Lazare Carnot openbaar te maken. De zorg voor de uitgave is door hem opgedragen aan den heer Etienne Charavay, Tot dusver is tot oprichting der kerk van het Heilige Hart van Jezus op Montmartre in het geheel eene som van 22,813,692 fr. bijeengebracht. Zondag is te Ferney een standbeeld van Voltairo onthuld. Er waren naar Zwitserland verscheidene uitnoodigingsbrieven gezonden om de plechtigheid bij te wonen. De regee ring van het kanton Genève was vertegen woordigd door haar medelid, den heer Richard, de stad Genève door den heerDidier, lid van het dagelij kscls bestuur. De Fransche kolonie te Genève en de aldaar gevestigde Elzasser vereeniging hadden talrijke deputatiën afge vaardigd, die vergezeld waren van een Fran- sche muziekvereeniging te Genève. De Zwit- sersclie genoodigden werden op het raadhuis ontvangen en toegesproken door denFranschen consul te Genève, den heer Champy. Ten elf ure zette de stoet zich in bewe ging naar de villa vVollnire", waar de heer Le Royer, voorzitter van den Senaat, met den prefect van het departement Ain aan zijne zyde, den stoet opwachtte. Toen de receptie aldaar afgeloopen was, begaf de stoet zich naar het plein voor het raadhuis, waar het standbeeld opgericht is. Eenige personen voerden daar het woord. Natuurlijk stonden zij stil by het leven van den spatriarch van Ferney", die een zoo grooten invloed op zijn tijd, en ook op dien welke er op gevolgd is, heeft uitgeoefend. Nadat de plechtigheid afgeloopen was, heeft de heer Le Royer, uit naam der regeering, den heer Lambert, den vervaardiger van het standbeeld, het kruis van het Legioen van eer overhandigd. Met een feestmaal op het raadhuis, waaraan een 300 personen hebben deelgenomen, werd de plechtigheid van den dag besloten. Naar het Parysche dagblad Evenement ver zekert, is te Londen thans de overeenkomst tussclien Engeland en Frankrijk geteekend, waarbij de aangelegenheden van Zanzibar enz. worden geregeld. Bij deze overeeukomst moet het Fransche protectoraat over Madagascar en de Fransche jinvloed-sfeer" in Centraal-Afrika tot het meer Tchad door Engeland goedgekeurd worden, in ruil voor de erkenning van Fransche zijde van het Engelsch protectoraat over Zanzibar. 1) U 1 T S C H 1 A S D. De Reichsanzeiger maakt eene memorie van den kanselier Von Caprivi openbaar over de beweeggrondendie tot de Duitsch- Engelsclie overeenkomst geleid hebbendeze had tot doel: verwijdering van geschilpunten, teneinde het behoud van den Europeesehen vrede te verzekeren. De gezamenlijke strijd vragen worden uit een zelfde gezichtspunt behandeld, om door wederkeerige coneessiün bij het verschil in waarde van enkele ge- biedsdeelen eene overeenstemming te ver krijgen. Na uiteenzetting van het bovenstaande, geeft de memorie teu slotte de beweeggronden op voor het artikel betreffende de vrije ver keerswegen en vrijheid van godsdienst en stelt in het licht de waarde voor het nationale gevoel zoowei als het militaire belang van Helgoland, welks bezit dc verdediging der Noordzeekust alsmede van de Duitsche wateren gemakkelijk maakt, eene vijandelijke blokkade bemoeilijkt en aan het Noord-Oost-Zeekanaal eerst dc volle waarde verleent. De verplichting betredende de paspoorten in Eizas-Lotharingen is thans in zooverre ge wijzigd dat Franscheridie aldaar te lande een familiefeest willen bijwonen, geen paspoort behoeven te hebben, maar kunnen volstaan met e<-n verblijfkaart voor den tijd van eenige dagen, die hun op aanvraag kan worden uit gereikt. Volgens de Russische bladen zal keizer "Wilhelm, die Maandag van zijne reis naar het Noorden te "Wilhelmsliaven is aangekomen, in Augustus met het jacht Hohenzollcm naar Reval gaan, alwaar hij den 17n wordt ver wacht. Onmiddellijk vertrekt hij alsdan naar Narwa, alwaar hij des namiddag feestelijk zal worden ontvangen. Den volgende^ dag ■wordt aldaar het feest van hetPreobraschenski- regiment gehouden. Den 19n zal hij tusschen Narwa en Krasnoje Selo de manoeuvres bij wonen, die den 24n met egn groote parade op het manoeuvreveld zullen eindigen. "Ver volgens zal hij naar Peterhof gaan en van daar naar Duitschland terugkeeren. De rijkskanselier zal hem vergezellen. In een conferentie teWilhelmshaven tus schen den keizer en den rijkskanselier is beslotendat de rijkskanselier Von Caprivi niet mede zal gaan met den keizer naar Ostende en het eiland Wight. Jn 't gevolg des keizers zullen geen staatslieden voorko men, doch het zal gevormd worden uit per sonen, uitsluitend uit de hofkringen. Naar aanleiding der nota, welke de Russi sche regeering aan de Porte heeft toegezon den over hare welwillende houding jegens Bulgarije, dreigt te Konstantinopel een ministerieele crisis. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Grieksche patriarch gedreigd heeft zijn ontslag te nemen en in alle landen, aan de Grieksch- orthodoxe kerk onderworpen en behoorende tot het Ottomannische rjjk, de bediening van dien godsdienst te staken, wanneer de eisch tot benoeming van Bulgaarsche bisschoppen in Macedonië wordt ingewilligd. Nabij Pee, op de grens tusschen Servië en Montenegro, heeft een 500-tal Arnauten het Montenegrijnsche dorp Rogmoe uitgeplunderd en vele inwoners vermoord. Turksche troepen kwamen op verzoek van vorst Nicolaas te hulp en namen de meeste plunderaars gevangen. In het gevecht, dat hierbij plaats had, zijn 00 personen gesneuveld. li E JL G I E. Op verlangen des konings, die Zaterdag 11. den burgemeester van Ostende bij zich .ont boden heeft, zal ter gelegenheid van het bezoek des Duitschen kiezers Ostende met Belgische en Duitsche vlaggen getooid worden zal er des namiddags een concert in de Kursaal" plaats hebben, hetwelk de koning en zijn gast bezoeken zullen; zullen de vorste lijke personen van den ponton tot de koninklijke villa tusschen en haie opgestelde infanterie loopen, terwijl zij op rijtoerljes door een peloton cavalerie zullen geëscorteerd worden; en zal er 'savonds eene militaire taptoe met fakkellicht plaats hebben, waaraan de muziekkapellen uit de garnizoens van Brussel, Brugge en Antwerpen zullen mede werken. De Duitsche keizer komt, gelijk nu weder gemeld wordt, niet over land maar over zee naar Ostende. ITALIË. Naar aanleiding van de steeds toenemende agitatie, die ontstaan is door de ontbinding der vereeniging sPro Pntria" en de in beslag neming van de meeste le Triest verschijnende Italiaansche bladen door de Oosteurijksche regeering, heeft de minister van binnenland- sche zaken een vertrouwelijk schrijven tot de prefecten gerichtwaarin hij ben vei*zookt het propaganda maken tegen Oostenrijk tegen te gaan en de opgewomlenen aan het ver stand te brengen, dat zij door hun houding hun eigen zaalc bedervenen de regeering in de moeilijkste omstandigheden brengen. Het eindresultaat der verkiezingen te Napels is gunstig voor de uiterste linkerzijde. Imbriani staat boven aan de lijst met eene groote meerderheid. RUSLAND. Bij keizerlijke ukase wordt bepaald, dat veroordeelden niet meer naar Siberië zullen worden gezonden, maarnaar landbouwkoloniën, die in den Caucasus zullen worden gesticht zjj zullen niet meer worden opgesloten, maar handenarbeid in de open lucht verrichten. GRIEKENLAND. Te Athene verkeert men in groote zorg over den toestand der kroonprinses. Deze is, zooals men weet» de vorige week ontijdig bevallen van een zoon, en deze gebeurtenis kwam zoo onverwacht, datjgeen geneeskundige assistente op dat pogenblik in het paleis van den kroon prins aanwezig was. De jonge wereldburger is gezond, doch de moeder verkeert in zorg- wekkenden toestand. De keizer van Duitsch land, broeder van de kroonprinses, heeft pro fessor Olshausen uit Berlijn naar Athene gezonden. Koningin "Victoria van Engeland, haar grootmoeder, wordt geregeld per tele graaf vat» den toestand van haar kleindochter Sophie op de hoogte gehouden. Keizerin Frederik van Duitschland, die met haar doch ters van Gibraltar per jacht naar Athene vertrok, is met den toestand harer dochter nog niet bekend. AMERIKA. De ATettJ-XbrJc Herald bevat een telegram uit La-Libertad, blijkens hetwelk Zaterdag een aanslag is gepleegd tegen den president Barillas. Een Indiaan trachtte Barillas te treffen met een mes, doch de president wist te ontkomen. De Indiaan is in hechtenis ge nomen en heeft bekend den aanslag te hebben gepleegd op last van conservatieven. ZUID.AMERIKA. De telegraphisehe berichten van den cor respondent der Times te Buenos-Ayres loopen tot Maandagavond halfzes, dus tot het ein digen van den wapenstilstand. Wat uit deze reeks van onsamenhangende telegrammen blijkt, is, dat de strijd zeer bloedig was en dat bij tot dusver nog geheel onbeslist bleef, doch dat de regeeringspartij allengs niet on aanzienlijke versterkingen had verkregen. In- tusschen is ook hier reeds sprake van Celman's aftreden. De uit velerlei nationaliteiten samenge stelde bevolking (zoo lezen wij) neemt aan den strijd geen deel. Deze wordt dus gevoerd tusschen de gewapende aanhangers der Union Civica en die der regeering. De troepen in La Plata hadden geweigerd zich bij Pellegrini aan te sluiten. Daarentegen waren er voor Cel man een 1000 man met 46 kanonnen aan gekomen. Mocht de partij van Celman volslagen de overhand behouden (wat volgens de jongste telegrammen onwaarschijnlijk is, in zoover Celman zelf heet afgetreden te zijn), dan zou, volgens den berichtgever, de toestand des lands allerjammerlijkst, zoo niet feitelijk anar- ehisch dreigen te worden. Naar de South American Telegraph Com pany bekendmaakte, zou zij van de beambten der Argentijnsche republiek aanzegging heb ben ontvangen, dat alle telegraphisehe ge meenschap voorloopig wordt geschorst. De Parysche Liberto' ontving, van sym pathieke hand, eene zeer vleiende karakter schets van de mannen, die zich als voorloopig gouvernement hebben opgeworpen. De wapenstilstand is, naar uit Buenos-Ayres van Maandag Imlfvier wordt gemeld, nog verlengd. Do regeering en de vreemde ge zanten houden conferentiën, teneinde mid delen te beramen tot liet verkrijgen eener minnelijke schikking. De vorming van een kabinet van verzoening is waarschijnlijk. Binnenlands che Berichten. SCHIEDAM, 80 Juli 1890. Dc gemeenteraad hield hedennamiddag te kwart vóór twee ure eene zitting, welke werd bijgewoond door 18 leden. Afwezig de heer Hoogemlam, met kennisgeving. Na resumtie der notulen van 11/14 Juni II. kwamen de volgende stukken in: Een zevental missiven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende goedk- uring van verschillende raadsbesluitensvelke alle werden aangenomen voor kennisgeving. Van burgemeester en wethouders de reke ning der gemeente over 1889 met hunne ver antwoording en een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der ontvangsten en uitgavenwelke rekening met bijlagen en bescheiden werd gesteld in handen der financieele commissie, ten fine van onderzoek en rapport. Eene missive van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende mededeeling der tijdsbepaling van de gewone jaarlij ksche examens aan de openbare scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager on derwijs voor jongens en meisjes, en aan de openbare burgerschool. Terwijl deze missive reeds schriftelijk aan de leden was medegedeeld, werd ze voor kennisgeving aangenomen. Een adres van II. J. Kreuger alhier en een van S. C. M. J. J. Zoetmulder, voor hunne vennootschap onder de firma J. S. Zoet mulder, beide om ontheffing of afschrijving van plaatselijke directe belasting, werden ter visie gelegd tot eene volgende vergadering, Eene missive van den wethouder Elzevier Dom, ten geleide van een gewijzigd ontwerp op het heffen eener belasting onder den naam van straatgeld, werd in handen gesteld van de commissie voor de plaatselijke belastingen, ten fine van onderzoek en rapport; een ver zoek der »St.-Wi!librordus-Vereeniging''1 om afstand van een strookje openbaren gemeente grond aan den Oversehieschen weg, nevens het vroegere lokaal sAurora", ter grootte van circa zes vierkante ellen, werd ter visie ge legd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Nog was ingekomen een verzoekschrift dat, als zijnde ongezegeld, ter zijde moest worden gelegd. Alsnu ging men over tot de aan de orde gestelde onderwerpen en werd het eerst be handeld de staat der oninvorderbare posten tot een bedrag van f928.40. De nonvaleurs wegens onvermogen hiervan bedroeg f 67.48, terwijl het overige, ten gevolge van over lijden, van vertrek uit de gemeente of van verleende remissie, bedraagt f860.62. De staat wordt hierop goedgekeurd. De rekening over 1889 van liet St.-Jacobs- Gasthuis, bedragende in ontvangst f 21990.29, in uitgaaf f 18,752.94, sluitende - lus met een goed slot van f3,237.05, werd mrt algemecne stemmen goedgekeurd. Tijdens de behandeling dezer rekening had den de burgemeester, de heeren Loopuyt en Sehieveen, als regenten van die instellingr ingevolge liet bepaalde bü art. 24 der ge meentewet de vergaderzaal verlaten en werd het voorzitterschap tijdelijk waargenomen door den oudsten wethouder in jaren, den heer Nolet. De begrooting dierzelfde instelling voor 1891, ten bedrage in ontvangst en uitgaaf van f17,106.85, werd mede met algemeene stemmen goedgekeurd. De rekening over 1889 van de commissie van beheer der fondsen van het vroeger alhier bestaan hebbende oude-mannenhuis,- bedragende in ontvangst f5369.41, in uitgaaf f 5269.46', sluitende met een voordeelig saldo van f99.94', werd mede met algemeene stem men goedgekeurd, hebbende tijdens de be«s handeling dezer rekening de heeren Loopuyt en Van Erpecum, overeenkomstig liet bepaalds bij art. 24 der gemeentewet, de vergaderzaal verlaten. De behandeling der rekening der hofjes van Belois alhier over 1889, bedragende in ontvangst f5787.21, in uitgaaf f5172.33, sluitende met een goed slot van f 614.88, werd, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den heer G. A. E. Visser,- mede regent dier hofjes, verdaagd tot een- volgend* een sch Loncq e met uiti instructi vacature de behf stelling en uitgs Tot tweede noemd - beiden Alsnu burgerm ingevolg gedragei regelend bestaanc het twe blijkens binnenla Uit A dat -bur toegeven bestrijde zij nu v betreft aanzien daarin, gemaaki voorstel, voorstel tot bet overgaan directe 1 een geld Na verv de veror van den goedgekt

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2