iooL I )DÉ. A". 1890. Woensdag 13 Augustus. N°. 7563. EN, ier-en - v© ertig-ste Jaargang. BuitenlandscIlc Bericht en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. co uiiii JIBOSSKMBNTSPRUS, per kwartaal fnnco per postdoor hot geüeeïe Rijk Afiomleilijke iiommers 1.85. - 2.50. 0.10. BIIUEAP: 9IARKT, M13 4. AavEttTEDTiEPRiJS: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. PUITSCHIASI», Geheel volgens het programma heeft Zater dag de inbezitneming van het eiland Helgo land door de Duitschers plaats gevonden. De minister Bütticher, de korvet-kapitein Geissler, de geheimraden "Wevmuth, Lindavt, enz., zijn te 31/^ uur geland en hebben zich onder saluutschoten naar de gouverneurs woning begeven, waar eene Engelscbe ccie- waeht het geweer presenteerde. De gouver neur las de overeenkomst betreffende de overdracht van het eiland aan Duitschland voor, waarna de minister Bütticher het te 3l/s uur overnam, onder liet hijsehei van de Duilsche vlag. Deze werd begroet met hoera-geroep en liet zingen van vDeutsch- land, Dentschland, iiber alles". Bütticher riep pLeve de koningin van Engelandhetgeen door den voormaligen gouverneur beantwoord werd met een lloch voor den keizer. öe keizer verscheen Zondagmiddag met de ffohenzollern voor het eiland. Bij liet aan wal gaan ontvingen heitt minister Bütticher en de overheidspersonen, terwijl de badgasten en de bevolking veel geestdrift aau den dag leg den. In het Oberland werd alsnu eene veld- predikatie gehouden, gevolgd door een aan spraak des keizers, het hijschen der ving, het salueereu daarvan door al de schepen en een parademarsch der marinetroepen. Ten slotte werd een adres der inwoners overhandigd. Na het middagmaal gebruikt te hebben, scheepte de keizer zich met zijne troepen, weer in en vertrok hij om hnlfvier naar "Wilhelm.dia ven. Een sn den Meicks-Anzciger verschenen keizei lijk bevel bepaalt, dat, in afwachting dei' grondwettelijke regeling van zaken, het bestuur over Helgoland uit 's kei/ers naam •gevoerd zal worden op den grondslag van de .bestaande wetgeving, en wel door den rijks kanselier. Luidcns afkondiging van laatstge noemde is kapitein Giessler belast met het toezicht over de haven, benevens alle tech nische zeezaken, met den titel van gouver neur; liet burgerlijk bestuur en de rechts pleging zijn opgedragen aan den heer Von Wermuth, met den titel van rijkscommissaris. Een en ander zal naar de op het eiland geldende rechtsgebruiken uitgeoefend worden, •en overigens blijft de bevoegdheid der tegen woordige overlieden onveranderd. Het schijnt tlir.ns, dat keizer "Wilhelm wer kelijk gedacht heeft aan een bezoek aan Parijs, minneer dat aan de handhaving des vredes bevorderlijk zou kunnen zijn. Een proefbal- letje, daarvoor opgelaten, is door de Fnmsche pers, een enkel blad uitgezonderd, echter zoo kwel ontvangen, dat liet plan vooreerst is opgegeven. Aan de Post wordt van goed onderrichte ?'yde uit Engeland gemeld, dut liet tlmns ge- eindigde bezoek van keizer Wilhelm eene staatkundige beteekenis heeft. Tusschen hem, koningin "Victoria, den prins van Wales en lord Salisbury zijn overeenkomsten getroffen, waarvan het resultaat de wereld niet minder zal verrassen dan hetjongste Duitscli-Engelsche verdrag. Hot geneeskundig congres te Berlijn is Zaterdag afgeloopen. Onder de laatste voor drachten muntten uit die van den lieer Wood, uit Philadelphia, over »Anaesthesie", en van professor Stokvis uit Nederland over »A.ccli- matisatie van Europeanen in tropische ge westen". Yirchow's afscheidsgroet was vol bezieling en verwekte de meeste geestdrift. Nooit, zeide h§, was een vorig congres zoo goed bezocht geweest en had het zoovele schitte rende namen op het gebied der wetenschap vereenigd. Nooit ook had men vergaderd in zulk een geest van internationale broedermin. Deze uitdrukkingen, en vooral ook de kiesche Hulde, door Virehow aan de FranscVien ge bracht, vonden onverdeelde goedkeuring, en op ondubbelzinnige wijze -.de de Fnmsche eere-voorzitter, de lieer Bouchard, daarvoor zijne dankbaarheid, met oprechte waardeering gewagende van alles, wat hij te Berlijn had genoten. Zeer veel indruk maakte ook een in sierlijk Latijn gesproken slotwoord van den Italiaan Bacelli, die warme hulde aan Virehow bracht» Het volgend congres wordt te Home ge houden. Virehow deelde aan het congres een schrij ven van Crispi medewaarin deze zijne tevredenheid betuigt met het besluit, om liet volgend congres te Rome te houden. Uit Chicago is eene uitnoodiging voor liet elfde congres ontvangen. Telegrammen met geluk- wenschen kwamen van de universiteit te Tomsk en van het bestuur der stad Teplitz. Bovendien werd een telegram van den groot hertog van Baden aan den minister van eeredienst Goszler voorgelezen, waarin gezegd wordt dat keizerin Augusta de verslagen van liet congres met veel belangstelling volgt. De Norddetttsche Allgcmcine Zeitung zegt In binnen- en buitenlandsche bladen is liet bericht verspreid, dat eenige buitenlandsche souvereinen dit jaar de Duitsche manoeuvres zullen bijwonen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de keizer van Oostenrijk bij de ma noeuvres in Silezië tegenwoordig zal zijn. Wat betreft een bezoek van den koning van België en dien van Zweden, deze hebben geen wenscli ter bijwoning der manoeuvres te kennen gegeven, en ook werden zij van Duitsche zijde daartoe niet genoodigd. De Berlijnsche bladen deelen mede, dat bi een der «voornaamste bankinstellingen" te Berlijn voor rekening van de Argentijnsche regeeringdoor de Nationale Bank van Ar gentinië een aanzienlijke som gestort is, zelis meer dan voor het voldoen aan de verplich tingen der genoemde regeering noodig is. De ultrnmontaansche Oermania meldt uit Mïtncheu, dat de op sterven liggende voor malige Beiersche minister-president Von Lütz in don schoot der katholieke kerk terug keerde en aan [en Münchener aartsbisschop bekende, dat fry alles gelooft, watdeRoom- sche kerk voorschrijft. Natuurlijk heeft men hier met een praatje te doen. Tot hiertoe werd de lieer Von Lütz steeds fel door de clericalen bestreden als Luthersche ketter en voorstander van den Culturkampf. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Worms, dat de concession, door de Engelscbe onderdanen in de nabijheid van Kosibaai opgeëisebt, door de Engelscbe regeering niet erkend worden, llij kan niet gelooven, dat Krüger in den Volksi aad van Transvaal zou verklaard hebben, dat de Engelscbe regeering beloofd heeft gceu betlonkingeu te zullen maken tegen de inlijving van Swaziland bij Transvaal, zoodra de zaken van Swaziland geregeld zijn, want voor eene dergelijke verklaring bestaat geen enkele grond. Kardinaal Newman is zeer ernstig ziek. Men vreest, dat hij er het leven niet zal afbrengen. In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat de Duitsche keizer voornemens is, aan zijn tweeden zoon den titel van hertog van Helgoland te verbenen. Een groot aantal zadels en ander paarden tuig is Zaterdag vernield in de kazerne van het trein korps te Chatham, dat geconsig neerd was. Er heerscht groote ontevredenheid in het korps. De mansdiappen beklagen zich over den Zondagsdienst. Ten gevolge van de muiterij van gepasseerde week zijn twee onderofficieren ontslagen en écn gearresteerd. De Times verneemt uitBuenos-Ayres.dat het Kabinet den minister van binnenlandsche zaken machtigde tot vriendschappelijk onder handelen om de groote rioolwerken en de waterleiding te Buenos-Ayres van de Engel scbe maatschappij af te koopen. Naar de Times uit Durban verneemt, deelde Krüger aan den volksraad mede, dat Engeland verklaarde de annexatie van Swazi land door de Transvaal niet te zullen oppo- nceren, zoodra de staat van zaken aldaar geregeld is. Generaal Leicester Smith is benoemd tot gouverneur van Gibraltar. Als gouverneur van de militaire conscriptie te Portsmouth wordt hij vervangen door den hertog van Connaught. Volgens een telegram aan cle Times uit Buenos-Ayres, is de staat van beleg Vrijdag opgeheven. De militie en de gauclios zijn naar hunne haardsteden teruggezonden. Een particulier telegram aan de Qlole meldt, dat de politie te Chamounix een aantal ii| lietgeheim vergaderde nihilisten heeft ontdekt, en velen in hechtenis genomen heeft. De politie doet onderzoek naar helscbe machines, welke verborgen heeten te zijn. De Times verneemt uit Buenos-Ayres, dat generaal Leralle en andere officieren, die nog onder Celman, vóór de jongste straatgevech ten, tot hoogeren rang zijn bevorderddit van de hand gewezen hebbenhetgeen een gunstige» indruk maakt. Generaal Leicester Smith is benoemd tot gouverneur van Gibraltar. In zijne plaats is de hertog van Connaught benoemd tot bevel hebber in liet militaire district Portsmouth. De Daily Chronicle meent te weten, dat de Nederlandseho regeering wel geneigd zou zyti de generale akte der Brusselsclie conferentie te teekenen, en zou toestemmen in verhooging van inkomende rechten op spiritualiën en invoering van uitvoerrechten, voldoende om de bestuurskosten van den Congo-staat te dekken, maar weigeren zou de intrekking van artikel 4 der Berlijnsche akte. F R A N K R IJ K. President Carnot is Vrijdag jl. naar Fon- tainebleau vertrokken. Evenals liet vorige jaar, zal de president met zijn familie den vleugel van Lode wijk XV van liet paleis bewonen. Elke week zal er ministerraad gehouden worden, te beginnen inet Donderdag aanst. Voorts zal eiken Zater dag op het ministerie van oorlog een minister raad onder voorzitterschap van De Freycinet gehouden worden. In de met Engeland gesloten overeenkomst is Fraukrijks protectoraat over Madagaskar erkend en ook het achterland van Senegambië tot aan liet Tsjad-meer Fransch verklaard. President Carnot heeft generaal Piet Jou- bert, opper-commandant der troepen in Transvaal, gisteren te Fontainebleau ten gchoore ontvangen. De generaal was verge zeld van dc-n Fmnschcn consul te Pretoria. Carnot overhandigde Joubert de versierselen van officier van het Legioen van Eer. OOSTENRIJK. Volgens de Polit. Corr. zai de gewezen koningin Natalie van Servië in Rusland een klooster stichten, waarvan zij abdis zal zijn. Twee derden vau haar vermogen zou zij aan dat doel besteden en het overige bestemt zy voor haai* zoon, koning Alexander. ITALIË. Het hof van gezworenen te Napels lieeft uitspraak gedaan in de zaak van Caporali, die indertijd te dier stede een aanslag heeft gedaan op het leven van den minister Crispi. Het hof heeft hem niet toerekenbaar ver klaard en zijne opsluiting in een krankzin nigengesticht bevolen. Bij de Zondag te Rome gehouden herstem ming is giaaf Autonelli, de offieieelc candi- dant, met 53G2 stemmen tot afgevaardigde gekozen. Zijn radicale mededinger Barzilsu tl

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1