A°. 1890. Zaterdag 5 Juli. N°. 7536. KENNISGEVING. Feuilleton. i r - n - v© ©rtig-st© Jaargang. Buitenlandsclie Bericht en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: jT ODÉ. G 0 U R AI Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheete Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - '->..50. - O.tO. BURBACj 9IAKKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10# Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Se Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het kohier van het Patontregt No. 3 dezer ge meente, over het dienstjaar 1890/91, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op der. 2n u 1 ij 1890 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastin gen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; nlsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 4n Juiij 1890. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. D U I T S C II L A N D. Keizer Wilhelm is den 'len Juli des mid dags te twaalf uur met het Duitsche eskader den zeearm, van Christiania binnengestoomd, begeleid door een Noorweegsch smaldeel en door eene geheele vloot van pleiziervaartui- gen. Op de reede gekomen, werd de keizer door koning Oscar persoonlijk verwelkomd, en daarna bij het aan wal stappen ontvan gen. De stad was naar behooren met vlaggen en eerepoorten versierd. Op het koninklijke paleis wachtten de liooge regeeringslicha- men den keizer op. De vorstelijke personen hebben reeds onderscheidene watertochtjes in den omtrek der hoofdstad gemaakt. De tot minister van financiën benoemde gewezen opperburgemeester van Frankfort a/M., de heer Miquel, is door den gemeente raad dier stad eenparig tot eereburger be noemd. Men zegt, dat tot liet huwelijk van prins Christiaan van Denemarken met prinses Margaretha van Pruisen besloten is tijdens het verblijf van keizer Wiihelm te F redensborg. Uit Kaiserslautern wordt gemelddat de nationaal-liberalen thans aan Bismarck de candidatuur voor den Rijksdag hebben aan geboden. Anderzijds wordt bericht, dat Bis marck zich nu tegen couservatieve afge vaardigden hee'ft uitgelaten, dat hij voorloopig liever niet een candidatuur aanneemt en ook geen groote reizen, bijv. naar Engeland, wil doen. Uit nadere berichten omtrent de vergade ring van de Duitsche »Kolonial-Gesellschaft" te Keulen blijkt, dat zij zich scherp afkeu rend beeft uitgelaten over het Duitsch Engelsch iractaat. liet meeste opzien wekte liet, dat Eugen Wolft', die vroeger als koop man Wissmann ter zijde stond, Maandag mede deelde dat Bismarck, toen hij hem bezocht had, gezegd heeft: stot zulk een verdrag zou ik nooit mijne pen gebruikt hebben". De rijkscommissaris Wissmann is, zoo het schijnt, ziek geworden, .om niet een veelbe wogen. zitting der vergadering bij te wonen. Karakteristiek voor de stemming in zekere hoog clericale kringen is de staatkundig- patriotische toespraak, die bisschop dr. Klein in Limburg hield tot het Pruisische officiers korps, dat hem een ovatie met muziek bracht. De bisschop sprak van de vereering en het vertrouwen, waarmede het leger en het volk naar den keizer opzagen en die zich in alles overgaven aan zijne leiding. Ilij herinnerde verder aan de geestdriftwaarmede in den vrijheidsoorlog in het begin dezer eeuw het Pruisische volk op de roepstem des konings tegen de Franschen ten strijde trok. Als vijanden weer het land mochten bedreigen, dan zou hij, bisschop, het dappere officiers korps met den innigen wensch begroeten dat het zich met roem overladen moge in hetzij welken toekomstigen oorlog. Ten slotte bracht hij een Hoch! op liet officierskorps, hetgeen door de officieren be antwoord werd met een Hoch! op den bis schop. Een dergelijke manifestatie tusschen mili tairen en den clerus heeft er sedert liet ont staan van den Culturkampf niet plaats gehad. De rijkskanselier heeft een parlementair afscheidsdiner gegeven, waarbij alle partijen, met uitzondering van de sociaal-democraten, hebben deelgenomen. De rijkskanselier is zeer tevreden over de zitting. Hij gaf de hoop te kennen, dat de gemeenschappelijke arbeid van de regeering en de volksvertegenwoor diging verder heilrijke vruchten moge dragen. F It A H K R IJ K. In de Kamer had eene interpellatie van Delafosse plaats over de Fransche kolonisatie in Tunis. In zijn antwoord herinnerde Ribot aan den vooruitgang der Franschen in Tunis. Eene motie, door de regeering goedgekeurd en de wenschelijkheid van bevordering der Fransche kolonisatie in Tunis uitsprekende, werd bij opsteken der handen aangenomen. De urgentie van liet voorstel van Leveille, om eene enquête te houden naar den toe stand der marine, werd met 337 tegen 118 stemmen verworpen. ENGELAND. Te Barrow is de Gladstoniaan Duncan tot parlementslid gekozen met 1994 stemmen, tegen 1862 op den conservatief Wainwright en 1280 op den liberalen unionnist Gaine, Naar de New- York Herald meldt, zal een zoogenaamde politiemacht600 man sterk door de Britsclie Zuid-Afrika-compagnie ill de Kaapkolonie geworvende grenzen vati Matabeleland overschrijdenom tegen den koning van Matabeleland op te rukken. Aan* gezien deze ongeveer 20,000 krijgers en twee verschanste kraals heeft, zal deze politie macht weinig kunnen uitrichten en den bij stand minstens van 4000 mau Engelsche staatstroepen met geschut behoeven om 's konings verzet te overwinnen. ITALIË. De Kamer heeft art. 78 van het wets* ontwerp op de liefdadige stichtingen, zooals het door den Senaat was aangenomen, goed gekeurd. Al de overige artikelen werden vervolgens aangenomen. Te Milaan heerscht de diphteritis epide misch, terwijl er ook vele gevallen van typhus voorkomen. SPANJE. Er is eene ministerieele crisis uitgebroken, Sagasta en de overige leden van den minis terraad dienden hun ontslag in, dat door da koningin is aangenomen. De koningin zal verschillende personen raad* plegen om een nieuw Kabinet teformeeren, In de Kamer werd mededeeling gedaan van het ontslag van het Kabinet. De zitting werd daarna opgeheven. Men spreekt van een ministerie Canovos (conservatief). Volgens de laatste dépêches uit Valencia hebben er 2 gevallen van cholera plaats gehad Uit de herinneringen van een oud-diplomaat. 4. Alles draaide mij voor de oogen. Ik was op .het zwaarste voorbereidterechtstelling voor een krijgsraad, vestingstraf, opsluiting, maar huwen 1 Mevrouw Araktschin huwen Dit scheen .mij eone boete, die ik mij zeiven kon noch mocht opleggen. Ik aarzelde dan ook niet met mijn be sluit te doen kennen. Vastberaden antwoordde ik jDat is onmogelijk, Uwo Majesteit. Dat kan ik niet!" De Czaar staarde mij een oogenblik aan, als .twijfelde hij aan mijn gezond verstand. »Gij kunt het niet? En waarom niet? sOmdat ik eene andere bemin, Uwe Majesteit." iGij zijt een echte don Juan. Dat bemint de .eene en overlaadt de andere met zijne liefdesbo nt tuigingenj Maar ik wil een voorstel doen ■seigneur. Gij gaat van de garde over naar de infanterie en marcheert nog hedenavond naar den Kaukasus om u ter beschikking van Woron- zow te stellen. Ik weet niet hoe ik de deur uitgekomen ben. Toen deze achter mij dichtgeslagen was, had ik moeite om eene eenigszïns gepaste houding aan te nemen tegen de mij salueerende wacht in het voorportaal. Ik had een gevoel, alsof de hemel op mijn hoofd zou neerstorten. Eén gedachte slechts steunde mij nog: de gedachte aan Paulowna. Eén verlangen slechts kende ik nog haar om vergiffenis te smeeken, eer ik het bevel des keizers opvolgde. Dat moest gebeuren, er mocht van komen wat or wilde. Ik snelde naar hare vertrekken en vroeg belet. Ik kreeg tot be scheid, dat de gravin dienst had on zich bij de keizerin bevond. Ik liep weg, koelde buiten in de snijdende winterkoude mijn brandend voor hoofd een weinig af on vernieuwde toen mijn aan zoek. Paulowna was nu wel op hare kamer, maar mijn verzoek om bij haar toegelaten te worden werd met eene besliste weigering be antwoord. Doch mijn levensgeluk was er te na bij betrokken; ik kon mij zoo niet laten afwijzen en zond den bediende nogmaals hoen met de boodschap, dat ik de gravin smeekte om een onderhoud van slechts een paar minuten IWtru- avond moet ik, volgens 's keizers bevel, r<tt den Kaukasus afreizen. De lakei kwam metbmi'Mr- Iegen gezicht terug, met het volgende antwoord »De gravin was niet gesteld op de eer van mijn bezoek". Dat was mij genoeg. De gravin wist alles en achtte zich door mijn dollen streek be- leedigd. Mijn laatste steun, mijn eenige hoop had mij begevenéene lichtvaardige daad was de oorzaak geweest dat mijn levensgeluk, mijne toe komst, dat alles verloren was. Nog op datzelfde uur verliet ik de hoofdstad. Lepanoff stond op en stak mij de hand toe, zeggende: Goeden nacht, waarde baron. Slechts éen troost blijft mij, maar 'tis een schralege dane zaken nemen geen keer en men doet het wijst zijn noodlot gelaton te dragon. Goeden nacht!" II. In weerwil van de vermoeienissen des daags, kon ik den slaap niet vatten. Het tragisch komisch verhaal van LepanolT woelde mij door het hoofd en vruchteloos wentelde ik mij om en om: het liet mij -.iet los. Eeist lang na midder nacht ontfermde god Morpheus zich over mij. Doch niet lang nadat ik was ingesluimerd, deed het alarm signaal mij opschrikken en tei stond stormde de mij ten dienst gestelde Kozak het ver trek kinnen om mij te wekken. Mijne kleedei-u aan te schieten en op het voorplein te verschij nen was het werk van eenige minuten. Daar vond ik de kleine bezetting reeds aangetreden. Lepanoff stond tusschen zijne manschappen in. De grootste ontroering stond op zijn gelaat te lezen. sNeem Aga, als ge mee wilt gaanik heb liet dier reeds voor u laten zadelenriep Lepanoff mij toe. 't Za! een heete dag worden, maar ik hoop, ook een gelukkige dag 1" Hierop sprong hij te paard en koos uit de verzamelde Kozakken de bestberedenen, een dertig man, uit. cLuitenant Wessngin volgt ons mot de eerste compagnie tot aan de Daghagakhoogte, kapitein Spurow neemt gedurende mijne afwezigheid het bevel in het kasteel op zichmen zendt bijwijlen stei ke sf- doelingen ter verkenning van den omtrek I" Zoo luidden zijne bevelen. De kapitein wekte door zijne bedaardheid mijne bewondering, daar ik mij overtuigd Hield, dat er iets zeer bijzoudeis aan de hand was. Wordt vmxihjd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1