Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, .Heciitzakeii. Koloniën. (Juniom27 Juni. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. liet kanaal door het benedeneind van Rozen burg, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Begrooting f85,300. Minste inschrijver M. C. de Jong P.Mzn., te Siiedrecht, voor f95,000. Fr. Kohlbecher, beschuldigd van moord, ge pleegd op de 12-jarige C. L., nabij Dusscldorf, is Zondag te Biankenstein (Kreis Arnsburg) ge vat en naar Dusseldorf overgebracht. Graaf Konrad zu Stolberg-Wernigerode, oudste zoon van den Rijksdag-afgevaardigde en een veelbelovend jonkman, is dezer dagen door een ongeluk om hot leven gekomen. Hij was inct zijn vader op do eendenjacht en kreeg door een onverwachte wending, juist toen de jager, die in dezelfde boot was, had aangelegd, een schot in het achterhoofd, zoodot hij terstond dood neerzeeg. De jager wilde in zijn wanhoop over het ongeluk zelfmoord plegen, maar hij werd met geweld daarvan weerhouden. Eerst toen de bedroefde vader hom de hand op den schouder logde en diep ontroerd zeide: d Wees bedaard, ik vergeof u; het was Gods wil", kwam de arme jonkman voorloopig een weinig tot kalmte. Stanley kreeg meer dan 3000 huwelijksge schenken, o. a, 1200 echte Havana sigaren, 28 bijbels, 4 parapluies, 8 theeserviozon en 13 inktkokers. In den omtrek van Berlijn heeft men in de laatste dagen op do roggevelden s'nachts door gewerkt bij fakkellicht om van tiet goede wedor partij te trekken en den oogst binnen te brengen voor er nieuwe regendagen kwamen. Er werden aan de arbeiders daarbij dubbele loonen betaald. Uit Parijs wordt het overlijden bericht van sir Richard Wallace, den rijken menschcnvriend, die vooral geaurende het beleg van Parijs veel van zich deed spreken door zijn milde gaven ten behoeve van gewonden en noodlijdenden. Ilij gaf toen o. n. 300.000 fr. voor het inrichten van een ambulance voor het 13e legerkorps en 100.000 fr. voor de ongelukkigen, die gedurende het bombardement hunne woningen moesten verloten. Later schonk hij aan de Fransche hoofdstad honderd fonteinen. In de ruo d'Avron te Parijs heeft een ontzet tend drama plaats gehad, veroorzaakt door armoede. Een ganscli gezin, bestaande uit vader, moeder en zes kinderen, heeft zich door middel van kolendamp van het leven beroofd. De vader en de zes kinderen zijn overleden, doch de moeder leefde nog toen zij, na vier dagen tusschen de lijken van man en kinderen te hebben doorge bracht, door de politie werd gevonden, welke, door de buren gewaarschuwd, een onderzoek in het gesloten vertrek instelde. De politie vond de vrouw op eer? bed uitgestrekt, in hare armen een kind van l'/s jaar houdende, hetwelk reeds voor een groot deel tot ontbinding war overgegaan. Naast bet bed, op een matras, lagen de mede tot ontbinding overgegane zes andere lijken. Een geneesheer wist de vrouw nog bij te brengen. D' man was 42 jaar, de kinderen van 15 tot IV» jaar oud. Ilaycm, zoo heette de man, was oen ijverig teekenuar, maar op eens ontbrak hem het werk en door de vermeerdering va» het gezin, was ook reeds gaandeweg liet eene meu belstuk voor het andere na verkocht, zoodat op een oogenblik alles ontbrak en de familie besloot gezamenlijk zich het ieven te benemen. Volgens de Temps zijn nabij de Orkney-eilanden 13 Fransche vissehersbooten met 51 man bij den jongsten storm verongelukt. Mot hot geweer van den Franschon ingenieur Giffnrd, dat niet door midJel van kruit, maar door vloeibaar gemaakt gas wordt afgeschoten zijn dezer dagPn ook te Brussel en te Londen proeven genomen, in laatstgenoemde stad ook in tegenwoordigheid van den prins van Wales, do ministers en verscheidene Parlementsleden. Te Woenun is het in de laatste dagen buiten gewoon vvuim geweest. Dagelijks komon gevallun van zonnesteek voor en de thermometdr wijst 105 tot 110 graden in de schaduw. In het zuide lijk leger is de sterfte met 30 pCt. toegenomen. De tarwe heeft veel door de verschroeiende hitte geleden. In een spoortrein van Weenen naar ICrems is gedurende een hevigen storm een portier opengewaaid, waardoor een knaap, die er tegen geleund stond, uit den waggon viel. Zijn vader sprong hem na, cn toen de ontstelde medereizigers d*or noodseinen den trein lieten stilhouden, vond men beiden gelukkig ongedeerd. Een brief uit IJsland spreekt van beter weêr, goed gras en vooruitgang van den veestapel. Intusschen breidde de influenza zich snel over 'teiland uit. Ongeveer 14 per 1000 sterven. Deze ziekte hoeft in de laatste 10 jaar driemaal IJsland geteisterd. Men houdt de ziekte daar voor zeer besmettelijk. In Mei zijn op de spoorwegen in de Ver- eenigda Staten nie' minder dan 08 botsingen, 56 ontsporingen en 5 andere ongelukken, te samen 129 ongevallen voorgekomen, waarbij 05 per sonen gedood en 140 gekwetst worden, Een vermakelijk schetsje van den treurigen toestand van het postwezen in Turkije, dat te gelijk bet beste bewijs levert voor de noodzake lijkheid der instandhouding van deOostenrijksche, Fransche, Engelsclie en Duitsche postkantoren in Turkijegeeft dl». Mullendorf in de Brcdaucr Zeiiung volgens zelf opgedane ervaring.Wil men aan de Turksche post een brief toevertrouwen, dan moet men uiterst voorzichtig te werk gaan, om zeker te zijn dat de brief verzonden wordt. Men brengt een brief en legt hem voor den beambte op tafel. Men legt bet geld voor het port er bij, en blijft staan. De beambte legt geld en brief op zijde en vraagt, of men nog iets verlangt. «Ziendat de postzegel op den brief gehecht wordtantwoordt men. De beambte plakt den postzegel er op en vraagt of men nog iets wenscht. De postzegel moet nog afgestem peld worden. De beambte drukt den stempel af en zegt vriendelijk lachend«Nu kan er toch niets meer mede gebeuren." Inderdaad, nu heeft de beambte er geen belang meer bij den brief to onderscheppen of de brief moest dour bij zondere dikte een begeerenswaardigen inhoud doen vermoeden. Laat men iedere voorzorg ach terwege, dan wordt de brief in een hoek gewor pen, en bet port gaat in den zak van den beambte. In Turkije moet men dus nooit brieven in do bus werpen, maar steeds op bet postkantoor brengen, en zich overtuigen, dat de postzegel ge stempeld wordt, in plaats van dikke brieven te verzenden, doet men goed, indien mogelijk, meerdere dunne te verzendon, die aiinder in het oog loopen. Gelijke voorzorg eischt de afzending van tele grammen. Een voorbeeld van bet postkantoor Demirtasch haalt dr, Mullendorf aan. Hij gaf den beambte een telegram ter verzending over, be taalde de seinkosten, en verlangde een ontvangbe wijs. «Gij schijnt mij niet te vertrouwen, mijnheer?" vraagde lachend de beambte. «Neen, zeker niet, mijn waarde." «Ja, de sleutel van de kast is, helaas! zoek, en ik kun derhalve geen ontvangbewijs geven." «Geef mij dan het geld maar terug, dan zal ik later terug komen." «Maar ik verzeker u, mijnheer, dat ik het telegram zal afzonden." «Dat geloof ik niet", antwoordde dr. Mullendorf, «gij zult het geld in uw zak steken." «Nu, daar gij er op blijft staan, zul ik do depêche in uw bijzijn afzenden." Daarop zette dr. M. zich naast liet telegraaf toestel neder, wachtte tot Konstaininope! ant woordde, en bleef tut liet sluitteeken zitten wachten. Batavia, 21 Juni. Aan het door tu&schetikomst van don com mandant van liet leger en cboi' van liet depar tement van ooiiog ontvangen extract-journaal van den 'civiele» o» militairen gouverneur van Atjeh eu oiidm boorigiieden heli ell'uiida do gebeurtenissen in bet Edisclit», loopendu van 1 tot en met 7 dezer, wordt het volgende ontleend: 1 Juni. Om elf uur debarqueerde de civiele en militaire gouverneur, terwijl met dezelfde gelegen heid op Edi aankwamen de chef van den staf in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, een compagnie Amboineezen van het 3e bataljon infanterie, sterk 4 officieren en 124 manschappen, 17 dwangarbeiders en een kanon van 12 cM. achterland. Des namiddags bezocht do gouverneur de nieuwe versterking op den Boekit Panas en werd 's vijands positie op het heuvel-terrein ton zuid-oosten van dezen heuveltop waargenomen. 2 Juni. Des morgens werd door den civielen en militair gouverneur eene verkenning gemaakt op den linkeroever der Edi-rivier en het punt aan gewezen, waar tijdelijk tot verzekering van da koeala Edi een versterkt blokhuis, te bezetten door 1 officier en 20 man, moest worden opge richt. "Voorts werd nog 's vijands pusitie op het heuvelterrein aan den linkeroever der Edi rivier van uit eenige punten op den rechteroever zoo veel mogelijk opgenomen, in den loop van den dag opende do artillerie liet vuur uit den 12 cM. achterland op de vijandolijke liuuveibentings, ge legen op den linkeroever van de Edi-rivier, en schoot zij op een der vijandelijke verster kingen in. Naar door kijkeis duidelijk waarge nomen word, lood de vijand aanmerkelijke ver liezen meer dan 30 duoden of gekwetsten zag men hooi successievelijk naar buiten di.igen; ook aan de verstei king was ziclubaar schade aan gericht. 3 Juni. Bij coinmandementsorder werd be'.md- gemaakt, dat de civiele en militaire gouverneur de leiding der zaken te Edi persoonlijk op zich neemt en de luit.-kolonel der infanterie W. Hel derman dientengevolge naar Kota-Radja zou terugkeoren, om daar hot gewestelijk militair commando gedurende de afwezigheid van den gouverneur waar te nemen. Door de vereenigde troepen van de landmacht en de marine-latidings- divisie werd een maisch gemaakt over den Boekit Panas, Boekit Bmtara Blaag en Boekit Pluwi naar Gedei II en van daar langs den rechter oever der Edi-rivier terug; niets bijzonders werd waargenomen, vrouwen en kindoren waven in de kamjiongs aanwezig. De artillerie schooi zich met da 12 cM. achterland op een tweede vijandelijke versterking in cn bracht ook daaraan schade toe. De vijand vertoonde zich over dag niet meer op de kam der hoogten en in zijne huntings. Des middags weid waargenomen, dut hij in do vlakte aan den oostelijken voet der heuvels was afge daald. Op verzoek van den civielen en militairen gouverneur stoomde Zijner Ms. ss. Semarawj benoorden koeala Edi en beschoot, in vereemging met de artillerie, 's vijands positie op den Imker oever. Men verwacht, dat lieden te Edi weer zal worden gevochtenmet bet oog daarop kieog de Prins Hendrik, die naar Singapore niuost, last om te Edi eene landiugsdivisio aan wal te zetten. Een particulier telegram aan de Java-Bode van gist'-ren luidt als volgt Van Edi is bier het bericht gekomen, dat tegen de hoofdverstorkmg der zVtjebers aan de Pcdawa Pontong nog niet is geopereerd, dat de vijand zeer steik is en met Beaumont-geweren gewapend en dat iiij wordt aangevoerd door Tuekoe Demur en Nja Makuin. Bij guuveinetuents-beschikking van 24 Juni is aan den heer P. M. Croes eervol ontslag vei leend als districlsmeestar van hel 3u distnct op het eiland Aruba, eu als zuuüunig benoemd uo heer II. E, Muduro. Bij guuvoiiiomeiils-beschikking van 10 Juni is aan den heer J. Fernandez, guuveineioents- geneuskumlige op hel eiland zUubu, met ingang vun '1 Juli, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst veiluend. Bij gun vet Ueineius-buschikliing is de bestaande quarantaine voor schepen, komende uil havens van llalai, ojigeheven. 1889, waarbij aan de naarnlooze vennootschap de Surinaamsche Bank vergunning wordt verleend om opnieuw in de kolonie Suriname als Circulatie- Bank werkzaam te zijn, een nieuw lid wordt genomen, luidendo »De waarde van het muntmateriaal wordt, na ingewonnen advies van de directie te Para maribo. bij bestuit van den gouverneur bepaald," Deze bepaling strekt tot aanvulling van eene leemte, waarop in het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de Surinaamsche begrooting voor 1890 de aandacht was gevestigd. Bij hot bepalen van de waarde van het muntmateriaal zal goud in kwarts builen aanmer king moeten blijven. De waardebepaling van dat goud is onmogelijk, zoolang bet niet uit bet kwarts is verwijderd". Uit de Balans der Surinaamsche Bank van 23 Juni blijkt, dat zij op den 2isten Juni 1890 bij een vooraad van f 008,422.20 aan munt en muntmateriaal, voor eene som van f617,430. minder aan bankbiljetten in omloop bad dan waartoe zij gorechtigd is, terwijl do vooraad aan munt en muntmateriaal op zijne beurt f205,810.38 meer bedraagt dan tot dekking der opvraagbare verbintennissen door de wet gevorderd wordt. Ook in hot Wesilund hebben enkele tuinders een proef genotnon met «Boudlie bordelaise", als middel tegen de aardappelziekte. De ziekte vertoont zich evenwel m het lof en breidt zich nog steeds uit. In hoeverre de knol is aangutast, zal eerst later kunnen blijken. Paramaribo, 28 Juni. De gouverneur valt Suriname heelt bij veroute- liilig bepaald, dat uissche» hetueislo en hettweede lid van art. '14 der vei ordening van 20 Juni De proefneming met het telepboniscli verkeer tusschen Amsterdam en Arnhem moet zeer goed zijn geslaagd. Weidra zal de aansluiting tusschen de twee steden voor 't publiek plaats hebben. Op de voordracht voor onderwijzeres te Wage- ningon is geplaatst mej. A. J. van Vliet, te Schiedam. Bij kon. besluit is aan den heer J. II. Haan, hoofd eener cpenbaro lagere school te Vlaai-din gen, een pensioen verleend van fUOO. Door den gemeenteraad van Ridderkerk is bet besluit, den 2n Juni II. genomen, om den lieer A. A. C. Labberton, uls onderwijzer aan do open bare school aau den Pruimendijk aldaur, wogens het geringe aantal kinderen, eervol ontslag te verleent», op verzoek vun Gedeputeerde Slaton voorloopig geschorst. In de Admiralty Division te Londen werd Dinsdag jl. de zaak behandeld der aanvaring tusschen de stoomschepen Prim Frederil: en Marpcssaton gevoigo waarvan eerstgenoemde den 25n Juni Ln de Golf van Biscaye, ongeveer 70 mijten ten ZW. van Ouessant is gezonken. De gezagvoerder verklaart als volgt: liet stoomschip Prins Fredcrik was bestemd van Amsterdam naar Javu J.v. Southampton, en koerste met den wind ZW. met fraai weder ZW. 'A W., met de machine, dewijl het mistig was hallkracht stouniende en makende ongeveer 7 mijlen per uur. Een stoomfluit werd gehoord (zooals later bleek van de Marpcssa), op de stuur- boonlsboeg en op betrekkelijk venen afstand. De stoomfluit van tie Prins Vreder ik nntw-ouidde daas op met een lang liaiihuiideiuleii stoot, liet roer vve:d toen aan stuuibuoid gedraaid en tevens twee korte stouten met de fluit gegeven en veranderde het schip toen twee stieken van koers, waarna de machine gestopt en later met volle klacht achteiuit werd geweikt; tevens werd de stoomfluit bijna aanhoudend gaand- gehouden. Er werd slechts eene vaart van ongoveei 3 mijlen in liet stoomschip gehouden juist voldoende om het ie stillen. Toon weid do stoomfluit van de Mttt'jtessti voor de tweede maal gehooid en zag men ter/elfder tijd het toplicht vun de Murprssa ongeveer vier stieken van stuurbourdboeg op een

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3