Binncnlamlsclie Berichten. S E B V I E. Het hof van cassatie te Belgrado heeft Dinsdag jl. beslist, dat de ex-koning Milan, als vader van den regeerenden koning, onschend baar is, zoodat het regentschap en het minis terie buiten machte zijn maatregelen tegen hem te ncinen. II U L G A It IJ E. Volgens berichten uit Karlsbad keert prins Ferdinand tegen het einde dezer maand naar Sofia terug. AMERIKA. Een bericht uit Mexico meldt: Volgens berichten uit Guatemala is het verbond getee- kend tusschen Costa Riea, Nicaragua en Guatemala. Deze drie staten eischten generaal Ezete uit naam van Centraal Amerika op, om het opperbevel in San Salvador neer te leggen, opdat een wettig bestuur zou geves tigd worden. De N'eio~York Herald meldt, dat in liet jongste gevecht in San Salvador'200 personen gedood en velen gekwetst zijn. 30 uitge wekenen van San Salvador, waaronder gene raal Monterosa, hebben hunne onderwerping aangeboden. Tusschen den president der Unie, den lieer Harrison en zijn minister van buitenlandsehe zaken, den heer Blaine, moet ernstig verschil van gevoelen zijn gereten wegens de aan te namen houding in de visscherij-quaestie, zoo zelfs, dat Blaine zou willen altreden. ZUID - AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat het proces tegen de verdachten bij de samen zwering voortduurt. De beweging begint te verminderen. Uit Montevideo wordt gemeld, dat eene leening zal worden uitgeschreven om den gedwongen koers te kunnen opheffen, SCHIEDAM '21 Juli 1S80. Het bezoek, dat H. M. onze Koningin en Prinses Wilheltnina Dinsdag aan Amsterdam hebben gebracht, is min of meer van histo rische beteckenis. Het kan niet missen of het nageslacht zal den tocht op het IJ, langs de groote werken door de gemeente, ten dienste van den handel aangelegden de inspectie van de ijzeren zeekasteelen voor de Oost- en Westindische en Amerikaansche vaart be stemd, gaan verbinden aan het denkbeeld van de feestelijke inwijding van den tolvrijen Am- sterdninsehen zeeweg doorNeerlands vereerde Koningin, bier optredende als vertegenwoor digende liet geëerbiedigd hoofd van don staat, onder wiens regeering de oude koopstad aan het IJ de kortste verbinding met de Noordzee verkreeg. Op alle toeschouwers moeten de rijen van met vlaggen en wimpels en bloemen vrooiijk getooide jachten en boeiers en sloepen van het jonge Amsterdam dat zich als van ouds op het water feestelijk verzamelde omdat liet daar ecu bron van genoegen vindt, en er evenzeer op het voetspoor der vaderen, een bron van welvaart in moge vinden reeds dien indruk gemaakt hebben. In dien geest werd liet ook beschouwd in een fraaie geenUigmplieerde oorkonde, welke aan 11. M. bij gelegenheid van het dejeuner ten paleize door den burgemeester werd aan geboden. Daarin werd in korte trekken het verleden en hot heden van den Amsterdam- schen waterweg naar zee herdacht en een ulij vertrouwen uitgesproken in de toekomst, waarvan Amsterdam zoo veel heeft te ver wachten. Zoo zouden de stalen vuurmonden van de kleine vloot van monitors ca kanoniieerboo- ;en, welke Dinsdag in onze handelshaven in .•dagorde lagen, dan niet alléén hebben gedon derd ter uere \au 11..M. en de beminnelijke jonge telg uit liet oude Oran jehuis, maar ook .er gedachtenis aun eene gebeurtenis, welke van groote gevolgen belooft te worden voor den bloes der Amstelstad en omschreven kan worden in deze weinige woorden«Amster dam vrij aan zee". (N. v. d. D.) II. M. de Koningin moet hot voornemen hebben te kennen gegeven, om in het begin der maand Augustus met II. K. II. Prinses AVilhelmina een officieel bezoek te brengen aan Arnhem. Blijkens achterstaande advertentie zal de Hoilandsche IJzeren-Spoonveg-maatschappij een goedkoopen trein 2e en 3e klasse doen rijden, op Woensdag 30 Juli a.s., van Rot terdam, Schiedam, Delft, Scheveningen, Den Haag en Leiden naar Haarlem, Yelzen, Beverwijk (Wijk aan Zee), Alkmaar, Helder en terug. Bij kon. besluit zijn aangewezen de per- ceelen, die voor de uitvoering der werken voor de uitbreiding van het station 's-ller- togenbosch, in verband met de voltooiing van don spoorweg van Zwaluwe naar 's-Hertogen- bosch, en voor de nansluitiug daarvan aan den spoorweg van Utrecht naar Boxtel en wat daarmede in verband staat, moeten wor den onteigend, welke onteigening in liet algemeen belang krachtens de wet van 15 April 1890 (Staatsblad no. 47) wordt ge vorderd. De minister van oorlog is, naar wij met leedwezen vernemen, sedert een paar dagen ernstig ongesteld. (Vad.) Naar men verneemt, heeft de heer dr. L. J. Egeling, inspecteur van liet geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, ontslag uit 's lauds dienst, gevraagd, om gezondheids redenen. In de Dinsdagavond te Arnhem gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging is de heer W. Rooseboom met 51 van de 78 •uitgebrachte stemmen gekozen tot candidnat voor liet iidrnaatsciiap der Tweede Kamer; 23 stemmen waren in blanco en 4 van on waarde. üc heeren Cordes en Tindal hadden beiden verzocht niet in aanmerking te komen. De door den heer Rooseboom uitgebrachte stem in zake de onderwijswet bleek voor velen een reden te zijn om hem niet te stem men. De totale uitslag der geneeskundige keurin gen van de ndspirant-cadetten bij de Kon. Mil. Academie te Breda is geweest, dat van de 237 opgekoirienen 44 zijn afgekeurd. De Vossischc Zcituny bevat een artikel over den Nederlandschen adel. liet liberale Eer lij nsehe blad- maakt in dit opzicht een voor ons zeer vleiende vergelijking met Duitsehe toestanden. Wekt het in Duitsciiland alge- meene verwondering als iemand van nederige geboorte tot liooge ambten geroepen wordt, in Nederland wordt dit als de natuurlijkste zaak beschouwd, waaruit blijkt, dat het ge voel van bevoordeeling van een bijzonderen stand uit het bewustzijn des volks verdwenen is. En dit is geen jong verschijnsel, door den wetgever of spontane oorzaken teweegge bracht. Een geschiedkundige ontwikkeling gedurende eeuwen heeft tot dezen toestand gevoerd. Toen tie Fransche omwenteling in Europa hare gevolgen deed gevoelen, was de Ncderlandsche adel reeds sinds eeuwen geen factor meer mot welke gerekend behoefde te worden. De adel in Noord-Nederland nam het werkzaamste deel in den strijd tegen Spanje, maar allengs ontwikkelde zich een rijke burgerstand, en het patriciërschap in de steden drong den adel geheel op den achter grond. In den voortdurende® strijd, dien het volk tegen de drukkende heerschappij dier pluto cratie voerde, zog het in den adel zijn natuur lijken bondgenoot tegen de heerschzucut dor regenten in de steden, die ook het jdatkdand trachtten te overheerschen. Tot den geboorte- adel behoorden eindelijk ook zij, die in 1795 de vrijheidbrengende Franschenmetde meeste geestdrift inhaalden. De tegenwoordige Nederiandsche regeering kent evenmin onderscheid tusschen steden en dorpen daar nlle gemeenten heeten als tusschen burgers en edelen, en de Eerste Kamer vertegenwoordigt niet, gelijk in Duitsciiland en Engeland, de geboorte-aristo cratie, maar liet zijn de hoogstaangeslagenen, terwijl bij de nieuwe grondwet ook andere verdienstelijke mannen tot leden kunnen worden gekozen. Het blad acht het zeer op merkelijk en het is een eenig voorbeeld in Europa dat de Eerste Kamer in Neder land op dit oogenblik het laatste bolwerk van het liberalisme vormt. Behalve aan het hof is in Nederland geen enkel openhaar beroep, dat alleen door adel lijken kan worden uitgeoefend. De generaals zijn voor 80 pCt. niet-adellijk; in de lange rij van ministers van oorlog in de laatste 25 jaren is maar een van adel, graaf Van Lim burg Stirum. Alleen in Den Ilaag is er een soort van adelspartij of liever adelskliek, maar deze heeft volgens de Vossischc Zcilunu geen staatkundigen invloed, daar een conser vatieve partij hier te lande niet meer bestaat. De gewone jaarlijksclie nationale en inter nationale bannwedstrijden vanwege den ïAlge- meenen Nederlandschen AVielrijdersbond" worden 45, 10, 17 en 18 Augustus a.s. te Nijmegen gehouden. liet schip Nelly Helena van Java to Dordrecht aangekomen voor de «Nederiandsche Handel-Maatschappij", met ongebroken lading en 62 decimeter diepgang, heeft ongehinderd de haven bereikt, een bewijs dat de diepgang van het vaarwater naar Dordrecht er steeds op vooruitgaat. Den 20n dezer is op de Bossche boot, va rende op een pleiziertocht van Rotterdam naar den Hoek-van-llolland, in betaling ge geven voor een biljet van f'100, een biljet van dezelfde kleuren en op dezelfde wijze bedrukt, doch waarvan de inhoud luidt: «De Nederiandsche Bank geeft toegang tot liet Centraatgebouw aan toonder." De importeur, lie exporteur, Kl.EEX.EJAN. MeI-STRIN. De politic doet onderzoek. Het publiek zij op zijne hoede. Onder de passagiers der verongelukte Prins Frederik behoorde ook, naar het N. v. d. D. verneemt, de hier te lande welbekende luchtreiziger Henri AVol IV, thans met zijn ballon op weg naar Ned. Indië, waar hij zich ter beschikking ging stellen van het Nederl.- Indisclie gouvernement, om aldaar in dienst van de regeering opstijgingen en verkenningen te doen. De schipbreuk heeft hem gevoelig getrolleu. Zijn bailon had een inhoud van 850 kub. meter; hij was geheel nieuw en uitsluitend vervaardigd van zijde. Van den ballon en al zijn materieel is n i e t s kunnen gered worden, en niets was verzekerd. De schipbreuk met de Prins Frederik is de elfde sehipbieuk, welke hij geleden heeft9 met zijn ballon en 2 met een stoom boot. Levendig herinnert men zich wellicht nog het ongeluk, dat de heer Woiü" een jaar of drie geleden had, toen hij te Amsterdam met zijn ballon opsteeg van uit «Café Maas" en na een reis win 4 uur in het midden der Zuider zee viel, waar hij, na 3 uren lang in zee te hebben gedobberdgered werd door een I'Yiesche stoomboot, welker kapitein en ma chinist door zijne bemiddeling voor limine heldendaad tot lid der Fransche luchtvaart academie benoemd zijn. De lieer Weill' ver loor tueu ook zijn balion. Dezer dagen is te Amsterdam bericht ont vangen, dat te Nice is overleden de persoon, die verleden jaar de Amslerdamsche Bank met een valschen wissel voor 125.000 op lichtte. Hij hield daar geniimen tijd onder een valschen naam verblijf. Uit zijne papieren bleek wie hij was. Te Oudkarspel (N.-II.) zijn Maandag 26 meisjes, van 3 tot 12 jaar, aan een groot ongeluk ontkomen. De kinderen waren voor de piet mede naar het hooiland gereden. Door een ongelukkig toeval kantelde de wagen en vielen zij in de sloot langs den weg. Al de kinderen geraakten in het water en in de slappe modder, sommigen bovendien nog onder den wagen, zoodat hun toestand hoogst ge vaarlijk was. Gelukkig gebeurde het in de nabijheid van het dorp, zoodat spoedig een menigte menschen bijeen waren, waarvan eenigen terstond te water sprongen en liet genot mochten smaken allen te redden. De kinderen waren wel bijna onkenbaar door slijk en kroos, doch konden overigens ongedeerd aan de ontstelde moeders, die verschrikt waren toegeschoten, teruggegeven worden, Indien het ongeval een uur vroeger was gebeurd, toen de veldarbeiders nog niet van het veld waren teruggekeerd, zouden meer dan waarschijnlijk eenige der kinderen ver dronken zijn. Te Enschede is zekere AV. S., terwijl lig naar het omtrekken van een boom stond te kijken, door het onverwachts vallen zoodanig tegen de borst getroffen, dat hij binnen korten tijd uan de gevolgen overleden is. Te Hei- en- Boeikop is Zondagmorgen het bijna twaalfjarig dochtertje van C. M., bg liet waterscheppen, dicht bij de ouderlijke woning in het water gevallen en verdronken. In de Limburgsche gemeente Geleen is gisternacht een moord gepleegd. De dader is reeds gearresteerd. Een uitgave, die voorzeker aanspraak mag maken op krachtige ondersteuning, isSijthoffs «Woordenboek voor Keunis en Kunst". Zooats trouwens alles, wat de pers van dezen wak keren uitgever verlaat, munt ook liet eerste deel van deze encyclopaedic, die uit 10 ileelen zal bestaan, door smaakvolle bewerking boven vele dergelijke uitgaven uit. Neemt men reeds om de typographisclie uitvoering dit werk gaarne ter hand, niet minder doet men zulks om liet te raadplegen, daar liet ons bij het doorbladeren is gebleken, dat de heer Sijthofl' de bewerking aan bekwame handen beeft toevertrouwd. Ontbrak het niet aan eneyclopaedieün, toch meenen wij met den uitgever, dat er beboette bestond aan eene encyclopaedic, die bij vol doende uitgebreidheid zoo weinig kostbaar isr dat letterlijk ieder, die zulk een vraagbaak noodig heeft, in de gelegenheid is zich dit werk aan te schaffen, dat in 10 nette banden compleet zul zijn. De eerste band telt 576 bladzijden (letter A Benzeubcrg) in 2 kolommen, gedrukt op goed papier, met nieuwe, duidelijke letter, kost fl.90 en het complete werk slechts f19,De onder nemende uitgever heeft bij deze prijsbereke ning gerekend op een «reusachtig debiet en vertrouwt dan Ook, dat ieder, die op eenige ontwikkeling aanspraak maakt, deze nationale onderneming door zijne inteekeniug zal steu nen". Gaarne wensehen wij, dat zijn ver trouwen niet zal teleurgesteld worden. Maassluis. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer N. M. Keukenmeester, met '180 stemmen; de heer J. P. Wiimners verkreeg 176stemmen. Den Hang:. Aan hut ministerie van watei slaat is gisteren aanbesteed liet ver diepen van liet groot scheepvaart water in liet Scheur, tussehcu de buskruithavcu en> 1

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2