Bin li Gnlan ds ch e B e r i c h t e n. 's Avonds was er een feestmaal in liet raadhuis, waaraan 250 personen deelnamen. In de Kamer interpelleerden Laur en Lamarzelle de regeering over het Crédit foncier, waarbij zij liet betreurden, dat de gouverneur in functie gebleven was. Rouvier verstrekte ophelderingen, en ten slotte werd het door de regeering aangenomen voorstel met 300 tegen 180 stemmen goedgekeurd. B E L tt I E. In strijd met de verwachting, waarvan de Indépendnnce zich ten tolk gemaakt had en welke uit dit blad naar vele andere dagbladen haren weg gevonden had, is gisteren te Brus sel de algemeene akte der anti-slavernij-con- ferentie niet geteekend. De Indépendanca doet het ook beden nog voorkomen, dat het slechts eene quaestie van vorm is, welke aan de ondertoekcning in den weg staat. Intus- schen blijkt, dat de vertegenwoordiger van Nederland, namens zijne regeering, beslist geweigerd heeft de wijziging te onderteekenen van de akte der Berlijnsche conferentie, waar door in liet vervolg in het Congo-gebied, bij die akte bedoeld, invoerrechten geheven zou den kunnen worden. Dat deze weigering, gelijk uit Brussel aan de Times gemeld wordt, door de regeering der Amerikaausche Unie zou ingeblazen zijn, is natuurlijk al te dwaas; alsof die regeoring zelve niet mans genoeg ware, zich tegen invoerrechten in het Congo- gebied in eigen naam te verklaren! NOORWEGEN. De koning heelt den correspondent der J£öln. Zoitij. te Christiania eene langdurige audiëntie verleend, in den loop waarvan hij, Op de vraag of het bezoek van keizer Wilhelm in verband stond met eenig tractnat of ver drag ten aanzien eener andere mogendheid, antwoordde: nik acht mij gelukkig, mijnen vriend, keizer 'Wilhelm, in mijne Noorweeg- sche hoofdstad als gast te mogen ontvangen. Duitscldand heeft op de gnnsche wereld geen beteren vriend dan mij, maar ik ben en blijf ten allen tijde mijn eigen heer en meester. Niets zal Duitscldand eu mij van elkaar kun nen vervreemden. Wij beiden hebben geen vyand wanneer Duitschland ooit een vqand zou krijgen, zal ik neutraal blijven zoo lang mogelijk, zelfs nog een klein weinigje langer, maar wanneer ik de wapenen moest opvat ten, zou ik die nimmer tegen Duitscldand kernen". Het Storthing heeft gisteren, met 73 tegen 39 stemmen, de subsidie van 200.000 kronen voor dr. Nansen's noordpool-expeditie toe- ges'Ban. ITALIË. De Kamer heeft met groote meerderheid van stemmen besloten om tot de tweede lezing van het fmancieele ontwerp betref fende Rome over te gaan. SPANJE. Er hebben zich drie nieuwe cholera-geval- len, waarvan een met doodelijken afloop, te Gandia voorgedaan. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Silveln uit naam der conservatieve partij eene rede gehouden over de staatkunde der regeering. Hij trachtte aan te toonen, dat de taak van het ministerie-Sagasta geëindigd is. AMERIKA. Luidens een telegram uit San Salvador, stelde Guatemala voor, naar San Salvador een opvolger voor wijlen den president Me- nendez te zonden,' doch de bevolking van -an Salvador verzette zich daartegen en moet de hulp van Mexico hebben ingeroepen. Men verzekert voorts, dat Honduras met Guatemala samenspant tegen San Salvador, dat op zijn beurt een verbond zou zoeken te sluiten met Nicaragua en Costarica. Mexi co houdt zich tot dusverre onzijdig. Volgens telegram uit Nesv-York heeft de heer Blaine ter openbare kennis gebracht, dat de Amerikaansche gezanten buitenslands aan de regeering der Unie geseind hebben, dat de Europeesche mogendheden het aan hangige tariefontwerp als eene comrnercieele oorlogsverklaring opvatten. Onder Duitseh- land's leiding zouden Frankrijk, Italië, Spanje en Oostenrijk overeengekomen ziju hooge invoerrechten te heften van de Amerikaansche hoofdproducten, zoo M'c Kinley's tariefont werp mocht worden aangenomen. In 1889 voerden de Vereenigde Staten, voor 730 millioen dollars uit, voor het meeren- deel aan landbouwproducten. De Amerikaan sche landbouwers zouden dus van den maat regel het meeste nadeel ondervinden. De Argentijnscbe regeering zal waarschijn lijk machtiging verleenen tot uitgifte eener binnenlandsche schuld van 35 millioen dollars, teneinde de door de Nationale Bank te Bucnos-Ayres, welke hare betalingen gestaakt beeft, onwettig uitgegeven bankbiljetten in te trekken. Een telegram uit St. Georges meldt, dat de Engelschen den Franschen belet hebben te visschen aan de kust van Newfoundland. De prefect cischte 10,000 dollars schadever goeding voor de visschers. Het plaatselijk bestuur wijst alle verantwoordelijkheid van de hand. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van '1 Juli. In deze zitting is de beraadslaging over het ontwerp betreffende het militair onderwijs voortgezet. De heeren Van Vlijmen en Seyffardt ver dedigden krachtig de piactische vorming der cadetten buiten de academie, waardoor zij beter leeren bevel voeren en den soldaat kennen. De minister van oorlog beriep zich voor zijn stelsel op de adviezen van de inspecteurs der verschillende wapens, die daardoor prac- tische opleiding gewaarborgd achten. De eerste militaire vorming is evengoed op de academie te verkrijgen. De minister zou jjij aanneming van het amendement der com missie van rapporteurs de wet niet verder verdedigen. Het amendement werd verworpen met 48 tegen 15 stemmen. Eene nieuwe wijziging, die de opleiding aan de cadettenschool voor eigen rekening toelaat, werd dankbaar aanvaard door de heeren Schimmelpenninck van der Oye en Van Loben Seis, die hunne amendementen, in het belang van het bijzonder onderwijs voorgesteld, introkken, maar zy werd princi pieel bestreden door den heer Goeman Bor- gesius, die daarin zag eene poging om terug te komen op de eenmaal aangenomen cadet tenschool. De minister van oorlog verwacht weinig gebruik door ouders van opleiding hunner zonen buiten de academie, tenzij ernstige bezwaren hebbende. Daaraan komt de wijzi ging der Legerwet ten goede. De heer Van der Feltz protesteerde ook tegen de karaktervervorming der cadetten school. De heeren Rooscboom, Roëll en Zaaijer waren tegen het maken van externen tot militairen. De heer Sehaepman zeide dat externaat evenzeer bestenul is voor voorstanders van bijzonder als openbaar onderwijs. Met 37 tegen 35 stemmen is het exter naat in de wet opgenomen. De heeren Guyot en Land achtten deta cheering van zee-officieren aan de hoogere krijgschool zonder nut en onnoodig. De minister van oorlog antwoordde dat de bedoeling was, slechts enkele officieren der zeemacht lessen te doen volgen. Instelling van inspectie van het militair onderwijs is aangenomen. De wet is afge handeld, Donderdag eindstemming. In overleg met de regeering is het ont werp omtrent de rijkswaterstaatswerken van de agenda afgevoerd. Daarop zijn alsnog gebracht de interpeïlatiën-Guyot (voortzet ting) en Domela Nieuwenhuis (werkstakingen Enschede), benevens kleine ontwerpen. De heer Brantsen v. d. Zijp heeft verlof gekregen tot interpellatie over de heffing van loodsgelden op de Schelde. Regeling Ynn den Krijgsdienst, Het wetsontwerp tot regeling van den krijgs dienst bestaat uit 302 artikelen. 'Daaraan ontleenen wij het volgende Er is een zee- en landmacht, hieronder begre pen een landstorm, die alleen in geval van oorlog tot dienst kan worden geroepen. De zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zeeweer; de landmacht uit leger, landweer en aanvuilingsreserve en in buitengewone omstan digheden vrijwilligerskorpsen. De organieke steikte van het leger op voet van Oorlog bedraagt niet meer dan 116,000. Zee- en landmacht bestaan uit vrijwillig dienenden en uit dionstplichtigen. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht wordt onder bijzondere voorwaarden gelegenheid gegeven. Het maximum dienstplichtigen bij actieve zee macht is 3100; jaarlijks worden daarbij niet meer "dan 600 dienstplichtigen ingelijfd. Bij het Jeger worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste 13,200 dienstplichtigen voor volledige en ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening. De dienst duurt voor de ingeiijfden bij de actieve zeemacht 6 jaar, bij de actieve landmacht 8 jaar. Daarna gaat do dienstplichtige naar zee- en landweer over en dient daarbij 5 jaar. Tot langet'en diensttijd kan bij do wet worden ver plicht. Dienstplichtig is ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het rijk verblijf houdt of wiens vader, moeder of voogd aldaar woont ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, dio binnen het rijk woont, en ieder mannelijk inge zeten niet-Nederlander, die op 4 Januari het 20e levensjaar was ingetreden, behoudens de bij de wet gemaakte uitzonderingen. Vrijstelling wordt verleend telkens vooreen jaar, lo. aan ieder die vóór zijn 21e jaar kleiner is dan 1.57 meter, doch een lengte heeft van 1.55 2o. wegens ziekte of gebreken, waarvan genezing waarschijnlijk wordt geacht; 3o, aan hem die eenige zoon is en geen halve broeder of halve broe ders heeft; 4o. den zoon, kostwinner voor zijne ouders of voor vader of moeder als een van dezen is overleden 5o. den kleinzoon, kostwinner voor zijn grootouders; 6o. den ouderloozen kost winner voor broeders of zusters of broeder of zuster; 7o. den weduwnaar, eigen kind of kin deren hebbende; 8o. den gehuwde die drie of oieer eigen wettige kinderen ten zijnen laste heeft; 9i>. aan de van rijkswege aan rijks inrichtingen of met rijkssubsidie opgeleiden voor den militairen geneeskundigen of pharmaceutischen dienst of tot militairen paardenarts; lOo. aan studenten in de godgeleerdheid, die binnen het rijk non een erkende inrichting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van den godsdienst worden o|>geleid; llo. den R. kath, ordebroeder, belioorende tot een binnen het rijk gevestigde kloosterinrichting. De vrijstellingen 28 worden ten hoogste twee maal verleend. Vrijstelling wordt verleend voor tijd van vrede aan lo. die op zijn 21e jaar of later kleiner is' dan 1.57 meter; 2o. die wegens ziekten of ge breken, waarvan genezing niet waarschijnlijk wordt geacht, voor den krijgsdienst ongeschikt wordt geoordeeld; 3o. den eenigen zoon die huiven broeder heeft, als de beide ouders over leden zijn4o, hem die na tweemaal voor een jaar te zijn vrijgestold verkeert onder de geval len boven sub. 2, 4, 5 en 6; 5o. hij die boven den leeltijd van ^18 jaar twee jaar of langer bij de zeemacht, het leger of het krijgsvolk in de koloniën als vrijwilliger heeft gediend. Vrijstelling voor altijd wordt verleend aan hem die kleiner is dan 1.55 meter; 2o. aan hem die wegens ziekten of gebreken voor eiken militai ren dienst ongeschikt wordt geoordeeld; 3o.die studeerde voor militair off. van gezondheid militair apotheker of militair paardenarts en vóór het ophouden der vrijstelling als zoodanig werd benoemd; 4o. geestelijken en bedienaars van den godsdienst bij een kerkgenootschap, bij K. B. te bepalen; 5o, den R.-kath. ordebroe der ,die 27 jaar is; 6o. die wegens verzuim of vergissing der overheid niet werd ingeschreven en 2 jaar oud is; 7o. omtrent wien door den raad voor den dienstplicht bij vergissing geen uitspraak is geschied 8o. hem die door omstan digheden van zijn wil onafhankelijk niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlijving en 32 jaar oud is; 9o, hem wiens aangifte tot inschrijving is verzuimd en dit na zijn 40e jaar blijkt; llo. hem die, voorloopig van den dienst uitgesloten, wordt aangewezen na zijn 40e jaar., en 12o, hem die niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlijving als dit blijkt na zijn 40e jaar. Voor altijd of voorloopig zijn van den dienst uitgesloten veroordeelden tot zware of lichtere straffen. Dienstvervanging is toegelaten door een broe der, mits deze behoort tot de aanvuilingsreserve, niet is uitgesloten van den dienst, nog geen 30 jaar zij, ongehuwd of Kinderloos^wedtnvnnar zij en lichamelijk voor den krijgsdienst geschikt en ten minste 1.57 meter lang is. Het rijk wordt verdeeld in recruleeringsdis- tricten, met een hoofdofficier als districtscom- missaris en een officier als diens districts-adju. dant. In elk dist, ;ci is een raad vo-^r den dienstplicht, saamgesteki uit een lid der Provin ciale Staten, een lid van den saad der meest bevolkte gemeente, een hoofdofficier of officier van de landmacht. Door loting wordt bepaald de volgorde waarin zij, die tot den dienst zijn aangewezen opgeroe pen worden ter inlijving voor volledige of voor korte oefening of voor aanvuilingsreserve. Bij de actieve zoemaebt is de eerste oefe ning 12-maanden, met mogelijkheid van verlen- ging. De werkelijke dienst voor eerste verblijfonder de wapenen der tot volledige oefening inge iijfden bij de landmacht is 12 maanden bij de onbereden, 18 maanden bij de bereden korpsen. Zij, die na hunne inlijving blijken aan bij kon, besl. gestolde eischen te voldoen, kunnen met' verlof huiswaarts worden gezonden voor een ge deelte van den tijd tot eerste verblijf onder de wapenen, Voor korte oefeningen worden de afgele verde manschappen 3 maanden in werkelijken dienst gehouden. Ingeiijfden bij het leger kunnen ook worden bestemd tot dienstverrichting van anderen aard dan die met de wapenen in 't belang van detv dienst, In sommige gevallen kan door den Koning aan aangewezenen tot den dienst ontheffing van werkelijken dienst worden verleend, betzij voor don geheelen duur van den diensttijd, hetzij een gedeelte daarvan. Daarmede wordt vooral rekening gehouden met de belangen van kunsten en wetenschappen. Tot de aanvuilingsreserve behooren zij, die daartoe door den raad zijn aangewezon bij vrij stelling voor tijd van vrede, die in de koloniën zijn geplaatst of verplaatst; zij, wier dienst ver vangen wordt door een broeder; zij die aange wezen zijn en ingeschreven in of na liet jaar wuarin zij 28 jaar waren zij die voor den ge heelen duur van hun diensttijd ontheven zijn, en zij die öf wegens verzuim óf vergissing niet war den ingeschreven en op hun 28e jaar nog niet waren ingelijfd. De vermeerdering der jaarlijksche kosten ten gevolge der nieuwe regeling wordt geraamd op 1.550.500, daartegenover staat, dat thans de kos ten der schutterijen vervallen of f 228,000, zoo dat f 1,322,500 meer zal worden vereischt. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 1 Juli. In den aanvang van deze zitting wijdde de voorzitter, mr. G. Fock, eenige waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van de sedert de jongste vergadering ontslapen leden, de heoren J. C. A. M. van der Kun, L. A, van Ilaaften en W. C. M. Begram, die zich allen warme voorstandei's hadden getoond van hetgeen strekken kon om de ware be langen der provincie Zuid-Holland te bevor deren en die in da verschillende betrekkingen waarin zij werkzaam waren steeds met grooten ijver hebben getoond de belangen der pro vincie te willen bevorderen, zoodat hunne nagedachtenis hij de leden der Staten in eere zal blijven. Daarna werden de geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden, de heeren jhr. P. M. G. von Fisenne, mr. A. C, Visser enW, If. van Haatten onderzocht en goedgekeurd, tot hunne toelating geadviseerd, waarna die heeren beëedigd werden en zitting namen. Verschillende stukken werden aangenomen voor kennisgeving, terwijl naar de afdeeliugen werden verzonden de begrootingen en wat daarop betrekking heeft. Daarna vroeg en bekwam de heer S. lo Poole verlof om aan Ged. Staten te vragen of hun aandacht gevestigd is op den toestand van Delfland en wat zij meenen dat de pro- vincie in dien neteligen toestand zal kunnen doen. Spr, liep hedenochtend nog langs de grachtei de toesl zoo ZVVf welijk, I uitwnse nDelftsc netelige is wel I maar 1 als er Vlietlan iou ziji ingeniei vereeni; beperkt inkomt, zoodai 1 gaan. I eene co Koning het lias is verbs nietigin gespuid Uit waar I verzeke de stroi ver in heen, r te nern Hot z. i. spi zijn er geraken liggen vragen daartoe rijk zou zou de onteigen over de De vo in de ee zal antv Vervo gen hedi Tegen middags ming V! een bui eenige s voor zoc andere Gistei f a

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2