fi°. 1890. Vr dag 11 Juli. N°. 7540. KENNISGEVING. Feuilleton. Ik V i. er - en-veerti o'st© Jaargang1. Buiteiilandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. r;»i; jrhaling len, n.l. ;eschikt Staats- eru, be- der den en wel ver. i beter, Turken el mede alleen j beter, ir vast, i 761/j, 84V», messen Kort. 12.071/, 47 87 Vi 47.85 47.60 59.10 102.75 47.10 GOURAÜ Abonnementsprijs, per kwartaal ƒ1.85. franco per post, door liet gebeele Kijk- 2.50. Afzonderlijke - O.IO. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlngcn welke gevaar, schade of liindcr kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders VAN SolIIEDAM, Gelet op Art. 8 der wet van den 2en Junij -1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden de navolgende vergunningen zijn ver kend: lo. Aan E. II. RIS en zijne regtverkrijgen- tot uitbreiding a. van zijne branderij aan de Noordvest, wijk D, uo. 102, kadaster sectie A, no. 4117, door liet plaatsen van een stoom machine (met ketel) van lVs pkr., en b. van zijne brandcr(| nan de Noordvest, tvijk D, nos. 155/156, kadaster sectie A, no. 989, door het plaatsen van een stoomma chine (met ketel) vau 2 pkr.; 2o. Aan A. J. ENGERING en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner bran der!) aan de Westerkade, wijk G, no, 328, kadaster sectie M, no. 414, o. a. door het plaatsen van een stoommachine (met ketel) van 2 pkr., en 3o. Aan de directie der >Schiedamsche spoelingveveeniging" tot uitbreiding haver Spoeling-meelfabriek aan de Noordvcst- Bïngel, wijk B, nos. 97/98, kadaster sectie II, nos. 264 en 263. Schiedam, 10 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris S. A. VERNÉDE, L. S. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de minister van oorlog, Stanhope, Dinsdagavond, dat de berich ten omtrent de insubordinatie van een bataljon garde-grenadiers zeer overdreven zijn. De weigering der manschappen om zich naar de parade te begeven duurde slechts enkele oogenblikken en het gansche korps heeft zijn plicht gedaan. Niettemin is een onderzoek ingesteld. Een voorstel van den heer Planty, om de politiebegrootiug van Ierland met 200,000 p. st. te verminderen, werd met 291 tegen 219 stemmen verworpen. De minister van binnenl. zaken Matthews verklaarde, dat de berichten, welke hij uit de verschillende deelen van Londen ontvangen heeft, goed zijn. Nergens hebben de politie agenten heden dienst geweigerd. De autoriteiten aan het ministerie van oorlog hebben erkend, dat de grieven der grenadiers, die jl. Zondag weigerden ter inspectie te verschijnen, gegrond zijn. Het kazerne-arrest van liet regiment is dienten gevolge opgeheven. Een nieuw regiment zal in de kazerne gehuisvest worden, om de taak der grenadiers te verlichten. Dinsdagnamiddag hebben in Bowstreet enkele wanordelij klieden en tal van botsingen plaats gehad. Drie personen werdeu gearres teerd. Up bereden politie dreef de meni/te uiteen. De beweging onder de postbeambten om herstel hunner grieven te verkrijgen, neemt toe. Veertig leden van de samenspanning hebben gisteren 70 andere beambten, die niet aangesloten waren, met geweld uit het pak- keitenkantoor verwijderd. Driehonderd brie venbestellers van het hoofdpostkantoor hebben het werk gestaakt, doch dit later hervat. Lord Campton tracht zijne bemiddeling te doen aannemen tusschen den postmeester- generaal en de telegraafbeambten. De dagbladen bevatten een schrijven van den agent te Londen der Nationale Bank van Uruguay, waarin gezegd wordt, dat de regee ring de biljetten en de cedulas dier Bank waarborgt, en dat de Bank eene leening zal uit geven van ten hoogste '121/2 millioen dollars, welke door de waarden in portefeuille wordt gewaarborgd. Volgens art. 10 der wet, waarbij de inwisse ling van biljetten der Nationale Bank Uruguay wordt geschorst, zal de rentebetaling van al de geconsolideerde binnen- en buitenlandsche schuld in goud geschieden. De Times verneemt uit Durban, dat de Jieer Spriggs, die ongesteld is, nog aarzelt tusschen zijn ontslag te nemen ol het parle ment te ontbinden. liet heet, dat de koningin lord Salisbury den titel van hertog heeft aangeboden naar aanleiding van het DuitschEngelsche trac- taat. vDe tucht onder de politiedienaren schijnt met het verder afdanken en straffen van eenigen hunner geheel hersteld te zijn. Generaal .Toubert, thans onderweg naar Londen, verklaarde in een ^interview", dat zijne komst in Engeland een privaat karakter heeft; maar hij zal niettemin alhier over gemeenschappelijke staatsbelangen handelen, inzonderheid over de quaestie rakende de Kaffers. De Engelsche gezant te Washington spreekt de berichten tegen, dat er tusschen Engeland en de Vereenigde Staten eene spanning be staan zou over de quaestie van de Behringzöè. DUITSCH LAND. Keizer Wilhelm moet voornemens wezen zijn Noorsche reis wat te bekorten. Z. M. wil met de vloot tegenwoordig wezen bij de plechtige overdracht van Helgoland. De rijkskanselier Von Caprivi zal. naar men verneemt, eerlang tot graaf verheven worden. Een aantal Amerikaansche scherpschutters zijn door Von Bismarck naar Friedrichsruhe genood igd. Keizerin Friedrich zal Dinsdag a.s. met het koninklijk jacht Albert en Victoria van Cowes naar Gibraltar vertrekken, waar het jacht van den koning van Griekenland H. M. zal opwachten, om haar naar Athene te voe ren voor een bezoek aan haar dochter, de kroonprinses. B E L G I E. De minister van justitie heeft bij de Kamer een ontwerp overgelegd tot het verleenen eener amnestie aan deserteurs, wederspan- nigen en achtei'blijrenden van het leger. De Kamer heeft het vorige bureau als zoodanig herkozen. In liet wetsontwerp, dat de regeering be treflende den Congo-staat zal indienen, wordt voorgesteld, dat uit de Belgische schatkist aan den Congo-staat een subsidie zal worden verleend van 5 millioen frs. in eens, en van jaarlijks 2 millioen frs. gedurende 10 achter eenvolgende jaren. Daartegenover wordt nan den Belgischen staat het recht geschonken, om op elk daarvoor geschikt geóórdeeld tijd- Uit de herinneringen van een oud-diplomaat. 8. Op haar toe te snellen en haren arm te grijpen was het werk van een oogenblik. sKom toch spoed u!" riep ik haar toe. Elke seconde is kostbaar." En nog verroerde zij zich niet. Zij stond daar, met wijdgeopende oogen, liet too- neel aanstarende, maar in eene houding, alsof het haar niet aanging, alsof al de beweging buiten en binnen liet gebouw voor haar niets te beteekenen luid. Eene lichte siddering, die liure trekken bewoog, was het eenige teeken van leven bij liet meisje. Ik stond gereed haamlet geweld te ontvoeren, toon ik bemerkte d.it het Lepanoff gelukt was, zijn tegenstander onder te krijgen. Doch ook zag ik, hoe deze van een onbewaakt oogenblik gebruik irumkto een dolk uit zijnen gordel te rukken en wist niet, waar ik reist zou niOBten komen helpen, toen Paulowna mij voorkwam. Plotseling kwam er beweging in liet beeld en met een gil van vertwijfeling wierp zij zich op de strijdenden. Doch ook de kapitein had de beweging van den Tscherkes bespeurd en het was hem, toen Pau lowna diens arm aangreep, reeds gelukt hem den dolk uit de hand te wringen, waarna hij Paulowna met teederen, smeekenden blik terugdrong. Dit alles geschiedde binnen den tijd van eenige seconden. Nu drongen reeds oenige Ko zakken, met Pirnkow en Rascha voorop, het gebouw binnen. Juist was de kapitein niet zijn vijand klaar en deze werd door de aankomenden geboeid weggevoerd. Hij zolf wierp zich aan de borst der geliefde, en zij weerde hom niet af. Doch slechts een oogenblik scheen zij aan de diepste inspraken van haar liart gehoor te geven. In een volgend oogen blik werd die drang des harten overstemd door smartelijke herinneringen en scheurde zij zich met een heftige beweging los. Weer even koud als voor dezen stond zij tegenover hem. En mijn vriend staarde haar ontzet en met verbazing aan. Doch tijd om eene verklaring uit te lokken WfljS er niet. Dit begreep de kapitein, en zich tot zijne manschappen wendende, riep bij: »Nu voorwaaits, vrienden! Naar depnarden! Tien tegen éon, dat we binnen het uur een anderen troep op het lijf hebben." Enkele minuten lator znten wij in liet zadel en de ondervinding bewees, dat de kapitein zich niet vergist had. Nog geen uur waren wij op weg, of hij onze kleine achtei hoede klonken reeds schoten. Gelukkig waren onze paarden friscli en luitenant Rascha, die den aftocht dokte, nam zijne maatre gelen zoo goed, dat wij ongehinderd voort konden tiekken. Tegen den middag reden wij, onder het gejuich der achtergebleven bezetting, het kasteel binnen. Paulowna had gedurende den geheelen rit geen woord gesproken. Om hare stijf opeengeperste lippen speelde een eigenaardige uitdrukking van trots en te gelijk, naar 't mij toescheen, van diepe zwaarmoedigheid. Toen ik haar van het paard hielp, fluisterde zij nauw hoorbaar en met iets smeekends in den stijven blik: elk zou gaarne alleen zijn". Ik bracht haar naar mijne kamer en zeide bare nadere bevelen te willen afwachten. Tot antwoord kreeg ik een nauw merkbaar hoofd schudden en een blik op de deur. Ik volgde dien .wenk. Ook ik had na den afmattenden nachtelijken tocht behoefte aan rust. Zij was mij weder niet lang gegund. Na oei» uur slapens werd ik door mijn bediende gewekt. Ilij berichtte mij dat freule Karaskin mij 0111 een kort onderhoud liot verzoeken. Een kwartier later stond ik voor Paulownu. Bleek en aangedaan was ze, maar toch schoon. «Mijnheer Von-Strack", sprak zij met eenigszins bevende stem, die weer van diepe zielesmai t go- tuigde, »gij kunt mij een grooten dienst bewijzen." bGij kunt vrij over mij beschikken, waarde freule." «Het >s mij onmogelijk hier langer te vertopvon. Ik ben vast besloten om ieder gevaar te lyotseeren en nog lieden naar Tiflis terug te keeren. Zou ik op die reis op uwe bescherming mogen reke nen Ik boog zwijgend. Ik dacht aan W.isslli en aan de smart, die hij bij het vernemen van dit besluit zou moeten gevoelen. Ik peinsde op een middel om de tusschon deze beide menschen bestaande misvatting op te helderen. Want het was bij mij zoogoed als zeker, dat zij voor elkaar bestemd waren, muar ook dat er een geheim zinnige aanleiding tot verwijdering bestond. (Il'ardt vervolgd.) 1Y ,r*. ~i 1P' - iri

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1