Buitcnlantlsche Bericht en. Binnenlandscïie Bcricliten, gevallen is, waaruit het nog maar niet goed •wakker wil worden. Maar de schrijver denkt daar heel anders over. Ons volk is eigenlijk in Europa het neusje van den zalm, en wij moeten wel zorgen onze goede hoedanigheden niet te laten ont aarden in «gedwongen deemoed enslaafsehe vrees voor polkci", waardoor zich een ander, niet genoemd, volk onderscheidt. En die goede hoedanigheden bezitten wij reeds lang. Reeds in de 17de eeuw hadden wij het hanteeren der wapenen overgelaten aan ge huurde benden" volgens den Staatsburger een eigenaardigheid van «de meer ontwikkelde natiën" om ons toe te leggen op de voor- deeliger bedrijven van handel en nijverheid. Zoo wisten" onze schrandere voorouders »de tonnen gouds te verzamelen, waardoor vreemde fortuinzoekers werden verlokt om onzen geboortegrond te verdedigen en ons zulk een belangrijke staatkundige rol te doen spelen". Maar wij Nederlanders wel te veiitaan wij, meergegoede Nederlanders waren voor dat werk te goed. Immers, de Nederlander is «vrijheidslievend, wars van dwingelandij en despotisme" en j>vóor alles een man van zaken". Als zoodanig is hij een «ernstig, rustig en ver draagzaam burger", die de politiek n't liefst aan de sHeeren" overlaat" en die «voldaan en tevreden" is, «bijaldien zijn zaken slechts vooruitgaan". «In den omgang stelt hij rechtmatigen prijs op achting en genegenheid, is daarom deftig en beschaafd, vriendelijk, getrouw en gulhartig." Gelukkig dat de Staatsburger ons zelf zegt dal al deze verdienstelijke hoedanigheden zich niet bij alle Nederlanders evenzeer vertoonen, maar dat het echt-Nederlandsch volkskarak ter, dat hij beschrijft, zich nog steeds «vooral b\j de middelklasse ea den meergegoedcn stand in het dagelijksch leven openbaart". Want nu mogen wij hopen dat men boven en beneden de klasse, die den typischen Nederlander oplevert, iets voelt voor een hooger levensopvatting dan die van deze deftige kramerziel, welke altijd om nommer één denkt. Het spreekt vanzelf dat een schrijver, die het Nederlandsche volk gescheiden ziet in twee helften, waarvan de meergegoeden die heer lijke eigenschappen openbaren, waarmede hij 1 zooveel op heeft, terwijl de «mindere man" op al die punten niet zoo echt Nederlandsch is, uit een maatschappelijk en nationaal oog punt zeer bevreesd is voor persoonlijken dienstplicht. Dat zou roept hij al dadelijk uit een omwenteling zijn L bet volksleven, zooals keizer Wilhelm I tereiht gezegd en JDr. Schaep.wan' terecht bevestigd heeft. De Nederlander zou er zijn deftigheid, zijn vol daanheid met alles, mits zijn zaken maar goed gaan, kortom al zijne voortreffelijkheden doof kunnen verliezen. «Welnu" zegt hij »wij zijn innig overtuigd en wij willen deze overtuiging niet ontveinzen dat het militarisme, zoo persoon lijke als algemeene dienstplicht, op den duur een ontadelenden invloed zou oefenen op deze goede hoedanigheden van ons volkskarakter. Immers waar blijft die edele vrijheidszin, dat gevoel van onafhankelijkheid, wanneer men, juist in de jaren, waarin het karakter wordt gevormd, tot het gedwongen kazerneleven wordt veroordeeld, op onwaardige wijze ge drild, met norsche bevelen begroet, dikwijls ,net vloeken en verwenschingen overladen? Want dat dit alles ook bij persoonlijken dienstplicht zal plaats grijpen, getuigt de ondervinding in het bij uitstek militaristische Pruisen, waar het soldatenleven sein Ilunde- leben" wordt genoemd". 't Is goed, dat de Staatsburger onverholen zijn meening zegt 't is goed, dat het gansche volk kennis kan nemen van denk- i»eelden, die men zou meenen, dat tot de geschiedenis behooren. Daarom willen we jji ons volgend nummer nog eeuige proeven er van geven, 't Onderwerp persoonlijke dienstplicht toch is aan de orde. Dagelijks kan men de indiening der militaire wetten verwachten. Dan zal de strijd met de pen eerst recht een aanvang nemen, en daar 't een volkszaak bij uitnemendheid geldt, is 't goed, dat ieder er zooveel mogelijk van op de hoogte zij. 1) I T S C H I A S De Rijksdag nam paragraaf '1 van het voorstel, bepalende de legersterkte op voet van vrede tot den 31 n Maart 1894 op 486,983 man, onder afstemming van alle veranderings- voorstellen, met 211 tegen 128 stemmen aan. Tot de tegenstemmers behoorden, be halve de vrijzinnigen, de volkspartij en de socialisten, ook 18 leden van het centrum. De Rijksdag nam eveneens aan paragraaf 2 van het ontwerp, betreffende de formatie van bijzondere wapens, en vervolgens de door dr. Windthorst voorgestelde resolution met verschillende meerderheid. Naar het heet, zal "Wissrrfann waarschijnlijk niet naar Afrika tcrugkeeren, maar eene betrekking krijgen bij het ministerie van koloniën. Bij den Rijksdag is een voorstel van den rijkskanselier ingekomen, strekkende om goedkeuring te hechten aan het besluit dat- de Rijksdag van den 6den Juli tot den 18den November zal uiteengaan. Aan den voet van het Guttenberg-monu- ment te Mainz heeft Dinsdag eene feestelijke plechtigheid plaats gehad, ter viering, van het 450-jarig jubilé van de uitvinding der boekdrukkunst. De gezamenlijke autoriteiten daar ter stede hebben er aan deelgenomen. Door den heer Jacoby, redacteur van het Maimer Tageblalt, werd eene feestrede ge houden, die werd afgewisseld en gevolgd door uitvoering van muziek en zang. ENUELAKl). In het Lagerhuis heeft de minister Smith verklaard, dat men geen enkele voorvvairde kan stellen ten aanzien van de versterkingen van Helgoland, omdat het Duitschland vrij staat de maatregelen te nemen tot verdediging van zijne kusten, welke het noodig acht. Smith deelde verder mede, dat de regeering alle artikelen betreffende de herbergen in het wetsontwerp over de vergunningen intrekt, om ze door een nieuw artikel te vervangen. Naar aanleiding van het feest te Mainz ter viering van het 450-jarig jubilé van de uitvinding der boekdrukkunst geeft de Stan dard een hoofdartikel over de quaestie of Guttenberg dan wel Laurens Koster de. uit vinder is geweest. Het blad erkent de aan spraken der Nederlanders op de eer voor Koster als uitvinder, en het spreekt verder ten gunste daarvan, zonder echter een be slissend oordeel uit te spreken. Het Engelsch hulpcomité voor verdrukte volken heeft Woensdagavond eene vergadering gehouden, waarin eene motie is aangenomen van de volgende strekking: Do vergadering protesteert tegen de aanhoudingen van Russen te Parijjs, welke aanhoudingen moeten worden toegeschreven aan knoeierij van een Russi- schen verklikker om eene correspondentie van Russische uitgewekenen in handen te krijgen. De vergadering betreurt mitsdien de rol, welke de Fransche republiek daarin heeft gespeeld. "Volgens de telegrammen uit Chicago blijft -het verkeer op de Illinois-Cenlral-spoorweglijn ten gevolge der werkstakingen nogaltoos ge stremd. Vooral het plaatselijk verkeer heeft daaronder veel te lijden; kooplieden en andere bewoners de voorsteden moeten met hunne rijtuigen stadwaarts gaan; maar ook de aansluitingslijuen ondervinden daarbij stremming, die zich echter niet uitstrekt over de hoofdlijnen zuidwaarts, evenmin als over de Wisconsin-lijnen. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Transvaalsche regeering aan het Britsch gouvernement heeft medegedeeld, dat de Boeren uit Noord-Swaziland zullen terug trekken, mits Engeland de kust van Swazi land ontruime. Volgens bericht uit Konstantinopel aan de Times wil de Porte op de Bulgaarsche re- geeringsnota niet antwoorden alvorens de mogendheden te hebben geraadpleegd. P R A N K It U K, De Kamer heeft de orde van den dag zonder meer aangenomen, na eene interpellatie over de zaak van den onschuldig veroordeelden Borras. Met 349 tegen 35 stemmen is daarna de door de regeering bestreden urgentie ver worpen voor een voorstel van den afgevaar digde Laur, aandringende op openbaarmaking van het rapport, door de drie inspecteurs van financiën uitgebracht in zake het «Crédit Foncicr de France". De Mexicaansche legatie te Parijs ontkent de juistheid der verspreide geruchten over onlusten in Mexico. Overal heerscht volkomen orde. OOSTENRIJK. Dc Ilongaarsche delegatie heeft in volle zitting, zonder wijzigingen, de gewone en de buitengewone legerbegrootingen aangenomen. Z W 1 T S E R L A N 1). De Nationale Raad heeft met algemeene stemmen het nederzettings-tractaat met Duitschland bekrachtigd. ITALIË. De gemeenteraad heeft gisteren met 61 tegen 1 stem besloten zijn mandaat neer te leggen, ten gevolge van het wetsontwerp dat de regeering bij de Kamer heeft inge diend betreffende de fmancieele maatregelen ten behoeve der stad Rome. Het publiek drong bet gereserveerde gedeelte der zaal binnen, waarop een algemeen gevecht volgde. De gewapende macht, die tusschenbeide kwam, slaagde er in de orde te herspellen. In de stad zijn de gemoederen zeer opge wonden. Ernstige wanordelijkheden hebben plaats gehad te Fabara, in de provincie Guirgenta. Drie duizend werklieden liepen, al leven ma kende, de straten af. Er ontstond een botsing met de politie, waarbij vier gendarmes gewond werden. De werklieden hebben een clubge bouw in brand gestoken. Nadat de gewapende macht versterking had gekregen, werden er vijftig oproerlingen in hechtenis genomen. SPANJE. Verscheidene dagbladen zeggen, dat eene ministevieele crisis waarschijnlijk is. De regeering vraagt een krediet aan van een millioen pesetas, ten behoeve van de slachtoffers der cholera. De officieele berichten van gisteren over de cholera zijn bevredigend de epidemie is bijna geheel verdwenen in de vallei van Albeda. In het district Alberique en in Villanova heeft men eenige gevallen geconstateerd. Te Montichelvo en te Genovese is weder een geval van cholera voorgekomen. Te Rugat deed zich. een geval voor met doodelijken afloop. A M E RIKA. Het tarief-ontwerp van M'c Kinley mot de door de financieele commissie aanbevolen wijzigingen is bij den Senaat ingediend. Voor gesteld is eene vermeerdering der rechten op spiegels ea lensvormig geslepen glaseene vermeerdering met 20 pCt. van dat op steenen voor bouwwerken, en eene vermindering tot 11 dollars van dat op stalen en ijzeren rails. Voorts zijn nog verminderingen op de lijst voor metalen aangebracht. Voor suiker tot nummer '13 Hollandschen standaard wordt vrijstelling van alle rechten voorgesteld, ter wijl eene premie wordt voorgesteld tot aan moediging der binnenlandsche voortbrenging. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAA.L. Auondzitting van 25 Juni, Woensdagavond kwam de Kamer'bijeen tot hervatting barer werkzaamheden. Ingekomen zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de spoorwegovereenkomsten. Ver zonden naar de afdeelingen. De vergadering -werd tot later verdaagd. Den voorzitters der afdeelingen werd ver zocht zich nog Woensdagavond te vereenigen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Juni. In deze zitting is de beraadslaging over het militair onderwijs voortgezet. De minister van oorlog nam het voorstel over van den heer Rooseboom, om als plaat sen voor vestiging van de hoogere krijgsschool, militaire academie en hoofdcursus aan te wijzen 's-Hage, Breda en Kampen. De plaats voor de cadettenschool kon hij nog niet aan wijzen. De bepaling betreffende het recht der ouders om voor hunne kinderen, leerlingen op de militaire inrichtingen, godsdienstonderwijs te verlangen, legde de regeering, in overeen stemming met den heer Donner, aldus uit, dat de regeling niet zal afwijken van de be staande, die geen moeilijkheid oplevert en meerderjarigen buitensluit. De regeering nam opart 6 overeen amen dement Roëll, waardoor de eenheid tusschen het Ned. en Indisch leger meer is gewaar borgd. Een amendement der commissie van rappor teurs werd met 42 tegen 40 stemmen aan genomen, waardoor in gewone tijden het aantal plaatsen voor infanterie-officieren aan den hoofdcursus niet meer bedraagt dan de helft van het getal plaatsen aan de academie. Ingekomen is liet bericht der bekrachtiging van het wetsvoorstel Reekers en de geloofs brieven van het herkozen lid mr. II. Srneenge.. Op de vraag van den héér Sanders ver klaarde de minister van justitie, dat nog vóór het reces bij de Kamer zal inkomen een wets ontwerp tol verlenging van den termijn, be paald in art. 1 der wet van 1888 (strafbe palingen op overtreding van bestuursmaat regelen). Op art. 9 der wet, regelende het militair onderwijs, nana de minister over het amen dement van den heer Ruoseboom, om de detacheering van cadetten als strafmiddel te doen vervallen. Het amendcraeat-Schimmel- penninck van der Oye werd verworpen. Bij art. 10 trok de heer Seyffardt zijne amendementen in, om de cadetten der militaire academie in de voeding even als militairen te behandelen. Het amendement-Rooseboom, om geene bij drage van cadetten in de wet op te nemen, werd verworpen met 61 tegen 19 stemmen. Het amendement-Van Löben Seis, om de minimum-bijdrage op f400 vast te stelien,- werd verworpen metr 50 tegen 32 stemmen- Art. 10, f400 als maximum stellende, werd goedgekeurd. De discussie is thans gevorderd tot art. 13.- De regeering heeft geantwoord op het verslag der Tweede Kamer betreffende de grensregeling van Suriname, Omtrent de hoofdzaak zegt zij Ten onrechte is door sommige leden bet- feit, dat de gekozen arbiter bezwaar heeft gemaakt tegen aanvaarding van de hem aan geboden taak, dewijl die beperkt was tot hef aanwijzeu van de Lawa of de Tapnnahont als grens, in verband gebracht met de om schrijving van het tqsschen Frankrijk eir Nederland bestaande geschil in de convent van 29 November 1888. Dat het geschil liep over de vraag, of de eene dan wel de andere rivier de grens was, is een historisch feit, hetwelk iu de conventie duidelijk genoeg is vermeld geworden, zooals reeds vroeger door de regeering bij de behandeling van bet- we nu de: ge: arl hel nal gel bej ko: inr ooi vai gee bez aar voe ver cor te hee v bea reg bev slis Fra Taj hee Nee is uits heii eer de Gei vooi de i van om aan toog op I deri mini gren gesc sche tot a waai gesel gelie 1

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2