werkzaam big de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht. Uit Den Hang wordt aan het Mblad gemeld, dat de minister Godin de Beaufort een wets ontwerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen effecten. In den vorm '.an een zegelrecht, dat elk jaar betaald moet worden, wenscht de mi nister inkomsten uit effecten te belasten. Dit recht zou echter ook kunnen worden be taald na eenige jaren als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hunne fondsen onveranderd in de brandkast laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoort, züu het eene soort van aecyns zijn op het bezit van effecten, om dus eene inkomsten belasting te ontgaan, maar tevens toch wat te doen met het oog op de verkiezingen van 1891. De reden, waarom Duitschland en Enge land, in zake de quaestie der invoerrechten, op de anti-slaverny-conferentie te Brussel zoo toegeeflijk en meegaande rijn geweest, komt eerst langzamerhand aan het licht. Sedert Nederland zich tegen deze invoer rechten in den Congo-staat verzette, doen zich steeds meer stemmen in dezelfde richting hooren, en zelfs de heer Horace Waller heeft zich genoopt gevoeld in de Times zelve Nederlands houding nader toe te lichten en te verdedigen. Eenige handelsorganen hebben gedert ook voor Nederland party gekozen en verwondering te kennen gegeven over de houding van Engeland en Duitschland. De zaak is, dat niet alleen de Congo-staat rechten wil heffen, maar ook Duitschland zal dit doen, en het recht daartoe is aan het land verleend by de Anglo-Duitsche overeenkomst tot rege ling van de wederzydsche bezittingen in Oost-Afrika en tot afstand van Helgoland. By de Beilijnsche overeenkomst van 1885 zijn alle invoerrechten verboden, maar by de overeenkomst van Brussel zyn ze weder toe gelaten tot een maximum-bedrag van 10 percent van de waarde. Engeland en Duitsch land' hebben derhalve aan den Congo-staat eenvoudig niet geweigerd wat zij zelf wilden doen, en de betreffende bepaling in de over eenkomst van Berlyn heeft geen waarde meer. Tevens is hierdoor uitgemaakt, dat het JBritsche protectoraat over Zanzibar lang niet meer die beteekenis heeft, welke het anders zoude hebben. Verseheideue leden van het Parlement hebben zich hiertegen verzet, maar het is nu te laat. 't Is de vraag of onder die omstandigheden •Nederland bij zijn op zichzelve volkomen gerechtvaardigde houding zat kunnen vol harden. (27, v, d. D.) De gisteren te Rotterdam gehouden eerste nujaars-koffieveiling der Nederl. handelmaat- sehy. getaxeerd voor goed ordinair Java liep met levendigen kooplust 55Vs, terwijl de Ma- lang meest 55 'A werd betaald. Behoefte en onvoldoende aanbod gedurende den eersten tyd hebben dezen afloop teweeg gebracht, welke juist om deze redenen veel kans heelt gunstig te worden opgenomen. Als vierde of laatste beursvacantiedag is door het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam vastgesteld Zaterdag 9 Augustus a.s. De verjaring van II. M. de Koningin is Zaterdagavond ook te Kissingen feestelijk her dacht. Aan eene attentie der directie van het Kurhaus hadden de in die badplaats aan wezige Nederlanders liet te danken, dat zij op dezen dag de tonen hunner volksliederen vroo- 1 ijk hoorden weerklinken. Te Hobwald, in den Elzas, werd door do aldaar vertoevende Hollanders dc verjaardag A r Koningin feestelijk gevierd. Een feest comité, met prof. Jüierens de Haan aan hut hoofd, lmd daartoe het initiatief genomen, en mocht van alle zijden medewerking onder vinden. De eigenaar van het hotel Kuntz en zijne vrouw droegen zorg, dat reeds in den vroegen morgen de Nederlandsche vlag met den Oranjewimpel tusscben de Pruisische vlaggen van het gebouw wapperde en de eet zaal keurig versierd was. Den allerschoonsten indruk maakten daarby de bouquetten van roode, witte, blauwe en oranjebioemen, door de Hollandsche dames met evenveel talent als smaak vervaardigd. Aan den feestdisch waren al de Hollanders met de nationale kleuren getooid. De feestdronk op de Koningin door den voorzitter uitgebracht en per telegraaf naar het Loo overgebracht, mocht onmid dellijk met eene dankbetuiging van Hare Majesteit worden vereerd. Een dronk op den Duitschen keizer werd sierlijk beantwoord door den heer KréisdireetorPoehlman, wien, op zijn verzoek, gaarne eene plaats aan, den diseh was gegeven. Onnoodig te zeggen, dat de toosten, waar onder zeer geestige, elkander opvolgden. Alleen zij vermeld, dat eene der dames een door haar tot lof van Bohwald vervaardigd gedicht voordroeg, aan het slot waarvan een beroep werd gedaan 'n onze offervaardigheid ten behoeve van u< armen dezer streek. Eene bevallige jongedame, die daarop met eene schaal rondging, mocht milde bijdragen in- oogsten, een waardig slot van den blijden dag. (27 B. Ot Te Ems speelde de Kur-kapel op den ver jaardag van H. M. de Koningin de Neder landsche volksliederen. Onder de badplaatsen, waar de aanwezige Nederlandei's ji. Zaterdag vroolyk feestgevierd hebben, behoort verder ook Hohwald, in den Elzas. De ïNederlandsche Vereeniging", te Berlijn, heeft ook den verjaardag met een luisterrijk feest herdacht. Te Detmold vierden de Nederlandsche gasteu van het »Lippiache Hof" den dag feestelijk. De heer Muller, eigenaar van het hotel, had voor een fraaie versiering van de zaal met groen en bloemen en liet borstbeeld"' der Koningin gezorgd. Bij gelegenheid van den a.s. verjaardag van Prinses Wilhelrnina zal het circus Oscar - Carré op het Loo een bijzondere voorstelling geven, welke door de Koningin, de Prinses en tal van genoodigden zal worden bijge woond. De volgende dagen zullen aldaar nog een tweetal voorstellingen voor het publiek worden gegeven. De deputatie der Belgische afdeelingen van c actief dienende en oud-onderoflicieren, welke hebben deelgenomen aan de algemeeue ver gadering, den schietwedstrijd en feestelijk- heden van den bond van oud-onderofficieren ia Nederland, keerde Maandagochtend van Den Haag naar Antwerpen en Gent terug. Uit geleide werd gedaan door eenige bestuurders van de afd. 's-Gravenhage van genoemden bond. "Van 1 Aug. af zal in het «Museum van Kunstnijverheid" te Haarlem eene verzame ling gekleurde platen ten toon gesteld zijn van de meest belangrijke muurschilderingen, die gedurende deze eeuw uit de lava, waar onder Pompeji bedolven lag, te voorschijn werden gehaald. De reproduction zijn op groot formaat met de meeste zorg behandeld en geven een getrouw en juist beeld dezer verrukkelijke versieringen, die de Romeinen met zooveel smaak wisten aan te brengen. Het museum werd gedurende de maand Juli bezocht door 1483 personen. Omtrent de zaak tegen AafkeKuijpers kan het 2V. a. d. 1). nog inededoelen, dat op ver zoek van do verdachte het behangselpapier van de kamer der overledene onderzocht is, omdat zij veronderstelde, dat zich misschien hierin zink zou kunnen bevinden. Werkelijk heeft dit onderzoek de aanwezig heid van een tamelijke hoeveelheid zink aan den dag gebracht. De scheikundigen waren met deze uitkomst niet tevreden, daar men het onderzoek had toegepast op een uit den muur gesneden reep, welke bestond uitvier op elkaar geplakte lagen. Een hierop genomen proef met een overgeschoten gedeelte van het bovenste behangsel bracht geen spoor van zink aan 't licht. Blykbaar bevond zich dus dit metaal in een der onderste lagen. Trouwens al was het ook in de bovenste laagaangetroffen, dan nog zou dit, volgens de deskundigen, geen gevaar voor de gezond heid kunnen opleveren. Een onderzoek van een flesch Apollinaris- water en een doos bonbons leverde even weinig resultaat op. In de zaak van Aafke Kuijpers moet, naar wij vernemen, de justitie mèt beslistheid hebben verklaard geen order te willen geven tot het opgraven van het lijk van juffrouw Steenhoff de zoogmoeder van fr. Smissaert aangezien haar de gronden, waarop het vermoeden rustte, als zou juffr. Steenhoff vergiftigd kunnen zijn, als volkomen hersen schimmig toeschijnen. Prof. Van Hamel werd Zaterdag door den rechter-commissaris ondervraagd over de ver houding tusschen mej. Kuijpers en de leer lingen der tooueelschool. (27. v. 27.) Uit Amsterdam wordt gemeld: De instructie in de vergiftigingszaak wordt nog steeds voortgezet, zoodat van toevoeging van rechtskundigen bijstand aan de ver dachte nog geen sprake kan zijn. De heer mr. A." J. Rooijaards, rechter in de Amsterdamsche rechtbank, heeft de functie van rechter-commissaris van zyn ambtgenoot mr. Sleeswijk overgenomen, zoo dat hij de instructie nu verder zal leiden. Dezer dagen werden door Hem personen uifc Arnhem gedagvaard, o. a, een winkelier in verfwaren, die ook al aan eene dame zinkwit zou verkocht hebben. De ArnJt. Ct. spreekt het gerucht tegen, dat mevrouw Bulkley -Bekkiag zou gearres teerd zyn. Te Dordrecht is Vrijdagavond door den- lievigen wind hol hoofdgebouw voor de ten-' toonstelling der Hollandsche landbouw-mnat- scliappy, hetwelk op de dakbedekking na voltooid, en juist door de werklieden verlatent was, ineengestort. Te Terheiden (Z.-If.) werd Vrijdagavondr omstreeks halfzes, een fraaie luchtspiegeling: {fata morgana) waargenomen. De scheper» op zee vertoonden zich omgekeerd in de lucht,- en de noordelijke dam aan den Hoek-van- Holland en een stoomschip in de Nieuwen Waterweg vertoonden zich zelfs vervier voudigd. Door de groote helderheid van den damp kring kon men zelfs de bocht bij Katwijk zien, hetgeen heel zelden gebeurt. De boven lucht was bewolkt. Gedurende de maand Juli zyn te Scheve- ningen genomen1769 gemengde baden, 2541 damesbnden, 4837 heerenbaden, 785 kinderbaden, totaal 9933 buitenbaden; zoo mede 1152 zeewaterbaden, 178 zoetwater- baden en 171 douches, te zamen 1501 binnen baden. In Juli 1889 werden genomen 13,522 buitenbaden en 1612 binnenbaden. Door een weezenvriend daartoe in de ge legenheid gesteld, brachten de verpleegden» in het Israëlietisch weeshuis te Rotterdam- gisteren een bezoek aan Den Haag en Sche- veningen en bezichtigden zooveel mogelijk alles wat daar te zien is. Uit "Waalwijk wordt aan de 27. B. Ctr gemeld, dat de heer A. C. Zijlmans, graait-" handelaar aldaar, zijne betalingen heeft ge staakt. Hij was ook houder van eene spaar bank, zoodat zeer velen schade lijden. Hy was lid van den gemeentei"»ad en van de Kamer van koophandel, en president van de afdeeling der kath. kiesvsroeniging «Noord- Brabant". Op verzoek van de inspecteurs en adjunct- inspecteurs voor het geneeskundig staatstoezicht worden ter algemeene kennis gebracht de vol gende, in hunne vergadering vastgestelde Raadgevingen ter voorkoming van besmetting door longtering. Van elke tien perionen die in Nederland over lijden, «erft éen aan longtering. Ook in andere landen dan liet onze is de sterfte aan tering zeer gioot, en het is zeer natuuilijk, dat men overal naar middelen heeft gezocht, oin de tering, zoo al niet te genezen waai zij reeds bestaat, dan toch haar ontslaan te voorkomen. In de laatstverloopen jaren nu is het meer en meer duidelijk, geworden, dat de tering onder de besmettelijke ziekten moet worden gerangschikt. Mochten vroeger vele geneeskundigen dit hebben ontkend, thans bestaat omtrent die besmettelijkheid geer redelijke twijfel meer. Er ontwikkelt zich in het lichaam eens teringlijders eene smetstof door welke anderen kunnen worden besmet. Zij, die de vatbaarheid voor zulk eene besmetting niet bezitten, laopen vrij. Bij hen daarentegen, die er wel vatbaar voor zijn (en hun aantal is zeer groot), ontwikkelt zich de ziekte. Het is juist de erkenning van den besmettelijken aard der tering, welke leidt tot voorkoming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegenwoordig standpunt der wetenschap het best kan geschiedenweuschen wij met korte woorden mede te deeien. Vooraf en tot beter verstand van het volgende dieue, d.it het gevaar hier verreweg het ineest dreigt_ van de zijde der door de teringlijders opgegeven stolfen (sputa). In deze zijn steeds de eigenaardige ziektekiemen (bacillen der tubeiculose) voorhanden. Wij willen Inei mede niet zeggen, dat de tering uit sluitend door de. opgegeven spula wordt voortgeplant. Maar van arnleic wijzen van voortplanting weten wy nog weinig of nietsen de sputa moeten in eik geval voor het alleigevaarlijkst worden gehouden. Wij zullen nu opgeven hoe tnon zich het best tegen de besmetting van leiing kan beveiligen: lo. Lijders aan longtering moeten hunne «puts niet op den vloer uitspuwen en zoo min rnogdjjk in zakdoeken opvangen. Die sputa moeten worden opgevangen in overdekte spuwpotjes of kwispedoor», waarin eenig carbolzuurwater vervat is, tot afwering der vliegen die, op de sputa azende, de daarin ver vatte smetstof kunnen overbrengen. 2o. De zakdoeken der lijders, onverschillig of z(j al dan niet aan huis en bed gebonden zyn, moeten zeer dikwijls voor schoona worden verwisseld. De gebruikte moeten worden gedaan in een pot met ectie oplossing van phenylzuur, waarin zty moeten blijven tot zij met heet zeepwater gewasschen- en tnet zuiver water uitgespoeld worden. 3o. De beddelakens en kussensloopen, in gebruik van teringlijders, moeten dikwijls voor schoone wor den verwisseld en daarna evenals de zakdoeken worden behandeld. Bij de minste verontreiniging van nachthemden, borstrokken enz. door sputa, moeten die kieedingslukken evenzoo worden ver wisseld en behandeld. 4o. Het slapen in éen bed met een teringlijder moet volstrekt worden vermeden. 5o. In hospitalen, in weeshuizen, armhuizen enz, moeten afzonderlijke kamers voor teringlijdeis zyn, 6o. Daar ook het vee aan tering (tubeicuiose, parelziekte) kan lijden en de besmetting van het vee onder sommige omstandigheden op den mensch kan worden overgebracht, is het in hooge mate raadzaam, het vieesch gaar te koken of te braden en melk niet te gebruiken dan gekookt. 1 o. Na overlijden of het vertrek van een tering lijder moet de ziekenkamer en al wat danrin is, goed worden gereinigd en de door hem gebiuikte- voorwerpen (bed, beddegoed, kleedingslukktn) óf verbrand óf behoorlijk ontsmet en gereinigd worden. Wij gevoelen zeer goed en betreuren het, dat de- zoo gcwenschte afzondering van teringlijders in zeer vele gevallen, vooral in de bekrompen woningen van' gezinnen uit den arbeidersstand niet kan \yoiden be werkstelligd. Maar wij gelooven ook, dat in zoodanige' gevallen ernstige pogingen, om zooveel moge 1 ij k de bovenstaande raadgevingen op te volgen,, verbonden met de meest nauwgezette zorg voor zinde lijkheid, veel kunnen bijdragen orn liet gevaar vatr besmetting te verminderen. {Staatscourant,)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2