N°. 7539. Ttveede Blad. m A0. 1890. Donderdag 10 Juli. V ier-en - v© ertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binncnlandsche Berichten. isr SB* UITGEVER: J. ODÉ. SCHIEDAM, 9 Juli 1890. De wekelijksclie brief uit de Hofstad ann de Arnh. Ct. eindigt met de volgende woorden: Zoo ik zeg dat «groot en klein" met de water-quaestie liet hoofd vervuld hebben, kan ik dit echter maar ten deele verantwoorden. Althans de hoofden van de jeugdige Hage- "irs, die in Juli onder een of anderen vorm onder de duimschroeven der examenplaag moeten zuchten, hebben op het oogenblik niet veel ruimte meer beschikbaar. Lessen, thema's, repetities, datums en data, namen, formules, definities vullen waarschijnlijk alle hoekjes en gaatjes, om door een of ander handig (of onhandig, want die zijn er ook wel) exami nator te worden leeggeplukt cn nagezien. Dezer dagen vertelde mij de vader van zoo'n weinig benijdenswaardig dertienjarig jong- mensch, die het voorrecht had zijn opleiding op eene echt Haagsehe drilschool te ontvangen, dat de jongen zeven en vijftig nren in de week les had, ongerekend nog de uren, die de onderwijzer er extra bijgaf om een of ander punt nog eens meer in de bijzonder heden met de slachtoffers te bespreken. Dat is meer dan acht uren werk, en zeer inspan nend werk, per dng voor die jeugdige hersens. De werkstakingen onder de schoolleerSingen, overigens een onzen tijd kenmerkend echt jhi-de-siècZc-verschijnselworden er be grijpelijk door. Maar even verklaarbaar is mij de dubbele klacht van mijn zegsman, dat de jongen niettemin zoo slecht profiteerde, en dal de ouden tegen de vacantia opzagen, die zij, nu deze winterachtige koude niet meer aan dolle honden denken doet, wegens de daarin voorkomende chronische uitgelatenheid en dolheid, de «jongensdagen" noemden. Want, mij dunkt, teiwjjl de jongens, die maar even op of beneden het peil van normale ontwikkeling staan, door zulk een afmattend onderwijsregime moreel zullen te gronde gaan, komt de gezonde geest van de beter bedeel den tot welke de bedoelde dertienjarige behoort onwillekeurig er tegen in opstand en verbiedt het slachtoffer zijne aandacht en belangstelling te verspillen. Geen wonder, dat de stoker van de paedagogische trekkas steen en been klaagde over zijne leerlingende besten, zoo had hij zich uitgelaten, deden hun best niet, en die werkelijk hun best deden, profiteerden er toch niet bij. Ziedaar alweder de Nemesis, de straf die de misdaad achter haalt. Vindt gij 't woord misdaad te zwaar voor zulk een menschenmoordend bedrjjf, lezer? Dan moogt ge er op eigen verantwoording een ander voor in de plaats stellenmits ge van mij maar niet vergt, dat ik de uitdrukking intrek. De «Ned. Maatschappij tot bevordering der Pliarmacie" hield op 25 en 20 Juni te Deventer hare 39ste aigemeene vergadering. Uit het verslag van den voorzitter bleek, dat de maatschappij thans 413 gewone, 0 hono raire en 4 aigemeene leden telt. De maat schappij verloor 2 honoraire loden door den doodden heer Moet (oud-hoofdbestuurder) en prof. v. d. Burg. Prof. C. A. J.A. Oude mans, te Amsterdam, werd op voorstel van het hoofdbestuur tot honorair lid benoemd. De volgende hesluiten werden genomen: 4o. om zich in zake de bestrijding van den invoer van en handel in geheim- of depot- rniddelen niet opnieuw tot de regeering te wenden; 2o. het voorstel van het hoofdbestuur om er de aandaciit van den minister van justitie op te vestigen, dat in het vervolg, meer dan tegenwoordig het geval is, gelet worde op de bevoegdheid der apothekers als gerechtelijk scheikundige3o. om lih. genees kundigen te verzoeken zich bij het voorschrij ven van geneesmiddelen te onthouden van de aanbeveling van onbevoegde personen4o. het voorstel van het departement Amsterdam ter v erkrijging v anconveutioneele maatregelen, betreffende het uniform-onderzoek van voe- dings- en genotmiddelen; 5o. het voorstel van het departement Utrecht, om zich tot de regeering te wenden, met verzoek het practische apothekers-examen iri twee deelen te splitsen, waardoor meer tijd aan de be oefening der receptuur en de bereiding der galenica zou te beurt vallen, en 6o. het voor stel van het departement Groningen, om, in overeenstemming met het voorstel der Ned, maatschappij tot bevordering der geneeskunst, bij de regeering er op aan te dringen, voor de beoefenaars der pliarmacie het eind-examen der lioogere burgerschool met 5-jarigen cursus of van bet gymnasium verplichtend te stellen. Ingevolge de met In Aug. e.k. in werking tredende nieuwe wet der maatschappij werd een nieuw hoofdbestuur van zeven leden ge kozen. Tot algemeen secretaris benoemde de vergadering den heer M. L. Q. van Led den Hulsebosch. De volgende aigemeene ver gadering zal in 1891 te Maastricht worden gehouden. De vijf in de vorige weekten derden male gekozen raadsleden der gemeonte Yries (Dn) hebben andermaal zich de benoeming niet laten welgevallen. Zoodoende blijft de voor die gemeente zeer nadeelige toestand voort- duren. Naar aanleiding van de tegen haar uitge brachte akte van beschuldiging, publiceert mevr. Bulkley in sommige Duitsche bladen een verklaring, waarin zij o. a. zegt, dat de daarin vervatte beschuldigingen gegrond zijn op leugenachtige verhalen, vervalschte brieven en lasterlijke telegrammen; dat zij de haar toegedichte brieven niet heeft geschreven aan de twee mannen, die tegen baar ge tuigden, geen geld heeft gegeven; geen valsche telegrammen heeft afgezonden dat zij de twee mannen, voordat die naar Scheveningen kwa men, nog nooit gezien had. Zij beklaagt zich verder, dat zij niet in kennis is gesteld van de akte van beschuldiging en niet in de ge legenheid is om zich te verdedigen. Volgens geruchten, te Deventer in omloop, zou dr. J. Vitringa (Jan Holland) benoemd zijn tot redacteur van het dagblad De Tijd, De Ilaarl. Ct. deelt een bericht mede, waaruit blijkt, dat bij zendingsfeesten op lichters ook al niet ontbreken. De cantine- houder op liet zendingsfeest van verleden Woensdag heeft een schade geleden van een vijftien gulden ten gevolge van hunne kwade praktijken. .Bij den cantinehouder waren vouwstoeltjes te krijgenmen deponeerde bij de ontvangst een gulden en ontving bij het tenigbrengen 75 cent terug, zoodat de huur van het stoeltje een kwartje kostte. Nu waren echter aan de muzikanten ook stoeltjes verstrekt, die zij na afloop van het feest eenvoudig lieten staan. En daarvan heb bengauwdieven misbruik gemaakt. Zij hebben nl. deze stoeltjes medegenomen, aan de ean- tine ingeleverd en per stuk drie kwartjes ontvangen, ofschoon zij vooraf geen gulden hadden gedeponeerd 1 Lij de militaire autoriteit te Bergen-op- Zoom meldde zich aan een soldaat van het Nederlandsch-Indische leger, die vóór 5 maanden was gedeserteerd te Samarang, van waar hij zich naar Antwerpen inscheepte. Zijne kleeding was zeer haveloos, zoodat moeilijk in hom de soldaat was te herkennen. In welke quaüteit cn op welke wijze het hem gelukt is zulk eene reis te maken, is onbekend. Inlichtingen weigerde hij daarom trent te geven. Onder geleide is hij naar Harderwijk gebracht. Door den hoogen vloed zijn Zondag jl. de vlas tiende gorzen aan den Nieuwendijk onder Goudswaard ondergeloopen, cn is al het ge maaide gras van verscheidene H. A. in het Spui langs den dijk gedreven, zoodat dit vóór er hooi van te winnen was totaal bedorven is, en alleen nog voor den mesthoop dienstig kan z\jn. Vele landbouwers hebben hierdoor groote schade, Óen zelfs meer dan f500. Tijdens de bewoners afwezig waren, is in het perceel Prinsengracht bij de Utrechtsche- strant 1055, te Amsterdam, door behendige inbrekers, diefstal gepleegd. Aan de buiten deur noch aan de ramen was eenig spoor van geweld te ontdekken, doch bij nader onderzoek bleek, dat uit de binnendeur bet paneel gezaagd en netjes er naast gezet was. Verder vond men de linnenkast leeg en wordt er veel zilverwerk en een horloge ver mist. De kleeren die den dieven te oud en versleten voorkwamen, hebben ze achter gelaten, doch de nndeie alle meegenomen. Naar aanleiding van een nieuw geval van iemand, die levend begraven is, wijst Verax in het Doet. Weekbl. van 4 Juli er nogmaals op, dat «feitelijk ingetreden ontbinding" het volstrekt seenig" afdoend bewijs is, dat voor geen schijndood is te vreezen. Waar en zoo lang die niet is ingetreden, bcgrave men niet, ja, sluite niet eenmaal bij het z.g. «boven aarde staan" de kistDeze raad geldt voor alle mogelijke gevallen van overlijden of «gewaand" overlijden, inzonderheid daar, waar de overledene aan een zoogenaamde beroerte overleed, of hij onderhevig was aan zenuwtoevallen. Ook behoort men vooral met «drenkelingen" voorzichtig te zijn. Vruchte loos gebleken «wrijven" en «kneden" en «keeren" van het uit het water geredde lichaam van den drenkeling levert nog geen bewijs op zichzelf op van ingetreden dood, wijl, bij drenkelingen vooral, deschijndoods- toestand wel negen dagen aanhouden kan. Delft, Ilet request aan Z. M. den Koning van de "ingezetenen der gemeente Hol-van- Delft in zake de spuiing, is met een getal van 406 handteekeningen verzonden. Pijnakker. Ook van hier is een adres in zake de vervuiling van het polderwater aan Z. M. den Koning opgezonden. Den ïïnng, De leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland boden gisteren in het Kurhaus te Scheveningen den voorzitter van hunne vergadering, mr. C. Fock, commissaris des Konings, een diner aan. Amsterdam. Door de regelingscommissie voor het kinderfeest, dat door de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak op 1 September zal worden gegeven, wordt ons het volgende medegedeeld: De deelneming aan het feest zal dit jaar meer algemeen zijn dan vorige jaren. Van de 77 openbare lagere scholen le en 2e klasse hebben slechts twee bedankt, ter wijl daarentegen eenige bijzondere scholen, die het vorig jaar geen deelnamen, dit thans wèl doen. De Israëlietische kinderen, die het vorig jaar niet konden meedoen, zullen ditmaal weer van de partij zijn. Ook is de uitnoodiging voor het eerst voor de schoolgaande weezen van alle ge zindten aangenomen. Het aantal opgegeven kinderen der scholen bedraagt 300,000; hiervan kan dus onge veer 16 °/a wordeu toegelaten. GDURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per past, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, K, 12 dl. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel moer ..-010. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5