Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. if W' H?'- omliggende gemeenten schriftelijk b°tuigin- gen van instemming waren ingekomen. De eerste proeftocht van de stoombooten der nieuwe Duitsche Delagoa-postbooilijn heeft g3 Juli plaats. De booten gaan van Hamburg naar Botterdam, Lissabon, Napels, Port-Said, Suez, Aden, Zanzibar, Das-es-Soiaam, Lindi en Mozambique. De Duitsche mail ontvangt ze te Napels. Binnenkort wordt de volledige dienstregeling openbaargemaakt, alsmede het tarief der vrachtprijzen. Met '1 Augustus a.s, zal de heer "W. Merkes van Gendt, thans wonende te Dussel- dorp en in Duitscbland en daarbuiten zeer bekend door zijn dramatische composition, zich weder in zijn oude woonplaats Dordrecht vestigen. Ilij is voornemens zijne beste krach ten aan de muzikale ontwikkeling dier stad te wijden. De premie van het D.-A.-Thieme-fonds, waarover directeuren jaarlijks kunnen be schikken voor den leerling of de leerlingen eener industrie- of ambachtsschool, die een uitmuntend voortbrengsel op het gebied van kunstnijverheid zal hebben vervaardigd, is voor 1890, by loting, bestemd voor de am bachtsschool te Rotterdam. Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht een 18-jarige knaap, N. v. S., die zich bij herhaling schuldig maakte aan diefstal ten nadeele zijner ouders, o. a. deze week van een zilveren horloge met ketting, welke voor werpen hij in een bank van leening bad ge bracht. Hij is reeds vroeger twee malen wegens diefstal veroordeeld geweest. (II. 2)-) Maandagavond te ongeveer zes uren kwam te Amsterdam een net gekleed heer in het badhuis op het Rokin en bestelde een bad. Toen de badmeester hem mededeelde, dat het gereed was, betaalde hij {0.60 en trok zich in de badkamer terug, welke door den badmeester werd afgesloten. Eenige minuten later werd deze gescheld, by maakte de badkamer open en zag den heer geheel ont kleed, alleen met de bovenbroek aan, liggen, het bad was onaangeroerd gebleven. Onder de woorden: »ik heb me vergeven" stortte de man dood in elkander. De doodelijk ver schrikte badmeester riep de dienstboden, die naar verschillende dokters snelden. De ge neesheer kon slechts den dood constateeren, veroorzaakt door het gebruik van cyankali, waarvan de overgebleven pijpjes nog in het drinkglas aanwezig waren. Bij het lijk vond men een gouden horloge en f0.41; het ondergoed was met een O. gemerkt, doch op een glazen leitje, dat de ongelukkige bij 'zich had, stond een andere naam. De man, van dertigjarigen leeftijd ongeveer, sprak met een Duitsch accent. (21. O.) Ket grootste gedeelte der brikkenbakkers, die onlangs uit Limburg naar de steenbakke rijen in Pruisen trokken en aldaar jaarlijks veel geld verdienen, is reeds teruggekeerd, ten gevolge van de vele regens, waardoor de werkzaamheden aldaar gestaakt zijn. De extra stoomtram, welke Maandag van de Udenscbe markt naar Vechel reed, ont spoorde even buiten de kom van eerstgenoemde gemeente. De locomotief kantelde en viel in de sloot, en de stoker geraakte met een arm daaronder, zoodat deze ernstig gekwetst werd. De machinist sprong er bijtijds af; de passa giers kwamen gelukkig met den schrik vry. De materieele schade is aanzienlijk. Een onderzoek van het ongeval wordt ingesteld. i'e Ierseke zijn, na eenigen tyd van kalmte, wederom ongeregeldheden voorge vallen naar aanleiding van het heilsleger. Zaterdag- en Zondagavond was er in het oefeningslokaal zulk een tumuli, dat de bijeen komst gestaakt en het lokaal door de politie ontruimd moest worden. Beide avonden was er veel volk op de been. De 16-jarige J. S., te Erp (N.-Br.), is, terwijl hij aan het visschen was, door het omkantelen van het bootje in de Zuid-Willemsvaart ge raakt en verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. Te Kampen werd verleden week in het stads-ziekenhuis een meisje opgenomen, dat, terwijl zij lag te slapen in een stuk land, door een slang was gebeten. Zaterdag is zij aan de gevolgen overleden. Het triestige", koude regenweder, dat deze »zomer" ons brengt, doet aan de weeën van 1879 denken. li'1, ontstemt anders zeer lank moedige menschen, dat blijkt ons dagelijks. Van een correspondent, die gewoon is land- bouwberichten te zenden, ontvingen we de verzuchting uit jhet land van mest en mist" »VVij vangen het water in tonnen en kuipen, daar we anders met heel de familie verzpen; de kersen verrotten en 't hooi wordt tot mest verwaaid zijn de bloemen en muf is de rest." Van een anderen berichtgever nooren we, dat hij Zaterdagavond zijne huishoudster in last gaf: »Roep mij morgenochtend niet; laat me in 's vredesnaam maar doorslapen tot Maan dag.' Een knorrige pruttelaar dateert zijn brief; sden 5n van de tweede herfstmaand." (Arnli. Ct.) Een meisje te Gennep werd dezer dagen door een weduwnaar ten huwelijk gevraagd. De man meende, dat zij geen betere partij kon doen, want hij bracht als huwelijksgift mede: anderhalf mud aardappelen, een spint rogge, een half vat boekweit en drie kinderen. Hij was tevens in het bezit van een volle doos knipmutsen en een mantel van zijn overledene vrouw, welke goederen zij bij toestemming als haar eigendom mocht be schouwen. Moeder, ik doe het, de mantel is hpt alleen waard en de knipmutsen zijn zoo goed als nieuwen tevens schonk zij hem het jawoord. Men trok de Zondagsche klompen aan en werd in ondertrouw opgenomen. In een half uur was alles beklonken. De -Prot>. Geld. en JSTijni. Ct. heeft in een afzonderlijk nommer alles bijeengevoegd wat betrekking heeft op het feest van Dinsdag 1 Juli. Een gedicht van B. ter Haar Bza. aan H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses "VVil- helmina gaat vooraf aan de beschrijving van het feestde komst der geconstumeerde studenten, de ontvangst van de koninklijke bezoekers, de historische optocht, de rijtoer van H. M. met de Prinses, het feestdiner, het avondfeest enz. De koninklijke dankbetuiging aau de regelingscommissie vormt een waar dig slot. Dit nommer bevat voorts als feuilleton een geschiedkundig artikel van den lieer Van Enck over »De voorzaten van Karei V". Een merkwaardig tijdschrift is gesticht door den Leidschen hoogleeraar G. Schlegel en den Parijschen hoogleeraar Henri Cordier. Het is getiteldjiT'oung Pao, archives pour servir a l'étude de i'historie, des langues, de la géographie et de rethnographie del'Asie OriëntaleChine, Japon, Corée, Indo-Chine, Asie centrale et Malaisie". Op den gekleurden omslag zijn onderscheidene karakters en figu ren, op de besproken landen betrekking heb bende, aangebracht. De oprichters verklaren in hunne voor rede, dat ten opzichte van de studie der volken van het verre Oosten in dezen nog veel te weinig is gedaan; er bestond bepaald gebrek aan een tijdschrift als dit, en in die behoefte hebben ze willen voorzien. Reeds in de eerste aflevering vinden we artikelen van de heeren Schlegel en Cordier, en dat zij bij hun streven reeds terstond steun hebben ont vangen, bewijst het voorkomen in deze afle vering van artikelen van Friedrich Hirth, Henri Leduc, Rocher en anderen. Do aflevering is 100 bladzijden in omvang en de artikelen zijn geschreven in de levende talen, om aan het tijdschrift een cosmopolitiseh karakter te geven. Wij vernemen, dat reeds zeer veel belangstelling in het tijdschrift wordt getoondde inteekenaren zijn over geheel den aardbol verspreid. LC.) De Holland Society" te New-York heeft voor eenigen tijd besloten aan gebouwen of op plaatsen van historische beteekenis gedenk- steenen te doen plaatsen. Een commissie, onder presidium van den heer Alex. T. van Nest, heeft daartoe een onder-zoek ingesteld, dat nog steeds wordt voortgezet met het doel om over de stichters van Nieuw-Amsterdam en over de karakteristieke overblijfselen van de ïoude-stad", het oorspronkelijk Hollandsehe gedeelte van New-York, meer licht te doen opgaan. In afleveringen zal de lieer Van Nest de resultaten van zijn onderzoek an 't werk der commissie iu het licht geven. Reeds twee dier afleveringen, in groot 4o., op oud-Hol- jftndsch papier, in losse vellen met smaak gedrukt en met oranje-satijnlint bijeenge houden, zyn verschenen en geven een inte ressante beschi y ving, met afbeeldingen van een 8-ta\ historische gebouwen en andere merkwaardigheden uit den tijd der vestiging van de eerste Hollandsehe kolonisten in de Nieuwe Wereld. De gedenksteenen, door de Holland Society" aan die gebouwen en plaatsen aangebracht, zijn in het merkwaardig geschrift afgedrukt. Men vindt zulk een her inneringsplaat sedert Maart jl. bij voorbeeld op de plek, waar de eerste blanken op het eiland Manhattan hun hutten bouwden; het was kapt. Adriaan Blok van de Tiger, die, toen zijn schip was verbrand (Nov. 1613), vier hutten voor zich en zijn bemanning op sloeg. Hij bouwde daar toen ook het eerste schip (de Bestless), dat door Europeanen in Amerika is gemaakt. Verder zijn aan het oude fort Amsterdam; aan het eerste Hol landsehe tooneelgebouw, (later liet stadhuis van New-York)op de plek, waar de eerste uit Holland door Gouv. Petrus Stuyvesant in 1G64 ovei gebrachte pereboom, die 200 jaren lang vruchten droeg, werd geplant; aan het eerste beursgebouw, in Broad-streetaan de Middle DutchChurch (de eerste ia 1727 ge bouwde Hollandsehe kerk, later postkantoor) aan de oude door Etienne De Lancey opge richte Fraunces' Tavern, het eerste koffiehuis, in 1762 geopenden aan De Lancey's huis, later liet City-Hotel, gedenksteenen geplaatst. Het werk van den lieer Van Nest is niet slechts voor de Amerikanen, maar ook voor velen onzer landgenooten, die in degeschie- det is van de Hollandsehe vestiging in de Nieuwe Wereld belangstellen, een rijke bron van studie en een interessante lectuur. Maassluis. Dinsdag bij den aanvang dei- zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede, dat de Monstersche sluis thans voor het publiek verkeer is opengesteld, en overmorgen de doorvaart ook des nachts zal plaats hebben. Verder besloot de raad tot het plaatsen van een ijzeren 10-tons iieht-kraan, ten dienste van handel en scheepvaart. Maassluis. By de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad verkregen de heeren J. P. Wimmers 149, N. M. Keukenmeester 136 en J. R. van Drimmelen 50 stemmen. Er moet dus eene herstemming tusschen beide eerstgenoemde candidaten plaats hebben. 's-Gravenlinge. Gisteren werd aan den afgetreden voorzitter der ver. ter bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Neder land, dr. I. Th. Mouton, die gedurende 12l/s jaar zyn beste krachten aan bet bevorderen van de Nederlandsche nijverheid heeft gewijd, door vele vrienden en vereerders, leden der vereeniging, als bewijs van hulde en waar deering een bronzen beeld aangeboden, voor stellende: sde Genius van kunsten en weten schappen" (van Naduud). De aanbieding geschiedde met een toespraak van den heer Landré, voorzitter der Amster- damsche afdeeling. Een fraaie oorkonde was bij liet kostbare souvenir gevoegd. Axel. - Gisterochtend kwam men tot de ontdekking dat in de R.-k. kerk alhier was ingebroken. Aan de achterzijde van het ge bouw zijn de daders, men vermoedt, dat er meer dan éeri waren, door in eene aldaar aanwezige deur gaten te boren en aldus het slot te openen, do kerk binnengekomen. Gouden en zilveren sieraden werden vermist en offerblokken zijn geopend, waarin zich echter weinig geld bevond. De politie beeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De berichten van Spa spreken van oen onaf gebroken regenvloert, waarbij het ruwe herfst weder ten onzent net mildste zomerwei r gelijkt. Wat zegt men bijv. van deze vei zuchting: De regen plast vooitdurend, en de badgasten, of, zooals men vroeger zeidede bobelins, loopen zoo mistroostig, alsof ze achter een lijkbaar wan delden. Regen, regen, altijd regen Gij weigert een bad te nemen, men giet u het noodige water van boven op liet houfd. Soms komt een bedric- gelijk straaltje zon tusschen de grauwe wolkon door. Span in, en viooiijk den tour des fonlaines" aangevangen Pas hebt ge de Tonnelet bereikt, of ge hebt eene vlaag beetaan de Sauvenière heeft de slagregen u eene onaangename nattig heid bezorgd; aan de Géronslèie hebt ge het uitzicht van eenen watoihond, en ge wenscht u geluk, dat aan de Barisart uw paard in gespannen draf naar de stad terugvliegt, aisof ge daar den zondvloed zoutlt ontkomen. Het toeval wil, dat in die zondvloedachtige periode de menschen wat opgevrooiijkt moesten worden door den zang van twee kunstenaars, die de ongelukkige namen van Source" en rFontaine" hadden. Nabij Hermannstadt in Silezié zijn in eene zoutgroeve de lijken gevonden van 300 Honvcds. Na den veldslag van 1848, waarin deze Hou» guarsche iandverdedigers sneuvelden, werden de lijken in de groeve geworpen en thans zijn ze nog volkomen gaaf en onveranderd uit de pekel gehaald. Nader wordt gemeld, dat te Faigo in Noord- Dacota zeven kindei en door een vallend dak gedood en 13 personen gewond werden. De telegraafgemeenschap is verbroken. Ten gevolge van het door den storm ontsporen vun den trein, werden een aantal personen gekwetst. Te Lowell (Ver, Si.) zijn Charles G, Strowell en Lottie E. Andetson in een luchtballon getrouwd. Na voltrekking der plechtigheid daalde de ballon, om den predikant, de getuigen en dobruidsjni- fers weder naar de aarde te brengen. Daarna aanvaardde het jonge paar onder daverend gejuich der toegestroomde menigte zijn huwelijksreisje in de lucht. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika bestaat doormiddel van het stoomschip Amsterdam. De laatste bus- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 11 Juli a.s., des avonds ten 10.40 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. 'CWt j De directeur van het postkantoor te Rotterdam belicht, dat, ten gevolge van de staking van den dienst der IJsel-stoouiiramniautschappij in de ge meente Rotterdam de busiichting voor de cones- pundentie naar Oveischie te 8 uur 'savonds i» teruggebracht op 7.30 *s avonds.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3