A°. 1890 Maandag 28 Juli. INI0. 7552 Tweede Blad. ier-en-yeertis:st© Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Iïiimenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. coum Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. It C K E il V MAK KT, K 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - C.10. Driemaal geplaatst wqrdt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM26 Juli 1890. Be Tijd noemt de gemoedsbezwaren der anti-rev. tegen de vaccine beschaamde ge moedsbezwaren, waarvoor men in de meer beschaafde kringen niet goed durft uitkomen, wat den eerbied of de sympathie er voor niet verhoogt. In plaats van liet eigenlijk bezwaar hoort men allerlei geleerdheid, en wat er nu en dan bij een gemoedelijk en eenvoudig anti-rev. voor don dag komt, komt er half mysterieus, half bedremmeld uit. De hooger ■ontwikkelden onder hen gevoelen te zeers dat hun tegenzin tegen de zoo heilzame en zegen rijke kunstbewerking in strijd is met hun gewone manier van doen op ander gebied. "Vandaar hun overbrengen van de discussie op geneeskundig terrein en hun steun zoeken bij een enkelen geneesheer misschien den op ile tien duizend en bij enkele mislukte of onverklaarde gevallen. Eene onoprechte oppositie. Iets anders evenwel is de vaccine, iets anders de verplichte vaccine. Van de laatste zyn ook de katholieken tegenstanders; uit breiding Van de staatsmacht is ook hun tegen de borst, waarbij komt, dat de staat geen ■absoluten waarborg kan geven tegen slecht vaccineeren of tegen kwade gevolgen. Een wet tot verplichte vaccinatie zou dan ook in Nederland bij uitstek impopulair zijn. Intus- schendie hebben wij niet. Wat wij wèl hebben, is een soort van zachte pressie, maar •die geen vaccinedwaug mag heeteu, omdat w geen schooldwang hebben. Tocii worden sommigen, die te goeder trouw zijn, door liet bestaande artikel gehin derd. Daarom mag het billijk heeten voor •die enkelen de bestaande belemmering weg te nemen, mits en voor zoover dit zonder schade voor het algemeen, en zonder even wet tige belangen van anderen in gevaar te brengongeschieden kan. De redeneering nu, dat er tegen het samen zijn van gevaccineerde en niet-gevaccineerde schoolkinderen allerminst bezwaar bestaat, aangezien de ge vaccineerden tegen alle gevaar z'y'n gevrijwaard, getuigt van onkunde. Abso- iluten waarborg geeft de vaccinatie niet; te allen trjde blijft het gevaar bestaan dat door de niet-gevaccineerde kinderen in liet incu- batietijdperk de besmetting op gevaccineerde wordt overgebracht, vooral als sedert lang geen «vaccinatie heeft plaats gehad, en hiertoe verplicht de wet niet. Terecht ver zetten zich dus nagenoeg alle geneeskundigen (de geneesk. raad v. Z -Holl. met algemeens stemmen) tegen het toelaten van ongevacci neerde kinderen op school. De ouders van gevaccineerde kinderen zullea zich natuurlijk .hierop beroepen. Ja, zij kunnen en zullen zich ook beroepen op de regeering zelve. Minister Lobman ontkent het gevaar niet en schaft daarom ook het verplichte vaccine- bewijs niet af; hij wil alleen vrijstelling voor sommigen. De oplossing der regeering geeft derhalve tot gegronde critiek aanleiding. Is er geene andere Wei zekerMen heffe de verplichting van het vaccinebewijs op voor scholen en inrichtingen van b ij zonder onderwijs, welke daarom vragen. Laat daar gevaccineerden en ongevaccineerden naast- elkander plaats nemen, Iedereen blijft dan volkomen vrij om zijn kinderen al clan niet naar zoodanige school te zenden. Be Tijd kan wel voorspellen, dat onder de bijzondere scholen, die geen vrijstelling verlangen, de katholieke scholen zullen belmoren. Bij deze oplossing wordt geen verandering gebracht in de hoofddenkbeelder: der regeering en de andore nuttige wijzigingen in liet voorstel gaau dan door. Reeds vóór haar, zogt Be Tijdis dit denkbeeld een paar dagen ge leden door den (kath.) Zuid-Hollander uit gesproken. Een ander katholiek: orgaan evenwel, de Nieuwe Belftsche Cl., verdedigt liet regee- ringsvoorstel in zijn geheel. Niet omdat zij ets tegen de vaccine heeft, maar zij wil geen dwang. Zelfs het liberale Kamerlid mr. S. van Houten, dien men toch waarlijk niet van clericale sympathieën zal verdenken, heeft bij meer dan den gelegenheid krachtig ge pleit voor liet facultatief stellen der vaccina tie. Minister Lobman heeft met de vereischte voorzichtigheid, die het kenmerk der staat kundige wijsheid is, bij zijn wetsvoorstel den juisten middelweg gekozen. Hij heeft niet plotseling de verfijehte vaccinatie geheel afgeschaft, maar hij heeft alleen aan hen, wien de dwang werkelijk hinderlijk was, ge legenheid willen schenken, daarvan bevrijd te worden, Zóo behoorde het. Hoewel wij, katholieken, besluit de Nieuwe Belftsche met de liberalen niet dikwijls kunnen samen gaan, in dit opzicht willen wij hun bondge- nooten zijn, dat wij, op gezag van verreweg de meeste geneeskundigen en naar de uit spraak der beste leermeesteres, de onder vinding, krachtig zullen pleiten voor Jenner's heilzame kunstbewerking. Wij willen naar ons beste vermogen het dwaalbegrip dei- calvinistische vooi-beschikking bestrijden, en als dan in ons vaderland zonder indirecten wettel ij ken dwang vrij algemeen de vaccina tie wordt toegepast, dan zullen wjj dit geen stap achteruit, maar vooruit achten. Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal eene circulaire gericht, waarin liet verlangen is uitgedi-ukt, dat de bezoldigde rijksveldwachters zich onthouden van het uitoefenen van die visscherijen, waarvoor eene akte vereischt wordt, en in elk geval van het handeldrijven, ook in viseh, hetzij op eigen naam, hetzij op naam van bij hen inwonende betrekkingen. De ongesteldheid van den minister van oorlog is niet van ernstigen aard. Bij min. beschikking is dr. C. L. Reuvens, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot conservator bij het museum van natuur lijke historie aan de universiteit te Leiden. Te 's-Uravenliage is overleden dc heer A. J. Bauduinlaatstelijk secretaris tolk bij het Japansche gezantschap. Als vertegenwoordiger der Ned. Handel maatschappij in Japan verwierf de heer Bau duin indertijd uitgebreide handelskennis welke hij met grooten ijver dienstbaar maakte aan de ontwikkeling van onze handelsbetrek kingen met Japan. Als onbezoldigd consul aldaar bewees hij gewichtige diensten. Later als consul was hij by de verschillende Japansche gezantschappen te 's-Gravenhage werkzaam. De «Vereeniging voor Geschiedenis en Kunst", te Rotterdam, die wegens de wei nige belangstelling, welke zij ondervond, en wegens gebi-ek aan middelen om die belang stelling grooter te maken sinds liet begin van baar bestaan een kwijnend leven leidde, behoort thans tot het verleden. "Was reeds vroeger besloten het museum op te heffen, de geschenken aan de eigenaars terug te geven en de eigendommen der ver- eeniging te verkoopen, in eene Woensdag avond gehouden vergadering werd voorgesteld ook de vereeniging te ontbinden. Twee leden drongen op haar behoud aan. De een wilde er een leesgezelschap van archeologische en kunsthistorische werken van maken, de ander haar in den vorm van lezingen en kunstbe schouwingen van nut doen zijn. De vergadering besloot echter met 8 tegen 3 stemmen tot ontbinding over te gaan. Naar wij vernemen, zal door eenige genees kundige ambtenaren een onderzoek worden ingesteld naar den toestand en de werking van de koepokinrichtingen in de verschillende provinciën. Dr.' F. C. Molengraaff, docent in de geologie aan de universiteit te Amsterdam, vertrok Donderdag naar Zuid-Afrika per stoomboot Mexican, teneinde eene wetenschappelijke studie te maken van sommige gedeelten van den bodem van Transvaal. In de op 24 dezer te Maastricht gehouden vergadering van den geneeskundigen i-aad voor Noord-Brabant en Limburg is met al- gemeene stemmen betrekkelijk de vaceine- quacstie de volgende motie aangenomen«De vergadering spreekt als haar gevoelen uit dat bij aanneming van de wijziging van art. 17 (vaccinatie) van liet nieuwe wetsontwerp tot wering van besmettelijke ziektende volksgezondheid in Nederland in hooge mate zal schade lijden". Gisteren, werden aan het expeditiekan- toor van de firma Van Gcnd Loos te Am sterdam, uk.Duitsehland ontvangen 250 kisten zilver, vertegenwoordigende eene waarde van fl,000,000, geadresseei-d aan een der voor naamste bankiershuizen te Amsterdam. De Celebes, van de maatschappij sNeder- land", zal een reis maken van Java /mar Australië.Yoor zoover bekend, is dit de eerste maal dat een dèr booten van de maatschappij «Nederland" zulli een reis onderneemt. De burgemeester der gemeente Engwirden jhr. mr. F. II. van Beijma thoe Kingma, heeft vergunning verleend tot het lmuden van de monstei,-meeting in de open lucht ten gunste van algemeen'kies- en stemrecht, te 't Meei-, nabij Ileerenyeen, op 17 Augus tus a.s. Het «New Bath-HAtei" Je Rotterdam, is verkocht voor f61,200. Te Breda wordt een afdeeling van de mid dernachtzending gevestigd. Dezer dagen zijn twee manufacturiers te Haarlem opgelicht voor ongeveer f100 aan buxkin door den bekenden II. C. van "VV., kleermaker aldaar. Eén lap heeft hij te Am sterdam en den te Haarlem beleend en daar na heeft hij zich uit de voeten gemaakt. Als O.-I. militair had hij vroeger dertien jaren in de gevangenis doorgebracht. Te Breedevooi't heeft Donderdagavond, bij het vertrek van den aartsbisschop van Utrecht, die aldaar aan jonge parochianen het II. Vormsel had toegediend, een treurig voor val plaats gehad. Uit een oud kanon zou een saluutschot gelost worden. Het kanon sprong, en twee jongetjes, die zich bij het lossen in de nabijheid bevonden, werden gedood. De namen der ongelukkige knaapjes zyn i H. Klompenhouwer en B. Heijink, oud 8 en 10 jaar. De afsteker Raben is licht gewond. Geheel Breedevoort is onder den indruk van dit droevig voorval. Voor het dorp vroeger de stad Goedereede was de 22e Juli een zeer merk waardige dag. Het was namelijk juist 400 jaar geleden, dat de vrouwen van Goedereede een heldendaad verrichtten, waarvan een in woner van genoemde plaats, aan de hand der historie, het volgende verhaal doet: De welbekende jonker Frans van Brede- rode, die de Hoeksche partij ijverig was toe gedaan en als aanvoerder der Iloekschen beroemd was door vele heldendaden, besefte de groote waarde van het bezit der steden Brielle en Goedereede, om daarmede Holland, Zeeland en Brabant in bedwang te houden. Hij beraamde daarom het plan, om genoemde steden ten dienste van zijne partij te her overen, Den 22n Juli 1490's morgens te

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5