Gemengde Berichten. v; 'K; uiteenzette Deze minister verzette zich vooral tegen cene beslissing bij deze wet der quaestie van subsidieering van het bijzonder middel baar onderwijs. De heer Dornela Nieuwenhuis heeft verlof gekregen tot interpellatie van den minister van binnenlandsche zaken over de houding der overheid te Enschede bij de werkstaking aldaar en de betuigingen van bijzondere tevredenheid aan die overheid. Bij het voortgezet debat over art. 2 van het ontwerp in zake het militair onderwijs, heeft de heer Van Löben Seis zijn amende ment ingetrokken en zij» stelsel opgenomen in een afzonderlijk artikel 2iis. I »e heer Sanders stelde als amendement voor, de cadettenschool alleen te doen strek ken zooveel noodig tot opleiding van officieren voor den Indischen dienst. Eene motie van de heeren Heemskerk c. s. om, in verband met de amendementen, de behandeling van liet ontwerp tot nader te bepalen dag uit te stellen, werd verworpen jnet 52 tegen 28 stemman. De heer Sanders trok zijn amendement in. Het ainendement-Rooseboom werd ver worpen met 49 tegen 32 stemmen, waarna art. 2 onveranderd werd goedgekeurd. Art- 2hia (voorstelVon Liiben Seis) is aangehouden tot na art. 18. SCHIEDAM, 2« Juni 1890. Naar wij vernemen, heeft heden in de ver gadering van burgemeester en wethouders de overdracht aan de gemeente plaats gehad van de sloot aan den Singel voor de R.-k. kerk en de perceolen van den heer 3. van der Burg Cz,, en zulks op de indertijd door het gemeentebestuur gestelde voorwaarden. "Wij twijfelen niet of de stinksloot, die reeds zoovele hoofden heeft warm gemaakt en zoo vele pennen in beweging gebracht, zal nu spoedig tot het verledene behooren. Uit het verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1889 blijkt, dat op SI December van dat jaar de bevolking bestond uit 12,184 meun.13,43(5 vr.te zamer. 25,620 inwoners. Ze was in het afgeloopen jaar met 192 personen vermeerderdhet aantal geborenen, 29 levenloos aangegevenen daaronder begrepen, bedroeg 1010; het aan tal sterfgevallen 559. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal was 1227, dat voor leden der Provinciale Stalen 1226, voor leden van den gemeenteraad 1220. De gemeentevekening over 1888, waarvan de ontvangsten bedroegen f440,647.76, de uitgaven f425,433.64, sloot derhalve met een batig saldo van f21,214.12. Het bedrag der genieentpsclmlden was op i Januari 1889 I 1,087» 00, de tente 138,030. Op 31 December bedroeg het aantal aan sluitingen aan de drinkwaterleiding 1791 tegen 1484 in 't voi ige jaar, en waren 4201 woningen tan gezuiverd drinkwater voorzien. Het aant.d inrichtingen tot verkoop van sterken drank in het klein bedroeg 80. Het aantal in werking zijnde branderijen bedroeg 380, benevens 3 stoombranderijendat der distilleerderijen 25 en een alcoholfabriek. De hoogste prijs van den moutwijn was f 12.50, de laagste f8.25; de prijs van kroon- gist varieerde van f0.'22s tot f0.30, die van de spoeling van f 0.50 tot f 2.70,volg-.nsde no teering der spoelingbeurs van fö.20 tot (2.40. De havens der gemeente werden bezocht door 637 rivierschepen en 4199 binnen vaartuigen terwijl uit zee aankwamen 144 schepen, waaronder 69 stoomschepen. De zes rederijen bezaten gezamenlijk 14 schepen. Aan het postkantoor werden ontvangen 373,218 brieven en briefkaarten en 275,210 drukwerken en monsters. Het telegraafkantoor verzond 22,593 en ontving 30,438 telegrammen. De ontvangsten aan het station van den Holl. IJz. Spoorweg bedroegen f132,913.30. Die van de Tramweg-maatschappijsectie RotterdamSchiedam, f51,745.25. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. De ontwerp-legerwet, welke thans bij de Tweede Kamer is ingediend, is zulk een omvangrijke bundel, dat de landsdrukkerij een geheele week zal noodig hebben om het te drukken. Men verwacht, dat bet eerst Zaterdagavond aan de leden zal worden rond gedeeld. Gistermiddag te 2 uur heeft de staats commissie voor den landbouw hare vergade ringen in liet gebouw van het ministerie van waterstaat hervat. Gedurende deze bijeen komst zai de commissie zich in afdeelingen splitsen. Een zestigtal van de voornaamste persona ges van de maskerade der Leidsche studen ten zai Zondag a. s., daartoe uitgenoodigd dooi den heer Van Pallandt (keizer Karei voor stellende), vereenigd worden aan een gast maal in het j> Oranje Hotel" te Scheveningen. Na afloop daarvan begeven zich de stu denten in optocht naar het Kurhaus, waar voor hen de aparte toegang van de terras trap bij de theaterzaal opengesteld wordt, in de nabijheid waarvan het muziekkorps der Ilnagsche schutterij post vatten en hen met het Io vivat begroeten zal. De stoet zal zicli langs de wandelwegen van het terras naar de kurzaal begeven, waar voor hen, op dezelfde wijze als verleden jaar voor den shah van Perzië, eene sierlijk ingerichte tribune wordt gereserveerd. Tussehen Den Haag en Leiden zijn Dinsdag per Ilollandsche spoor niet minder da» 44554 reizigers vervoerd. Omtrent de fabriek der firma Ter Kuile en Morsman te Enschede deelt de Tiu. Ct. mede, dat daar het weefloon der calicots is verhoogd, dat overigens kleine veranderingen zijn aangebracht en dat alles er weder in de beste orde gaat. Van de wevers, die ten ge volge der werkstaking niet weder in de fabi'iek werden toegelaten, heeft nog geen enkele te Enschede weder werk gevonden. Zaterdag is de fabriek der firma Elderink Co. stop gezet. Wat op de getouwen was is afgeweven, en gaandeweg verminderde het getal wevers, die, op eenige uitzonderingen na, allen werk vonden in andere fabrieken. De bedevaart naar Waterloo heeft 11. Zon dag plaats gehad. Het woord werd gevoerd door een Vlaming, een Duitscher en een Hollander, den heer Hofman uit Breda. De Hollandsche en Engel- sche volksliederen werden gezongen, alsook de Wacht am Rhein en de Viaamsche Leeuw. Ongelukkigerwijze hebben de Vlamingen daaraan eene demonstratie tegen Frankrijk verbonden. De Fransche regeering moet deswege op helderingen gevraagd hebben aan de Belgische. Maandagmiddag met den lantsten trein geraakte tussehen do stations Dijkerhoek en Holten een der goederenwagens, geladen met katoen, door het vuur der locomotief in brand. De goederen verbrandden geheel. De wagen moest worden afgehaakt, hetgeen eenig oponthoud veroorzaakte. ZCt.) Te Groningen zijn in de vorige week tien personen aan de mazelen overleden. In drie weken stierven reeds negentien aan deze ziekte. De aannemer V., te Hoorn, is sedert Vrij dag jl., nadat hij een gedeelte der aan- nemingssom van een door hem ondernomen werk had geïnd, spoorloos verdwenen. Zijn knechts konden Zaterdagavond zonder week loon huiswaarts gaan. Zelfs zijne vrouw en kinderen laat- hij in kommervolle omstandig heden achter. Te Zevenaar is een zoontje van welgestelde ouders uit Spratt (Westfalen) op verzoek van de familie aangehouden. De knaap was voornemens geweest naar Engeland over te steken, waartoe hij een belangrijke som aan goudgeld had meege nomen; ook had hij zich een revolver aan geschaft. Volgens de eigen verklaring van den jongen was het hem alleen maar te doen som de wereld eens te zien". Van het bekende »Waterpoortje" te Maas tricht zal de oude boog met de oude steenen der afbraak weder worden opgebouwd, doch de poort zelf, als zijnde van moderne con structie, afgebroken blijven. Te Baarle-Nassau is Dinsdagnacht een bru tale diefstal met inbraak en mishandeling gepleegd. Even buiten het dorp aan den weg naar Chaam woont in een herberg alleen do 76-jarige wed. Gielen. Omstreeks middernacht hoort deze plot seling een ongewoon godruisch en ziet oen man met het hoofd reeds door het bovenfieht van de deur zich naar binnen werken. Het kordaat oudje slaat twee handvegers op -zijn hoofd aan stukken. Hij houdt ochter vol, schuift den gren del weg en opent daarna de deur. Hij werpt nu onder bedreiging van moord het oude vrouwtje op bed en dwingt haar het geld te wijzenon geveer f 40 is zijn buit benevens een horloge en haar gouden sieraden. Met geweld ontiukt ze hem het hot loge en het goud. Toen hij zich verwijderde, verbood hij haar onder doodsbedrei ging voor den tnoigen .iet huis te verlaten; inderdaad kwam litj na tien minuten terug om zich daarvan te overtuigen. Ten 2 uro's nachts is het kordate vrouwtje naar de politie geloopen om aangifte van een en ander te doen deze heeft een streng onderzoek ingasteidoch heeft den dader nog niet kunnen achterhnlen; hij schijnt al drie dagen in de buurtte hebben rondgezwor ven en de wijk naar Delgië genomen te hebben. Leiden. Dinsdag was het de dag van don optocht, voorstellende: de intocht van keizer Karei V binnen Nijmegen op 9 Februari 1546. Des morgens ontlastte zich nu en dan een regenbuitje; des namiddags evenwel helderde het weder op, nog voor de stoet ziclt nabij liet academiegebouw opstelde. De straten en grachten waren door een dichte menschenmossa bedekt. Toen de optocht zich in beweging stelde, nadat keizer Karei V te Nijmegen aan wal was gestapt, viel aan Z. M. eene eigenaardige verrassing ten deel. Op het Rapenburg, bij het voorbijtrekken van de woning van een der heeren Van Kempen, eigenaars der zilverfUbriekte Voor schoten, ontving de keizer nl. een wenk om een oogenblik te vertoevende twee heeren Van Kempen traden vooruit en overhandigden Z. M. een prachtig gedreven zilveren eerebeker in fraai étui. De bokaal ia vervaardigd in den renaissance-stijl. Aan de voor-en achter zijde zijn, in gedreven eiken- en lauwer kransen, de afbeeldingen aangebracht van de medaille, die tijdens den intocht van Karei V te Nijmegen geslagen is. Het beeld des keizers, waaronder het jaarcijfer 154G, is overgenomen uit liet beroemde werk van Frans van Mieris. Voorop ging te paard het muziekkorps van 't 3de regiment huzaren uit 's-Hage, kapel meester L. M. v. Waasdijk. Daarop volgde de stoet. Eerst natuurlijk de mannen van de stad en het rijk van Nijmegen, geëscorteerd door den maarschalk en opperfourier en de fourieren van deu keizer, de burgerwacht, den stadsbode en banierdrager, en dan de burge meesters Thomas van Tryst en Arnold Vijgh, gevolgd door schepenen en raadsleden van Nijmegen en door tal van hooggeplaatste per sonen uit stad en rijk, terwijl ten slotte de stadsboden en de vertegenwoordigers der verschillende gilden van Nijmegen deze eerste afdeeling sloten. In de tweede afdeeling was het hertogdom Gelre vertegenwoordigd. Terwijl ook hier de lansknechten, aangevoeftl door den Gelder, schen hopman Adriaan Thjjssen den stoet openden, ontmoette men in den optocht zelf onderscheidene graven, allen tot liet hertog dom behoorende, Philippe de Lalaing, graaf v. Hoogstraten, in 't geheel 55 graven, heeren enz. Eindelijk volgde de gewichtig - afdeeling van. den stoet, de keizer en zijn gevolg. Eerst een muziekkapel des keizers, 21 man sterk, dan de kapitein van de keizerlijke lijf. wacht, Jean de Montmorency, voorts vaandrigs,, lijfwachten, trompetters, de banierdrager, de heraut. Vóór den keizer twee pages, Hendrik van Brederode en Willem van Oranje, en dan de keizer, in zijn vol ornaat, schitterend getooid, om al zijne heerlijkheid voor 't Neder- landsche volk ten toon te stellen, en gevolgd door twee pages, Gaspar de Robles en Ernst van Solms en daarachter te paardde kamer heer des keizers, Maximilioun van Egmond, graaf Van Buren, de hertog van Alva, opper hofmeester, de graaf van Hoorn, gentilhomme de la bouche, Andrien de Croy, sommelier de corps, de kamerheer Philippe deLannoyr dan Willem van Gleef en v. Gulik, de opper stalmeester Jean de Hennin Bossu, de kamer heer Jean de Ligne, nog een kamerheer, Jacques de Ilerbays, waarachter nog een sommelier de corps, Joachim de Ryk.de hof maarschalk Philibert de la Baulme en de eerste stalmeester Jean d'AndeJo, allen te paard. Ih dezen keizerlijken en inderdaad vorste- lijken hofstoet nam de bisschop van Utrecht zijne plaats in. Twee koot-knapen gingen vooruit, dan volgden de domkanunnikea van Utrecht, en dan de bisschop, George van Egmond, in zijn ornaat statig voorwaarts rijdende, omringd door 42 baldakijn-dragers waarachter de bisschoppen van Utrecht en van Doornik, Annoine Perrenot en Charles de Croy eveneens te paard, terwijl andere grootwaardigheidsbekleeders hem volgden. In de vijfde afdeeling de aartshertog van Oostenrijk, kwamen eerst Maximiliaan van Bourgondië, Maarten van Rossum, Antoine de Glymet, Pieter Ernst, graaf van Mansfeld, trompetters, de heraut, en daarnaFerdi nand, aartshertog van Oostenrijk, graaf van Tyrol, markies van Buvgau, te paard, waarna de pages en' kamerheeren en andere hooge personen van het gevolg den stoet beslotenr terwijl lansknechten, aangevoerd door hun hopman en door een trommelaar en pijper voorafgegaan, het escorte formeerden. Ten slotte volgden de leden van den Raad van State Philippe de Croy e. a., van den geheimen Raad dr. Louis van Schore e. a, en van financiën, de chefs Lodewijk van "Vlaanderen en Chavles, graaf de Ln!aingr werderom gevolgd door den luit-kapitein der archiers de corps, een vaandrig en acht archiers de corps. Deze stoet nu, 266 personen sterk, waar onder circa 90 te paard, bewoog zich Dinsdag door de voornaamste straten en langs de voornaamste grachten van Leiden. De costu mes werden algemeen bewonderd, terwijl onder de reusachtige menschenmassa eene goede orde heerschte. De treinen brachten meer dan 30,000 personen aan. Des avonds vertoonde de stoot, een korten weg nemende, begeleid door flambouwen on langs de verlichte huizen trekkende, zich nogmaals, om telkens bij de feesttent te pauzeeren en zich nog meer van nabij te laten bewonderen. Bij het einde van dien tocht was keizer Karei V echter slechts door zijn paard vertegenwoordigd. Toen onlangs de koningin der Belgen van Spa uit een rijtoer maakte in da richting van do Duitsche grens, is haar rijtuig aangehouden door do I vorst dan woot haar als 1 werp van Tt wel Dt Jokai een I kruit het steliii In dood geste in zi In een andei verve te W nauw met kloin uitsti gekoi jacht De hebbt uiige' uitvin autor) Hel heelt als Je hotel bed, r niet cldora spoedi vertoo verseh sche f werd. in liet ten la geweei In I den gi ven, d met sr In zijn tr Te bootje, schip 1 zeven

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2