Binnenlandsclie Berichten. ziekte bezweken. Twee derden der aangetaste dieren bezwijken. Op last des keizers zal in het volgende jaar aan de Boheemsche universiteit te Praag een Boheemsche theologische faculteit ver bonden worden! ITALIË. De bladen maken een telegram openbaar, behelzende dat de republiek Guatemala gis teren den oorlog heeft verklaard aan de republiek San Salvador. SPANJE. De berichten uit Catalonië zijn zeer ernstig. De werkstaking begint gevaarlijk te worden voor de openbare orde. Generaal Martinez Campos heeft verschillende regimenten ter beschikking gesteld der autoriteitendc staat van beleg is over de provincie Catalonië afge kondigd. Uit Valencia worden opgegeven 12 nieuwe gevallen van cholera en 16 sterfgevallen. S E It V I E. Ex-koning Milan is op buitengewoon goeden voet met de regeering, waarvan hij de leden aan een diner vereenigde. Hij is met zijn zoon naar Niseh afgereisd, met de belofte zich daar van de politiek te zullen onthouden. Ofllcieeic Berichten. Bij kon. besluit van 24 Juli is cle bij besluit -van den raad der gemeente Amsterdam, van 9 Juli jl., gedane benoeming van dr. S. Cramer, pred. te Zwolle, tot gewoon hoogieeraar aan de gemeentelijke universiteit, bekrachtigd. SCHIEDAM, 26 Juli 1890. Z. M. de Koning heeft, door bemiddeling van II. D. gezant bij 't hof van België, bij een zeer hartelijk schrijven zijn gelukwen- schen aan koning Leopold II gezonden, ter gelegenheid van zijn 25-jarig regeerings- jubileuin. Z.M. de Koning heeft de wet tot goedkeuring der spoorwegovereenkomsten bekrachtigd. Het voornemen bestaat, de uitvoering van de door de beide Kamers der Staten-Generaal aangenomen spoorw^govereenkomsten, zoodra die de bekrachtiging van Z. M. den Koning zullen hebben verkregen, op 15 Octo'rer a.s. in werking te doen treden. Volgens het Dagblad is het arbiterschap ia zake de Surinaamsche grensquaestie krach tens de gewijzigde voordracht nog niet aan den Russischcn keizer aangeboden, en zal dit, zoodrn de wet door Z. M. den Koning zal zijn bekrachtigd, en na de uitwisseling der declaratie, door de beide mogendheden by gemeenschappelijke nota geschieden. Omtrent den gezondheidstoestand van het lid der Tweede Kamer den heer Verniers treedt binnen. Dit was de eerste maat sedert een j.iar. Hunne ontmoetingen hadden niet anders plaats dan in de gezelschapskamer, bij het mid dagmaal en gewoonlijk ook, maar niet altijd, .tan (ie onibijunftil. Dat de gravin daarom groote oogen opzette, vat men licht «Karei, gij hier 1" riep ze. «Ja, ik heb eenig bericht voor u, dat spoed eischt, en daarom nam ik de vrijheid bij u bin nen te treden". «Een belicht? En van wien «Er is een telegram uit de Oost gekomen, mel dende dat Herman «Dood is?" «Neen, niet dood, maar nu'-seinen erger nog. !lij vraagt aan mij als voogd de toestemming ,,m jn het liii»elijk te treden met een dochter win een aanzienlijk ambtenaar. «Gelukkig «Wat zegt ge? Gelukkig? en is hot dat ook voor U?" van der Loeft verneemt men, dat de zieke wel langzaam vooruitgaat, maar nog steeds zijn kamer moet houden. Den 23n Augustus e.k. vertrekt uit Rot terdam per stoomschip Merapi naar Oost- Indië eene afdeeling aanvullingstroepen, sterk •4 onder-officieren en 60 korporaals éa soldaten, onder bevel van den van verlóf terugkeerenden kapitein der artillerie J. L. Swart en onder het medegeleide van den 2n luitenant der infan terie T. Dijkstra. De kiesvereeniging «Burgerplicht", te Arnhem, heeft besloten zich ditmaal te ont houden van het stellen van eeu candidaat voor de vacature-Rooseboom. Alleen wanneer de anli-revolutionnairen en katholieken met een tegencandidaat optreden."5' nogmaals worden beraadslaagd over de c aan te nemen houding. De uitspraak van den Engelschen rechter Butt, in de zaak der aanvaring tusschen de Prins Frcde-rik en de Marpessaheeft ver wondering gewektmen zal dit beseffen, zegt het Vad., als wij vermelden, dat de reeders van de Marpessa voor Zaterdag jl, aan de maatschappij «Nederland" een voorstel deden, om, teneinde groote proceskosten te voorko men, de helft van den gestelden eisch, ver goeding van schip en lading, te betalen, wsuir- op door die maatschappij, overtuigd van haar goed recht, niet werd ingegaan. Naar thans de Amst. Ct. verneemt, zal de zaak te Amsterdam aan een onderzoek van den raad van tucht op de koopvaardijschepen worden onderworpen, en zal de maatschappij «Nederland" in hooger beroep tegen het Engelsche vonnis komen. Het Duitsche stoomschip Reichstag, het eerste stoomschip van de Oostafrikaansche lijn, is gisteren te Rotterdam van Hamburg aangekomen. Het zal hier lading iunemen. Voor rekening van een Nederlamlsch syn dicaat vertrokken Donderdag jl. per, sp. Prins Willem II naar Paramaribo, de lieeren J. J. Schofieid, de sinds een paar maanden met verlof in Europa vertoevende mijn- manager der «Eerste Ned, Transvaalsche Goud-mijnmaatschappij", en A. Hulshoff Pol, een Nederlandsch mijningenieur. Genoemde heeren Zijn belast met een nader onderzoek van eene goud-concessie in Suriname, waarover zij rapporten zullen uitbrengen. Het Rotterdamse!» gemeentebestuur heeft afwijzend beschikt op een adres van den heer ,1. F. Wijnveld, te Amsterdam, om op de stoomtram den lucbtledigen remtoestel verplichtend te stellen. Het schijnt, dat de werken aan den Hoek- van-Ilolland gedurende cle zomermaanden steeds de belangstelling trekken van vreemde «Ja, Karei, dat verheugt mij innig!". «Denkt ge dan niet meer als een jaar ge leden?" «Meent ge dan dat het mij niet erg tegen de borst stuit, dat ik zoo door u behandeld word «En ge hebt het zelve zoo gewildga wenschtot eene dochter van mij te zijn, tils zoodanig heb ik u behandeld. Als echtgenoot heb ik mij van u gescheiden." «Karei, dat wenscb ik nu niet meer!" II ij sluit haar in zijne ai men en drukt haar aan zijn hart. aA'la", roept hij uit, «ge maakt me dezen dag tot den gelukkigste van alle stenelingen Mijn geluk had ik willen opolieren om liet uwe to bevorderen. Thans zie ik dat dit offer niet van mij gevorderd wordt. Do hartstocht heeft geen jaar scheiding kunnen wcilerstaan, do liefde is dit jaar onlspioten of liever bevestigd. Rust hier aan mijne borst, mijne üeve, daar is- voortaan uwe plaats. «Gij wilt mij dus veigeven? Gij wilt mij niet ingenieurs, waterbouwkundigen enz. Her- j haalde malen nl. ziet men ieder jaar omstreeks dezen tijd buitenlandsche vakmannen, die de werken aldaar komen in oogenschouw nemen. Naar men verneemt, zullen te Koevorden tegen 1 Augustus marechaussees gevestigd ■worden. Omtrent mej. Aafke Knijpers meldt men nader, dat haar aanhouding niet te Ooster beek, maar Zondag jl. te Arnhem heeft plaats gehad, toen zij van daar om 1,50 uur na middag naar Oosterbeek terugkeerde. Behalve da majoor der rijksveldwacht te Arnhem in Ijurgerkleeding, was ook de brigadier der rijksveldwacht te Oosterbeek bij de aanhou ding tegenwoordig, maar geen lid van het openb. min. uit Amsterdam. Verder meldt men, dat zij alle schuld lrij haar verhooren op de meest pertinente wijze ontkent. De vriendinnen van rnej. Aafke Kuijpers gelooven niet aan eenige schuld by de ver dachte, die, zoowel bij het aanvankelijk ver hoor door den rechtercommissaris, te Arnhem, als bij de verhooren te Amsterdam, alle schuld ontkent. Dezer dagen werd gemeld, dat een dienst meisje te Amsterdam op een Amsterdamsch premiclot een som van f 50,000 had getrok ken. Men kan tlmns daaraan toevoegen, dat de gelukkige winster dezer kapitale som een meisje uit Meppel is, en wel de 23-jarige Harmina Broek, dienstbode bij den heer W.C. Breukelaer te Amsterdam. Door vlijt en zui nigheid was het haar gelukt een som van ruim f100 bijeen te sparen en op aanraden van haar patroon kocht deze voor haar ge noemd lot. Dezer dagen kwam de effecten makelaar,waar dit lot met nog eenige andere gekocht was, bij den heer B. om dezen geluk te wenschen met zijn behaalde winst. Deze, de stukken uit zijn brandkast naziende, kwam weldra tot de ontdekking dat dit geluk niet liem zei ven of zijn kinderen betrof, maar wel zijn dienstbodedie bij weldra haar fortuin mededeelde. Het meisjethans te Meppel logeerende was, zooals zij zelve betuigde, op het hooren dezer tijding zeer verrast en wist niet of zij waakte of droomde en is nog onder den in druk van haar buitengewoon geluk. Gelukkig is en blijft zij de eenvoudige dienstbode en is althans vooreerst niet voornenieus het gezinwaar zij het goed heeftte verlaten en blijft nog in baar betrekking als vroeger werkzaam. Onder toezicht van den architect Cuypers is het schilderwerk van het koor der Ned. herv, kerk te Warmcnhuizen (N.-1I.) door daartoe uil Amsterdam overgekomen werk lieden afgenomen en, na zorgvuldig te zijn ingepakt, met een afzonderlijk daartoe ge huurd vaartuig naar het rijksmuseum te Amsterdam overgebracht. uit uwe armen verbannen, waar ik zoo veilig en gerust kan zijn O, als ge wist, hoe ik u heb leeren bewenderen en liofhobben, toen de eerste koorts van den hartstocht voorbij was, en gij daar verroest als een beeld der grootmoedigheid!" Zoo duurde het gesprek nog oenigon tijd voort. Eenige maanden later ontving men van Her man een langen bi ietwaarin hij meldde, rial hij gehuwd was en eene vrouw had ge troffen, die hij op. echt beminde en door wie hij bemind werd; dat hij na de lezing van den verzegelden brief niet genoeg da grootmoedigheid van den graaf kou prijzen. Hij besloot mot de hoop, dat alles in rle vroegere orde hersteld was. En werd dc goede betrekking hersteld? Lezei s, we slaan een paar jaar over on bevin den ous in do nabijheid van Vredohist". Inden tuin vóór hot huis zien we eene jonge rnoedur op een tuinbank zitten met den gloed ('er gczimdhuid op du wangen: het is de gravin van Domeia. Aan haaf voeten speelt een kleine krullebol, die Gedurende enkele dagen was het vooraf door een tweetal kunstschilders, mede onder toezicht van den heer Cuypers, bijgewerkte Op het kerkhof te Vaasen is vqor een paar dagen inbraak gepleegd in den grafkelder van baron IJzendoorn, vroeger heer van Can- neaburg. De dader zekere H. R.uit Deventer, had twee stevige muren door gebroken om bij de grafkisten te kimnen komen. Twee kisten zijn daarna opengebroken m de lijken van eenige sieraden ontroofd. De dader werd spoedig achterhaaldhg wendde eerst krankzinnigheid voor, doch bekende later zijn schuld en zich maar «zoo" te hebben gehouden. Treurig en ongelukkig is de toestand thans van de Berkelstreek. Voor de zesde maal in dit jaar weer een vloed. Alles is er onder en nog steeds komen er berichten, dat het water boven wassende is. Voer duizenden guldens is er weer vernield. Voor eenige jaren kon men in Eigen Paard een illustratie zien van een eenwieler, een zeer groot wiel, waar binnen in de as een zitplaats was aangebracht, die, door de drie wieltjes daaronder bevestigd, altijd in hori zontale positie bleef. Berijden scheen evenwel onmogelijk. Thans meldt men echter aan de Ned. Sport uit Drente, dat een timmermans zoon te Sleen, bij Emmen, zoo'n vvieler berijdt,- Bij een boekhandelaar. Ik zoek een prettig boek, e. beetje his torisch. Wilt u »De laatste dagen vao- Pompeji?" Waaraan is hij gestorven 'l Aan een eruptie, geloof ik. Rotterdam. In den gemeenteraad hebben Donderdag de drie nieuwgekozen leden, de heeren J. Drost, mr. E. Feith en W. M, Pielers, na beöediging, zitting genomen. Ingekomen waren o. a. een paar adressen, houdende bezwaren tegen het nieuwe straten plan van de heeren Zaaijer c. s., in het ooste lijk deel der stad, zoodat de voorstellen daaromtrent tot de volgende vergadering werden aangehouden. Voorts was ingekomen een aanvraag van de «Rotterd. Tramweg-Maatschappij" om con cessie voor een paardentram van Rotterdam- naar Overschie, alsmede eene aanvraag van den heer Roest van Limburg om concessie voor een stoomtram van Rotterdam naar de Duenkade, in aansluiting met de IJsel- stoomtram. Eeu aantal bewoners van de Delflschevaart zonden een adres in, waarin gewezen werd op de ongeregeldheden, waarvan men aldaar herhaaldelijk getuige is wegens de zich daar bevindende publieke huizen. Aan den eervol ontslagen hoofdinspecteur van politie, den heer Van Ravesteijn, werd een pensioen van f 1027 's jaars toegekend. zich vermaakt rnet in het zand te buitelen. Van den weg komt een forsch gebouwd man met- grijzende barenbij opent het tuinhek en stapt naar binnen. De jonge gravin slaat de oogen op. «Herman, daar komt pa aan!" De krullebol wipt overeind, trippelt pa te ge- moet en komt weldra, schaterend van lachen, up den rug van den graaf bij de tuinbank. De glim lachende gezichten, do vriendelijke blikken, de- opgeruimde begroeting doen ons duidelijk zien, dat alles vergeven is en vergeten. De graaf had er zelf bij de geboorte van zijn eersteling op aangedrongen, dat de kleine den naam zou diugerl- van hunnen vroegoren huisvriend. W. ue Vuies JZN.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2