Oemengde berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. "XFrrie nzor g. ii 0 c 1 x t zaken. j 0 n d e r w ij s. In dc Vogelenzang, te Gouda, heeft de soldaat L. S. K. den sjouwerman 2. een messteek in den rug toegebracht. Er be staat weinig hoop op herstel voor den ge wonde. Met veel moeite is het eindelek ge lukt den woesteling, die de stad als een bezetene doorrende, te grijpen. In het begin van het vorige jaar had te Breda eene hevige vechtpartij plaats in de Halstraat, waarbij een burger zoodanig werd verwond, dat de dood spoedig volgde. De vermoedelijke dader, de artillerist v. P., ge boren te Ginneken, werd talrijke malen in verhoor genomen, en de bewijsstukken waren zoo overtuigend, dat de krijgsraad, hoewel de man zijn onschuld betuigde en bleef vol houden. hem veroordeelde tot eenige jaren gevangenisstraf. Naar men wil, moet dezer dagen de zaak een ander aanzien hebben gekregen. Een veldartillerist, die lijdende is aan eene onge neeslijke ziekte, moet hebben verklaard, dat niet v. P., doch hij de dader is geweest van den manslag, die verleden jaar plaats had. Reeds moet hij dienaangaande een verhoor hebben ondergaan, waarvan de resultaten voor het oogenblik nog niet bekend zijn. (JS. O.) Maandagochtend ontstond er in de keuken van het mililair hospitaal te Amersfoort twist tusschen twee miliciens hospitaalsoldaten. De milicien Van Nooij bracht daarbij met een mes den milicien Vermeulen een steek onder het hart toe, ten gevolge waarvan deze a eenige oogenblikken laler overleed. Ook te Lage-Zwaluwe zijn twee der land- i verhuizers naar de Argeaüjnsche republiek, N. en B., teruggekeerd, wegens gebrek aan werk aldaar. Volgens hen ziet het er allesbehalve roos kleurig uit voor de meeste immigranten. Slechts aan enkelen gelukt het eene voor- deelige positie machtig te worden. In de gemeente Epe zijn verscheidene" personen vergiftigd door het gebruik van vleesch, dat afkomstig was van eene koe, welke door zekeren D. H, aldaar gekocht werd, nadat het dier uit nood geslacht was. In Den Haag is een man in arrest genomen, die op ongeëvenaard brutale wijze in den i laatsten tijd verschillende diefstallen pleegde, j In voorname stadswijken helde hij aan de woningen, zeide aan de dienstboden, dat hij op het dak de maat moest nemen voor eenige hem opgedragen reparation, en wanneer men hem dan, niets kwaads vermoedende, naar boven liet gaan, doorsnuffelde hij de meiden-, logeer- en slaapkamers en nam weg wat van /ijne gading was, b(i voorkeur horloges en l «sieraden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Amsterdam, bij den heer Metz, op de N. i Heefongraclit no. 59, die met zijne familie buiten is, eene brutale inbraak gepleegd, zoo- 1 als oi'langs op de Stadhouderskade heeft plaats geba.-l, met dit onderscheid echter, dat de ■dievein zich, in plaats van in te breken, heb- ■ben jaten insluiten, om door verbreking van l&v atsluitingaan den binnenkant weder buiten [te komen. Zij hebben dit weten te bereiken IIdoor de afsluiting aan den binnenkant weg i nemen en alzoo de deur te openen. Eerst i hebben' zij alles al.s 'tware 't onderst boven [gekeerd, na iedere kast of bergplaats, waar men vermoeden kon dat men iets vinden ;zou, opengebroken te hebben. Zij maakten zich meestor van een belangrijk bedmg in papier, maar namen ook veel in specie mede. Daarentegen lieten zij een étui met zilveren .vorken liggen, hoewel ze overigens niet veel versmaad hebben. De diefstal heeft onder dezelfde verschijn- selen plaats gehad als onlangs op de Stad houderskade ën op de Prinsengracht 989, zoodat er gegroud vermoeden schijnt te be staan, dat de daders van toen en nu elkander niet vreemd zjjn. Het 42-jarige meisje, dat dezer dagen op den schommel in den tuin van het melkhuis in het Vondelpark te Amsterdam brandwon den bekomen heeft, doordien een onbekende jongen haar de kleederen in brand stak, is gisternacht in het binnengasthuis overleden. Door de politie worden pogingen in 't werk gesteld om den jongen op te sporen. Door de politie te Utrecht is aangehouden de spoorwegarbeider W., verdacht van diefstal van goederen uit de loods op het perron. Sedert geruimen tijd werden verschillende artikelen ontvreemd, zooals manufacturen, boter, enz., zoodat alles van des diefs gading bleek te zijn. Met zijne vrouw, die van medeplichtigheid of heling wordt verdacht, is hij in arrest genomen. De manufacturen werden deels verkocht, deels in den lombard beleend, terwijl de vrouw naar men zegt zicli niet ontzag, de boter Vrijdags ter markt aan den man te brengen. VD.) Zondag is notaris O., te Zevenbergen, met zijn gezin aaneen gioot gevaar ontsnapt. Met zyn huisgezin naar het Liesbosch lijdende ontmoette hij onderweg de stoomtram van Breda en had het ongeluk dat zijn rijtuig met de locomotief in botsing kwam. Het bovenste gedeelte van het rijtuig werd dooi den schok van het onderstel geworpenen terwijl genoemde lieer C. met vrouw en dochter hierin waren gezeten, kwamen allen met den schrik vrij. Alleen de vrouw van genoemden notaris bekwam in het gelaat een lichte kwetsure. Te Hees, b\j Nijmegen, heeft Maandag Elisabeth Geurts, weduwe van Johannes Otteo, onder zeer vele blijken van belang stelling, haren honderdsten verjaardag ge vierd. Zjj is nog kras en gezond, zoodat zij iedar, die haar een bezoek bracht, kon ont vangen, nadat zij des morgens de R.-k. kerk té Neerbosch, waar te harcr eer een plech tige dienst werd gehoudeu, kon bezoeken. Een commissie had zorg gedragen, haar dit eeuwfeest recht aangenaam te maken en heeft ook gezorgd voor geldelijken steun voor have verdere levensdagen. Dc weduwe B., te Utrecht, moeder van mei kinderen, maakte zich over een hunner, wien zij iets verbood, zóo driftig, dat zij eene be roerte kreeg en op de plaats dood neerzeeg. Eene dame, die niet recht tyj haar zinnen bleek te zün, plaatste zich Maandag bij het Bezuidenliout te 's-Hage op de rails dei- aankomende stoomtram, met het doel zich te lateh overrijden. Een heer verwijderde haar en stelde de politie met haar plannen in kennis. Een agent bracht haar vervolgens naar haar huis. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 15-jarige jongen, werkzaam in het sllotel Goes", aan de rijde der Bellamykadete Vlis- singen in slaapdronkenheid uit het dakven ster op de straat gevallen. De jongen werd met eenige gebroken ledematen nagenoeg voor dood opgenomen. Een nieuw »Prinsesselied" op woorden van F. J. Haverkamp door Richard Hol wordt uitgegeven vanwege de vereeniging tot verbetering van den volkszang, welke thans alle krachten wil inspannen om te bewerken, dat dit lied zoo spoedig mogelijk door het gansche land bekend worde en dat het nog dezen zomer bij alle feesten en op alle scho len worde gezongen, Enkele stappen iu deze richting zijn door haar reeds niet gunstig gevolg gedaan. Tc Amsterdam zal liet lied op de meeste scholen bestudeerd en op liet Printcssefcest door vijf duizend kinderen gezongen worden. Aan alle hoofden van openbare en bijzondere scholen wordt een present-exemplaar gezonden. Het lied kan zoowel een-als tweestemmig gezongen worden. Het is in notenschrift en ten gerieve van de scholenwaar de Chevé-methode gevolgd wordt ook in Chevé-schrift gedrukt. De componist heeft bovendien nog een drietal bewerkingen van het Prinsesselied gereedgemaaktnl. een vierstemmige zetting voor mannenkoor, een voor gemengd koor en ook het lied met piano begeleiding. Deze verschillende bewerkingen zijn uitge geven bij den heer W.Versluys, te Araster dam, tegen 25 cents voor elke bewerking. Breda. In plaats van wijlen den heer F. H. M. Smits is tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant gekozen de heer J. F. Maassen, wethouder te Ginneken (Breda). Een treurig ongeluk heeft te Fontaine le Dor!, aan de Seine, plaats gehad. Een zestienjarig seminarist, die bij den pasioor van Chalet en Brie logeerde, was in de Seine gaan baden, in gezelschap van dien geestelijke en een 22-jarig jonkman, die beiden aan den oever op hem wacht ten. Hij was nog niet lang in bet water, toen hij, onder luide wanhoopskreten, door den bti'oom werd meegesleept en wegzonk. De amJeie jonk man trachtte hem te redden, maar ook hij ver dronk, en de pastoor dia daarop geheel gekleed in de rivier sprong om de beide jongelieden te helpen, geraakte met zijn lange soutane verward in waterplanten, en eer er hulp kwam, kwam ook hij, door den stroom meegesleept, om het leven. De Russische regeering heeft concessie ver leend voor den aanleg van een telephoonverbin- ding tusschen St. Petersburg, Moskou, Warschau en Berlijn. De prijs van het telephoneeren zal zijn voor éen minuut 2 roebel en en een roebel voor elke -volgende minuut. Uit de Vereenigde Sutcn komen nog steeds berichten van gruote hitte. Te New-York zijn Donderdag 11. acht menschen aan de gevolgen van het buitengewoon warme weder gestorven, en to Boston, Providence en elders kwamen ver scheidene dergelijke sterfgevallen voor. Ook te New-York is dezer dagen een geval van melaatschheid voorgekomen. De patiënt is een jong Mexicaan, die de krijgsschool te Chester be zocht heeft en nu met zijne ouders naar New-York kwam. Men kan volstrekt niet nagaan, hes bij aan de ziekte gekomen is. De ongelukkige jonk man is in afzondering gebracht op een eiland bij de stad. De gezondheidsraad van Pennsylvania heeft, volgens de Meel. and Surg. Reporterbe sloten een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek in te stellen omtrent den invloed van bet tabak- rooken op de longtering, teneinde na te gaan of het waar is, dat onder sommige omstandigheden het rooken oen voorbehoedmiddel tegen tering kan zijn. De gezondheidsraad roept daarvoor de mede werking van alle medici in, en verzoekt zoo spoedig mogelijk in kennis gesteld te worden met de uitkomsten hunner beschouwingen en ondervinding te dien opzichte. Naar de lluagsclie Cf. verneemt, heeft Neder land van de overige betrokken autoriteiten ver kregen, dat eerlang hel telegraaftariaf voor Java "al worden verlaagd mot 40 ets. per woord, terwijl oulc voor bet overige Ned. Indut eenige verlaging zou zijn verkregen. Het tarief van telegrammen naar Frankrijk zou waarschijnlijk van 12Va op 9, misschien zelfs wel tot 8 ct. per woord Worden Veliuindenl. De UoU.inrische maatschappij van landbouw, afdeehng Westland, zal eeno veigadeimg houden up Woensdag 13 Augustus J 800, des avonds, te Loosdtiinen. O, a. is aan de orde eene toor- loopige bespreking omtrent het houden eener tentoonstelling in 1891. Op de verschillende Wcstlandsche veilingen worden thans de navolgende prijzen bedongen: Roede aalbessen f5,05 tot 5.45, witte f5.50, zwarte f9 tot 40 per 50 Kg.; druiven f0.90 a 0.901/3 per Vs. De subsidie van f2700, door de regeering be schikbaar gesteld tot verbetering van het paarden ras in Limburg, wordt bestemd voor hetleenen van 3 premién, ieder ad f900, ter gemoetkoming in de kosten van aankonp eu onderhoud van drie in te voeren buitenlandsche fokhengsten. Duitsche landbouwkundigen vestigen thans opnieuw de aandacht op eene nieuwe ziekte van den aardappel, nwormrotting" genoemd. Hoewel deze ziekte ongetwijfeld raeds vaak hier en daar voorkwam, wordt zij meestal verward met de. gewone door den aardappelschimroel ontstaande ziekte, daar het voorkomen der knollen in beide gevallen groote overeenkomst heeft. Toch moet de wormrotting" wel worden onderscheiden zij wordt veroorzaakt door een zeer klein wormpje tot de parasitische aaltjes (Sylenchussoorten) behooronde, dat echter ook in andere gewassen als rogge, haver, boekweit, klaver enz. schijnt voor te komen. Zeker is dat het woimpje eene geduchte en zeer gevaarlijke vijand van den aardappel is, wiens verbreiding de landbouwer zooveel mogelijk moet te keer gaan. Bij kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- eri natuurkunde aan de universiteit te Leiden, om ouderwijs te geven in de artsenijbereidkunde en do toxicologie J, F. Eijkman, voormalig hooglaoraar te Tokio. Door den minister van binnenlandsche zaken werd bezwaar gemaakt tegen de heffing van schoolgeld, xooals die door den gemeenteraad van Oud-Beierland is vastgesteld. De minister was van meening, dat een heffing van 40 cent per maand voor «Ie minste klasse te hoog is. Naar aanleiding daarvan verminderde de rnad het tarief voor die klasse tot 20 cent por maand en per kind. Voor het akte-examen in de Fransche taal (lager onderwijs) te 's-Hage is geslaagd de heer J. van Mastrigt, te Overschie. Zaterdag maakte, onder geleide der school commissie en onderwijzers, de schooljeugd der vier openbare scholen te 's-Gravenzande (van elke school de beide hoogste klassen), tot een gezamenlijk getal vau 177 leer lingen, een uitstapje naar Rotterdam. Popu lair als deze uitstapjes in's-Gravenzande zijn, was weldra een aanzienlijk bedrag in geld daarvoor bijeengebracht. Door de welwillend heid van een aantal ingezetenen werden de feestgenooten per rijtuig naar den Hoek-van- Holland gebracht, alwaar de stoomboot Uieuwe Waterweg gratis doordebeeren Bos en Volkei' beschikbaar gesteld gereed lag. Een woord van hulde voor zulk eene royaliteit mag hier niet ontbreken. Na eene prettige wandeling langs Boompjes, Passage, vischmarkt enz.werd een bezoek gebracht aan de diergaarde. Hier werd in waarheid door de kinderen genoten. Na het gebruik van een flink middagmaal in bet Kosthuis aan de Kipstraat, werd om vijf uur de terugtocht in de prettigste stem ming aanvaard. Bij aankomst te Hoek-van-Holland stonden de rijtuigen weer gereed om de kinderen huiswaarts te voeren, en bij de intrede in het dorp was de geheele bevolking op de been om onder luid hoera schoolkinderen en ge leiders weer te ODtvangen. Wijlen de heer M. G. Tabak, op 21 Juli te Anisterdum overleden, heeft aan de naar zijnen naam genoemde stichting ter vorzorging van invalide Israëlieten, waarvoor bij du stichting f4 00.000 was bestemd, hel kapitaal van twee millioen gulden vermaakt, vrij van successie rechten. flet bestuur van het diaconessenhuis te Haar lem heelt voor het te bouwen zuster- en kinder huis, van rnej. J., te 's-Gravonhage, een gilt, groot f 1000, ontvangen. Voorts schonk de heer Vail \V. G. t' 500, uievr. W. f 300, eu de dames W. v. C. eri N. N. ieder f 4 00. peisone» zijn in dc /usiK tojon (ifii in hcututïiiib genomen deunvaardei 1\, vroe-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3