■a Gemengde Berichten. L 3 urenverscheen hij met 26 "welbemande schepen, voorzien van de noodige belegerings werktuigen, voor de vestingstad Goedereede. Ontzettend was dit gezicht voor de inwoners der bedreigde stad, want op dat tijdstip was er geen krijgsvolk aanwezig en de meeste weerbare mannen waren op zee ter haring vangst. Jan van Naaldwijk, ridder en beer van Berg-Ambacht, die als ijverig aanhanger der Hoeksche partij tot het gevolg van jonker Frans behoorde, deed door een monnik ter stond de stad opeischen, ten behoeve van hertog Philips, onder belofte yan behoud van l\jf en goed. Het antwoord der zwakke bezetting luidde ïdat zij de stad ten behoeve van hertog Philips zeer goed bewaarde en dat zij die zoo goed zoude blijven bewaren, als degenen, die haar opeischten, ooit konden doen." Dit stoute antwoord verbitterde de vijan den. Terstond rukten zij voorwaarts en be gonnen 'den storm, zoowel van de land- als van de zeezijde. De bedreigde burgers acht ten evenwel geen opoffering voor lmn behoud te groot. Zij staken al de buiten de stads muren staande gebouwen, lijnbanen en taan- deryen in brand, zoodat de vijanden die niet te hunner beschikking konden hebben. Voorts openden de belegerden de sluizen en zetten zoo hun eigen grond onder water; Brederode bestuurde zelf den aanval op een der 4p°01'ten' en ferwïjl Naaldwijk de muren traciitte te beklimmen, zou de stad, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, toch zeker in de hand van den vijand zijn gevallen, indien niet Goeree's vrouwen vrijwillig de tank der af wezige manschappen op zich hadden genomen. Zij snelden naar de muren en stortten kokende pek, teer, brandende hoepels en pekkransen op de hoofden der belegeraars neerzij vol hardden 7 uren lang inde moedige verdediging en zagen daarna tot hare onuitsprekelijke vreugde den vijand met een aanzienlijk ver lies afdeinzen, dn de stad zelve was slechts éene doode, en wel een vrouw, die gaande over de sluis, door een kogel werd getroffen. Op den terugtocht ontmoette de vijand een huiswaarts keerenden Noorweegvaarder en. nog een ander scheepje, die, daar ze beide te Goederecde thuis behoorden, werden ge nomen. De kloekmoedige daad der burgeressen van Goedereede werd natuurlijk ter kennis ge bracht van Margaretha, vrouwe van Yoorne. Zjj begiftigde de stad met *1800 Rhijnsche guldens, tot herstel van muren en poorten, en schonk daarenboven, met den gnuif van Holland, aan Goedereede vrijdom van vla--- tienden, welken vrijdom genoemde gemeeu.e tegenwoordig nog bezit. Dat de 22n Juli dit jaar te Goedereede niet ongemerkt voorbijging, spreekt vanzelf. Kralingen. Donderdag begaf zich zekere P, van liet Kralingsehe Veer naar Rotterdam. Aan het Toepad gekomen, ontdekte hij op het gras een hoed, jas, horloge en een stok. Ver- meenendc, dat zich iemand had verdronken, stelde hij in hei water in die omgeving een onderzoek in, doch vruchteloos. Op eens ontwaarde hij op een stuk weiland een man, bijna ongekleed, die op hem afkwam en hem toen mededeelde, dat hij het plan had opgevat zich van het leven te berooven, doch in het water zijnde, daar op eens een atkeer van kreeg; huiselijke, langdurige twist was daarvan de oorzaak. Na zich weder gekleed ie hebben, keerde hij berouwvol naar zijne echtelijke woning te Rotterdam terug. Amsterdam. Gisternacht tusschen 1 uitt en balftwee is aan het centraal station op het terrein van do Holl. ijzeren-spoorweg-* maatschïj. ren rnngeortrein bestaande uit ongeveer veertig wagens door verkeerden stand san den wissel op een verkeerd spoor ge- ioopen, en daardoor in het ijzeren loconvo- tievengebouw binnengereden. De trein, die achterwaarts stoomde, had zulk een gang, dat hij over den stootbalk heen, door den tegen- overliggenden muur heendrong, in zijn vaart een op het spoor ^taanden tender voor *zich uit duwende. De tender kwam door de ge maakte opening 'langs den dijk op de Wester- dokdijkkade terecht, en ligt nu schuin tegen de helling op. Het gat in den wand van het gebouw is bijna een zuiver vierkant en onge veer 16 M'. groot. De geheele muur bestond uit steen ter hoogte van *1 M. en ook even breed van onderen en overigens uit ijzer van l'/'s dM. dikte waarin glasruiten waren aan gebracht. Persoonlijke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. Een armoedig gekleed man met een groot pak op de schouders liep dezer dagen over e»n der Parijsche boulevards. De man zwaaide «enigszins en moest zich nu en dan aan de muren der huizen vasthouden om staande te kunnen blijven. Ongeveer 500 menschen liepen hem uit te jouwen en te plagen. Nu en dan keerde hij zich om, als wilde hij hen allen wegjagen, doch spoedig moest hij weder tegen een huis een steuntje zoeken. Twee heeren, beiden met het Legioen v an Eer in hun knoopsgat, hadden medelijden met den ongelukkigon- dronkaard en namen hem een eind- weegs onder den arm. Eindelijk scheen dc man niet meer voort te kunnen en ze plaatsten hem, onder het gejoel der steeds aangroeiende menigte, op een bank. Nu echter veranderde plotseling het tooneel. De man ging overeind staan, bedankte hartelijk zijne beide begeleiders, en begon liet pak, dat hij op de schouders had gedragen, lus te maken. Ilij haaida er een groote hoeveelheid postpapier en onveloppon uit, die hij met de bekende radheid van tong der straatventers aanprees ert ook spoedig aan de lachende omstanders verkocht. Hij had een uitstekend middel gevonden om het publiek te trekken; Onze Hollandsche köóplui kunnen er echter geen gebruik van maken. Dinsdag II. heeft het uLeger des Ileils" zijn vijfentwintigjarig bestaan gevierd in het Crystal Palace" te Londen. De Engelsche bladen goven uitvoerig verslag van dut feest, zeker een der merkwaardigste die ooit in Engeland gevierd zijn. Meer dan 100,000 mannen, vrouwen en kinderen, grootendeels in de uniform van het ulleilsleger" gekleed, warenaanweziguit al dedrie en dertig landstreken waar liet «Heilsleger" werk zaam is. Er waren Zweden, Nederlanders, Ca- nudeczen, Franschun, Belgen, Hindoes en anderen. Aan de buffetten was geen wijn, bier of eenige gegiste drank te verkrijgen, maar wer den daarentegen verorberd een massa koek, 400,000 broodkookjes, 35,000 kadetjes en 2000 gallons melk, behalve duizenden dozijnen kogel- Uescbjns. De vreemde inrichting van het «Heils- leger" bleek weer duidelijk bij de t wapenschou wing" die in den tuin werd gehouden. Te een uur stelde generaal Booth zich met zijn stat bij een punt op en begon het voorbijtrekken der tien bataljons en der zeven en zeventig brigades met htin muziekkorpsen. Daar waren slopbewo ners, voormalige gevangenen sin dienst des dui- vols", dienstmeisjes, ketellappers, matrozen, sol daten van ilr. Ms. leger, kosters, schoenpoetsers bakkers, voormalige veroordeelden in kostuum, lieden te paard en op wagens. Bijna twee uren lang duurde liet voorbijtrekken zonder dat er maar een uogenblik oponthoud was. Het was vet bazingwekkend, zegt een Engelsch blad maar de wijze waarop alles werd bestuurd, was nog bewonderenswaardiger; hij, die liet opperbevel had, moet een geboren leider van volksmenigten zijn. Op de Elbe, hij Hamburg, zijn liet Zweedsche stoomschip Ui'.kling en bet Eiigelsehe Persian Monarch in aanvaring gekomen, met liet gevolg, dal eeistgeiioeind vaartuig zonk. Twee vrouwelijke bedienden daar aan boord verdronken, de overige bemanning en du loods werden gered. Het geluk ligt op een klein plaatsje. Den 27en Februari 1 885 sloeg een zekere Benjamin Lewis, bekend als «Black Friday", bankroet en thans is hij eigenaar van een mijn, waarvan de waarde op f208.800.000 wordt geschat. Voor Lewis failliet werd verklaard, dacht men, dat hij rijk was; daar hij echter vele vrienden had, werd hem 60.000 dollar ter hand gesteld, waarmede hij opnieuw zaken zou kunnen begin nen. Na ontvangst van het geld, trok Lewis naar Tin Cup (Colorado), waar hij alles weer verloor. Nog slechts over enkele dollars had'hij te beschik ken, toen hij de nieuwe mijn ontdekte, en daardoor vele malen millionnair werd. De boekerij en leeszaal van het zVoikspaleis" te Londen, de grootsche stichting tot verheffing van het volk in Oost-Londen, welke haar ontstaan te danken heeft aan een roman van Walter Besant, is in de eerste zes maanden van dit jaar bezocht door 204,647 personen. Gedurende dien tijd werden er 35,558 boeken uitgeleend. De boekerij is ook Zondagsnamiddags geopend. Anton Rubinstein heeft weder een nieuwen bundel muziekstukken voor piano gecomponeerd, welke eerstdaags bij den uitgever Bartholf Senff, te Leipzig verschijnen zal. Gedurende het eerste halfjaar van 1800 zijn op Père Lachaise te Parijs lijken verbrand. Men gaat bij den lijkoven een colombarium oprichten, waar de urnen met overblijfselen van de verbrande lijken kunnen worden geplaatst. Te Nowotschcrkask (Rusland) is onlangs grooto opschudding veroorzaakt door een verwoed gevecht tusschen de mannelijke en vrouwelijke leden eener Zigeunerbende. De mannen sloegen met stokken, en de vrouwen, wier aantal twee maal zoo groot was als dat der mannen, beten hare togenstanders de stukken vleesch uit het lijf. De politie maakte slechts met moeite een eind aan den bloedigen strijd. Twee mannen zijn zoo ernstig gewond, dat men twijfelt aan het behoud van hun leven. Aanleiding tot den twist gaf de voorgenomen tuchtiging van een echtbreek ster, waartegen de vrouwen zich verzetten. In 1889 waren in het Duitsche Rijk 25,434 bierbrouwerijen in werking, welke gezamenlijk 47,602,939 hectoliter bier produceerden. Aan belasting op dezen volksdrank werd het niet geringe bedrag van 45 tnillioen gulden ontvan gen- In de Oostenrijksch-IIongaarsche monarchie werden in datzelfde jaar 1952 brouwerijen ge ëxploiteerd, welke 13,728,431 hectoliter leverden; hier bedroeg de belasting ruim 30 millioen gulden. De zoo verschillend geproduceerde hoe veelheid, met batrekking tot bet aantal der brouwerijen, valt door deze statistieke opgave duidelijk in het oog, want terwijl een Duitsche brouwerij jaarlijks gemiddeld slechts 1871.6 hectoliter bier oplevert, beloopt dit cijfer voor eene Oostenrijkscho niet minder dan 7033 hectoliter. De laatsto zijn dus, dooreen geno men, op veel grouter voet gebouwd dan de eerste. Als het waar is, dat het eten van paarden— vleesch wild maakt, belooft hot toekomstige ge slacht in Üuitschland gevaarlijk -te worden. Ter maikt is do prijs van paardenvloosch wegens het toenemend verbruik in Keulen met 25 pCt,, te München met 30 pCt., te Dresden met 40 pCt. en in Hannover met 90 pCt. vermeerderd. Zij, voor wie dit artikel te duur wordt, zien nu naar ander voedsel uit. Vandaar, dat een tijdje geleden te Leipzig een hondenslagerij is o|)goricht, die goedo zaken maakt altijd vol gens de Iml. Beige. De ingenieur Dudley M'AUister voltrekt voor de nBritseh Oostafrikaansclio Maatschappij" naar Mombassa, om den aanleg van den spoorweg van Momhassa naar Victoria Nyanza (400 mijlen) to leiden. Dit Pietnrmaritzburg wordt een afschuwelijk geval van kannibalisme uit bet binnenland gemeld. Do vrouw van oen kaflerkapitein was ziek cn een kalTordoktor werd geroepen om de patient te kien. De dokter verklaarde, dat liet eenige genees middel zou zijn hot eten van het vet van een menschelijk hart. De kapitein hield den dokter aan zijn woord, liet hem dooden en het hartvet aan zijne zieke vrouw toedienen, terwijl de reet van de familie smulde aan hot lijk van den dokter. Een paar honderd soldaten werden, op het hnoren van dit bericht, uitgezonden om den kapitein te overmeesteren, doch deze gaf zich gewillig over. De politie te Chicago heeft onlangs een listige manier van opiumsmokkelen ontdekt. Men had namelijk een aantal citroenen uitgehold, met opium en de openingen zoo kunstig dichtgemaakt en bijgeverfd, dat zij niet van gewoone citroenen waren te onderscheiden. Een der grootste huizen ter wereld, zoo niet het grootste, is liet »Freihaus" te Wieden, een voorstad van Weenen. Het heeft 31 trappen, 1500 kamers en 2112 bewoners. Volgens mededeelingen van den voorzitter prof. Virchow hebben zich voor het Xe internationale-con- gres voor geneeskunde te Berlijn 700 leden aange- meld. De spreekbeurten op den eersten dag, op de algemeene vergadering, zullen vervuld worden door de professoren Robert Koch uit Berlijn en sir Jos. Lister uit Edinburg. Omtrent den spoorwegbouw in Syrib meldt men Dezer dagen is door den sultan aan den heer J. R. Pelling van Stackstoad bij Manchester concessie verleend voor den aanleg van eenen spoorweg van Damaekus tot de natuurlijke, door de baai van Akka gevormde, haven, In deze con cessie is ook de bouw van zijlijnen begrepen. Deze nieuwe spoorweg zai Palestina beslist ten goede komen, daar het den belangrijken uitvoerhandel van Syria en Arabia en ook dien* van de binnenplaatsen trekken zal. Het traject van Damaskus tot de haven wordt op 115 En gelsche mijlen lengte geschat. Het punt, waar deze spoorweg de groole karavanenstraat naar Mekka treffen zal, is Caesarea Philippi, het oude Dau. De stalen petroleumstoomboot Yiogadie te Chicago in het dok lag, is door eene ontploffing in den vergaarbak geheel vernield. Een 20-taf arbeiders, die op het dok werkten, werden ga- dood. De knal werd mijlen ver gehoord en de luchtdruk was zoo hevig, dat van de naburige huizen alle ruiten vernield werden. In 1798 verging de Engelsche oorlogssloep Broek, ter hoogte van Kaap Hmlopen, aan dan zuidelijken ingang der Delewaro-Baai, Het vaartuig had aan staafgoud en geld voor «ene waarde van ongeveer vijf en twintigmillioerr guldens aan boord. Een ondernemend Amerikaan, Merrit, is or thans ingeslaagd de noodige fondsen bijeen te- brengen, om met het opsporen van don schat een aanvang te maken. Merrit houdt zich overtuigd, dat de schat zich nog steeds op dezoifde plaats op den bodem der zoe boviudt, niet door onderzeescbe stroom'tngen is weggevoerd en met de tegenwoordige duiker toestellen te bereiken is. Binnenkort zal met dg werkzaamheden een aanvang gemaakt worden. liet lang vermiste 1493 ton* metende Engeh sehe vaartuig Inch cape Ronk is in ontredderden toostand Qneonstown binnengelonpon. Op 24 Februari vertrok het schip met eene lading' tarwe uit San Francisco. Alles ging goed tot 12 April, loon een vreesolijke orkaan losbarstte. Zee op zee brak over hot schip, een groote golf vernielde hot stuurrad en sloeg twee booten en de knartenkainer stuk en weidra werd het schip onhandelbaar van de eene golf naar de andere op en neergeploft. Geen man kon op de heen blijven, allo manschappen worden iader ongenhlik onder do stortzeeën bedolven en tegen de ver schansing gestagen. Kapitein Armour sloeg over boord en vei dronk, de hofmeester cn 2 zeelieden wordan gedood of verdronken. Allo instrumenten, de meeste Ie- cnsmiddelen en de geheule klueding vail de zeelui spoelde de zen in en alle booten op éono na worden weggoslagen, terwijl do zeilen uit de lijken vlogen. Met een htlljizeil en nadat een deel der lading over boord was gowoi|icf, slaagde men het scliiji drijvende te houden en na- ooue angstige reis Engeland te bereiken. ,d Ve enz. en r weer moet lijk z inges lioud' wij ls afsof wemi tijd, Kc met zijne te ln duizc dezel heid vond daarr ook, 5 sterk hooft Ik zich bewe glas, ju de 1 j te sj i Sciin

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6