Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. Koloniën. 0 n d e r w ij s. leze om- ig toont voorstelt men ziel» rtijd zoo van den i, die nu wil hij adplaats I op het tegen te 1 wezen e water- ft dezer ligen in heftige k zal de ermees- viorgenr ne alge- spreken op de' iogelijkr ••erceni- spoedig i eener en va» bepa- liieten, I8jaaty Neder' ng der verza- ieilenis toedcr, 3 thans dat de en ont' jemoet lam tff Slaat' Neder' le „vatt nr. A- in liet plaats- meen' na eert bij ge genomen door leden der maatschappij, al jijd zij niet afgevaardigd door de afdeelingen, jnits zij zich tot deelneming aanmelden vóór of op Donderdag 28 Aug. e.k., bij een der Jeden van de regelingscommissie, deheeren: jnr. Maurits R. Cohen, Eduard Voorzanger on M. L. van Ameringcn, te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men, dat de recht bank aldaar Aafke Kujjpers gedurende eene maand op cachette lieeft gesteld, zoodat ge durende dien lijd niemand bij haar wordt toegelaten. Een uiterst zeldzaam geval inde Nc-derlandsche rechtspleging. {N. Jl. Ot.) Uit Het Bilt (Fr.) wordt aan de AT. S. Ot. gemeld Uit goede bron vernemen wij, dat de land eigenaren in overleg met de zes boeren onder de St.-Jacobi-Parochiewaar de werkstaking is uitgebroken, besloten hebben, dat de werk- stakende arbeiders zelfs niet éen schoof in de schuren zullen brengen. De vruchten van 800 pondemaat of ongeveer 300 hectare moeten dan maar ongeoogsfc blijven. Reeds is eene commissie benoemd, om de waarde der vruchten te schatten. De schade, op deze wijze te lijden, zal dan unn de boeren vergoed worden. De Belgische bladen melden, dat de vijf- jaarlijksche prijs voor Vlaarnsche letterkunde door de jury, samengesteld uit leden der Vlaarnsche academie, is toegekend aan de «Gedichten" van Hilda Ram, achter welken pseudoniem zich eene Antwerpsche dame verbergt. Met den guldenstrein van den Rijnspoorweg van Amsterdam en Utrecht naar Ede, Wage- ningen en Arnhem werden Dinsdag 1436 reizi gers vervoerd, waarvan uit Amsterdam 1240. De provincie Friesland wordt gedurende de laatste weken bezocht door 5 jonge Ame- rikannsche dames, aan boord van een Eogelsch jacht. Het is haar hoofdzakelijk te doen, om Friesche typen zoo getrouw mogelijk op het doek te brengen; van daar dan ook, dat zij den gebeden dag aan het ontwerpen en schetsen van teekeningen wijdeu. In de vorige week vertoefde het gezelschap op het even schilderachtige, als druk bezochte Bergumer- meer in de gemeente Tietjerkstenideel. Zij zullen nog Leeuwarden, Harlingen en Sneek bezichtigen, en daarna de provincie Groningen bezoeken. Ook te Zijpc heeft de hooibroei ernstige gevolgen gehad. Met den geheelen inboedel is het boerenplaatsje, bewoond door M.Groo- tes, slaande nabij St.-Maartensbrug, geheel verbrand, terwijl ook het daarnaast gelegen burgerhuisje van J. Schotvanger geheel afbrandde. Grootes en zijne vrouw waren toevallig ter kermis naar Barsingerhorn. De meid, M. Spreeuw geheeten, is ongelukkigerwijze, in haren ijver om nog wat te redden, door den rook gestikt en zoo verbrand. Deerlijk verminkt is haar lijk van onder den puinhoop te voorschijn gehaald. Uit Horn (Limburg) wordt aan de XT, Koerier geschreven: Vrijdag gaf de weide iusschen Ilorn en AVeerd een ongewoon schouwspel te zien. De groote vergadering van ooievaars scheen daar gehouden te worden. Meer dan 150 langbeenen waren er tegen woordig grootvaders en grootmoeders, wedu wen, schoonmama's, papa's en jeugdige sna ken, alles was er bij. Het ging er deftig toe. Zij sloegen een grooten kring, en midder in stond de raad der ouden naar liet scheen en zij schetterden en kwetterden. Na veel deliberatie gaf een lor langbeenen het sein, oil men trok op iet kasteel aan, waar de meeste, op de deel' j| ttnnen gezeten, den kop'in de voeren staken en vernachtten. Op de poort alleen zaten er dertig. De haasjes, die er talrijk zijn, waren inmiddels van schrik in het gras ge doken en zagen niet ongaarne, het vertrek der langsnavels. Daar het nu de tijd van trekken nog niet is, was deze verzameling opmerkelijk. Het schouwspel werd dan ook door vele nieuwsgierigen uit Weerd en Horn gade geslagen. Bij de maatschappij »Elsevier" zal eerlang een ge'illusteerd maandschrift verschijnen, onder redactie van de lieeren H. J, Schimmel en dr. Jan Ten Brink. Pernis. Het is thans aan het sLeger des Heils" gelukt de schuur van den slachter A. Baris alhier voor liet houden van bijeenkom sten te huren. De eerste bijeenkomst zal reeds hedenavond gehouden worden. 's-Gravenliagc. De groothertog van Saksen zal morgen per Rijnspoor te 9.43 alhier aan komen. Alle personen, die door het instorten van het huis te Crofeld zijn bedolven, zijn gevonden. In het geheel zijn 26 personen door deze ramp omgekomen, nl. 3 mannen, 6 vrouwen en 17 kinderen. Tien personen zijn nog levend uit de puinhoopen opgedolven. Van deze is een vrouw licht en een kind zwaar gewond. Te Rijssel liet eene jonge dame zich een kies trekken. De tandarts gebruikte daarbij cocaine, met het treurige gevolg, dat de patiënte onder de operatie overleed. De geneestieer, die terstond te hulp werd geroepen, verklaarde, dat de dood was veroorzaakt door de cocaïne, waarmede door den tandarts twee inspuitingen werden verricht. In de Alpen is weder een tourist verongelukt. De jonge baron Leon, die een tocht op den borg Flinger ondernam, is daarbij gestruikeld en in een afgrond gevallen. Het verpletterd lichaam van den ongelukkige werd Zaterdag in een diepe bergkloof gevonden. Een zonderling geval van waanzin, van tele- phoonwaanzin, is dezer dagen te Parijs voorge komen bij een tooneelzargeres, mej. Lecomblé. Zij bleef eensklaps midden op straat stilstaan en begon «hallo, hallo" te roepen. Na een poos je wachtens, alsor zij naar iets luisterde, riep zij: «Hallo, is u daar, St. Pieter? Geef mij mijn sleutels, ik moet naar huis gaan!" Een menigte nieuwsgierigen had zich om 4e ongelukkige vrouw verzameld. De politie kwam. tusschen beiden en bracht haar naar het bureau. Daar verbeeldde zij zich, dat zij per tolephoon een hemelsch concert hoorde. St. Caeolia, die piano speelde, en engelen, die daarbij in koor zongen, totdat de arme krankzinnige naar enn gasthuis werd gebracht. Eene onraenschlijke gruweldaad is te Kiew, Rusland, gepleegd. Op straat werd de 5-jarigo Michel Podgoretzki door twee mannen aange houden een hunner goot eene gansche fiesch benzine over zijne kloeren uit en de andere stak ze daarop in brand. Hot kind, door do vlammen geheel onzichtbaar, werd door toesnellende per sonen gegrepen en 'tvuur zoo spoedig mogelijk uitgedoofd, maar do arme kleine is zoo deerlijk verbrand, dat er bijna geen hoop op behoud is. De booswichten maakten zich uit de voeten en zijn niet gevonden. Uit een brief aan den troosteloozeu vader blees dat wraakneming over de door hem, als politiedienaar volbrachte arrestati'ën van revolntonnairon, aanleiding was tot de menschonteerende handeling, terwijl hij dooi de «rechters in de volkszaak"' met een nog gruwzamer dood werd bedreigd, zoo hij zijne betrekking niet spoedig opgaf. Sontli-Lawrenco (Massachusetts) is door een wervelstorm gedeeltelijk vorwoes'. Het dak eouer nieuwe Rooiuseh| ketk werd weggeslagen en 75 woonhuizen omgeworpen, welker puin in brand geraakte. Tusschen de 15 en 25 personen moeten bij de ramp zijn omgekomenruim 100 werden gekwetst. Een groep van omtrent 15 zware boomen werd als van den grond afge sneden. TeNorth-Andovcr zijn mede een vijftiental huizen vernield en verscheidene menschen om gekomen en gekwetst. Een mijn in Sonora (Mexico) is ondergeloopen. 20 mijnwerkers zijn verdronken- Uit Londen wordt van 12 dezer gemeld'. De Engeische stoomschepen Halcyon en liheubinia zijn met elkander in aanvaring geweest. De Hal cyon zonk. Dertien dar opvarenden zijn verdronken. Elf zijn gered door de Rheubipiadie zwaar beschadigd to Vigo binnenliep. Men heeft te Verona, in de nabijheid van de kathedraal, bij het uitgraven van den grond voor het herstellen van een riool, een groot wit marmeren Minervabeeld gevonden, dat volkomen gaaf en goed bewaard gebleven is. De rechtstreeksche intercommunale telephoon- dienst voor publiek verkeer van Arnhem, Eaarn, Hilversum cn Utrecht reet Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Zand voort, 's-Gravenhagc, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht wordt, met machtiging van den minister van waterstaat, is heden ge opend. Batavia, 8 Juli. In eene correspondentie uit Kota-Uadja van 2 Juli aan de Sumatra-Ct. leest men o. a. het volgende Aan de monding der Atjeh-rivier (Koeala Atjeh) wenschen eenige Atjehsclie hoofden een kampong in het leven te roepen en de aldaar bestaande nederzettingen van Chineesche en Atjeh- sche visschers uit te breiden. Bij hen zou oven eens het voornemen beslaan om or pepertuinen aan te leggen. In het Lampermeische, even buiten de linie, heeft de vijand nu eeno benting opgeworpen, bewapend met een vuutmond, waaruit op de on- zeijgeschoten wordt. Teneinde dit veldwerk te vernielen, zijn thans naar Lampermei gezon den een houwitser en een mortier van twintig centimeter met het noodige bedieningspersoneel. De Javaansche fuselier Sidin, die ongAveor twee jaren geleden, met medeneming van zijn geweer, uit de benting Landjamoe deserteerde, is op last van het beruchte bendehoofd Toekoe Oemar om het leven gebracht, omdat hij een hoofdversiersel van diens heldhaftige echtge noot© ontvreemd en in de IX Moekims verkocht beeft. Ouk heeft dat Atjehsche hoofd doen ombren gen Imam Bantam, het hoofd van Lepong, zoo mede diens zoon en volgelingen, en zulks omdat zij zich aan willekeurige handelingen en verzet tegen hem hebben schuldig gemaakt. Toekoe Oemar heerscht thans als onbeperkt gebieder ter westkust, en de radjah's aldaar zijn niet tegen hem opgewassen. De hoofdpanghoeloe van Kota-Radja, die met vredesvoorwaarden naar Kemala gezonden werd, mocht de residentio van den pretendent-sultan Toeankoe Daoed niet bereiken. Toeankoe Mach- rneed, oom van dien sultan, hield hem te Gighien aan en belette hem zijne zending te volbrengen. Bij wijze van ooriogsbeiasting hebben de rad jah's ter Oustkust thans van eiken kojang peper, welke uitgevoerd wordt, eene recognitie te vol doen, in verband waarmede de uitvoer van dat product van nu af aan weder geoorloofd is. Te Edi is de sergeant Wassenberg aan beko men wonden overleden; de sergeant VVilleron, de korporaal Van den Berg en o. a. de fuseliers Verpoort, Kolienbacb, Briggers, Tetri, Verdoorn, Van Dam Kolienbacb, Hoorn, Pallern, De Wit zijn aldaar gewond. In filenado werd ullo. Mei 1800 de koffieoogst van het loopeude jaar begroot op 0715 pikols, on waren reeds in de inhooppakhuizen 61 pikols geleverd. Paramaribo, 1!) Juli. In d' zitting dor Koloniale Staten van 14 dezer is de koloniale huishoudelijke begrooting voor 1891 aangenomen mot 8 tegen 4 stemmen. Omtrent den stand der goud-concessiën kan worden medegedeeld t.i 1880 werd het volgend aantal concessiën verleend: in Boven-Surinamo voor perceelen reeds vroeger uitgegeven 117; voor nieuwe per ceelen 243, totaal 360; in Boven-Saramacca resp. 59 en 105, totaal 164 en aan do Boven- Marowijne resp. 45 en 56, totaal 101, Totaal voor perceelen reeds vroeger uitgegeven 221 voor nieuwe perceelen 404. Totaal generaal 625. De grootte van de gezamenlijke concessiën is 532.649 hectaren. In de eerste vier maanden van 1890 werden tot voormeld doet verleend 53 concessiën, met een gezamen lijke oppervlakte van 19.770 HA., en we! aan of in de nabijheid van de Boven-Marowijne 4 concessiën met 1600 HA.Boven-Suriname 35 cunc. met 12.110 HA»; Boven-Saramacca 14 conc. met 00G0 IIA hernieuwd 53 concessiën met een gezamen lijke oppervlakte van 54.201 II.A., en wel aan of in do nabijheid van de Boven-Marowijne conc., met 5250; Boven-Suriname 31 conc., met 40,991, en Boven-Saramacca 16 conc., met 8020 11.A. Gevunden goud in 1889: Boven-Suriname 448.344.grom. Saramacca 162.751.50 Marowijne 33.923.75 Totaal 645.019.25 gram, berekend tegen fl.37 per gram eene waarde vertegenwoordigende van f883.676.37. Gevonden goud in het le kwartaal in 1890 in Boven-Suriname 115.418.50 gram Saramacca 26.517. Totaal 141.935.50 gram, berekend tegen fl.37 per gram eene waarde vertegenwoordigend.: van f 194.451.63i/s, De oudste der Nederlandsche dienstdoende on derwijzers, de 82-jarige heer P.Visser, hoofd der openbare school te Serooskerke op Walcheren heeft tegen 1 Oct. a.s, eervol ontslag gevraagd. Men schrijft uit Raamsdonk aan de A'. Jl. Cl. Een storm van verontwaardiging is over deze gemeente losgebroken, naar aanleiding van het ontslag, door den kerkeraad der Ned. herv, gc- gemeente aan den onderwijzer C. Treffers gege ven, zonder dat hiertoe wettige redenen bestonden. Ruim drie jaren was Treffers aan de bijzon dere school verbondenal dien tijd was bij een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting, iemand wiens uitstekende onderwijskennis door iedereen werd op prijs gesteld, zeker niet het minst door hen, die het ontslag mede toekenden. Niemand, die het minste op zijn gedrag kan aanmerken. In sommige punten van geloof verschilde Tref fers met ds. Meischke, alhoewel beiden tot de orthodoxe partij belmoren. In hoeverre erveor het bestuur, waarvan ds.' Meischke voorzitter is, hierin aanleiding bestond om den braven onder wijzer aan den dijk te zetten, komt iedereen on begrijpelijk voor. Het ontslag is gegrond op de houding, door Treffers op eene vergadering van het bestuur aangenomen; op eene vergadering, waar hij geheel onverwacht moest verschijnen. Die houding bestond hierin dnt Treffers zich omtrent twee zeer onbepaalde vragen: «Zijt gij het mot de leer en prediking van ds. Meischke eens, ja of neen", en «welke zijn uwe plannen voor de toekomst ten opzichte van de school?" niet wilde uitlaten. Eenige dagen later werd T. door ds. M. aange zegd, onmiddellijk zijn ontslag te vragen waarann Treffers natuurlijk niet voldeed. Den volgenden dag kreeg hij het. 51 van de notabelle ingezetenen, behoorende tot de Nod. herv. gemeente, teekendon het vol gende getuigschrift: De ondergoteekendon betuigen bij dezen hunne diepe verontwaardiging over het ontslag door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier gege ven aan den heer C. Ticflbrs, zonder opgave van wettige redenen. Zij zien genoemden G. Tref fers mei leedwezen vei trekken, die tut grout go-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3