Gemengde Berichten. PEE TELEGRAAF. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Jtieoiitza ken. V i s s c li e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Daar 31 Augustus op Zondag valt, is be paald dat het feest zal gehouden worden op 2 September. In de synagoge der Israëlietische gemeente te Veendam is bij ongebruikte voorwerpen gevonden een prachtige, met zilverdraad bewerkte rood zijden antieke toramantel uit de 17e eeuw. In het Panopticum te Amsterdam is een nieuwe groep, bestaande uit een 40-tal per sonen, te zien, eene herinnering aan de vroolijkc Oranjefeesten aldaar in April 1888, een bal op straat in de volksbuurt. Een liereman levert met zijn orgel de noodige muziek. Volgens het _ZV. A, v. 11. zal bet groote watervlak van kerk tot kerk tusschen Ter- band en TjaUelml, waarop reeds tweemaal een hardrijderij zou hebben plaats gehad als er ijs was geweest, drooggemaakt worden. Op dit onafzienbare watervlak, dat misschien wel 100 hectaren groot is, zal liet dus uit zijn met nationale of internationale hardrij derijen. Ged. Staten hebben het polderbe stuur van het 4e en 5e veendistrict hun goedkeuring verleend. Te Hengelo is de arbeider G. .T. t B. van een kar gevallen, met het gevolg, dat hij den nek brak en onmiddellijk den geest gaf Te Craubeek, gem. Klimmen, woedde Dins dagavond omstreeks 9 uur een hevige brand, waardoor de aanzienlijke landbouwerswonin gen van H. Horstmans en Bruis eene prooi der vlammen werden. Verscheiden stuks vee verloren daarbij het leven. Naar men zegt werd de brand veroorzaakt door het inslaan van den bliksem op de huizing van Bruis voornoemd. Te Oud-Beierland heeft men besloten den verjaardag van het Prinsesje feestelijk te vieren. De feestcommissie bestaat uit de heeren: A. van Baak, eere-vooratterinr. D. van der Vliet, voorzitter; dr. Herz, A. G. Mulié, B. den Boer, dr. K. Lodder, Del Campo gen. Camp, Z. Middelkoop, A. Mijs, J. van Schaaik, J. de Neus en A. den Hartigh. De feestelijkheden zullen bestaan in muziek, kinderoptocbt, volksspelen, harddraverij, illu minatie en vuurwerk. In het le halfjaar'1890 zijn bij het instruc tie-bataljon te Kampen in dienst gesteld 124 jongelingenbij andere korpsen kwamen 1 serg., 4 korp, en 35 volontairs. Overgeplaatst in dat tijdvak naar de reg. inf. '128 korp. en 10 volontairsmet paspoort gingen 1 serg., 2 korp. tit., 1 tamboer en 10 volontaire; ovei'leden 1 korp. tit. en 1 volontair. De algemeene vergadering van den tNc-der- laudschen Schaakbond" zal Zondag 17 Augus tus, des middags te 12 uren, gehouden worden in het sGebouw voor Kunsten en Wetenschappen", te 's-Gravenhage, waarna er gelegenheid zal worden gegeven aan de leden van den schaakbond tot deelneming aan den schaakwedstrijd om verschillende prijzen. De algemeene Nederiandsche wereldtaal- vereeniging »Balif Mekom Valüdi" zal hare eerste algemeene vergadering houden te Haarlem op Donderdag 21 Augustus, 's na middags ten 1 ure. Daarin zal o. a. gesproken worden over middelen tot verbreiding van voiapük in Nederland, in te leiden door den heer J. E. K. van Wijnen, cif voor Zuid-Holland, le WiSlige-Langerak bij Schoonhoven. Na afloop diner en vervolgens uitvoering door het quartet Loreley van een- en meer stemmige liederen. Op Vrijdag 22 Augustus heeft er een rijtoer plaats door de omstreken van Haarlem, of een bezoek aan Amsterdam. In het dorp Leveroy (Limburg) bestaat geen enkele herberg met vergunning meer. In navolging van Sl.-Ottiliën, in Beieren, zal binnenkort te Steil (Ned. Limburg) ook een nonnenklooster worden opgericht voor de krenken verpleging en weeshuizen in de missie Zuid-Shantong (China). De «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft de serie van haar werkjes weer met een vermeerderd. Het pas verschenen boekje is van dr. J, E. Enklaar en behandelt het bij geloof in vroegeren en laturen tijd en de mid delen om het te bestrijden. Uit de overgroote massa van voorbeelden geeft de schrijver enkele sferksprekende staaltjes van bijgeloof op allerlei gebied. Want min of meer in strijd met het gewone taalgebruik rekent hij het geloof aan de geneeskundige werking van zoogenaamde kwakzalversmiddelen ook totzijn onderwerp. Vervolgens wordt nagegaan hoe het bijge loof bestreden werd, toen door de ontdekkin gen van Copernicus (c. 1540), Keppler (c. 1600), Gaiileï en Newton (c. 1650) het streven ontstond om langs natuurlijken weg het on begrijpelijke te verklaren. Verstandelijke ont wikkeling alleen, behoedt iemand niet voor bijgeloof. En daarom, zegt schrijver, moet dit kwaad vooral bestreden worden door den bijgeloovige aan zich zelf te ontmaskeren; hem te laten zien, wat hij eigenlijk voor waar aanneemt, en elk geval in 't bijzonder ver klaren. De wortel van het kwaad zal alleen aangetast worden als de geest der meest on- bevooroordeelden en ontwikkelden tot alle kringen der maatschappij doordringt. Delft. Bij de gisteren door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland gehouden aanbesteding, waren minste inschrijvers: Voor bestek no. 22. Het onderhoud der sluizen te Vlaardingen, Maassluis en de Oranjesluizen en dat der bruggen onder Maasland, Schipluiden en Hof van Delft, in 6 perceelen. Perceel 1 G. van der Vlugt, te Maasland, voor f5343; pere. 2 dezelfde voor f702; beide perceelen gecombineerd voor f 6000 pere. 3 en 4 dezelfde voor ft000; de eerste vijf perceelen gecombineerd voor f 7900 perc. 6 Van Heijst en Zonneveldt, te Vlaar dingen, voor f640. Bestek no. 23. Onderhoud van gebouwen te Delft en werken aan de Vijf sluizen, in 3 perceelen. Perceel i, A. vau der Loo, te Ketel, voor f 35perc. 2, dezelfde, voor f734; perc. 4, B. van der Hoeven, te Vlaar dingen, voor M34S. Den Ifaag, Gisteravond te 7 uren werd weder door de zeesluis gespuid. Als blijk van vreugde over het door den gemeenteraad genomen besluit om met het spuien door te gaan hebben vele grachtbe woners alhier de nationale driekleur uitge stoken. Amsterdam. In de Tesselsehadestraat te dezer stede woonde eene bemiddelde ongehuwde dame, freule S, met hare gezel schapsjuffer, die door haar bij testamentaire beschikking tot nagenoeg universeele erf gename gemaakt was. Eenigc weken geleden stierf freule S. in de kracht des levens. Zij werd begraven eu de gezelschapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van de overledene uit Amerika terug en werd hij in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hij de vroegere gezelschapsjuffer bezoeken en met baar spreken maar alle pogingen om haar te zien te krijgen, waren vruchteloos. De juffer verkoos den broeder barer over ledene meesteres niet te ontvangen. Dit wekte achterdochtvermoedens rezen, en het gevolg hiervan was „dat de justitie, op ver zoek des broeders, zich in de zaak mengde en last gaf, het lijk van freule S. op te graven en aan een deskundig onderzoek te onder werpen. De sectie van het lijk deed reeds aanstonds zien dat de door den geneesheer geformu leerde »rede van den dood" niet hare be vestiging vond in betgeen er aan bet lijk viel waar te nemen. Daarop volgde liet che misch onderzoek der ingewanden, dat aan een dokter en aan een apotheker te Amster dam werd opgedragen. En als voorloopig resultaat daarvan wordt medegedeeld, dat het lijk de sporen vertoont eenerchronische zink vergiftiging. De gezelschapsjuffer, die in eenGeldersch dorp zich metterwoon heeft gevestigd, is onder toezicht van de justitie. In de lireisgauer Zcilung van 9 Juli jl. komt een ambtelijke bekendmaking voor van den groot hertogelijke!! eersten Staatsimwalt, den heer Von Guldt, te Freiburg, naar aanleiding van de be kende «verklaring" van mevr. de wed, Bulkley, De heer Guldt deelt o. a. mede, dat tever- geofs getracht is, mevr. Bulkley de akte van beschuldiging en dagvnardiging te boteekenen, daar haar verblijf onbekend was. Ten slotte wordt .gezegd De beschuldigde weduwe Bulkley is in het geheel niet veroordeeld geworden. Omdat liet Duitsche wetboek van strafvorde ring het verloenon van verstek in gevallen als dit niet kont, zoo werd de behandeling harer zaak uitgesteld, mi wel tot hare verschijning in het binnenland of tot zij zich vrijwillig aan geeft. De beschuldigde cn haar verdediger zijn alzoo volkomen vrij en onbelemmerd.in de ontzenu wing en de wederlegging van do bewijsmiddelen, die aangewend kunnen worden, in eene nog niet gcéindigde strafzaak, teneinde eene vrijspraak te bewerken. Het staat aan de beschuldigde weduwe Bulkley om voor het goreriit alle middelen aan te wenden, die geschikt zijn in liet belang harer verdediging en tot tenietiloening van de bewijzen, die teger haar spreken. Daarna eerst zal het laatste woord zijn aan het gerechtshof, dat heeft te oordeeien. De rechterlijke uitspiaak over hare schuld of onschuld te verkrijgen, ligt dus eenig en alleen in de hand van de weduwe Bulkley zelve. Te Datmouth, in Nieuw-fechoiland, is bij aan komst van een nieuwe stoomboot, welke door duizenden mensclien werd aigewacht, een deel van de kade ingezakt. Ongeveer honderd men sclien geraakten bij dat ongeluk te water en velen verdronken. In Tyrol heeft Zondag een onweder gewoed, zooals daar bij nienschenheugenis met is voorge komen, en vun het noorden tot ver tn het zuiden des lands heeft het geducht gesneeuwd, zóo zelfs, dat het vejkeer over den Brenner en den Arl- berg werd gestieind. In Gasteiu kon men zich in den winter verplaatst achten. De telegraplnscho gemeenschap is op veiselnllemie plaatsen ver broken en overal word de hulp van militairen ingeroepen om het vei keer te onderhouden of herstellen. Zaterdag is op den Chicago-Noord westerspoor- vveg de stoker van een trein waarin JÜ0 reizi gers, plotseling krankzinnig geworden. Jlij ging met groote woede den machinist te lijf en over weldigde hem ondanks zijne buitengewone kracht, na eene hevige worsteling en zou hem de loco motief afgeworpen hebben, hud de tnun zich met met de uiteiste inspanning aan de loopplank vastgeklemd. Gelukkig was de lijn vrij. De krank zinnige gaf den tiein zijne volle vaart en de reizigers stonden doodsangst uit wegens de onge- luoilijke snelheid, waarmede de trein voortschoot. Eindelijk, toen men alles voorbijvloog en het dui delijk werd dat er iets haperde, begaven eenige moedige mannen zich naar de locomotief en maakten den dolleman onschadelijk. DEN 11AAC, 17 Juli. De Eerste Kamer heeft de spoorweg-overeenkomsten aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. Batavia, 4 Juni. "Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorighedon is het volgende telegram ontvangen, gedagteekend 7 dezer. «Vijand van Pednwa-pontong nestelde zich op Boekit Plawi, werd vijfden verdreven, liet elf dooden in onze handen; wij acht lichtgewonde mindere militairen." De commissie, welke met 1 Augustus a.s. ge durende éen jaar, te Leiden belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts. is samengesteld als volgt: lid en voorzitter: dr. T. Zaaijer, hoogloeraar lid en secretarisdr. D. Doijer, idem leden dr. C. D. L. Huöt, dr. S. S. Rosenstein, dr. J. E. van Iterson J.Azn,, dr. H. Treub en dr. A» P. N. Franchimont, allen hoogleeraren te Leiden. De heeren P, W. J,, te Amsierdam, en J. T. O., te Sehevem/igen, hebben eik een gift, groot f 1000, geschonken vuur de verpleging in de inrichting van lijders aan vallende ziekten le Haarlem. De rechter-commissaris te Roermond, heeft eene instructie geopend tegen den te Weoni teruggekeerden nutans Cleicx. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de nmi kt alhier aangevoerd 291 zalmen, die de groute voor 1 1.40 en de kleine voor I 0.00 per Vs kilo werden verkocht. Nog worden aange voerd 62 St.-Jacobszuimpjes, die l'Ü.90 per Vs kiio opbrachten, en 4 sieuieu. Ncd. Kerf» Kerk. Beroepen: té%Tieuw-üeei ta ds. Reddtngius, te üorigjum; te Loppersum ds. D, Goedhuis, te Apptngedam; te Wouterswuude ds, H. A. Leenmans Sr., te Overiangbroek. Bedankt: voor Tjamsweer duor ds. H. van den Brink, te Oostarbierum, ii.j de eerste stemming is hei benoemd tot president der synode van de Ned. hervormde kerk de heer M. A. Perk, predikant te Amsterdam, tot vise-president de beer C. 11, ten iiarmsen van der Beek, piedikunt te Valburg. Gekozen is tot secundus van den vice-piestdent de heei A. Muagh Kniphuisen, predikant te Abbekerk. Te Hoorn is aanbesteed tiet bouwen van een» kerk en een gedeelte pastoue voor de vrije hervormde gemeente aldaar. Wanneer dit wei k is voltooid, zullen in deze stad van ongeveer 11,000 zielen 12 kerken zijn. Er zijn drie groote hervormde en eene groote katholieke kerk. Verder éene Lutheische, êene doopsgezinde «ene remonstrantsche, éene christelijk gei etoi- meerde en éene lsiaelietische kerk. Buitendien bestaat aldaar een evangelisatte-gebouween huis van samenkomst voor het «Heilsleger", eu nu komt er nog een koikje bij voor de vrije hervormde gemeente. Ook de apostolische en de baptisten-gemeenten houden somwijlen hunne bijeenkomsten, Evang.-Luth. Kerk. Beroepen: te Oude-Pekelu dr. J. W. Pont, te Tiel. G'lir. Gerei'. Kerk. Aan de theol. school te Kuuipen zijn bevorderd tot candidaten voor den H. dienst de bh. C. Baviuck, E. Bosman, J. Gores, J. van Haerlugeu, J. Op 't Holt, D. P, Koopraans, J. II. Lautsmuu, VI. Laatsmun, M. Meijertng, G. Groot Nibbehng, W.H. Oosten, C. D. bchoetnakers en J. Sybramli. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 15 Juli. Anna Catharina, dochter van J. H. Prangen A, E. van Pruis-en, Vlanrdimjsvhe dijk. Neeltje, dochter van

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3