A". 1890. Maandag 7 Juli. N°. 7537. Eersle Blad V i ©r - e n - Hh ertig-ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J, ODÉ. 0lt nummer bestaat uit drie bladen. Buitenlandsohe Berichten. ENGELAND. Het Huis der lords heeft in eerste lezing de bill betreflende den afstand van Helgo land aangenomen. In het Lagerhuis heeft Fergusson ver klaard, dat de regeering geenerlei bevestiging heeft ontvangen van het gerucht, dat de Ru6sen naar de Armenische grenzen opge marcheerd zouden zijn of dat Rusland in Armenië zou wenschen te intervenieeren ter verdrijving van de Karden. In derde lezing heeft het Huis de bill goedgekeurd, welke aan West-Australiö eene zelfstandige constitutie verleent. De lieer Fergusson heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering wel heeft toege stemd in de heffing van invoerrechten in den Congo-staat, maar alleen om de belangrijke uitgaven te dekken, welke de onderdrukking •van den slavenhandel zal na zich sleepen. De bijzonderheden omtrent liet tarief zullen eerst na de onderteekenhig van de algemeene akte der conferentie worden geregeld. De correspondent van de Times te Brussel antwoordt op het ingezonden stuk van graaf Van Bylandt in de Times. De correspondent beweert, dat het verzet der Nederlandsche regeering alleen het gevolg is van den invloed van eenige groote handelshuizen, die belang hebben bij den handel in West-Afrika. Na een uitval togen do koloniale staatkunde der Nederlandsche regeering, beweert de corres pondent, dat het verzet van Holland toch niet ■zal helpen, daar men den vooruitgaanden Congo-staat niet te gronde zal richten, ter wille van de beurzen van een paar Neder landsche kooplieden. Ook in een hoofdartikel bespreekt de Times het schrijven van graaf Van Bylandt. Het blad betoogt, dat het den gezant niet is gelukt de handelwijze der Nederlandsche regeering in een gunstiger licht te stellen. Alsmogend- iheid, die de regeering uitoefent en verant woordelijkheid draagt, neemt Nederland in Afrika eene zeer ondergeschikte plaats in. De Nederlanders drijven handel op grond gebied, waarvoor anderen de verantwoorde lijkheid dragen en maken aanzienlijke winsten •.uit hunne Siandelsfactorijen, hetgeen mogelijk is door het geregeld bestuur, waarvoor anderen •.zorg dragen. Wel is waar bepaalt de Berlijnsche Congo- '.aktc dat in de eerste 20 jaren geen invoer rechten in het Congo-gebied zullen geheven ■worden, maar nu zijn onvoorziene omstandig heden tusschen beide gekomen. De Neder landsche regeering eischt echter als-Shylock haar pond vleesch. Eene quaestie an begin selen is niet in bet spel, want, wanneer bet haar gelegen komt, heft de Nederlandsche regeering ook zelve invoerrechten in bare koloniën. De Times gelooft echter niet, dat de hou ding der Nederlandsche regeering invloed kan oefenen op de besluiten der conferentie. Immers elke staat is meester in zijne eigen koloniale bezitting en kan invoerrechten hef fen, ook indien de Nederlandsche regeering niet van meening verandert. De overige ochtendbladen onthouden zich van eene bespreking van het besluit der Nederlandsche regeerintr. Naar de Tunes bericht, zal de ïCongo-IIan- delmaatschappij" te Londen een nieuwe expe ditie uitzenden, om onderzoekingen te doen omtrent de bronnen van den Congo. Zeven Europeanen zullen daaraan deelnemen. Volgens een telegram van den correspondent der Daily -Vetos te New-York wordt de toe stand op Newfoundland al bedenkelijker. De poging om door de tusschenkomstvanBritsche oorlogsschepen de visscherijrechten van Frankrijk onder den getroffen modus Vivendi te doen gelden, moet volslagen mislukt zijn. De waarschuwingen en bedreigingen der Britsche commandanten worden door de New foundlanders in den wind geslagen, en dezen zetten hun vangen en inmaken van kreeften langs de aan Frankrijk toebehoorende kust rustig voort. Het laat zich denken hoe moei lijk daarbij de positie der Engelsche oorlogs bodems wordt. De Britten kunnen bezwaarlijk hunne mede-onderdanen gaan bombardeeren, en aan den anderen kant verbiedt hun het nationale eergevoel, dit door de Franschen te laten doen. Op dien grond laat zich dan ook de ongezeggelijkiieid der Newfoundlaudei-s tegenover waarschuwingen en bedreigingen zeer goed verklaren. DUITSCIILAND. Bij speciale order van den rijkskanselier is de stadhouder in Elzas-Lotharingen uitge- noodigd, terstond een gestreng onderzoek in te stellen naar het gebeurde te Saales, en vooral omtrent het punt of de Duitscho bosch wachters al dan niet hunne bevoegdheid hebben overschreden. Uit een onderzoek moet gebleken zijn, dat de Duitsehe grenswachters, die geschoten hebben op eenigen Fransclien,welke de gren zen waren overgetrokken om hout te sprok kelen, niet, alvorens zij met hun geweer geschoten hebben, de vereischte sommatie tot de Franschen gericht hebben om zich te verwijderen. Zooals gemeld is, werd een der Franschen door het geweervuur gewond, en wel zoodanig, dat hij gedurende minstens 25 dagen buiten staat zal zijn te werken. Het gerucht, dat luitenant-koloncIWissmann ontslag vraagt als rijkscommissaris In Oost- Afrika, wordt bevestigd. Hij moet niet tevreden zijn met den post, die hem in Oost-Afrika wordt aangeboden. In koloniale kringen te Berlijn zijn ge ruchten in omloop, volgens welke de keizer voornemens zou zijn met groote sommen in de exploitatie van Duitscli Oost-Afrika deel te nemen, ongeveer gelijk de koning van België aan den Congo. Tegenover de bewering, dat de Ilclgolanders ongaarne bij Duitschland worden ingelijfd, wijst een Duitsch blad op een manifest, in 1871 door de inwoners van het eiland open baargemaakt. De bevelhebber eener Fransche vloot had Ilelgolanders verzocht, hem als loodsen te dienen. De eilanders antwoordden daarop het volgende: »Wij, inwoners van Helgoland, voelen ons genoopt u er aan te herinneren, dat wij nog steeds Duitsch bloed in de aderen hebben. Duitscli is onze taal in de school gelijk in de kerk en overal. Wij kennen geene andere sympathieën dan die voor Duitschland. "Wij gelooven, dat het hoog tijd is, Duitschland er aan te herinneren, dat ir idden in zee Duitschers wonen, die verlangend naar hunne bevrijding uitzien." Het Duitsehe Emin-pacha-comitë heeft tele- graphiseh bericht ontvangen dat dr. Peters met zijne expeditie te Usagara aangekomen is. De Ilandels-vereeniging te Barmen heeft besloten tot den Rijksdag het verzoek te richten dat alle Zondagsarbeid in fabrieken en iu inrichtingen voor den groothandel in liet geheele rijk verboden moge worden aan jeugdige arbeiders en leerlingen. Te Barmen en Elberfeld is dit reeds nagenoeg zonder uitzondering het geval. In winkelneringen verzoekt de vereeniging, als overgangsmaat regel tot het invoeren van de verplichte alge meene Zondagsrust, den arbeid op Zondag te beperken tot drie uren in den voormiddag. De Amerikanen te Berlijn hebben het on- afhankelijkheidsfeest gevierd in de feestelijk versierde zaal van den Kaiserhof. Meer dan 500 personen namen er aan deel en het feest had een schitterend verloop. Aan den keizer te Christiania en aan den president te Washington werden telegrammen ver zonden. Prins Bismarck had per telegraaf voor de uitnoodiging bedankt, doch noodigde de feestvierenden tot een bezoek aanFried- richsruhe uit. Graaf Moltke heeft aan een te Dresden uitkomend blaadje tot bestrijding der drink zucht, op verzoek van de redactie, zijne meening over het gebruik van sterken drank medegedeeld. Men had den maarschalk de bewering toegedicht dat »het bier Duitschlands ergste vijand" is. Dit, schrijft Moltke, heb ik nooit kunnen zeggen. Goed, licht bier zou ik zeer gaarne algemeen verkrijgbaar gesteld willen zien, en wel goedkoop, want 9 of zelfs 6 cent voor een glas is voor den minderen man te duur. Zelf drinkt hij nooit bier of brandewijn; het gebruik van alcoho lische dranken houdt hij voor niemand nood zakelijk; alleen bij vermoeienden arbeid, by koude of nattigheid, als het er om te doen is, de krachten een, zij liet ook voorbijgannden, prikkel Ie geven, kan een borrel nuttig zijn. Voor kinderen is sterke drank vergif, even zoo voor natuurvolken, die niet veel meer dan kinderen zijn. Moltke zou gaarne zien dat alle sterke (li-anken zoo duur mogelijk, en dat koffie, thee en licht bier zoo goedkoop mogelijk gemaakt werden. BELGIË. In Augustus zal de Congo-regeering eene militaire commercieele expeditie naar den boven-Congo afzenden. Kapitein van Kerck- hoven zal deze expeditie, die uit een afdee- ling soldaten, een geneesheer en een photo- graaf zal bestaan, leiden. Het gezelschap zal denzelfden weg volgen, die door Stanley be treden werd, met verschillende volksstam men onderhandelen en overeenkomsten sluiten tot erkenning van koning Leopold's gezag. Tevens is der expeditie volmacht verleend, den inboorlingen ivoor af te koopen. De tocht zal vermoedelijk 3 jaren duren. De clericale pers verklaart zich eenparig tegen eene tijdelijke overneming van den Congo- staat, zij ziet in de stichting eener Belgische kolonie een bron van moeilijkheden en een gevaar voor de onzijdigheid van den staat. Bovendien zou een ernstig onderzoek van den toesb.-.nd van den Congo-staat moeten voorafga.'!.en zulk een onderzoek wil koning Leopold niet toestaan. Ilii verlangt, in het belang van zijne Afrikaansche onderneming, onbeperkt heerscher in Afrika te blijven. Ieder ambtenaar, die in dienst treedt van den Congo-staat, moet met een eed zich ver binden, hetgeen hij hoort of ziet niet te openbaren. Daar de middelen des konings uitgeput raken en de instandhouding van den Congo- staat voor België van groot belang is, zullen de ministers voorstellen, bij gelegenheid van het jubileum des konings, aan den Congo- staat voorloopig voor een jaar een subsidie te schenken, zonder daaraan voorwaarden te verbinden. De Congo-staat heeft ieder jaar 1,500,000 fres. noodig, en nu zou volgens liet plan der ministers België 750,000 fres. den koning beschikbaar stellen. Men verwacht eene ernstige oppositie van de linkerzijde tegen dit voorstel. P E A N K It IJ K. De XIX. Siècle zegt, dat het Russische gezantschap te Parijs een telegram heeft ont vangen, waarin gemeld wordt dat er te Sofia ernstige onlusten zijn uitgebarsten. De Senaat heeft de geheele wet betreffende het invoerrecht op maïs, rijst enz. aangenomen» com Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. fianco per post, door het geheele Rijk- 2.50, Afzonderlijke nommors- 0.10. B r K Ei A r 1MAUKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. O O

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1