vier uren dan al dien tijd door elkander geschud te worden, of gevaar te loopen, door het omvallen van den wagen een ongeluk te krijgen, of ook het bewustzijn te heb ben, dat wij met ons eigen gewicht den last der arme dieren nog verzwaren. Ik beaam volkomen, wat mijn vriend Telle zei: «als men zoo'n reis geheel naar de werkelijkheid zou kunnen beschrij ven, zouden de menschan, die Imar nooit gemaakt hebben, het niet gelooven". 'tls reeds donker als wij in Leeuwpoort aankomen, waar we vertoeven tot kwart voor éenen. Om vijf uren en Imlfacht houden wij weer halt en zijn te kwart voor twaalven op Donderdag 23 Januari te Kliprivier. Nu naar Eerste Post station, dat is liet eerste station van Johannesburg naar Kimberley, waar de Postcoats stilhoudt om van paarden te verwisselen. Gij moet namelijk weten, dat er te Pretoria twee ondernemingen zijn tot het vervoeren van reizigers van Pretoria over Johannesburg naar Kimberley. De eene, ge naamd «de Postonderneming", wordt rijk gesubsi dieerd door de Transvaalsche regeering vu of het geregeld brievenvervoer van Pretoria naur Kimberley en tusschenliggende plaatsen, doet d# reis van Pretoria naar Kimberley in drie a vief dagen en rekent voor een passagier f120. D« tweede onderneming, de «Jubilée-coats", heeft geen staatssubsidie, rijdt met acht muilezels, duet de rei» in zes a zeven dagen en rekent voor een passa gier f84. Beide ondernemingon hebben op het lange pad verschillende stations, waar zij verscho dieren voorspannen. Zij rijden steeds in dolle vaart, onder het klappen der zweep en onder het schal len der tonen van de trompet, wammen de postiljon verschillende signalen geeft. Ol'rchooo deze koetsen dikwijls omvallen, gebeuren er toch weinig ongelukken mee, daar er bij uo consti ac tie op omvallen gerekend is. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1