Binnen] andsclie Berichten. Gemengde Berichten. liet komt uit eene vertrouwde bron. Met dé officieele tijdsopgaven in de hofberichten is het niet in strijd, want volgens deze is de keizer des avonds te tien uren uit Berlijn vertrokken en eerst 's morgens te negen uren te Kiel aangekomenterwijl een gewone sneltrein niet meer dan 'J'A uur voor de reis noodig heeft. Het is thans bekend geworden, dat zich in den laatsten tijd een aantal binnen- en buitenlandsehe journalisten tot Bismarck ge wend hebben 0111 een onderhoud, doch dat z\j allen een gelijkluidend, gedrukt, afwijzend antwoord ontvingen. Do Ontvangst der Zaterdag te Berlijn aan gekomen Italiaauschc scherpschutters is eene soort van staatkundige betooging geworden. Zij werden in opgewonden toespraken welkom geheeten als Duitschlands broeders, die in de ure des gevaars met de Duitschers schouder aan schouder zullen staan. De Hongaarsche en Oosteurijksehe schutters werden wel in denzell'den trant ontvangen, maar toch met minder ophef. Volgens de National-Zeitung is er tussehen Engeland en Italië eene overeenkomst ge troffen, waarbij Engeland het tot dusver door Italië uitgeoefende beschermheerschap over Somali-land overneemt en Zeila, aan de golf van Aden, aan Italië afstaat. Het bericht in de bladendat de keizer op zijne reis naar Kiel op het station Schwav- zenbeck eene ontmoeting met Bismarck zou hebben gehad, is uit de lucht gegrepen. Alexander van Battenberg heeft aan Panitza's weduwe een brief van deelneming gezonden, waarin hij belooft, volgens den weusch van den doode, voor zijn jongsten zoon te zullen zorgen. Op vele plaatsen in Bulgarije werden plakkaten aangeplakt die tot wraakneming over den dood vanPamtza aansporen. Volgens Oostenrijksche en Hongaarsche bladen bestaan er hevige geschillen tussehen den czaar en zyn broeder, grootvorst Alexis. Ia Russische kringen wordt verteld, dat de grootvorst die by de marine dient, den czaar op allerlei misbruiken bij de vloot had gewezen en zoo krachtig op hervormingen had aange drongen, dat de czaar zijn broeder verzocht zich te verwijderen en hem den rug toekeerde zonder hem te groeten. r It A N K It IJ K. By de verkiezing van een afgevaardigde te Saint-Dië, is generaal Tricoohe gekozen met 7078 stemmen. De heer Picot, wiens verkie zing door de Kamer nietig was verklaard, be kwam 5757 stemmen. By de verkiezing van een senator in het departement Savooiè is de repubtikeinsche eiuididnat Charles Forest gekozen. De rechtbank heeft al de aangeklaagde Russische nihilisten tot 3 jaren gevangenis straf en 200 frank boete veroordeeld, behalve de vrouwen Reinstein en Bromberg, die vrijge sproken werden. Aan de Siècle wordt uit Pest gemeld, dat eene deputatie uit Bulgarije aan prins Alexander van Battenberg gevraagd heeft, naar Bulgarije terug te keeren, teneinde het land voor regeeringloosheid te bewaren. Uit "Weenen verneemt de XIXième Siècle, dat aldaar het gerucht loopt, hetwelk evenwel niet officieel bevestigd is, dat de prins van Koburg aan Stambuloff zijn troonsafstand zou hebben toegezonden. Volgens geruchten, die te Londen de ronde doen, zou de cholera zeer lievig te Valencia woeden en daar eene ware paniek veroor zaken. In 34 districten van Spanje zou de cholera heerschen. B E L G I E. D-* vroegere afgevaardigde van Brussel, de oud-minister van onderwijs Pierre van Ilum- beeck, is op ruim GO-jarigen leeftijd gestorven, was reeds eenigen tijd lijdend geweest. Van Humbeeck was van 487884 minister Van onderwijs. Ilij verbond zijn naam aan de schoolwet van 1879, waardoor de neutrale school werd ingevoerd. Toen hij in 1884 viel, werd het departement van onderwijs, dat in 4878 voor liet eerst was ingesteld, als afzon derlek departement opgeheven. Van Ilumbeeck was lid van den Brussel- schen raad en commandeur van de Leo poldsorde. OOSTENRIJK. Luidens particuliere berichten te Budapest ontvangen, zijn ie Sofia en op andere plaatsen plakkaten aangeplakt met het opschrift: Wreek den dood vanPanitza". Zij zijn door de politie afgescheurd. Te Schumla, Varna en ftustschuk is de staat van beleg afgekondigd. Eene bende van G00 Rumeniërs, uit het dorp Kornyenzia heeft eenen inval gedaan over de grens, en den le velde staanden graanoogst weggeroofd. Den volgenden dag kwam de bende terug, maar toen werd zij door de grenspolitie opgewacht en terug gedreven. Bij die gelegenheid is er een doode gevallen, verscheidenen werden gewond en een aantal in hechtenis genomen. Het telkens voorkomen van dergelijke voor vallen op de grenzen geeft tot levendige klachten aanleiding. Uit Sofia wordt aan de JPoUtischc Corrcs- pondenz gemeld, dat het bericht omtrent den staat van beleg te Sofia en te Rustschuk niets dan een verzinsel is. NOORWEGEN. Na een overtocht onder vrij stormachtig weder en regen is Zondagmiddag te kwart vóór tweeën het Duitsche eskader te Chris- tiansand aangekomen, aan boord hebbende den Duitselien keizer, die zich zeer wel bevindt. SPANJE. Het nieuwe kabinet is aldus samengesteld Canovas, president van den ministerraad; Silvela, binnenlandsche zakenVillaverde, justitie; Cosgayon, financiënIsasa, openbare werken; generaal Azdarraga, oorlog; generaal Beranger, marine Fabre, koloniën hertog^ van Tetuan, buitenlandsehe zaken. Canovas heeft in de Kamer een decreet voorgelezen, bij hetwelk de zitting der Kamer geschorst wordt. Volgens officieele gegevens zou het tekort 5 in de schatkist 394 rnillioen bedragen, onge- rekend de 51 rnillioen, welke aan de maat schappij, die het monopolie van den tabaks verkoop heeft, verschuldigd zijn. BULBAR IJ E. De vrouw van den terechtgestelden majoor Panitza heeft niets van haar mans terecht stelling geweten. Eerst toen die reeds een uur was afgeloopen, vernam zij, dat het dood vonnis voltrokken zou worden. Zij telegra- pheerde toen onmiddellijk naar Aix-les-Bains, om 's vorsten moeder, prinses Clementine, die- zich daar bevindt, haar voorspraak te vragen. Ook vroeg zij verscheidenen diplomaten om hunne tusschenkomst. Een dezer ging met haar naar den minister Jiwkow, en eerst van dezen vernam zij, dat haar man al ter dood gebracht was. Vorst Ferdinand moet zich 8 dagen bedacht hebben voor hij het vonnis teekende en daar toe eerst zijn overgegaan op aandrang van Stambouloff, die met het ontslag van liet geheele ministerie dreigde. Majoor Panitza heeft vóór zijn dood een brief geschreven aan zijne vrouw, waarin hy haar verzocht, de opvoeding van hun zoon toe te vertrouwen aan diens peet, prins Alexander van Battenberg. SEBVIE. Een gerucht spreekt van het uitbreken van een opstand te Sofia. GRIEKENLAND De gezant te Konstantinopel heefl, evenals de Servische gezant, aan de Porte mondeling eene nota medegedeeld met betrekking tot de Bulgaarsche nota. AMERIKA. Uit San-Francisco wordt van G dezer be richt, dat eene depêche uit Hawaï meldt, dat het ministerie zijn ontslag genomen heeft. In het nieuwe kabinet wordt Godfrey Brown minister van financiën, Charles Stenter minis ter van binnenlandsche zaken en Petersen, procureur-generaal. Het officieele blad van Mexico bevat een telegram van generaal Ezeta, waarin hij af kondigt, dat bij bet presidentschap der repu bliek San Salvador aanvaard heeft na het overlijden van generaal Menendez, die gedood is terwijl hij het presidentsgebouw verdedigde. Generaal Diaz beeft aan generaal Ezeta akte gegeven van de ontvangst dezer depêche. Officieele Berichten. Staatsblad no. 95 bevat de wet van 44 Juni j!., tot intrekking van de bepalingen omtrent de zeevisscherijen, vervat in de art. 8 en 17 der wet van 21 Juni 4881 (Stbl. no. 76), gewijzigd bij art. 4 en 2 der wet van 7 October 4884 {Stbl. no. 211). SCHIEDAM8 Juli 1890. II. M. de Koningin heeft aan de algemeene armen van Nijmegen f 250 geschonken. De burgemeester van Nijmegen heeft een schrijven ontvangen van eten adjudant van dienst, particulier secretaris van Z, M. den Koning, iuhoudende een dankbetuiging aan allen, zoowel te Nijmegen als in de omstreken en naburige gemeenten, die medegewerkt hebben om H. M. de Koningin en H. K. H, Prinses Wilhelmina een. schitterende ont vangst te bereiden bij Hoogstderzelver bezoek aan Nijmegen op 1 Juli jl. Ook de regelings-commissie voor de mas keradefeesten te Nijmegen heeft van jhr. S. M. S. de Eanilz. adjudant van dienst en particulier secretaris van Z. M. den Koning een schrijven ontvangen, waarin namens II. M. de Koningin ingenomenheid betuigd wordt met het goedgeslaagde moskeradeieest aldaar. Wij vestigen gaarne de aandacht op de voorstellingen, welke het «HollandschTooneel- gezelschap" onder directie van Gebr.Van Lier, gedurende de kermisweek in de zaal der Officieren-Vereeniging denkt te geven. De keuze der stukken moet ditmaal gelukkig worden genoemd. «De jonge garde", hetwelk door geheel ons land met succes ten tooneele is gevoerd, bevat in het tweede bedrijf een grooten militairen marsch, uit tewoeren door vier en twintig dames, hetgeen natuurlijk effect moet maken. Ongetwijfeld zal dau ook deze voorstelling talrijk bezocht worden. In het stuk voor Donderdag, Justus vau Maurik's «Bittere Pil", aanschouwt men de vrouw die met hare tegenwoordige positie geen vrede kan vinden en die zich wil eman- cipeeren, zeker ook een aantrekkelijk onder werp in de hedendaagschc toestanden. Dit stuk zal worden gevolgd door Jochem Pezel". Vrijdag: «Talent en geboorte", gevolgd door «De oude doos", alle blijspelen. Nemen wy bovendien in aanmerking, dat de hoofdrollen door het puikje van der heeren Van Lier personeel zullen worden bezet, dan zal zeker een druk bezoek een voldoening mogen zijn voor het gezelschap, dat geheel voor eigen kosten deze voorstellingen zal geven. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks .schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 20,396,635.88 en bij de betaalmeesters - 4,669,193.05 Te zameu 7J 22^065^828^3" Naar het Dagblad uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de Fransche regeering aan de onze medegedeeld, dat de last is verstrekt om het status quo in het Surinaamsch grens gebied, waarover liet geschil loopt, dat aan de uitspraak van een arbiter is onderworpen, weder geheel te herstellen. Als dat zoo is, waarom spreekt de Staats- Courant dan niet? vraagt het Vad. zeer terecht. Ten behoeve van het onderzoek, dat de Ilaagsche spuiingscommissie instelt, heeft liet lid dier commissie, de heer H. Bernelot Moens, zich tijdelijk te Maassluis gevestigd, om van daaruit per stoomboot «Havik" de zeestroomingen voor de kust waar te nemen, De particuliere correspondent der N. R. Ot, schrijft van den 4n dezer: Voor den morgen aanvangenden inter nationalen schietwedstrijd (het z.g. nBun- desschiessen" zijn een aantal kostbare prijzen uitgeloofd door den keizer, de steden Berlijn, Weenen enz. Sedert gisteravond brengen de elk uur aankomende treinen eene menigte schutters van elders. Hedenochtend to 8 uur opende de Nederlandsche scherpschutters de rij. Zij werden in het centraal-station feestelijk door dc Berlijnsche wedstrijd-commissie ont vangen. liet waren er ongeveer twintig waaronder verscheidene Rotterdammers. By het binnenkomen van den trein werd door een Rerlijnsch muziekkorps het «Wien Neer- landsch Bloed" en het «Wilhelmus van Nas- sauen" gespeeld. Nadat de scherpschutters uitgestapt waren, vormden zy eenen kring om hun vaandel en werden zij door een lid van het Duitsche comité hartelijk welkom geheeten. Hij zeide dat liet voor de eerste maal is dat door Nederlanders aan den Duit- schen bondwedstrijd deelgenomen wordt. Dit verwekt te Berlijn bijzonder ingenomenheid, dewijl daarin de vriendschappelijke gezind heid der twee buurvolken bij eeue feestelijke gelegenheid als deze zich openbaart. Dubbel welkom zijn zij te Berlijn als een taal- en stamverwant volk, en de Berlijners koesteren eenparig den wensch, dat hunne geachte gasten uit Nederland het hier zoo goed zullen vinden, dat zij het voornemen op zullen vatten om bij iedere gelegenheid terug te- keeren. Deze woorden werden met een algemeen slloch 1" bezegeld, waarna een der Neder landsche gasten zijn warmen dank betuigde voor de vriendelyke ontvangst eu voor de- aan den dag gelegde gezindheid van goede buurschap, Zij reden daarna door de versierde sUnter den Linden" naar hunne verblijven. De Nederlandsche rcherpschutters maken .onder de vele hier aanwezige schutters van elders door hunne smaakvolle kléeding en hun- goed voorkomen een zeer gunstigen indruk, Ook van andere vreemde reizigers is Berlyn op het oogenblik vol. Be secretaris der «Holland Society" te New-York, de heer Geo W. van Siclen, komt in het einde dezer maand hier te lande om met een stoomjacht een tocht te maken langs onze kanalen. De verleden jaar voor de nationale harddraverij te Sneek door de «Holland Society" te laat aangeboden cup zal dit jaar door den beer Van Siclen worden uitgeloofd voor de harddraverij, die op 20 Aug. wordt gehouden. Nabij Amsterdam is de schipper T. Fem- hout, van Smilde afkomstig, overboord ge slagen en verdronken. Hij laat een talrijk, gezin na. Den Hang, Naar wij vernemen, is lieden aan den gemeenteraad verzonden een adres in zake de wate^verversching, geteekeud door ongeveer 80 geneeskundigen alhier. Een schitterend bruidsgeschenk. Barones Bur— dett-Coutts heeft aan Stanley's bruid, mis» Dorothy Tennant, 10,000 pd. st. (fi'AO.OOO). als bruidsschat geschonken. De zij' lü ter sell jne het alh Ma het het rijk get jon zal Km jare ten ka» mal een het I ten een dan ling 1 van dooi de I A.Y met sten Geei Kun baro Liml stem de h van heer stem met 54 s de h met 1 Noor en J door van men de h van jhr. 33 t door met Al zooda ondei

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2