Gemengde Berichten. Het bondgenootschap. Wij lezen in de Maasbode.- Wanneer, zooals wij hopen en vertrou wen, het ontwerp Bergansius zal worden verworpendan blijft het vraagstuk onzer defensie aan de orde, en zal dit de verkiezin gen van 1891 voor een goed deel beheerschen. uOngetwijfeld zullen de katholieken dan wederom genegen zijn met de anti-revolution nairen samen te werken. Het zal slechts de vraag wezenop welke voorwaarden zulks geschieden zal. jln het anti-rev. program toch komen twee punten voor, waarmede wij, katholieken, ons volstrekt niet kunnen vereenigennl. lo. invoering van den persoonlijken dienst plicht en *2o. scheiding van kerk en staat. Omtrent het eerste punt werd in het pro gram van actie van 1888 in dubbelzinnige voor tweeërlei uitlegging vatbare bewoordin gen gewaagd, met het bekende noodlottige gevolg. Geschiedde zulks c. q. in 1891 opnieuw, dan zou al onze strijd ter zake nutteloos kunneu worden niet alleen, maar dan zouden wij onzes inziens in een volgende wetgevende periode welhaast voor dezelfde moeilijkheden staan betreffende een voorstel tot scheiding van kerk en staa tin anti-revolutionnairen zin. »Nu begrijpe men ons wèl. Wij verlangen van onze bondgenooten niet, dat zjj hun beginselen opofferen, maar omgekeerd kunnen zij ook van ons niet vergendat wij onze principes overboord werpen. ïEï moet dus op deze twee punten eén modus vivendi worden gezocht, hetgeen bijv. zou kunnen geschieden door te bepalen, dat de regeering der rechterzijde slechts die zaken zal trachten te regelenwelke de bondge nooten vereenigen met terzijdestelling van alles wat hen verdeelt. ïWerd deze onzes inziens alleszins billijke schikking door de anti-revolutionnairen aau- genomen, dan ware de samenwerking bij de stembus van -1891 verzekerd, en dan zou er ook geen sprake meer wezen vau verschil ia zienswijze onder de katholieken. ïZijn de anti-revolutionnairen evenwel daartoe niet bereid, dan loopt dat alles en dus ook het behoud van de meerderheid in 1891 gevaar. iilmlien men de zaken uit dit oogpunt be ziet, dan komt, dunkt ons, alles voor de katholieken neer op de vraagwat moet voor ons zwaarder wegen, het onvoorwaardelijk behoud der tegenwoordige meerderheid of het vasthouden aan onze ons dierbare beginselen? »Wij twijfelen er niet aan, of alle katho lieken zullen die vraag in laatstbedoelden zin beantwoorden. Want, ware dit niet het geval, dan zou men de aanneming der legerwei bijv. door een meerderheid van anti-revolution nairen en liberalen, moeten wenschen, om dat alsdan het belangrijkste struikelblok tu&sehen de bondgenooten zou zijn uit den weg geruimd. ïDat een dergelijke onzes inziens verderfe lijke opportunistische politiek onder de katho lieken aanhangers zou vindenachten wij het zij nogmaals gezegd, onmogelijk." In afwachting van het in werking treden der wet vau 21 Juli 1890 (Sibl. no. 126) tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de oplei ding voor den officiersrang en de hoogcre vorming van den officier zijn betrokken, is bepaald, dat de hoofdcursus te 's-Hertogen- bosch met 1 October 1890 wordt opgeheven. Voor de opleiding van onderofficieren tot den rang vau tweeden luitenant der infan terie en van tweeden luitenant-kwartier meester blijft de in Kampen gevestigde hoofdcursus bestemd. De toelatings-examens worden jaarlijks aan den hoofdcursus te Kampen afgenomen. De commissie voor het afnemeu van de eind-examens aan den hoofdcursus wordt jaarlijks door den Koning benoemd. De direc teur en de leeraars deze laatsten voor zoover zij aan de 2e klasse van den hoofd cursus onderricht geven zijn leden dier commissie. Ten aanzien van den artillerie-cursus en de militaire school is bepaald, dat na het eindigen van den cursus de volontairs van het hoogste studiejaar, teneinde van hunne geschiktheid voor den officiersrang te doen blijken, een examen afleggen in de vakken, die in dat studiejaar met hen zijn behandeld. De commissie voor het afnemen van dat examen wordt jaarlijks door den Koning be noemd. De directeur en de leeraars deze laatsten voor zoover zij aan het hoogste studiejaar onderricht geven zijn leden dier commissie. Deze eind-examens worden respectievelijk aan den artillerie-cursus en aan de militaire school afgenomen, voor de eerste maal in 1891. In verband daarmede zullen de examens, ter verkrijging van den rang van tweeden luitenaut, aan de onderofficieren van de hoofdcursussen te Kampen en te 's-Herto- genbosch, zoomede aan de volontairs van den artillerie-cursus en de militaire school, in 1890 voor de laatste maal door de vaste examen-commissie worden afgenomen. De Friesche handelsvereeniging heeft een commissie benoemd, met opdracht om te onderzoeken, op welke wijze het best door geheel Nederland een bestrijding der ver keerde toepassing van Zondagsrust ware in het leven te roepen. Die commissie, bestaande uit de heeren S. II. Hijtkema, voorz., J. Hoogslag S.Bzu., secr., S. J. Kuipers, J. v. d. Werf J.Bzn., en D. Tigler Wijbrandi, acht het noodzakelijk, zoo wel tegen, de reeds plaats gehad hebbende, alsook tegen elke verdere inkrimping van post- en telegraphiediensten te strijden. Wil de staat zijn ambtenaren van dezen tak van dienst een werkelijken rustdag geven, hij zorge dan, dat er voor de op Zondag rusten den plaatsvervangers zijn, doch make door belemmeringen geen misbruik van zijn mono polie. Zij wijst er uitdrukkelijk op, dat zij geens zins gekant is tegen Zondagsrust in het algemeen, doch dat zij uitsluitend wenscht te strijden tegen belemmering van het alge meen verkeer (inkrimping van post- en telegraafdiensten op Zondagen). Gelijk bekend is, bestaat het plan te Leiden een nieuw museum voor natuuilijke historie te stichten, omdat liet oude niet aan het doel beantwoordt; vooral wat het eonser- veeren van de bewaarde en ten toon gestelde dieren betreft. Het museum toch blijkt daar voor veelal te vochtig te zijn. Nu het Van- der-Werfpark langzamerhand ontruimd is van de overblijfselen der feesttenten, zijn twee opzichters bij de rijksgebouwen be gonnen met voorbereidende werkzaamheden (als grondboring, opmeting) in liet park te doen, alles in verband met het uieuw op te richten museum. Op het jiMuseum van Kunstnijverheid" te Haarlem wordt eene belangrijke tentoonstel ling van Japansche kunstnijverheid voorbe reid, welke waarschijnlijk in September zal geopend worden. Aanzienlijke bijdragen van het Hamburg- sche museum van kunstnijverheid van den onlangs uit Japan teruggekeerden heer Rou- wenhorst Mulder zijn reeds aan liet museum verzonden. Die bijdragen, vereenigd met de verzameling van kapitein Van Schermbeek en van opzendingen van verschillende hier te lande wonende liefhebbers, zullen voorzeker een belangrijk geheel vormen. Belangstellenden, die voorwerpen voor deze tentoonstelling wenschen in te zenden, kun nen zich daartoe vervoegen bij den conserva tor van het »Museum van Kunstnijverheid" te Haarlem. Rotterdam. De gemeenteraad heeft goedgekeurd de afronding van den zuid oostelijken hoek der Koningshaven, het maken van eene haven op Fijenoord en liet bezin- kingsbassin der drinkwaterleiding. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, zal de ge meente aan het stratenplan ten koste leggen f 27,500 en voor de overige werken het groote bedrag van f 395,000. Aan de nieuwe straat op het terrein dei- oude Engelsche gasfabriek is de naam ge geven van Vau Vollenhovenstrant, ter her innering aan wijlen den oud-burgemeester Joost van Vollenhoven. Naaldwijk. In deze gemeente worden pogingen aangewend om op den Prinsessedag een algemeen volksfeest, met harddraverij en wedstrijden, in te richten. Haarlem. Woensdagmiddag ten den ure had alhier de eerste afgemeene vergadering plaats van de algemeene Nederlandsche wereld taal vereeniging sBaiif mekom valiidi". De eere-voorzitter, dr. T. C. Winkler, riep den aanwezigen liet welkom toe, waarna de algemeene voorzitter, de lieer E. F. L. Iïaas- tert, het woord nam, die de ontwikkeling van het Volapük hier te lande in herinnering bracht. Dit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 250 leden telt en 8 maan den bestaat. Professor Schleyer is eerelid. Hij steunt de vereeniging. Het blad Nog au Volapukik werd voor bondsblad aangeraden. Het zal te Antwerpen en te Haarlem ver schijnen. Van vele buitenlandsclie vereenigingeu waren gelukwenschen ontvangen. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f53.26. De statuten en de amendementen daarop werden in handen gesteld eenei* commissie, bestaande uit de ïcifs" der provincie en den scifel". Tot bestuurders werden benoemd bij accla matie de heeren E. F. L Haastertte Botter dam, dr. H. v. d. Stadt, te Arnhem, J. A. Adriaanse te 's-Heerenhoek en A. Eising te Assen. Eere-voorzitter dr. T. C. "Winkler te Haarlem. De heer Van Vlijmen sprak daarop over de middelen tot verbreiding van het Volapük, Daartoe was noodig een eigen orgaan, plaat sing van artikelen in locale bladen, het op richten van leercursussen en clubs, het hou den van voordrachten en openbare bespre kingen, het dragen van insignes, uitschrijving van wedstrijden en prijsvragen, het afnemen van examens en eene adressenbeweging. Als plaats der volgende algemeene ver gadering werd Arnhem aangewezen. Onder-den-dam, Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten moet er her stemming plaats hebben tusschen de heeren M. Ubbens uit Middelstum (anti-rev. die 468, en ft. P. Dojes (lib.), die 396 stemmen bekwam. Nog \óor het eerstvolgend internationaal geneeskuudig congres, dut in liet jam-1893 te Rome zal worden gehouden, komt, waarschijnlijk in het jaar 1892, een ander internationaal ge neeskundig congres in Amerika bijeen. Dit zal dan een congres van vrouwelijke doctoren zijn, wier aantal zeer groot is in Ameiika, svaur het aantal gelegenheden voor vrouwen om zich in de geneeskunde te bekwamen gaandeweg toeneemt. Als plaats van samenkomst van het congres is voorloopig Chicago gekozen. Juies Simon wijst in de Temps op 't feit dat, terwijl Frankrijk steeds van zijn humaniteit spreekt, hot niets is er tegen doet, dat 16 82 pCt. van de kinderen vóór liet eerste jaar om komen en dat, terwijl hel land mannen noodig heeft, een zesdo gedeelte van do jonggeborenen door zorgeloosheid wordt prijsgegeven. Te Parijs worden 17.441 van da 60.051 kinderen aan minnen overgegeven die er 6590 met de moe dermelk en 10.851 op andero wijze voeden, en nn wijst de statistiek aan, dat van de vóór bet het eerste levensjaar stervende kinderen verre weg do moeste door minnen zijn verzorgd, en dat er veel moer flesch-kinderen sterven dan die met de moedermelk worden gevoed. Uit een en ander maakt de schrijver zijne conclusion en dringt op streng toezicht aan, zoo wel op den gezondheidstoestand der minnon als op de melk, die aan kinderen wordt toegediend, Hij herinnert er aan, dat men in het depart. Seiite-Inférieure eene vereeniging heeft met het doel om den kinderen dor behoeftigen goede melk, bij vooikeur ezelinnen-melk, te verschaffen, en hij dringt op navolging van dat voorbeeld aan. Om het geluid, door de telcphoon overge bracht, te versterken, zijn door dr. WernerSie- uiens te Berlijn vele belangwekkende proeven ge nomen. llij bediende zich daarbij van groote kunst matige troiniuulvliezon en vei kreeg toen oen vér spreken, dien men luid genoeg in de geheelo ka- mor hoorde en waarin men ook op grooten af stand kon spreken, doch de duidelijkheid der spraak ging daarbij verloren, en dr. Siemens is tot de overtuiging gekomen, dat de telcphoon nim mer een luidspreker kan worden, omdat de ge luidsgolven der stem zich te zeer met de bewe gingen der trilplaat verwarren. Over liet bijziende zijn of de kortzichtig heid (Miopia). L De kortzichtigheid bestaat hierin, dat het doorschijnend hoornvlies en het kristalvoebt' te bol, en de oogvochten inzonderheid het glasvocht, in een te groote hoeveelheid aan wezig zijn, waardoor do lichtstralen te sterk ge broken wotdeu, en zich reeds verecnigen, alvorens zij het netvlies bereikt hebben. Hierdoor kunnen de lieden, met dit gebrek behept, alleen zeer nabijzijnde voorweipen zion. liet oog heeft een te sterk straalbrekend vermogen om ver afge legene voorwerpen duidelijk op te vangen somtijds heeft er ook eene tegen natuurlijke ver wijding van den oogappel plaats, waardoor velen de gewoonte hebben hunne oogleden min of meer te sluiten, naar gelang de noodzakelijk heid om meeidcre duidelijkheid aan het opge vangen afbeeldsel bij te zetten. Men kan door middel van holgeslepen glazen, die een groot straalbrekend vermogen hebben, dit gebrek ver helpen en te gomoet komen, waardoor de voor werpen beter en juister kunnen gezien w u-den. De brillen hiertoe zijn echter slechts hulp middelen; een grondige genezing wordt zelden beproefd; en daarom neemt men te gemakke lijker zijne toevlucht tot een kortzicluigon bril of tot holgeslepen glazen. Hel is in- tusschen voor oen ieder begrijpelijk, dat eene kwaal, die verouderd is, zeer moeilijk is te herstellen, en veeltijds door den geneesheer als onherstelbaar geacht wordt; dit geldt ook met betrekking tot de kortzichtigheiddewijl deze bezwaarlijk is te verbeteren bij jongelieden, die zich te vroeg gewennen aan een lorgnet of bril. Zij worden geheel bijzic ide omdat zij van der jeugd af de voorwerpen of letters te kort aan het gezicht brengen en het hoofd voorover buigen, iels hetgeen niet minder nadeelig is. Wat het gebruik van een lorgnet aangaat, hierdoor wordt een oog buiten werking gehouden, hetgeen het gezicht almede bederft; tot rijper jaren ge komen zijnde, ontstaat er volkomen kortzichtig heid. Alwie zich dus te jong aan eeri lorgnet of bril gewent, behoeft zich niet to vleien met het vooruitzicht, dat hij op lateren leeftijd beter gezicht zal erlangen, al worden do oogen door het verminderen van de vochten ook vlakker; integendeel, dezulken hebben geen grond te ver wachten, dat zij immer lorgnet of bril ter zij.le zullen kunnen leggen, maar loepen veeleer ge vaar, zoo ul niet geheel, dan voorzeker gedeeltelijk blind te worden. M. VAN DER HOEK. Schiedam. Vordl vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 7