lts uitgever7~jT odé. ten .ODÉ, per Fist. ERS. iteUjt, 2 It 3jt A". 1890. Vrijdag 22 Augustus. N°. 7570. in KEN,! ;ing. m ES 74,on 0.124. vraagd. vallen, ier-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. T JBuitenlandsclie Berichten. Biiineiilandsclie Bericliten» K, Werk' Hi: orloges, af ƒ10. a ons land t vyf jaar, EJIDAM. IJK. I itsluitend TFOORT rootte. HtHW <HCH» arlngen» ratck op s avonds 99 Cis. tfUUB. F R A N K R IJ K. De president der republiek heeft Dinsdag Ie La Roehelle, 's daags na zijne aankomst, de gebruikelijke receptie gehouden. Er volgden natuuilijk toespraken, en de heer Carnot antwoordde telkens in gepaste termen, gelijk men van hem gewoon is. De heer Lemereier, voorzitter van den gewestelijken raad, stelde hem de leden van d't lichaam voor en gaf in zijne rede de hoop te kennen, dat de nieuwe haven (zij wordt de haven La Palice genoemd) weldra aan de haven van Liverpool gelijk en de verbindingshaven tussehen Amerika en alle oostelijken landen van Europa zal worden. De bisschop van La Roehelle verklaarde, dat de harten zijner priesters, evenals het zijne, in overeenstemming met het hart van den president kloppen. En zoo het de taak der geestelijken is het geloof te verdedigen, zijn zij er niet te minder de trouwe zonen van het beminde vaderland om, en zij juichen in alles wat bijdraagt tot Frankrijks roem. De voorzitter van het protestantsche con sistorie sprak aldusDeze stad, weleer bijna geheel protestantsclideze stad welke haar naam gegeven heeft aan de geloofsbelijdenis der hervormde kerken in Frankrijk, ziet thans hare geioovigen van de beide eere diensten met elkander in vrede leven en doordrongen van gevoelens van wederkeerigen eerbied. Te zamen zijn zij werkzaam voor de welvaart der stadzij hebben groote ver wachtingen van de nieuwe haven, die onder de hoede van den president der republiek geopend wordten die de herinnering aan den tijd zal uitwissclien, toen zij hunne oude haven door een merkwaardigen dijk gesloten zagen. Op een feestmaal, dat de gemeenteraad van La Rochelle Dinsdag den lieer Carnot heeft aangeboden ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe haven, heeft de president der republiek de voltooiing van het reus achtige werk hoogelijk geprezen. De nieuwe haven, zeide hij, is eene verovering, die noch bloed, noch tranen heeft gekost; zij opent ®en arbeidsveld voor de pioniers der toekomst. Frankrijk wendt zich af van de partij-wor stelingen en streeft maar eendracht, die een waarborg is van welvaart. De door de natie geopenbaarde wil legt aan al hare kinderen den plicht der eensgezindheid op. Het is noodig te laten zien, dat Frankrijk kalmis; het moet koelbloedig nagaan wat zijne eco nomische behoeften zijn, vertrouwen hebben in de toekomst en sympathie en eerbied in boezemen. De sultan van Marokko, op weg gegaan naar Tadla, is onverhoeds noordeljjk getrok ken om de opstandelingen in den rug te vallen. Ilij heeft hun slag geleverd en hun eene nedeiloag toegebracht. Llij heeft 80 hoofden doen afslaan. Des sultans overwinning heeft eene groote moreele uitwerking gehad op de Berber-stammen. DUITSCHLAND. Volgens depêches uit Narva, gisteren te Berlijn ontvangen, zijn de Dinsdag aldaar plaats gehad hebbende manoeuvres grootsch van opvatting geweest. Vooral wordt gewag gemaakt van de manoeuvres, waarbij het oostelijke legerkorps door het voortrukkende westelijke korps al meer en meer terugge drongen werd en, om zijn aftocht te dekken, de brug over de Luga in de lucht deed sprin gen, hetgeen de gemalin van den czaar, staande in een op eene hoogte opgericht paviljoen, bewerkte door een druk op eene electrische geleiding, welke naar eene in de rivier lig gende mijn van schietkatoen voerde. Kolossale balken werden honderden voeten hoog ge slingerd, en het water sprong als eene reus achtige fontein omhoog. Onmiddellijk daarna zette het overwinnende westelijke legerkorps, deels op pontons, deels al zwemmende over de rivier Luga, den tocht voort. Het internationaal congres van vischkwee- kers is gisteren te Dantzig geopend. De be raadslaging geschiedt niet in liet. openbaar. Er zijn vele bekende specialiteiten aanwezig. De Zweedsche, Deensche, Hongaarsche en Nederlandsche regeeringon zijn officieel ver tegenwoordigd, laatstgenoemde door prof. dr. Hoek. Volgens de Kieler Zeitg, heeft de Engel- sche minister van landbouw, de heer Chaplin, medegedeeld, dat in dit jaar geen sprake kan zijn van het opheffen van het verbod tot invoer van vee uit Sleeswijk-Holstein in En geland. Uit Krakau wordt gemeld, dat teWegerzce, een Galicisch dorp, drie gewapende Russische soldaten de grens overschreden en door Oos- teurijksche gendarmes in arrest werden genomen. "Weinig tijds daarna zijn Russische ambtenaren in het dorp gekomen om de uit levering te vragenmaar hieraan kon geen gevolg worden gegevenomdat de drie sol daten weerspannig waren hij hunne inhech tenisneming en zich dientengevolge voor den bevoegden rechter zouden hebben te ver antwoorden. ENGELAND. De staatsschuld is, blijkens een aan het parlement medegedeeld overzicht, van 1857 tot 1890 van 10,464,300,000 gulden ver minderd tot 8,624.300,000 gulden, zijnde alzoo een vermindering met 1,840,000,000 gulden in 33 jaren. In de laatste vier jaren alleen, onder het ministerie-Salisbury, is de openbare schuld met 654,225,000 gulden afgenomen. Naar de Daily Chronicle uit Kaïro ver neemt, is de cholera uitgebroken op liet qunrontnine-station Eltor, met 18 sterfgevallen onder 1000 bedevaartgangers. Langs het kanaal houdt ruiterij de wacht, om de pel grims terug te houden. Er is bevel gegeven tot eene afdoende reiniging der Arabische woningen. 1 RUSLAND. De regeering heeft bij Fransche wapen fabrieken 500.000 geweren besteld. De teeke- ning van de contracten werd lang verdaagd ten gevolge van verschil over het model, seint Reuter uit Petersburg, om de Franschen te troosten in deze dagen van keizerlijke vriendelijkheden. Ten aanzien van het bezoek van keizer Wilhelm aan het Russische hof zegt het officieuse Journal do 8t, Pétersbourg »Daar de nieuwe bijeenkomst tussehen keizer Wilhelm en czaar Alexander reeds lang vooruit was aangekondigd, konden de bladen daarover allerlei beschouwingen hou den. De een beschouwde het bezoek als een feit van de hoogste politieke beteekenis, de ander daarentegen beweerde, dat hetbe- zoek voor de internationale betrekkingen niet het minste belang heeft. ïiDit is echter de waarheid. Het is buiten twijfel, dat de vriendschap tussehen beide landen versterkt zal worden door de bijeen komst hunner keizers, van wie het bekend is, dat zij hun geheele werkzaamheid wijden aan de behartiging van de welvaart hunner volken, waarvoor de handhaving des vredes onmisbaar is. De hartelijke ontvangst, welke den Duitschen gast in Rusland ten deel valt, zal hem opnieuw doen zien, dat Rusland in vrede en vriendschap met Duit 1 land wenscht te leven, en dit is zeker een dei- beste onder panden voor den vrede." Vermoedelijk zal keizer Wilhelm eene week in Rusland vertoeven. "Van Narva vertrekt czaar Alexander met zijn gast naar het leger, teneinde de oefeningen bij Krasnoje Selo bij te wouen. Generaal Caprivi gaat dan echter niet mede. Terwijl de keizers bij het leger zijn, gaat de rijkskanselier met den Duitschen gezant, generaal Von Schweinitz, naar Petersburg, teneinde den heer Von Giers, den leider van Ruslands buitenland- sche staatkunde, een bezoek te brengen. SPANJE. In de week van 10 tot 47 Augustus werden aangetast 344 personen, van wien 198 over leden. Ondanks de geruchten, welke hierover in omloop zijn, schijnt de cholera te Madrid nog niet te heerschen. T U R K IJ E. Over de schuldigen aan bet oproer in de Armenische kerk te IConstantinopel is nu dooi den krijgsraad vonnis geveld. Een is ter dood, drie zijn tot 15 jaren en vijftot 6 n 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De regeering heeft het vonnis bevestigd, waaraan nu nog de sultan ziyne goedkeuring moet hechten. S E E V I E. Uit Belgrado wordt gemeld, dat eene stoom boot der stoomvaartmaatschappij Gagarin aldaar 20,000 Berdan-gevveren met de daarbjj behoorende ammunitie heeft aangebracht, een geschenk van czaar Alexander aan de Ser vische regeering. De Russische stoomboot werd, zoolang zij langs de oevers van den Donau stoomde, vergezeld door het Bulgaar- sche wachtschip. ZUID-AMERIKA. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de nationale bank verzekert dat have portefeuille voldoende is om eene uitgifie te waarborgen maar de uitgifte in papieren munt is on mogelijk. De minister van financiën stelt voor de circulatie van klinkende specie te herstellen en de papieren munt in te trekken, door middel van de uitgifte van aflosbare obligatiën A pari bij wijze van uitloting, en door ver hooging der tolrechten met 5 pCt. Uit Buenos-Ayres wordt van 20 dezer gemeld, dat de troepen den geheelen nacht onder de wapens zijn geweest, daar men vreesde dat een nieuwe revolutie zou uit barsten, omdat de minister van oorlog alle officieren, die aan den jongsten opstand deel genomen hebben, van de lijst des legers heeft geschrapt. De regeering in den staat Cordova heeft haar ontslag genomen en de provinciale bank in Cordova is gesloten. Het denkbeeld eener belasting op onge huwde mannen is thans verwezenlijkt en aangenomen door den te Caracas zetelenden Senaat der republiek Venezuela. Elke vrij gezel van 35 jaar zal éen of twee percent van zijn inkomen aan de schatkist moeten offereu, naarmate dit onder of boven de 5000 dollar bedraagt. In den considerans der wet wordt gezegd dat alle burgers gelijkelijk moeten bijdragen in de lasten des lands, maar dat hoofden van gezinnen, behalve de belasting die zij betalen, groote diensten aan den staat bewijzen door het opvoeden van nieuwe staatsburgers en door verheffing van het peil der zedelijkheid. SCHIEDAM, 21 Augustus 1890. Bij kon. besluit is de organisatie van het wapen der infanterie uitgebreid met 9 hoofd officieren en 9 kapiteins. Vier van deze hoofd officieren zullen den rang hebben van luite nant-kolonel en vijf dien van majoor. Het circus-Carré, dat ter gelegenheid van den 40n verjaardag van Prinses Wilhelmina op het Loo eenige voorstellingen zal gevèn, is in aanbouw. Men is druk bezig met de gasleidingen te leggen, terwijl reeds ver scheidene waggons materiaal oor het circus zijn aangekomen. ai 311. M' n W* n 25, Abonnementsprijsj per kwartaal Fraitto por post, door het geheele Rijk Afiomleilijke notnmers 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: MARKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mat inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Moe I

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1