rij [I Woensdag 9 'Juli. N°. 7538. A0. 1890. Tweede Blad. Liter. O Ots. i r - n -Te ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsclie Berichten. rde, Land- en Tuinbouw. UITGEVER: J. ODE. B IT H E A HARKT, E 134. freerd te :rtjes of cent. stenloon- jn groot alle zee: ken en SCHAP. irdam. C» «ur? van m. itlltalre en leden EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL- Tegen het ontwerp tot verlenging van den militie-diensttijd met 2 jaar hadden by het sectie-onderzoek vele leden ernstige bedenkin gen. Het was ongewettigd, tie financieele gevolgen wogen en enkelen zagen er een prejudice in op de toekomstige legerwet. Anderen vereenigden zich met het voorstel, sommigen orndat de legerwet nu was inge diend. Het ontwerp tot verzekering der vrijheids beneming lokte wel bedenkingen uit, maar telen waren voor de aanneming. Het pensioen-ontwerp voor mindere geëm ployeerden bij- de inrichtingen van zee- en landmacht is gunstig ontvangen., SCHIEDAM, 8 Jnlt 1890. Men schrijft ons uit Bolnes (gemeente Ridderkerk) De heer F. A. de Jongh, architect alhier, beeft een groot stuk grond in het midden lezer plaats gelegen, gekocht, en zal aldaar Swce straten aanleggen met 42 zeer doel matig ingerichte arbeiderswoningen. Volgens plan en teekening zal het geheel een zeer schoon aanzien krijgen. Vele huisgezinnen, flders gevestigd, wier hoofden alhier op de scheepswerven werken, doch alhier geene ïoning konden krijgen, omdat er vele huizen te kort komen, zullen daardoor zich hier bunnen vestigen. (N. R. Ct.) In de Stct. no. 157 komt eene vergelij kende opgaaf voor van de schepen, waarvoor inde eerste zes maanden van 1889en-1890 voor de eerste maal Nederlandschc zeebrieven ijjn uitgereikt. Het Dagblad zegt, dat het gerucht, als tou baron Gericke zijn ontslag willen nemen «Is Nederlandsch gezant aan het Belgische hof, ongegrond is. Met genoegen kunnen wij melden, dat de logingen van eenige heeren om voor Bode wijk van Nassau een eenvoudig gedenk teken op te richten, aanvankelijk met goeden bilslag zullen worden bekroond. Van verschil lende kanten kwamen bijdragen in, waarbij voorzeker de gift van eenige Utrechtsche studenten met eere.mag genoemd worden. ntrent Lodewijk van Nassau zijn ia den hatsten tijd verscheidene werken verschenen, waarvan wij slechts noemen: »Juliana von Stolberg", Ahnfrau des Ilauses Nassau- Ornniën", van dr. Ed. Jacobs (1889); »Lode- *ijk van Nassau", door dr. P. J. Blok, hoog feeraar te Groningen 1889); de rede van dr. Beets hi de onthulling van het monu- eut te Heiligerlee; t Correspondentie van en -treffende Lodewijk van Nassau, door dr. P. 1' Blok enz. Die werken zullen ieder overtuigen, dat de commissie een goed denkbeeld heeft gehad om voor de op de Mookerheide gesneuvelde broeders van den prins van Oranje een monu ment op te richten, en daardoor een plicht te vervullen die helaas, reeds al te lang werd uitgesteld. Aan Lodewijk van Nassau is ons vaderland grooten dank verschuldigd. Professor Blok zegt van hem in zijne laatste zinsnede Ware het hem beschoren geweest onder »eene tombe te zijn begraven, men had geen beter grafschrift kunnen bedenken dan de »spreuk, die hij zich eenmaal had gekozen: »Plutót mort que vaincu, géndreux sang de »Nassau." Wij schrijven dit, omdat, al zijn er vele bijdragen door de commissie ontvangen, er nog wel eenige naar wij vernemen in dank zullen worden aangenomen, waardoor liet gedenkteeken den heldcndes te waardiger worden zal. (jy. iü. Cl.) Het lid der Tweede Kamer voor Schoter- land, de lieer Domela Nieuwenliuis, heeft Zondag in een openbare vergadering van de Amsterdamsche afdeeling van den socinal- democratischen bond, aan zijn partijgenooteu de redenen opgegeven, die hem geleid hadden om den minister van oorlog eenige vragen te stellen over de mobilisatie en concentratie van het Nederl. leger bij onverhoopte ver wikkeling. In het slot zijner rede betoogde spreker de wenschelijkheid van een demo cratisch leger in Nederland, gelijk Zwitser land bezit, waardoor jaarlijks niet alleen etteljjke millioenen zouden bespaard, maar ook de ware volksgeest over het land vaardig zou worden. De legers van vrijwilligers toch waren ten allen tjjde de meest geduchte geweest. De gedenkdag van het vergaan der ram- monitor Adder op 5 Juli 1882 is jl. Zaterdag weder niet onopgemerkt voorbijgegaan. Aan het Adder-monument op de begraaf plaats te Huisduinen werd, behalve door familiebetrekkingen van bij de ramp veronge lukte schepelingen, evenals vorige jaren weder een bezoek gebracht door de onderofliciers- vereeniging der zeemacht nAdmiraal de Ruiter". Niettegenstaande het zeer ongunstige weer werd door verschillende sprekers op het graf het woord gevoerd. Te Nieuwediep is Zaterdag het zoölogisch station der »Nederlandsche Dierkundige Ver eeniging" op plechtige wijze geopend. Van een aantal genoodigden waren tegenwoordig de heeren C. II. Bogaert, schout-bij-imcht, C. A. Beukenkamp, burgemeester, II. J. de Wal, havenmeester te Nieuwediep, en dr. C. Kerbert, directeur van het koninklijk zoölo gisch genootschap »Natura Artis Magistra", te Amsterdam, De voorzitter der vereeniging, prof. A, A. W. Hubreeht, opende, na eene kernachtige rede waarin hij de wordingsgeschiedenis van het station in bveede trekken ontwikkelde en daarbij dankbaar de aandeelhouders in de. geldleeriing en de schenkei-s van geldelijke bijdragen herdacht te den uur in de bibliotheek van het gebouw bet thans vast gevestigde zoölogisch station aan de vaderland- sclie kust. Deze rede werd zeer toegejuicht. Daarna werd do eerewijn aangeboden, en verzekerde de burgemeester, dat hij rnet groote ingenomenheid de stichting van het zoölogisch station te Nieuwediep Had begroet. Namens liet genootschap vNatura Artis Magistra" wensehte dr. C. Kerbert den voor zitter der vereeniging en den directeur van liet zoölogisch station, dr. P. P. C. Hoek, met deze stichting geluk en overhandigde aan laatstgenoemde, als blijk van waardeering van de zijde van het genootschap voor zijn krachtig streven, het diploma als honorair-lid van het genootschap. Na afloop van deze plechtigheid werd de wetenschappelijke vergadering geopend. Pi Ned. Spectator bevat een plaat over veen nieuwe militaire specialiteit". Men ziet daarop den heer Schaepman, die tot lid der commissie van onderzoek over de legerwet i<? benoemd, afgebeeld, gekleed halfin geeste- 1 ijk gewaad, half als generaal der grenadiers en jagers. Het onderschrift luidt»Ten hallef aangekleed, meent hij 't reeds te verstaen". In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, te Leeuwarden een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schipper van een bij de Sneeker- kade liggend, diep met klei geladen, praam- schip, werd, terwijl lijj met zijne vrouw en zes kinderen in het vooronder te slapen lag, omstreeks 4 uur iu den nacht, door zijne ten gevolge van het stormweder wakker gewor den vrouw gewekt, daar zij meende, dat er gevaar voor het scheepje was. De man begaf zich naar boven, met het doel de praam naar de overzijde te duwen, waar men meer be veiligd tegen den wind zou zijn. Terwijl hij hiermede bezig was en zijne vrouw met twee kinderen mede boven was gekomen, zonk het vaartuig in de diepte weg. Op het angst- geschrei waren inmiddels twee in de buurt liggende schippers te hulp gekomen, doch zij mochten er slechts in slagen den vader, een jongen en een meisje te redden, en moesten de moeder met twee der kinderen, waaronder een zuigeling van 10 maanden, op eens zien verdwijnen. Alle verdere middelen tot redding bleven door liet stormweder vruchteloos. Twee andere kinderen, die in het schip waren ge bleven, verdronken mede, waarschijnlijk nog slapende. In den loop van den dag werd het schip bovengebracht. Een der verdronken kinderen kwam 's namiddags bij het nabij gelegen dorp Iiuizuin aandrijven. Bij de Erven Loosjes is verschenen No. 1 van een Weekblad voor Bloembollencultuur. Orgaan van de jiAlgemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" te Haarlem, onder be schermheerschap van Z. M. den Koning. Ylaardlngen. Voor rekening van de firma Joost Pot alhier is gisteren op hare werf de kiel gelegd voor een nieuw te bouwen loggei', bestemd voor de haringvisseherij. Vlnardlnger-Ambncht. In den ouderdom van ruim 91 jaren is overleden Johanna Rees, die in de dagen van de Belgische onlusten als marketentster de krijgsverrichtingen vau liet Iiollandsche leger medemaakte. llaar man, P. Zuidgeest, met wie» zij ruim 50 jaren gehuwd was, nam deel aan den Tien- daagschen Veldtocht en is d swege gedeco reerd. De man blijft nu in zorgvolle om standigheden achter. Delft. Uit deze gemeente is een adres aan Z. M. den Koning verzonden in zake de Haagsche spuiquaestie, in verband met het stinkende grachtwater, dat geteekend is door 4542 Del venaars. Naaldwijk. Zaterdag woedde alhier een zwaar on weder, gepaard met hagelslag. Er vielen hagelstcenen als knikkersdie te Honselersdijk en aan den nieuwen weg groote schade, vooral aan de druiven, hebben toe gebracht. Over 't algemeen dient het weer den tuinder en landman niet. Door de vele regens begint de gevreesde aardappelziekte zich meer en meer te ver- toonen, en kan de landbouwer onmogelijk voortgaan met den hooibouw. Op verschei dene plaatsen ligt het hooi te rotten op liet land. Algemeen verlangt men naar warm en zonnig weer. Uit Rijnsburg wordt gemeld Da bloembollen zijn dit jaar zoo buitengewoon aangekweekt, als men zich in geen jaren her innert. De booge prijzen, welke op do groene veilingen zijn besteed, geven den kweekers ver wachting dat ze ook bij droge leveringen goede prijzen bedingen zullen. De aardappelteelt geeft voldoend beschot bij zeer matige prijzen. Bloemkool is er minder dun andere jaren geplant, en staat op heden zeer goed. Uien staan goed en beloven een tamelijk beschot. Aardbeziën worden dagelijks bij massa's ge plukt, doch de lage prijzen geven weinig ver wachting op een batig saldo. De haver staat slecht, alles meest kort good men beschouwt het koele, soms koude weder als oorzaak daarvan. Vlas staat iets beter, doch niet best. Vaten ingezouten bloemkool zijn tegen lage prijzen in de laatsto dagen flink opgeruimd. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door net geheele Rijk Afionderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gowone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer ..-OIO. Dim:mam. geplaatst wordt tegen twekhaai. berekend. i. T

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5