Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. JReclitzakeu. V i s s c h e r ij. Kerknieu w s. vierd. Den ganschen dag trokken geheele benden groote en kleine kinderen,-geheel of gedeeltelijk met oranje getooid, zingende door de stad, terwijl vele groote menschen zich in allerlei oude of moderne voertuigen lieten rijden. Aan gezang en geschreeuw ontbrak het niet, terwijl tevens zwaar geolferd werd op het altaar van bacchus, In den avond vlogen weer voetzoekers en andere vuurwerken door de straten, die daarbij dan hier en daar met Bengaalsch vuur werden verlicht. Er schijnt echter tot nog toe een tamelijk goede geest onder de hartjesjagers te heer- schen, ten minste ongeregeldheden of botsin gen met de politie kwamen niet voor. Te Haarlem is Vrijdag een instructie ge houden in zake de vergiftigingszaak. De heer Smissaert, die daar verblijf houdt, werd verhoord. Door de politie is een onderzoek ingesteld naar de geschiedenis van de aan de Zutf. CL en ran het JDbl. toegezonden telegrammen in zake mevrouw Bulkley. Er is geconstateerd, dat zij te Arnhem zijn aangeboden door een jongetje van omstreeks tien jaardat ver klaarde ze te hebben ontvangen van een heer, die daar op den Singel liep. De politie meent in het schrift van het oorspronkelijk telegrapliisch bericht de hand te herkennen van een ingezetene der residentie. Door do justitie wordt de zaak niet ver volgbaar geacht, omdat het zenden van het bericht geen strafbare daad oplevert. Door een ongeveer 12-jarigen jongen werd gistermiddag op de kermis te Rotterdam, aan een boerenmeisje, terwijl zij iets betaalde, de geldbeurs uit de hand gerukt, waarna hij het op een loopen zette. Het gelukte niet den deugniet te achterhalen. Maandagochtend werden door de politie te Utrecht niet minder dan 10 personen aangehouden, die allen hun verlangen te kennen gaven, naar eene rijkswerkinrichting te worden opgezonden. Een Amsterdammer, de heer Pameyer' die zich dezer dagen te Bruinisse bevond, heeft een stout maar tevens roekeloos stuk ondernomen, dat hem door weinigen zal worden nagedaan. Hij heeft de rivier de Zijpe over eene breedte van pl. m. 400 M. heen en weder achter elkander overgezwommen. {Midi. CL) Nabij Kampen is gisternacht de bliksem geslagen in den wiridhoutzaagmolen, van de erven W. J. Swart. De molen brandde ge heel af. Twee eu veertig jaren geleden werd op dezelfde plek een molen van den heer Swart door den bliksem getroffen en afgebrand. Maandagochtend viel te Deventer het 8-jarig dochtertje van de wed. Horstiak van een 6 meter hoogen kaaimuur in den IJsel. Haar broertje van 12 jaren zat m de nabijheid te hengelen, en op haar geroep om bulp sprong hij zonder zich een oogenbltk te bedenken van den hoogen muur in h it water. Hij had het geluk de drenkelinge n zwemmende te bereiken, en onder de toeju chi x-n der om standers bracht hij zijn zusje ongedeerd aan wal. In de vorige week kreeg de landbouwer D. H. de Groot, te Hoog-Blokland, een slag van een paard tegen den buik, ten gevolge •waarvan hij Zaterdag onder hevige pijnen is bezweken. Voor cenige weke» stond in een der bladen eene advertentie betreffende een dienst aanbieding voor een R.-k. kindermeid te Parijs. Een twintigjarig meisje te Haarlem schreef daarop en ontving kort daarna een schrijven met f35 voor kosten. liet meisje, argwaan verkregen hebbende, richtte zicli om inlich tingen tot den consul en ontving van dezen de mededeeling, dal het opgegeven adres onbekend was. In de vorige week reed de stoomtram ender de gemeente Zundert, De machinist zag op eenigen atstand een manspersoon op de lijn en begon uit alle macht te schellen om den man te waarschuwen voor het gevaar dat hem dreigde indien hij op de lijn bleef. Hieraan stoorde de man zich al zeer weinig, en hoewel hij een paar malen had omgezien en het stoompaard hem al dichter er dichter begon te naderen, het boertje bleef maar doof voor die bewegingen, zoodat de machinist zich verplicht zag voor hem te stoppen. Op de waarschuwing die men hem toen gaf voor het gevaar dat hem dreigde, gaf de man ten antwoord»Men had maar wat op zijde moeten rijden". (JV. B. C.) Rotterdam. Aan een der politie-bureaux alhier is in de afgeloepen week niet minder dan doov 42 personen aangif gedaan, dat zij valsche kwartjes hadden ontvangen. Een streng onderzoek wordt ingesteld, wie de uit gever van die muntspecie Pernis. Op last van den burgemeester moeten thans alle mestvaalten, die in de kom der gemeente liggen, opgeruimd worden. Daarmede is men reeds begonnen. Er zal voortaan geen vergunning meer worden ver leend tot het aanleggen van mestvaalten. IIof-van-Delft. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat een ingezetene dezer gemeente zich gisteren verheugde in de ge boorte van zijn twintigste kind. 's-Gravenltagc. De voormalige gouver neur van het presidentschap Bombay, lord Reay (onze vroegere landgenoot mr. Donald baron Mackay) wordt heden in de residentie verwacht en zal zijn intrek nemen in het ïHótel des ïndes". Apeldoorn. De groothertog van Saksen- Weimar en HDs. dochter zijn hedennam. te i uur 15 min. aan het perron vóór het paleis iHet Loo" aangekomen, en werden opge wacht door 'lm kamerheer baron Taets van Amerongen vai Natewisch, en in een hofrij- tuig naar het paleis geleid, Waar de Koningin en het Prinsesje hen in de vestibule te ge- moet kwamen. Daarna brachten de vorst en de prinses een bezoek aan Z. M. den Koning, die zijne familieleden allerhartelijkst begroette. De ontvangst droeg geheel het karakter van een familiebezoek. Uit naam van den hertog van Saksen. Msiningen is aan de leden van liet beroemde tooneelge- zelscbap van den vorst door den regisseur Chronegk kennis gegeven, dat het gezelschap voort aan geen gastreizen meer zal ondernemendat in verband hiermede de traktementen aanmerkelijk zullen worden verlaagd en dat eindelijk bet reper toire geheel zal worden gewijzigd. In verband hiermede worden allo leden van het gezelschap, indien zij dit verlangen, van de verplichtingen van hunne contracten ontheven en vrijgelaten om elders een engagement te zoeken. Met de heerlijkheid der Meiningers is het dus gedaan. Blijkens telegrammen, tePaiijs uit het departe ment te Audo ontvangen, is dit departement Zondag door een uiterst hevigen storm, dte met zwateu hagel gepaard ging, geteisleid. Do wijn gaarden en do oogst hebben groote schade ge leden. Men schat de schade zelf. op 20.000.000 francs, Weor heeft de ellende in een huisgezin te Parijs tot een viecsolijk diama geleid, tien op passende viouw, weduwe Vandiisse genaamd, die haren tiuin, welken zij voor mim oen half jaar door den dood verloor, con bruicls._im* van 10.000 fr. had amvgebi acht welke som een mislukt handelszaakjo was verloren gegaan zocht door arbeidzaamheid in het onder houd van haar gezin, vier kinderen, waarvan het oudste elf en het jongst^drie jaar, te voor zien, Maar ondanks al bare vlijt mocht dit niet gelukken. Zij wendde zich tot het armbestuur, dat ht ir een paar malen 40 fr. deed toekomen. Het tekort werd aangevuld door verkoop van huisraad, het eene stuk voor, het andere na, .Eindelijk was er niets meer te vorkoopen, en het gevaar weru te nijpend. Zij vroeg nu haren kinderen of zij mèt haar wilden sterven. De kleinen begonnen te huilen. De vrouw kocht hierop wat houtskolen, legde de kinderen des avonds in e; o vertrek te slapen en sloot zich- zelve iu eeu ander vertrek op. Den volgenden ochtend vond men haar door kolendamp ge stikt. De vier kinderen hebben dadelijk hulp vaardige mensclienvrienden gevonden. Dr. Gabuzzi heelt uit Konstantinopel aan bet Journal d'IIygiinc een bulletin toegezonden. Hij acht het voortschrijden der cholera uit Mossoul, Diarbekir, Billis etc. naar het N - rden onvermijdelijk en meeni, dat de cholera langs Erzeroum en Trébizonde de Zwarte Zee bereiken zal en van daar uit Europa bedreigen. De iBaliituoie- en Ohio-sneltreiu" is bij Pittsburg onupvjrd door toedoen van kwaad willigen, die don weg versperd hadden. Drie passagiers kwamen om hut leven en velen werden ernstig gewond. De «huldigen zijn nog niet ont dekt. Honderd duizend inwocois van Lakotowri, Chicago, lijdon gebrek aan water. Men wijs dit aan het zeer aanzienlijke walerveibiuik in de bereid- en verzendingshuizen van ossen- en v&-- kensvleesch. Vcor een gallon water (3.6 liter) woidt 12t/0 ct. betaald. Verscheidene menschen blijven op om gedut errie den nacht water te vergaren voor dan volgenden dag. De pruimen zijn in het Wesiland zeer in prijs gestegen. Op de laatste veilingen brachten zij f4, f4.50, f4,80, f4.85, f5.05 en een klein par tijtje zelfs 5.20 per 30 Kg. op, of per HL. resp, f8, 1°. fC.ïC, u.70, f 10.10 en f 10,40. Voor de enkele tuinders, die een eenigszins grooter beschot hebben dan over het algemeen bet geval is, en die ze niet in voorkoop hebben verkocht (er zijn er, welke ze voor 6.50 en f7 per HL. van de hand gedaan hebben), is dit nog een aardig voordeeltje. In bet Westland richten thans de rupsen ge heel onverwacht hevige verwoestingen aan in de aal- en kiuisbessenstruiken. In den tijd van 4 a 5 dagen vreten zij groote uitgestrektheden ge heel kaal, zoodat de bessen tegen wil en dank onmiddellijk moeten geplukt worden. Men vreest nu van deze verwoesting schadelijke gevolgen voor de teelt van bet volgend jaar. Bij breed gemotiveerd vonnis deed de vacantie- kamcr der rechtbank te Rotterdam gisteren uit spraak in de zaak tegen I. de Koster, kleermaker te Leiden, en J. Oostenbrug, horlogemaker te Oude-Wetering. Zij verklaarde hen schuldig aan poging tot diefstal door middel van inklimming, braak en valschen sleutel, ten aanzien van no. 1 met bedreiging, en veroordeelde hen tot gevange nisstraf, van zes jaar voor den eerste, en van vier jaar voor den tweede. Vervolgens stond terecht L. G. P., kermis reiziger, wonende te Antwerpen, beklaagd van diefstal. Gedurende geruimen tijd in dienst van de familie 11. met tenten de kermissen bezoekende, bij wie hij bet volle vertrouwen genoot en vol gens getuigenis als zoon des huizes werd behan deld, bevond bekl. zich in die botiekking f 3 Juli te Schiedam, bij gelegenheid der kermis aldaar. Op dien dag luid hij met eon persoon ruzie gehad, een stovigen hort ei daaiop gezet, en in dien toestond eenige. ztlioron voorwerpen en kleedingstukken weggenomen, |ebnoiende aan genoemde familie. Met dio goederen had hij zich naar Rotterdam begeven, doch juist op bet oogen- blik dat hij eenige dAarvan te gelde wilde maken, werd hij door de politie aangehouden. Bekl. schreef het gebeurde aan dronkenschap too, en beweerde, bij de wegneming niet de bedoeling te hebben gehad een en ander zich toe te eigenen. Het O. M. toonde het tegendeel daarvan aan, daar bekl. reeds aan het onderhandelen was over den verkoop. Had bekl. aan den écnen kant schan delijk misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat hij genoot, aan den anderen kant zou het O. M. letten op bekl.'s -,eer gunstig verleden. Het vorderde veroordeeling tot drie maanden gevange nisstraf. Do toegevoegde verdediger, mr. C. P. Zaaijer, wees zijnerzijds op verzachtende omstandigheden en op den langen tijd door bekl. reeds in preven tieve hechtenis doorgebracht, waarop de recht bank bij haar te wijzen vonnis wel zou willen letten. Uitspraak over 8 dagen. Bij vonnissen van gisteren heeft de rechtbank te 's-ihge veroordeeld den boodschaplooper tus- schen Delft, Den Haag en Scheven5,', gen, die een bedrag van f50 uit een verzegelden brief zich toeéigende, wegens verduistering, tot 2 maanden; een man te Delft, wegens vernieling van een glasru en mishandeling van eene vrouw, tot 1 me nd (bij verstek); een schippersknecht te Delft, .vegetis beleedigmg van een poütie-agent, tot 7 dagen gevangenisstraf. VLAARD1NGEN. Gistc-en kwamen alhier binnen 6 schepen, gezamenlijk aanbrengende 127 last haring. MAASSLUIS. Gisteien kwamen alhier bin nen 14 schepen gezamenlijk aanbrengende 4144 ton pekol- en 10 ton steurharing. Ook kwamen 2 bommen van Seheveningen, de eane met 240 kantjes pekel-, 22 tonen 7000 stuks steurharing en de andere met 210 ton pekel- en 12 ton steurharing. KRALINGSCHE "VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 24 zalmen, die voor f 1 tot f i .40 per Vs kilo werden ver kocht. PERNIS. De zalmdrijvers oefenen thans hun beroep uit in het water waar anders met de zegen gevischl wordt, maar met even on gunstig gevolg, daar de meeste netten geheel ledig worden opgehaald. Ook de vangst van bliek, hei der en dergelijke soorten visch is tegen woordig zeer slecht. GORIN'CÜEM. Van 13 tot 15 dezer zijr, ter maikt alhier aangevoerd 21 zalmen, die voor {0.81 lot 1.19 per Va kilo werden verkocht. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: te Oud-Beierland ds. P. Bon- gei s, te Eemnes-Buiten te Dordrecht ds. A. J. Ruijs Az., te Oegstgeest. Aangenomen; naar Roswinkel door els. II. G. van Tonsbeek, to Kolhum. Bedankt: v.or Kerkwijk door ds. D. T. Meinsma, te Hcdel; voor Oudamirdum c. a. door ds. J. Hoekstra, te YVoikum, Ituomsck-kaUiolieke kerk. Betreffende de feestelijke viering van zijn 25-jarig priesterschap, door onzen voormaligen stadgenoot den heer M. bïoiet, pastoor te Haas trecht, vernemen wij r.og, dat het den geuchten jubilaris niet aan geschenken neefi ontbroken; dat do feestrede werd uitgesproken door den heer De Bruin, vroeger kapelaan aldaar, en dat des namiddags te 2 uien voor de woning van den jubilaris eenige leestliedercn werden gezongen door de leerlingen der tpniibnie school, onder leiding \;m het hooit! dier school. De heer P. M. Smckets, aaitsbi.-schop to Ulieeht, zal 27 Maait 1891 zijn gouden priester feest berdenken.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3