PER TELEGRAAF,^ Post en Telegraphie. 0 n d e p w ij s. Reclitzaken. 1 grachten te Delft en hij constateert dat daar de toestand ondragelijk is. Het water is er zoo zwart als inkt en de reuk is er afschu welijk, terwijl deze des avonds, als de grachten ïtitwnsemen, nog erger wordt. Wie zal de ïpelftsche wonderdokter" zijn die aan dezen neteligen toestand een einde maakt. Delfland is wel in de gelegenheid water in te laten, maar heeft zulk een kleinen boezem dat, als er maar 't minste te veel inkomt, de [letlanden onderloopen. Een ander middel 20U zijn waterverversching, doch zooals de ingenieur De Man in de Dell'tsche handels vereniging aantoonde, is meu daarin zeer beperkt, want liet water dat door de sluis inkomt, moet door dezelfde sluis wéér uit, zoodat het vuil voortdurend op en neer zou gaan. Die Delftsche handelsvereniging heeft eene commissie benoemd om bij Z. M. den Koning aan te dringen op vernietiging van bet Haagsche raadsbesluit, waarbij het spuien is verboden. Maar al mocht zoodanige ver nietiging geschieden, dan is er nog niet gespuid. Dit eigen ervaring te Katwijk opgedaan, waar hij jarenlang de zeebaden gebruikte, verzekert spreker, dat door Rijnland's sluis de stroom van het Leidsche overtollige water ver ia zee is waar te nemen over de golven heen, maar dat bij het baden niets is waar j te nemen, alleen rechts of links van de sluis. Het eenige redmiddel voor Delfland is dus i, i. spuien. Wil Den Haag dat niet doen, zijn er dan geen middelen om daartoe te geraken? Kan het b. v. niet op den weg liggen van de provincie om onteigening te vragen van de kanaahverken Delfland zou daartoe geen geld beschikbaar hebben, het rijk zou het waarschijnlijk niet doen, maar zou de provincie niet de werken kunnen onteigenen en er aldus een macht zijn die over de zeesluis beschikt? De voorzitter verklaarde, dat Ged. Staten in de eerstvolgende vergadering op deze vraag zal antwoorden. Vervolgens werd besloten, dat de afdeelin gen hedenmiddag halftwee zouden vergaderen. Tegen Dinsdag 8 Juli, te 2 uren des na middags, zijn aan de orde gesteld de benoe- ming van leden der Eerste Kamer en van een buitengewoon lid van Gedep. Staten, eenige stukken die ter lezing zijn gelegd en voor zoover zij voor behandeling vatbaar zijn, andere onderwerpen. SCHIEDAM, 2 Juli 1890. Gisteravond nam de heer A. Visser Nz., commissaris der koren- en koleumeters, die met 30 Juni jl. zijne betrekking, welke hij 37 jaren nauwgezet en voorbeeldig heeft vervuld, had nedergelegd, in eene gezellige bijeenkomst met de graanmeters-wegers af scheid van hen. Dat hij, ofschoon hoogbe jaard de heer Visser telt bijna 80 jaren nog helder van hoofd is, kan zijne nauwkeurige administratie, die hij nog met vaste hand en net schrift voerde, bewijzen, maar ook do opgewekte en hartelijke wijze, waardoor dit afscheid zich kenmerkte. Dat men den in zijne betrekking verdienstelijken man noode zag heengaan, getuigden de woorden van waardeering, welke hem door de graanmeters- wegers op gevoelvollen toon werden toege sproken. j> Als het beste bewijs van onze toegenegen heid jegens u", sprak een hunner, »zal uwe beeltenis, waarmede wij den wand van ons lokaal zullen versteren, ons steeds berinneren, hoe gij in het vervullen van onzen plicht ons zijt voorgegaan. Wij zullen, op die beeltenis ziende, altijd gedenken den man, wien het goed was wanneer wij het maar goed hadden." Deze avond zal voorzeker bij den heer Visset- en hij de graanmeters-wegers nog lang in aangename herinnering blijven. Hedenmorgen is de 4-jarige Hermanus Gijzen, wonende in de Zwaausteeg, al spelende in het water van de St.-Anna-Zusterstraat gevallen. Hij dreef reeds ouder de brug aan de Scltie, toen Pieter van Wolferen, bran- dersknecht, gekleed te water sprong en hem redde. Hij is daarop door de politie naar de ouderlijke woning gebracht. De gewone audiënties van de ministers van marine en koloniën zullen op Vrijdag 4 dezer niet plaats hebben. Tot voorzitter der commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de spoorweg- overeenkomsten is benoemd de heet-Kappeyne van. do Coppeilo, Door de afdeelingen der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn tot voorzitters benoemd de heeren mrs. C. A. van der Kemp, D, van "Weel II, A. C. de la Bassecour Caan, G. J. Goek' .,p, P. L. F. Biussé en O. van By landt, terwijl tot voorzitter der commissie van rap porteurs over de provinciale begrooting is gekozen de heer jhr. mr. B. C. de Jonge en tot algemeen rapporteur dr. T, Breesnee. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de gemeentebesturen in Zmd-IIollaml door Ge deputeerde Staten zijn aangeschreven om op Zondag geen huwelijken te voltrekken. Deze voorstelling van de zaak blijkt echter niet geheel juist te zijn. Wel is door Gedep. Staten, naar aanleiding van een missive van den minister van binnenlandsche zaken, aan de gemeentebesturen opgave verzocht, of er in hunne gemeenten ook nog op andere dagen dan des Zondags gelegenheid bestaat totkostelooze huwelijksvoltrekking, en, indien dit niet het geval mocht zijn, dan alsnog eenige urea van een anderen dag der week daartoe beschikbaar te stellen. Tot lid der Provinciale Staten van Lim burg is te Weerd gekozen de heer P, H. Kreyelmans, wethouder te Nederweerd, mot 519 stemmen. De heer J.J. Wierts, griffier, verkreeg 29 stemmen. Nadat, volgens het verslag van de jongste zitting van het anti-slaverny-congres, te Brus sel, Nederland zijn verzet tegen de invoering van inkomende rechten op het Gougo-gebied had laten varen, op eenig voorbehoud na, dat tot het wezen van de zaak niets afdeed, laat een gisteren ontvangen Reuter-telegram een ander licht op de zaak schijnen. Het geelt namelijk een korten inhoud van een uit Brus sel aan de Times gezonden mededeeling, waarin 't heet dat de Vereenigde Staten Nederland gebracht hebben tot de houding welke het op het congres aangenomen heeft. De Times meent, dat het werk der confe rentie tot niets gereduceerd is. Hetzelfde blad maakt een brief van den Nederlaudschen gezant te Londen openbaar, waarin deze zegt, dat Nederland zoo gehan deld heeft, wijl liet congres van zijn programma afgeweken is. Men moet hieruit afleiden, dat Nederland hij zijn verzet is blijven volhouden. Een bierhandelaar te Uarlingen zond onlangs een adres aan den minister van justitie, waarin hij er over klaagde, dat, ten gevolge van de arbeidswet, zijn bediende, een jongen van 14 jaar, des Zondagsmorgens geen bier bij zijne klanten mocht brengen. Hij leed daardoor schade en zijn bediende zou daar door zijne betrekking moeten verliezen. Op dit adres kwam een paar dagen daarna reeds een gunstig antwoord. Adressant werd ten gemeentehuize ontboden en hem daar medegedeeld, dat de minister boodschappen doen niet onder arbeid rangschikte en dus het rondbrengen van bier in strijd met hetgeen de plaatselijke autoriteit van de zaak dacht mocht geschieden. De vcreeniging sliet Leidsche Universiteits- Fonds" van welker aanstaande stichting prof. Tielo gewag maakte op den eersten dag van het feest is gisteren gesticht, met een fonds van f12,000 als ingekomen giften en f800 als jaarl. bijdragen. Onder pvaesidium van prof. P. A. v. d, Lith werden in eene vergadering der onderteokenaars van het desbetreffend rondgaand schrijven de ontwerp statuten vastgesteld. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juni 1890 546,010 reizigers met een opbrengst van f 40,303,25, tegen 056,929 reizigers meteen opbrengst van f48,338,45 in Juni 1889. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1890 heeft bedragen 2,778,044 reizigers met een ontvangst van f208,413.55l/s, tegen 2,803,395 reizigers met een ontvangst van f213,794.43'/s over datzelfde tijdvak in 1889; gevende dit jaar een achteruitgang van 85,351 reizigers eu van f5,380.88 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van '1890 beliepen f79.921.54, terwijl die over datzelfde tijdperk van 1889 f79,447,54 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1890 heiiep f 288,335,09Va, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1889 f 293,241,97 i/g beliep. Het comité ten voordeele van den AVater- loo-strijder Josephus Voogd, te 's-Gravenhage beeft door den verkoop van diens por tret ƒ195 bijeengebracht, waaronder begrepen zijn f 50 van Z. K. II. den prins Von Wied en 25 van Z. D. II. den groot hertog van Saksen. Bovendien ontving Voogd, uit handen van liet comité, op verzoek van den Generaal, diens portret met het achterschrift j>De generaal Van Merlen aan zijn oud- kameraad van 1815 Josephus Voogd, 18 Juni 1890". Op verzoek van den oud-strijder heeft het comité het grootste gedeelte der som belegd in de Nutsspaarbank. De afdeeling sRotterdam en Omstreken" Van den Nederlaudschen hond van oud onderofficieren vierde Zondag feest ter eere van den 75sten Waterloodag. Des middags werd van halftwee lot vier uren eene reünie gehouden in den Duele, gevolgd door een diner in het nGrand hótel du Passage". Te 8 uren vereenigde men zich andermaal in den Doele, waar de teestelijkheid aanving met een concert, met welwillende mede werking van het korps hoornblazers. Na afloop daarvan hielden de afdeelingen eene promenade met de banier, waarna in de salon eene feestrede werd uitgesproken dooi den voorzitter, den lieer W. Prince. Een tweetal tooneelstukjes, nl. ïDc gruwel daden van Fieberman", blijspel in éen bedrijf naar het Franseli, en »Een oud-krijger", dramatische schets, volgden, terwijl de feest- avonu besloten werd met een zeer geanimeerd bal. Vele autoriteiten woonden een gedeelte van het feest bij, dat zich kenmerkte <looi- een echt vaderlandlievenden geest. Burgemeester en wethouders van Delft hebben den ingezetenen verzocht, om, zoo lang het grachtwater niet verbetert, hun stoepen en straten daarmede niet te schrob ben. Vrijdag wapperde van de R.-kath. kerk en van alle woningen te Yolendam vroolijk de driekleur, uit vreugde, dat Z. M. de Koning het door de beide Kamers aangenomen voor stel Reekers (yisschen met de wonderkuil) bekrachtigd heelt. Te Spanbroek is de influenza ten tweeden male teruggekomen; zij openbaart zich door hevige koortsen bij dezelfde lijders, die in het voorjaar daarmede werden bezocht. Ter gelegenheid van het bezoek van II. M. de Koningin en H. K. II. prinses Wilhelmina aan Nijmegen is van de Gelderlander, Nij- meegseh Daijblad, een leestnommer versche nen, prijkende met de portretten van de Koningin en het Prinsesje. DEN 11A Aft, 2 Juli.Tweede Kamer, Met 53 stemmen tegen 29 is besloten de legerwet in handen van eene commissie van voorbereiding van 7 leden te stellen. Het debat over de grensregeling van Suriname is daarna aangenomen. Na uitvoerig debat is de verklaring met Frankrijk aangenomen met 57 stemmen tegen 21. ofl gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van bet stoomschip Vcondam, De laatste bus lichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 5 Juli a,s„ des avonds ton i ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te werden. De leening voor den herbouw van den stads schouwburg is gesloten. De laatste ton werd gisteren volteekend. Met den goedkoopen trein van Amsterdam en Utrecht ziju gisteren te 's-llsge 900 reizigers aangekomen. De aehtsta algemeen® veigadering van de onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Schiedam zal gehouden worden op Zaterdug den 2Gn Juli, in de diergaarde te Rotterdam, on geveer op den dag waarop voor 25 jaar deze vereerdging opgericht werd. Aan do orde zullen gesteld worden Kort overzicht van de vereeniging gedurende haar vijfentwintigjarig bestaandoor den heer J. Wijma. De teekemnGihode-Tempelmans Plat, door den ontwerper. Het verschaffen van voedsel en baden aan de leerlingen op de lagere scholenin te leiden door den heer T. J. Tengeler. De studie dor Nedertandsche taal- en letter kunde met het oog op de akta van hoofdonder wijzer; in te leiden door den lieer M, 11. van den Toorn. De vrije en orde-oefeningen der gymnastiek in de lagere schoolin te leiden door den heer A. B. Meilink. De rechtbank te Rotterdam deed Maandag uitspraak in de volgende rechtsvraag: Is de curator in het faillissement oener ia gemeenschap getrouwde openbare koopvrouw bevoegd het be heer over de goederen der gemeenschap te voeren, en behooren deze derhalve tot de activa van den faillieten boedel? liet geval had zich voorgedaan te Schiedam, dat de man eener failliete koopvrouw, na bij de inventarisatie van de goederen der gemeenschap als aanwijzer geassisteerd te hebben en gezworen niets te hebben achtergehouden als bewaarder over die goederen was aangesteld, maar, nadat de boedel insolvent was verklaard, geweigerd had de goederen aan den curator voor de vereffe ning af te geven. Door den curator was alstoen afgiite der goederen gevorderd, en vandaar proces. Het systeem van den eischer kwam hierop neer, dat daar de goederen der genieenschap in dit geval volgens art. 108 lid 2 B. W. voor beider schulden aansprakelijk waren, deze ook bij faillissement der vrouw behoorden tot den faillieten boedel. Over diens boedel beeft de curator het beheer, waarvoor ipso jure het be heer van den man moet wijken. Deze laatste had dit dan ook zelf indertijd zoo begrepen en zich verbonden, de goederen te besvaren en later aan den curator .op te leveren. Reeds daaruit alleen vloeide de verplichting tot afgifte voort. Gedaagde daarentegen erkende wel de goede ren der gemeenschap ten deze verbonden waren voor de schulden der vrouw, maar ontkende, dut met haar faillissement het beheer over die goede ren zou overgaan op den curator. Immers dat beheer had de vrouw zelf nooit gehad en kon ergo do curator, die de vrouw in haar vermogens rechten opvolgde, niet krijgen. Hier gold de oude rechtsregel nemo plus juris in alium transferee potest, quam ipse habet. Het beheer bleet der halve bij den man, wien de crediteuren der vrouw alsdan in rechten konden aanspreken. O. M, en rechtbank vereenigden zich met het systeem des eischers. De gedaagde werd alzoo veroordeeld tot afgifte der goederen aan den curator, voor wiens hooger recht van beheer

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3