PER TELEGRAAF" Post en Telegraphie. Koloniën. Rechtzaken. Kerknieuws. (JS. u.) 0 n d e r w ij s, V j s s c h e r ij. ie Duitsche grensbeambten. Deze beambten, als verscbeidenen hunner collega's, meer nauwgezet dan vriendelijk, wilden de koningin niet op baar woord gelooven, dat er geen contrabande in haar rijtuig was, en zij onderzochten dat, even als bij gewone stervelingen, ondanks de tegen werpingen van baron Goffinet, die in het gevolg van H. M. was. Tot een Belgisch-Duitsch conflict zal het geval wel niet "aanleiding goven. De Hongaarsche schrijver en afgevaardigde Jokni heeft in de Kamer de regeering verzocht, een goeden voorraad van het tot dusver gebruikte kruit te bewaren, omdat een oorlog, die met het nieuwe (rooklooze) kruit begonnen wordt, stellig met het oude wordt besloten. In de gevangenis te Dresden heeft een ter dood veroordeeld misdadiger, die weldra terecht gesteld zal worden, een gevangenbewaarder, die in zijn cel kwatu, geworgd. In Engeland is door den kolonel W. H. Noble een nieuw rookloos kruit uitgevonden, dat alle andere soorten dreigt ta overschaduwen. Het is vervaardigd in de Royal Gunpowder Factory", to Waltbam Abbey, en heeft dientengevolge den naam van Walthamiet gekregen. Bij de beproeving met .het nieuwe Engelsche repeteergeweer van kloin-ka!iber zijn op het proefveld te Enfield Lock uitstekende resultaten verkregen. Het kruit is gekorreld en ziet er uit als sterk glanzend zwart jschtkruit. De eigenaars eencr chemische fabriek te Bonn, hebben een nieuwe soort van rookloos buskruit uitgevonden, dat «kolkite" genoemd is, naar den uitvinder Kolk. Het wordt nu door do militaire autoriteiten te Berlijn onderzocht. Het heeft weinig gescheeld, of Sara Bernhardt heelt Maandagavond, na haar optreden te Londen ais Jeanne d'Arc, zich zelve vergiftigd. In haar hotel komende, na de vertooning, ging zij naar bed, maar was zoo zenuwachtig dat zij den slaap niet vatten kon. Zij nam een geweldige dosis chloral 120 gram zegt men en werd spoedig bewusteloos. Dos ochtends irt de vroegte vertoonden zich bij haar zulke verontrustende verschijnselen, dat de geneesheer van het Fran sche gezantschap, dr.Vintras, in allerijl gehaald werd. Door eon krachtig tegengif wist deze haar in het leven terug te roepen, nmar enkele minu ten langer uitstel, zeide do arts, zouden voldoende geweest zijn om alle hulp ijrlel te maken. In het district Görlitz (Pruisisch Silezië) wor den groote verwoestingen aangericht door woi- ven, die in groote troepen uit de boschrijke en met sneeuw bedekte bergen van Hongarije komen. In de dórpen Ropha, Ranitza en Wolowitza zijn troepen geconsigneerd. Te Brest verongelukte Dinsdag een stoom bootje, dat passagiers aan boord van een stoom schip bracht. Vijftig personen geraakten te water zeven lijken zijn er reeds opgevischt. De Griek Petros Marki heeft bij Mendes een bibliotheek uit den tijd der Ptolomeeën opgegra ven. Een groote verzameling papyrusrollen is gevonden. Ook meent Marki de oude stad Ava- rios of Hawar, bekend uit den strijd tusschen de Egyptcnaars en de Syriërs, te hebben ont dekt. De kosten van den telegraafkabel van San Francisco naar Nieuw-Zeeland, de laatste scha kel in het wereld-telegraafnet, dat alsdan de gansche aarde omspant, worden op niet minder dan 25 millioen gulden begroot. De statistische waarnemingen betreffende de pókziekte in Zweden vangen aan met het jaar 1774, en wat daarvan is gepubliceerd eindigt met het jaar 1883; in bet eerstgenoemde jaar was er van inenting nog geen sprake. Van 1774 tot 1800 bedroeg het gemiddelde der sterfte aan pokziekte 165 op 100,000 inwoners. Sedert in 1801 de koepok-inenting facultatief was toegepast, viel dat gemiddelde, gedurende de negen daaraanvolgende jaren op 90 en nadat in 1810 het collegium mcaicum in eene circulaire op dit resultaat gewezen had, is de zes volgende jaren op 21. Wanneer men de resultaten van genoemd vijftiental jaren bijeenvoegt, dan komt men op 55 sterfgevallen op 100,000 inwoners en dat alleen ten gevolge van facultatieve in enting. In 1816 werd die in Zweden verplichten van dat jaar af tot en met liet jaar 1883 tnaakt de gevreesde ziekte in Zweden jaarlijks slechts een gemiddelde van 18 slachtoffers op de 100,000 inwoners; in deze periode treft men jaren aan, waarin de sterfte zelfs beneden éen per 100,000 daalt en in geen jaar gaat die 100 te boven. Tegenwoordig is nulles mogelijk", zoo schrijft men uit Egypte aan de Standard. Een uur of vijf gaans ten zuiden van Kaïro ligt aan de grens der woestijn en in het gezicht van eenige pyra- miden de badplaats Iletouan. Daar bevindt zich de reiziger, nadat hij urenlang allerlei ellendige Arabische dorpen is voorbijgetogen, eensklaps in een Europeesche stad met villa's aan weerszijden van breede straatwegen, die zorgvuldig worden besproeid. En nu een bijzondere trein de badgas ten van Kaïro in minder dan een uur tijds te Helouan brengt, kan men deze vriendelijke plaats een bloeiende toekomst voorspellen. Helouan heeft zijn opkomst te danken aan het zwavelhoudende water, waarmee aldaar de bo dem ondanks zijn belangrijke verheffing boven de naburige Nijl-oppervlakte als verzadigd is. Dit water ontspringt op een tamelijke diept een heeft een temperatuur van 90 gr. F. Het is tamelijk helder, maar wanneer het een poos bloot gesteld is aan de lucht, wordt het bedekt met een vlies van zwavel en zout. De geur is onaan- genoam, de smaak ietwat zout. Het water oefent op het menschelijk lichaam denzelfden herstellenden invloed uit als dat der gezondheidsbronnen in Europa, doch de zuivere, droge woesiijnluclic, de vlakke bodem, de afwe zigheid van stofzand en de kalmte in de plaats, vooi ai gedurende de koelere maanden desjaars. maken Helouan tot een heilzaam verblijf voor zwakken en kranken. Reeds ten tijde der Pharao's waren deze zwa velbronnen bekend. Ofschoon noch de biërogly- phische stukken, noch de Grieksche en'Romein- sche geschiedschrijvers er van spreken, hebben de Arabische geleerden Macrisie en anderen er melding van gemaakt. Linant-bey bestudeerde in 1830 die bronnen nauwkeurig, doch eerst onder de regeering van Ismnel-pacha verrees de wer kelijke badplaats, die sedert voortdurend aan belangrijkheid won. Gedurende het vorige jaar word van de baden gebruik gemaakt door ruim 15.000 personen, tegen ruim 8000 in 1881. In Egypte zijn de pukken uitgebroken. Da ziekte iicerscht in verscheidene dorpen en ver breidt zich. Cairo heeft zij tot dusver nog niet bereikt. De regeering heeft dadelijk 2000 pd. st. voor vaccineeren toegestaan. Den scheikundige Greville Williams, van de Londensche Gasmaatschappij, moet het gelukt zijn, kunstmatige smaragden te muken uit restanten in gasretorten. Die smaragden moeten in allo op zichten aan de echte gelijk wezen, maar de kosten van samenstelling zijn zoo hoog, dat men de con currentie voor de echte steencn niet behseft te vreezen. Tolstoi is aan de beterhandhij is nog zeer zwak, maar hij gunt zich geen rust. Zijn jongste geschrift is een nawoord op de Kreutzersonate. Ook houdt hij zich bezig met de dronkenschapsquaestie en dan denkt hij er over een nieuwen roman te schrijven. Het schijnt dat Tolstoi zijn vermogen onder de armen had willen verdeelen, dat dit aan leiding gaf tot een zwaren strijd met zijne echtgenoote, die, aan physieken arbeid niet gewoon, met het oog op hare 9 kinderen en den zwakken gezondheidstoestand van haar man, hem van dat plan trachtte af te bren gen eu daarin ook ten slotte slaagde. Mevr. Tolstoi heeft thans het beheer vau het ver mogen geheel in handen. Een dure kersepu. Bij een verkooping te Keulen van oudheden uit Neuremberg, ging een kersepit voor 6700 mark, In de pit waren door Peter Flütner 13 portretkoppon gesneden I DEN IIAAG, 26 Juni. Tweede Kamer. De Koning heeft het voorstelReekers be krachtigd. De heer Smeenge is toegelaten. Bij de wet op het militair onderwijs zijn bepaald als zetels der krijgsschool 's-Graven- hage, der academie Breda en van den hoofd cursus Kampen. De plaats voor de cadetten school zal nader worden bepaald. De bijdragen voor de cadetten is vast gesteld op een maximum van f400 'sjaars. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam), bestaat door middel van het stoomschip Werkendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 28 Juni a. s., des morgens ten 5.10 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Door tusschenkonost van de Fransche post administratie kunnen thans ook postpakketten worden verzonden naar de Fransche nederzettin gen op de Westkust van AfrikaAssinie, Conakry, Grand-Bassam en Kotonon, op dezelfde voor waarden als naar Gabon en Fransch Congo. Batavia, 20 Mei. Bij den algeuieenen secretaris is het voorstel in behandeling om ter bestrijding van het pau perisme onder de mindere Europeanen en hunne hier geboren lotgenootenhenonder mildere voorwaarden, in do gelegenheid te stellen in de residentie Pasooroean kleine stukken grond in gebruik te erlangen, teneinde daarop het land bouwbedrijf uit te oefenen. Teneinde in hunne eerste kosten te gemoet te komen, zal hun, als namelijk het voorstel aan genomen wordt, een geldelijk 'voorschot, bij kleine bedragen terug te betalen, verleend worden. Personen, van wier goed zedelijk gedrag men 'niet zeker is, zullen niet in de gunst mogen deelen. Uit Assahan wordt medegedeeld, dat door een Chineeschen koelie, uit wraak wegens eene hem opgelegde boete van 50 cents, een verraderlijken moord is gepleegd op den heer Otto Dcrmout, geëmployeerde op een tabaks-onderneming van de firma Herrings en Co. De veepest zoo wordt aan het Bat. JSbl, uit Bantam geschreven spookt hier al maan den lang. J In de afdeeling Serang woedt zij het hevigst, daar heeft men het opgegeven de ziekte nog to bestrijden. Voor eenige weken reeds hooide ik het cijfer 8000 noemenals het aantal gestorven karbouwen in die afdeeling. In de aangrenzende afdeeling Pandeglang woedt de ziekte ook hevig. Op het land Tjikandie Oedik zijn een 2000-tal karbouwen dood; de ziekte is daar nu minderend. In het district Tjiligon was de ziekte zeer hevig, maar werd er bedwongen. De afdeeling Tjarigin is nog zoogoed als vrij. Lebalc is ook lang vrij geblevenmaar eindelijk is de ziekte ook daar ingesleept uit Tjikandie en Pandeglang, Van den militairen commandant te Edi is via Penang het navolgend telegram ontvangen .In avond veertien dezer verlieten Edineezen hunne versterking t« Padawapantang en nam vijand die in bezit; vijftien dezer vruchteloos getracht die met driehonderd bajonetten te her nemen; gesneuveld drie fuseliers, gewond kapi tein Bijlevelt, luitenants Oudendai en Kessler, veertien schepelingen en zeven fuseliers, allen schotwondenvijand veertien dooden, vijftien gekwetsten. Van den civieten en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is door de regee ring via Padang het volgende telegram ontvangen «Achttien dezer vertrok naar Edi eerste com pagnie veertiende bataljon met koips-comman- dant en twee kunons berg voorlaad met bedie ning; gevecht vijftienden, gesneuveld Palit, Xm- boineesch fuselier no. 28415, Tomenggolo, inlandsch fuselier no. 10683, Kassau Moenadi, idem no. 30876, gewond kapitein (K, F. C.) van Bijlevelt, luitenant-adjudant (F. J.) Ouden- dal, luitenant (A. J. Pb.) Kessler, allen licht, marinier (J.) Leenstra, idem (O. Vlasblom), idem (M. C.) Plooij, idem (S. E.) Hoogenhuizen, idem (E. N.) ter Beest, idem (F.) Braak, idem (D. J.) Logeman, matroos (L.) Croes, idem (II.) Huijgens, marinier (Th. J.) van Venn, kwartier meester (marine) (T. J.) de Buijzer, Europeesch fuselier Felix no. 22124, idem Coesel no. 24247, idem: Schnacker no. 25457, inl. fuselier Topa- wiro 24064, idem Saman no. 21904, idem Sar- han no. 19340, idem Dipomenggolo no. 20396. Van de minderen 4 ernstig; vijand houdt rech teroever Pedawa Pontong bezet." Van den resident van Timor en onderhoorig heden is door de regeering via So.-rabaja het volgende telegram ontvangen, gedagteekend Wai Moke 17 Mei: «Tambora gearriveerd 14 dezer troepen; be trokken bivouak heuvel nabij Wai-Moke, obk genaamd Aimererivier; debarquement trein expe. dilie heden beëindigd: op 6 dezer aangebracht een der tincommissie ontroofd geweer, aange troffen te Ekofeto door zendoling Brugman in handen mede-aanvaller commissie: overige ge roofde goederen nog in bezit bevolking Ekofeto en Wolowio, die gezamenlijk commissie aanviel bij dien aanval gedood éen man uit eerstge noemde kampong, gewond 4 man nl. 2 uit elk dier beide kampongs; Watoe-loko ia geen kam pong doch bergbrug waarop ladings lieden van Ekofeto; aanrakingen met deze kampong en Wo lowio nagenoeg zeker onverkrijgbaar; bevolking strandkampongs Soei en Fua ons niet ongezind, toont zich uiterst bevreest voor Roka-volk; ven moedolijk daarom vooralsnog onder haar gidsen nog tolken verkregen. Gezondheidstoestand niet ongunstig." In de provincie Limburg waren op 31 December 1889 175 openbare en 76 bijzondere scholen. Op de openbare scholen werden onderwezen 15,205 jongens en 9222 meisjes, op de bijzondere 2800 jongens en 7979 meisjes. Aan die scholen waren werkzaam 192 mannelijke en 56 vrouwe lijke hoofden, 287 onderwijzers en 449 onder wijzeressen, 67 mannelijke en 42 vrouwelijke kweekelingen. Kosteloos werden onderwezen op de openbare scholen 8901 en op de bijzondere 4500 leerlingen. De rechtbank te Rotterdam heeft den persoon, die verdacht werd opzettelijk brand te hebben gesticht op den 28n Mei jl, in het door hem bewoonde gedeelte van het pand aan den Fije- noorddijk, ten gevolge waarvan een geheel blok huizen is verbrand, weder op vrije voeten gesteld, daar de instructie geen bewijs opgeleverd heeft om bekl. terecht te stellen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 236 zalmen, die de groote voor f-1.50 en de kleine voor fl. per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 4 steuren. Ned. Herr. Kerk. Berqepen te Stellendam ds, D. Bax, te Bunnik en Vechten te Schoonhoven ds. A. J, van Boven, te Berg-Ambachtte Vollenhoven ds. V. Roos, te Breedevoort c. a.te Honte- nisse ds. VV. N. Coenen, te Leeuwen. Aangenomen: naar Hei- en Boeikop door ds. D. Niessen, teAcquoy; naar Krimpen a/d. IJse! (toez.) door den heer P. van Willenswaard, cand. te Schoonhoven. Bedankt: voor Ruinerwolde en Koekangt? door ds. L. S. Jongsma, te Ezinge; vooi- Wirdutn door ds. G. Salomons, te Nieuwe-Pekela.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3