Binnenlandschc Bericliten. És Reuter seint uit Montevideo van Maandag, dat de paniek, veroorzaakt door de staking der inwisseling van biljetten tegen goud door de Nationale Bank, voortduurt. De regeering heeft den dag van gisteren als een nationalen feestdag geproclameerd, teneinde den toeloop te stuiten van lieden, die bun geld komen opvragen. Eene depêche aan de Times uit Buenos- Ayres van den 7n dezer bevat berichten uit Montevideo, waarin vermeld wordt, dat de wetgevende macht in Uruguay in eene ge heime zitting het voorstel zou hebben aange nomen om de betaling der bankbiljetten in goud gedurende zes maanden te schorsen, terwijl aan den anderen kant de minister van financiën aan eene deputatie van han- delurcn verzekerd heeft, dat dc regeering geen gedwongen koers zou uitschrijven. De depêche aan de Times voegt er bij, dat, bij gebreke van hulp van de regeering of van vreemde zijde, de bank zal moeten liquideeren. Eene andere depêche aan de Times uit Buenos-Ayres van den 7n vermeldt, dat, daar een Kngelsch syndicaat geweigerd beeft de voorwaarden voor oeue nieuwe leening te Wijzigen, de paniek op de beta's toenam en eene nieuwe daling van waarden ten gevolge had, behnlve die van goud, waarvan liet agio tot 200 steeg, na zelfs 215 bereikt te hebben. De minister van financiën bood de Kamer eene wet aan, die hem machtigde tot uitgifte van honderd millioen dollars aan hypothecaire biljetten, waarvan tien percent ieder jaar zouden terugbetaald en vernietigd worden. F R A N K R IJ K. De Kamer heeft al de artikelen van het wetsontwerp op den arbeid van vrouwen en kinderen aangenomen. Italië zet in het Oosten zijne propaganda- politiek tegen den Franschen invloed voort, zooals uit een bericht uit Rome aan het Journal des Debuts blijkt. De Itaiiaansche Franciskaner monnikende werkzaamste agenten voor den Italiannschen invloed in het oosten, zijn druk bezig om van hetvaticaan eene regel!; -g te verkrijgen, waarbij verboden wordt oin ecnige andere eongreganistisclie school te vestigen in de plaatsen waar eene Francisknner-school bestaat en om niet- kfttholieke kinderen in de eongreganistisclie scholen aan te nemeu. Het eerstbedoeld ver bod doelt in het bijzonder op de Jezuïten en de broeders der christelijke scholen, wier frar.sche scholen den Italiaanschen Francis* kanen de meest geduchte concurrentie aan doenhet tweede verbod zou het meerendeel der eongreganistiscbe scholen in het Oosten te niet doen, welker leerlingen voor liet meerendeel niet katholiek zijn. Het is eene ernstige zaak, maar aangezien het Valkaan het belang er van weet, voegt de corres pondent van liet Journal des Debats er bij, zal het daar den lieden niet onvoorzien op het lijf vallen. B E 10 I E. De buitengewone zitting der Kamers is gisteren geepend. De Senaat heeil zijn vorig bureau herkozen met geringe wijziging. De Kanier van vertegenwoordigers is begon nen met liet onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden. Heden samenstelling van het bureau en aanbieding van een wets ontwerp betredende den financieelen steun, door België aan den Congo-stuat te geven. Het ontwerp doet de eientueele overneming \an den Congo-staat door België voorzien. LtlXEBBDEV. De heer Brasscur, liberaal, is, ondanks de pogingen der elevicalen en de verdeeldheid .ier liberalen, gekozen tot afgevaardigde van de stad Luxemburg, tegen den heer Servais. SPANJE. Zoodra het nieuwe conservatieve ministe rie gevormd nas, hebben de Spaansche ge zanten te Londen en te Parijs, de heeren Albareda en Leon y Castillo, hun ontslag ingediend, dat door de regeering is aange nomen. De Epoca, het blad van den heer Canovas del Castillo, den nieuwen minister-president, zegt ten aanzien van de buitenlandsche staat kunde van bet Kabinet, dat men begrijpen kan, dat men een ministerie, waartoe vroeger de heer Vega de Armijo, die indertijd Alfonso XII heeft aangeraden het hof te Berlijn te bezoeken, behoord heeft, als Duitsch-gezind heeft voorgesteld; maar dit vera ijt kan niet van toepassing zijn op het thans opgetreden liberaal-conservatieve ministeriedat de vriendschappelijke betrekkingen met Frank rijk waardeert, welks kapitalen de Spaan sche nijverheid zoozeer te stade komen, en welks inwoners van denzelfden stam zijn ais de Spanjaarden. Wij hebben de overtuiging, voegt het blad er bij, dat de Fransche gezant te Madrid den Franschen minister van buitenlandsche zaken dezen indruk van het optreden van het Kabinet-Canovas zal hebben medegedeeld, want de conservatieve partij, die eeue staat kunde van onzijdigheid verdedigt, wenscht in de beste verstandhouding te verkeeren met alle mogendheden. A M E It I K A. De Chincesche gezant te Washington moet bij de regeering hebben aangedrongen op intrekking van de wel, waarbij aan Chi- neezen de toegang tot het land wordt ont zegd. Ilij dreigde, dat, in geval van weige ring, de Chineesche regeering geen enkelen Amerikaan meer in het Ilemelsehe Rijk zal toelaten. De gezant klaagt er ook over, dat de Amerikaansche regeering zijue daarop be trekking hebbende nota's onbeantwoord laat. L U I - A M E It I K A. Anderhalf millioen dollars in goud is van Buenos-Ayres naar Montevideo gezonden. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit zijn benoemdbij den groo- ten staf, tot kolonel 's Koning adjudant, dè luit.-kolonel jhr. W. L. van Spongier, van dien staf; bij den genenden staf, tot luit.- kolonel, de majoors A. L. W. Soy llardt en W. Rooseboom, van dien staf, thans op non- activiteit als lid van de Tweede Kamer der SUiteu-Geueraal, zoomede jhr. H. Laman Trip, mede van dien staf; met bepaling, dat beide eerstgenoemden ter beschikking zullen zijn van den minister van oorlog; bij bet wapen der infanterie tot kolonel, de luit.-kol. P. J. Straatman, van het wapen, op non-activiteit; bij het reg. grenadiers en jagers, tot kolonel, 's Konings adjudant in buiteugewonen dienst, deluit.-kolonel J, If. Verschoor, com mandant van het korpsbij het 3e reg., tot kolonel, de luit.-kolonel VV. G. Rompehnan, commandant van het korps; bij liet 6e reg. tot kolonel, de luit.-kolonel A, A. F. Lanzing, commandant van liet korpsbij het 7e reg., tot luit.-kolouel de majoor W. G. van den Noordua, van het 8e reg.; bij bet 8e reg., tot majoor de kapt. W. J. Arriëns, adjudant van liet -ie reg.; bij liet instructie-bataljon, tot luit.-kolonel, de majoor G. Luymes, com mandant van het korps; is bepaald, dat de luit. ter zee le kl. W. A. Palm, terzake van zijn lolfelijk gedrag hij de tochten naar de westkust van Celebes in Juni 1888, inden Solor-Archipel in November 1888 en naar de noordkust van Nieuw-Guinea in December 1880 en Januari 18U0, bij afzonderlijke dag orders, zoo iu Imiië als in Nederland, eervol zal worden vermeld. te doen genieten, bad zieh slechts naar den tuin der Ofticieren-Verecniging to begeven. Daar waren do avonden van Maandag en Dinsdag geheel gewijd aan de belangen onzer jongeren door wedstrijden op verschillend gebiedMaandagavond was bestemd voor de allerjongsten, Dinsdagavond voor de ouderen. Vooraan iu den tuin was een terrein afgesloten, waar de gelegenheid bestond de krachten onderling te meten, terwijl liet bestuur zich beijverde de noodige hulpvaardigheid aan den dag te leggen. Daaromheen waren de ouders en familie betrekkingen der jongelui en verdere belang stellenden geschaard, die zich zichtbaar in den aangenamen aanblik verheugden en met de meeste oplettendheid de bewegingen der kinderen gadesloegen. Met wat verheugde gezichten kwameu de allerjongsten terug, eik met een grooten kermiskoek onder den arm. En welk een goede naijver bestond er bij de overige spelen Iloe streefde ieder er naar, de eerste te zijn, door groole stappen of sprongen te maken, en welk een schadenfreude vervulde de overigen, indien hun mededinger in 't zand beet of een mededingster niet door, rnaar naast de schijf stak of bij het rapen een blokje mistastte. En welk een glans van genoegen en voldaanheid straalde er van de gezichten der overwinnendenJammer dat er voor het kegelen zoo weinig liefhebbers werden aangetroffener waren er slechts negen, terwijl de kegelclub »Anti-Poedel" vijf prijzen had uitgeloofd, zoodat de kans op een prijs niet gering was. Zoo heeft Schiedams jeugd wederom een tweetal genotvolle avonden doorgebracht, haar door het bestuur der Officieren-Vereeni- ging bereidmogen er nog vele zoo worden aangeboden, zij belmoren tot de aangenaamste genoegens, welke onze jongeren kunnen smaken. Moge te dien einde liet bestuur steeds krachtige medewerking van zijnestad- genooten ondervinden en de deelneming aan de spelen alsmede de belangstelling daarin niet verbauwen. SCHIEDAM8 Juli J890. "Wie zich er van overtuigen wilde, hoe zeer men in onze goede stad den tact be zit, de jeugd onschuldig kermisvermaak Wie voor zich of zijne kiuderon, gedurende de kermis, eenige genoeglijke uren wil door brengen, verzuime niet, een bezoek te gaan brengen in de tent van de heeren prof. Henri en M. P. Okhuijsen. Wij waren iu de gelegenheid eene voor stelling bij te wonen en geven gaarne daar van een kort resumé! De heer Okhuijsen opende die met zijne handige toeren, waarin hij o. a. uit eene bus gevuld met aarde eene schoone ruiker liet te voorschijn kc men. Daar na het slang- en kikvorschmensch met den hem verzellenden clown, waarbij wij verstomd stonden over de lenigheid van een menschelijk lichaam. Het rijk der illusiën, vol schoone kleuren pracht, was iets nieuws en zeker niet het minst fraaie van de door de directie voorge stelde nummers. Acrobaten, als de gebroeders Alexis, vindt men niet veel; dat iemand in zoo'n korten tijd, zich kan laten wegzakken in.eene ledige ton, zooals een hunner, is ons onbegrijpelijk terwijl de toeren die zij verrichtten vlugheid en kracht verrieden. Eveneens was dit het geval met den plafondlooper,mr.Baptiste Alos. Er behoort heel wat oefening en geduld toe, om het op zulk eeue hoogte te brengenniet minder kiacht om zich zoo lang aan de tanden te kunnen dragen. Prof. llenri liet ons zijne beroemde oude tooverkunst van Mahomed zien, o. a. net ver dwijnen van een horloge. Eet reuzen-diorama met zijne fraaie gezich ten, waaronder de tocht der Vega met prof. Nordenskjold een der belangrijkste was, vond zeer veel bijval. Tot slot werden er drie tableaux-vivants gegeven, waarbij schikking en houding niets te wenschen overlieten. Nog eens, wil men eenige genoeglijke uren doorbrengen, men verzuime niet, de tent der heeren Henri en Okhuijsen te gaan bezoeken. Uit Weerd wordt gemeld: Groot opzien baart alhier de onverwachte terugkomst van den notaris Clercx, die geruimen tijd buiten slands is geweest en bij vonnis der arrond.- rechtbank te Roermond in staat van kennelijk onvermogen werd verklaard. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal op a.s. Zaterdag, 12 dezer, niet plaats hebben. Eerlang kan de indiening worden ver wacht van een wetsontwerp tot goedkeuring en tenuitvoerlegging van de op '18 April jl. tusseben Nederland en België gesloten overeenkomst tot wijziging van art. 59 van het loodsreglement op de Schelde, vastgesteld bij de op 20 Mei '1843 te Antwerpen ge sloten overeenkomst. De Tweede Kamer der Staten-Generaai heeft besloten naar den minister van koloniën, met verzoek om inlichtingen, te verzenden een adres van Lie-A-Sie, luitenant i'-er Chinee- zen te Oleh-leh (Groot-Atjeh), verzoekende hem eene schadevergoeding toe te kennen van f34,283, wegens levering van zwaardere ijzerwerken voor liet weder opbouwen van de Mesdjicl Radj.di ie Atjeh, dan in het bestek waren aangewezen. Bij koninklijk besluit van 47 Februari- 4819 (Staatsblad no. 6) is het onderwerp der verveningen geregeld. Bij het departement van waterstaat enz. is op het oogenblik een wetsontwerp in bewerking ter vervanging van genoemd besluit. Ten gevolro vu.- de bevordering tot luitenant kolonel vaa de majoors van den genenden staf "VV. Rooseboom en A. L. W. Seyfïardt, beiden op non-activiteit, als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, zullen er nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben in de kiesdistricten Arnhem en Utrecht, daar genoemde heeren volgens de wet hebben op gehouden lid der Staten-Generaai te zijn. De eommissie van voorbereiding der ieger- wetten, waarin overste Seylïardt tot lid be noemd is, had hare taak nog niet aangevan gen, maar zou hare werkzaamheden eerst na- opening van het nieuwe zittingjaar in Septem ber beginnen. De enquête-commissie voor den arbeid- beeft Maandag hare vei'hooren in Twente aangevangen. Stenografen van de Staten- Generaai zijn derwaarts vertrokken. Het voornemen bestaat om het onderwerp der collecten bjj de- wet te regelen. Eeir desbetreffend ontwerp is reeds in overweging bij het departement van binnenlandsclie zaken. De houding van Nederland op de Brua- selsche conferentie wordt geprezen door de Investors Guardian. sWat ons betreft" zegt dit blad, na verdediging van hetNederlandsche- standpunt met liet oog op de Congo-akte, »wij achten de moedige houding, door Hol land aangenomen, verstandig en rechtvaardig, en voorzeker moest Engeland, met zijnen enormen uitvoerhandel, er uiterst zorgvuldig voor waken, dat niet de scherpe wigge der protectie gezet worde in een landstreek, die een zoo onwaardeerbare gelegenheid aanbiedt voor de ontwikkeling van den Engelschen handel." De Tijd zegt: Indien men uit de samen stelling der commissie van voorbereiding iets omtrent het lot der ingediende legerwet mag afleiden, dan heeft deze weinig kans om steun te vinden bij de meerderheid der Tweede Kamer". Aan de firma Fried. Krupp te Essen is door het departement van marine de levering opgedragen van 20,000 puntgranaten, gewone

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2