A0. 1890. Maandag 7 Juli. N°. 7537. Derde Blad. POLITIE. ier-en-yeertigste Jaargang-. Binneiilandsclie Berichten. G e in e li ff (1 e Berichten. Verscli nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. ül GOURAKT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. U It E A U i MARKT, K 124. Advertentieprijs: van 110 gewono regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan liet commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven een gangmat. 3 paar housen, een proppenschieter, een Jon- gensjasje, een muilkorf, een gouden kruis aan een koperen kettinkje, een witte zakdoek, een vergulde armband, een nieuw zilveren kettinkje, een portc- roonnnle met fl, een karpet, een gouden vogeltje met rood steentje, een briefje van de leenbank te Rotterdam van een hor loge, een sleutel en een sleutel, waaraan een brieije waarop staat «lederen koffertje". SCHIEDAM, 5 Juli 1890. Het vei jiag van den staat van het openbaar onderwijs in de Zuidafrikaansche republiek Transvaal over 1889 beval eenige merkwaar dige bijzonderheden. Terwijl iu 187G het aantnl zoogenoemde openbare dorps- en wijkscholeu 13 bedroeg, die te zamen 150 leerlingen telden, klom het getal dier scholen in 1889 tot 22G. In '1876 waren de kosten van be doeld onderwijs f 15,300, in 1889 circa f 300,000. Het verslag bevat verder een breed inspectie rapport, uitgebracht door den wnarnemenden superintendent van het onderwijs en de inspecteurs van scholen. "We zien er uit, dat daar, waar slechts eenige bevolking aan wezig is, ook weldra een school verrijst, al wordt die begonnen met 5 of 6 leerlingen. Merkwaardig vooral met den tegenwoor- digen toestand hier te lande, is bet volgende voorstel, dat we mede in bet overzicht aan troffen. In aanmerking nemende, dat op vele scholen een te groot aantal leerlingen onder richt ontvangt Ivan slechts den onderwijzer of onderwijzeres, en gebleken is, dat zulks zeer nadeelig werkt op de orde en den goeden gang van het onderwijs, en vooral het ver krijgen van meer degelijke kennis tegenwe. kt, wordt voorgesteld om te bepalen, dat in het vervolg niet meer dan 35 of hoogstens 40 leerlingen onderwezen zullen mogen worden door éen onderwijzer of éene onderwijzeres, die voldoen moeten aan het bepaalde in art. 7 en 12 der »wet op het onderwijs". Verder vraagt de superintendent machti ging onderwijzers op te roepen, teneinde hen zoo noodig te examineeren, daar het gebleken is, dat herhaaldelijk personen zich nanrnelden tot het geven van onderwijs, van wie gebleken is, dat zij óf geheel óf gedeel telik onbekwaam zijn voor het vak. En dat die heer superintendent de zaken ernstig opvat, blijkt uit het feit, dat hij ook machtiging vrangt, aan de heeren landdrosten of andere beördigde gouvernementsambtenaren in ver afgelegen plaatsen toe te zenden schriftelijke vragen in verzegeld convert, met last aan de onderwijzers in die plaatsen, deze vragen in bijzijn van genoemde ambtenaren te be antwoorden. Zoo wil men den toestand leeren kennen en maatregelen ter verbetering in het werk stellen. Men schrijft uit Amsterdam aan de Zw. Ct. Als een bewijs van onbeperkt vertrouwen, dat de firma Van Gend Loos (II. Coliignon) bij de handels- en bankiersinrichtingeri ge niet kan dienen, dat door liaar "Woensdag vervoerd werden zes pakketten ter aange geven waarde ven '1,971,020 Ned. courant. Een 30- a 35-jarige venter met manufac turen, fatsoenlijk gekleed, wist zich Donderdag in eene woning in de Korte Dijkstraat, te Rotterdam in te dringen en eene 73-jarige vrouw, die alleen te huis was, een stuk linnen voor f 7 te verkoopen. Toen die vrouw hem uit een zakje, waarin f 86 aanwezig was, wilde betalen, rukte hij haar dit uit de hand en liep daarmede weg, haar de rol linnen voor de voeten werpende. Waarop berust de beleefdheidsgewoonte om eerst een weinig wijn uit een flesch in uw eigen glas te gieten en eerst daarna uw gast te voorzien? Wel, zegt men, natuurlijk hierop, dat liet eerste teugje minder smake lijk is, daar het met vuil van de kurk, enz. vermengd is. Zeer juist, maar giet dit eerste teugje dan liever weg, dan het met uw wijn te mengen. Niet alleen vuil van de kurk, doch schadelijke tin- en loodverbindingen bevat dat eerst geschonken gedeelte, daar, zooals uit de analyse zal blijken, het witachtige vuil onder de capsule, boven aan den rand der flesch, niets anders is dan geoxydeerd tin en lood, afkomstig van de capsules, welke oxyden natuurlijk, zij het ook iu kleine hoeveelheden, bij het inschenken in uw glas, en later in uw maag geraken. {Dbl. tegen Vcrv.) Rotterdam. In de zitting van den ge meenteraad van Donderdag werden een aantal voorstellen aangenomen welke gezamenlijk een uitgaaf zullen vorderen van ruim een millioen gulden. Zij betreffen den bouw van twee scholen ad f92,400, den bouw van een derde droogdok, ondershands opgedragen aan de firma T. Kloos en Zonen, te Alblasserdam, voor f775000, het maken van een nieuwe vluchtliaven onder Schoonderlo, ondershands opgedragen aan M O. de Jong, te Sliedrecht, voor f48000, en de uitbreiding van het oos telijk stoomgemaal ad f 250,000. Het salaris der twee hoofd-iuspeclours van politie werd gebracht op 1800. Ingekomen was o. a. een adres van de sociaal-democratische jongclingsvereeniging sDenk en werk", met verzoek om een kos- telooze gymnastiekschool op te richten voor ongens van 16 tot 22 jaar. Daar deze vereeniging geen grondwettig bestaan heeft, werd omtrent dit verzoek, over eenkomstig art. 8 der grondwet, overgegaan tot de orde van den dag. Te Frankfort is een Berlijnsch burger gevan gengenomen die het prinses Victoria, 's keizers zuster, lastig maakte, haar overal waar hij kon vervolgde, en haar zelfs een minnebrief deed toekomen, waarvoor bij een kruier (die thans naar Amerika gevlucht is) omkocht. Deze aan bidder der prinses is krankzinnig gebleken. Het gedenkteeken voor Carl Maria von Weber is Dinsdijf le Eaiia onder een grooten toeloop van belangstellenden onthuld. De stad was rijk versierd. De plechtigheid had onder stortregens plaats, zoodnt de feestredenaar Freiherr von Lilien- kron zijne toespraak in eene zaal moest houden Hut feest werd met de uitvoering eener muzikale mis onder leiding van Heynsen bosloten. Voor den Luther-steen, die te Eisenach zal worden opgericht, is het ontwerp van prof. Don- dorf, te Stuttgart, aangenomen. Het gedenktee ken stelt Lnther voor in koorjas, den bijbel onder den arm en opziende nanr den hemel. Het voet stuk bevat drie reliefs: Luther als scholier, de reformator bezig met de bijbelvertaling, en jon ker George. De onthulling van het monument zal eerst in 1893 geschieden. Het standbeold van Jeanne d'Arc, dat door den heer Osiris aan de stad Nancy werd geschonken, is daar Zaterdag met veel plechtigheid onthuld. De bekende romanschrijver Friedrich Spbl- hagen ligt gevaarlijk ziek. Hij heeft typhus. Ulm in Wurtemberg, de oude Duitsche rijks stad aan don Donati, vierde Zaterdag feest. Ee afbouw van den 500-jarigen Munster is eindelijk voltooid. Na den Keulachen Dom is uit een bouwkundig oogpunt de Ulmor Munster do belang rijkste kerk in het Duitsche rijk. Te Beril; i heeft dozer dagen bij gaiegenheid van een huwelijkspartij eon meisje zich dood- gedanst. Onder den dans zakte zij plotseling in een leunstoel noder en was binnen eenige oogen- blikkon een lijk. De ontbodon geneesheer consta teerde longvei lamming. Te Kortrijk zijn 17 menschen, mannen, vrou wen en kinderen, uit Argentinië teruggekomen. Zij woonden te Couillot (Henegouwen) en hadden daar alles verkocht wat zij hadden. Gedurende tien maanden hebben zij in Argentinië rondge zworven en zijn vnn de eene plaats naar de andere gezonden, ton prooi aan de grootste ontberingen, 't Was wreed om die menschen te zien, zegt de Gazette van Kortrijk voornamelijk een jongetje van omstreeks 12 en een meisje van 10 jaar. Zij waren uitgemergeld en moesten ondersteund worden om te kunnen gaan, zoodanig waren zij uitgeput vun krachtenzij hadden letterlijk den dood reeds op het aangezicht. Het eten van vergiftige mosselen heeft to Dublin vier menschenlevens gekost, namelijk van de vrouw en drie kinderen van James O'Connor, redacteur van het blad United Ireland. Te Rome is het plan geopperd om aldaar in 1900 eene groote tentoonstelling te houden. Reeds is er oen comité voor gevormd. Bij Marathon heeft men, op een diepte van 13 meter, eeu aantal beenderen van Atheners gevonden, die in den vermaarden slag bij 'Ma rathon (490 v. C.) moeten zijn gesneuveld. De overblijfselen werden verbrand en begraven. Stanley's reisverhaal heeft te gelijker tijd in 10 talen het licht gezien. De eerste Engelsche nitgaaf telt 20,000 exemplaren met inbegrip van de pracht-uitgaaf. Omstreeks 11,000 mannen, vrouwen en kinderen hebben er in de laatste 4 maanden aan gewerkt. Voor het binden van de 40,000 deelen waren 500 mannen en 600 vrouwen noodig. Een Amerikaansche zwemkunstenaar, Watson genaamd, zal eerlang op zijn rug het Kanaal overzwemmen, van Folkestone nanr Boulogne. Eene dame heeft zich thans te New-York gevestigd als makelaarster in effecten en zich laten voorhangen voor het lidmaatschap van de effectenbeurs. Het is mevrouw Polinrd, weduwe van kolonel Pollard, den bekenden schrijver van de «Southern Lost Cause". In een deel der Vereenigde Staten, vooral in den omtrek van Des Moinos (Jowa) heerscht groote warmte. Te Burlington stond de thermometer op 116, zelfs op 120° F. in den zonneschijn, te to Davenport op 97 en te Bellevue op 102 in de schaduw. Verscheidene menschen zijn door de hitte ziek geworden en negen personen stierven er aan. De Noordpool, waarheen zoovele reizigers vruch teloos gestreefd hebben, is voor eenigen tijd bereikt evenwol niet door een menscholijk wezen, maar door een zeemansbroek van wasdoek. Dat klecdingstuk, het eigendom van een man der equipage van de Jeanncllcis op de kust van Groenland gevonden. Men maakt daaruit op, dat het, om uit de Stilte Zuidzee in den Atlantischen Oceaan te komen, waarschijnlijk door een golfstroom meegevoerd, over de Noord pool is gegaan. Dr. Nansen acht het daardoor bewezen, dat een schip dczelflc reis kan doen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9