PER TELEGRAAF. 0 n d e r w ij s. Vïsscherij. Kerknieuws. Aan het station Venendaal van de lijn Amersfoort—Kesteren geraakte Zondagavond de beambte II. B. onder den trein, welke 7,48 naar Amsterdam vertrekt. De onge lukkige was terstond dood. Als verdacht van kindermoord, werd Dins dagavond eene ongehuwde moeder, zekere F de S., te Helmond, door de marechaussee gevangengenomen en naar Roermond ge voerd. Er loopen geruchten, dat zij met behulp van den vermoedeljjken vader het kind ZOU hebben verbrand. Zaterdag is te Deventer in zijn woning gevangengenomen zekere I. H. D., die ver dacht wordt de dader te zijn van de in de laatste tijden aldaar gepleegde diefstallen met braak en ook van de inbraak met diefstal in de Groote kerk te Olst. Hij werd ter beschik king gesteld van den officier van justitie bij de rechtbank te Zutfennaar welke plaats hij gevankelijk werd weggevoerd. Te Zalt-Bommel is, door het springen van een kanon op de passagiersboot Morcurius, bij de saluutschoten ter eere van hetPrinsesse- feest, zekere Van der Pijl, uit Zuilichem, ge dood en zijn twee andere personen gekwetst. Te'Middelburg is Maandagavond te onge veer 12 uur een kleermaker uit Vlissingen, die het feest ter eere van de Prinses had bijgewoond en huiswaarts wilde keeren, op de Pottenmarkt op de tram willende sprin gen, voordat deze stilstond, met beide beenen er onder geraakt. Hij werd zoo zwaar ge wond, dat hij binnen een uur overleden was. Te Meliskerke is een droevig ongeluk ge beurd. Maandag had de boerenknecht M. de schromelijke onvoorzichtigheid een pistoolschot te lossen boven het hoofd eener boeren dochter, doch het ongeluk wilde, dat lnj haar aan den slaap trof, waardoor zy onmiddellijk dood was. De dader is razend van droefheid overgebracht naar de gevangenis te Mid delburg. Ds nieuwe aflevering van Mannen van Be- ieekenis behandelt tien Franschen dichter Leconte de Lisle, door Fiora della Neve. Botterdam. Eene nieuwe manier om diefstal te plegen wordt hier ter slede door eenige lieden in toepassing gebracht. Zij zoeken nl. twist mof eene vrouw, en dreigen haar te mishandelen. Eenige personen trach ten dan den twist te beslechten, waarop spoedig de twistenden verdwijnen en een of meer der omstanders tot de onaangename ontdekking komen dat zjj hun horloge met ketting kwijt zijn. 's-öraTenhage. Tot wethouders zijn op nieuw benoemd de heeren mrs. Laman en baron Wittert. 's-Gravenlmge. Do historisch-allego- rische optocht, Maandag alhier gehouden, is zeer naar wensih geslaagd. Hij werd begun stigd door fraai weder. De eerste afdeeling van den trein was hoofdzakelijk ingeruimd aan de oud-strijders en aan hen, die hun bloed voor het vader land veil hadden. Eere aan de ridders der Militaire Willemsorde en van het Metalen Kruis. De laatstgenoemde ridders, meestal ouden van dagen, maakten den tocht natuur lijk in, rijtuigen. Allerwege werd dezen strijders voor het vaderland de eer bewezen aan hun daden verschuldigd. De tweede afdeeling het historisch ge deelte -was geheel gecostumeerd. Het g'héel maakte een bevredigenden indruk. De kleedij van de hoofdfiguren in dezen stoet van edelen en historische personen was frisch van kleur en geschiedkundig getrouw. En ook de paarden waren keurig uitgedost. Deze optocht telde 70 deelnemers tc voet of te paard. Het feestcomité, en uit zijn midden vooral de commissie voor den optocht, had blijkbaar zeer veel zorg aan dit gedeelte van liet pro gramma besteed. De derde afdeeling stelde een allegorisch gedeelte voor. De Nedertandsche vlag werd vooruit gedragen. Een fraai middenpunt vormde defeeatwa- gen. Deze droeg de hulde aan Nederiand's koningen en bevatte de busten van Z. M. Willem I, Willem II en Willem III, de Neder- landsche Maagd, voorgesteld door eene jeug dige schoone, en de attributen van handel, zeevaart, landbouw en nijverheid. Hierachter sloten zich de verschillende vereenigingen van kunst, zang of maatschap pelijk welzijn met hunne banieren en vlag gen aan. De boekdrukkunst, voorgesteld op een wagen, door de drukkersgezellen van gebr. Mol, sloot den vrij uitgebreiden stoet. De pers leverde gedurende den rit stroobiljetten af, door duizenden handen opgevangen. De uit mannen van den handwerksstand saam- gestelde feestcommissie had met dezen optocht, hoe bescheiden ook, eer van haar streven en wei-ken, om althans den Prinsessedng door een openlijken ommegang of andere festivi teit bij de residentiebewoners levendig ie houden. "Veel tegenspoed en vele moeilijkheden heeft dit burger-comité moeten te boven komen, alvorens die mannen heden de kroon op hun werk zagen gezet door de groote be langstelling en de talrijke deelneming van het publiek aan deze hulde aan ons vor stenhuis. Bij het standbeeld van Koning Willem II werd eenige oogenblikken halt gehouden en liet Wilhelmus" aangeheven. Een in alle opzichten schoone avond be sloot het feest. Over verschillende feestter- x'einen verdeelde zich het publiek. In het donkere Voorhout krioelde het van kermis- lie^bebbers. De sociëteitstent in het Bosch, feestelijk verlicht langs de hoofdlijnen van het gebouw, lokte vele bezoekers, al speelde de koninklijk militaire kapel niet daar maar in den dierentuin. De ingang aldaar prijkte met eene gekroonde W tusschen twee ster ren, in gaslicht. Gedurende de pauzen stroomden de bezoe kers uit Bosch en tuin naar het Malieveld, ter aanschouwing van het vuurwerk. Dit gedeelte van den feestavond werd door dui zenden bijgewoond.. De groothertog van Saksen en zijne dochter waven mede tegen woordig. De burgemeester geleidde de vor stelijke personen in het Malieveld, waar zij werden ontvangen door de wethouders. In het gevolg bevond zich de Duitsche zaakge lastigde, dr. Von Bulow, terwijl de vorstelijke toeschouwers omringd werden door autori teiten waaronder de ministers Mackay, Dyse- rinck, Havelaar en Bergansius, generaal Taets van Amerongen, enz. Het vuurwerk was zeer afgewisseld. Veel byval vond eene decoratie, toegewijd aau Prinses Wilhelmina. Het wapen van 's-Gra- venhage met den ooievaar was eene eigenaar dige vertooning. De ooievaar bleef tot het' allerlaatste zichtbaar. De triomfboog als slot stuk bevatte do inscriptie: «Leve onze Prinses!" Het Wilhelmus" van de jager- muziek voerde een strijd met de knallende elementen, die tot ver in het Haagsche Bosch weerkaatsten. Bij het spelen der volksliederen rezen de groothertog en zjjne dochter] geregeld van hunne fauteuils op. Te hunner eere weer klonk de «Wacht am Rhein", welke de jagermuziek ook bij het vcHrek der vorste lijke personen speelde. De vroolijkheid in de stad duurde tot lang na middernacht. In het Kurlmus te Scheveningen werd een groot kinderfeest gegeven, dat in alle opzich ten geslaagd mag heeten. Amsterdam. Generaal Joubert is Maan dag naar Essen vertrokken. Hij is voornemens een reis te maken door Duitschland, Oosten rijk, Frankrijk en België. Generaal Joubert vertoefde hier van Vrijdag tot Maandag on bezocht ook Rotterdam en 's-Gravenhage. Apeldoorn. Na het tweede ontbijt ten hove woonden II. M. de Koningin en II. K. II. de Prinses Maandag de voorstelling bij in het paaidenspel van Carré, welke voorstel ling, op kosten des Konings gegeven, uit sluitend voor genoodigden kinderen en volwassenen bestemd was. Het geheele dienstpersoneel van het Loo en al de kinderen van dat personeel, benevens de schoolkinderen uit Apeldoorn met de onderwijzersgezinnen, en de weezen behoorden tot de genoodigden. Het programma der voorstelling was met zorg gekozen. De Prinses vermaakte zich blijkbaar bijzonder, en gaf voortdurend liet sein tot toejuichingen. In de pauseering be tuigde H. M. aan den heer Carré en diens echtgenoote hare bijzondere tevredenheid. De vorstelijke personen bleven tot het einde toe in het paardenspel. De Prinses za! ook de volgende voorstellingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, bijwonen. De feestdag werd besloten met een groot vuurwerk, vóór het paleis afgestoken, in tegenwoordigheid van eene talrijke volks menigte. Ook Z. M. de Koning vertoonde zicli voor een der vensters van het paleis. Behalve tal van andere voorwerpen, heeft de jarige Prinses van den Koning eeue antieke pendule met speelwerk, en van de Koningin de afbeelding van baren lievelingshond, ge schilderd door Eerelman, ten geschenke ge kregen. Breda. Het Prinsessefeest is gedurende drie achtereenvolgende dagen alhier met bijzonderen luister gevierd, hetgeen samen ging met het tweedaagscli verblijf der burger wacht van Aalst (België) met haar muziek korps, en het 20-jarig burgemeesterschap •van mr. E. de Man -Ez. Reeds Zaterdag was de stad in feestdos gehuld, als gold het een koninklijken intocht; vooral de Groote Markt maakte met hare rijke versiering een grootschen indruk. In het middcu was eeu 8 meter hooge kiosk ge plaatst, omgeven door een rijke verscheiden heid van sierplanten en fraaie moza'iekperkjes, alle met toepasselijke monogrammen, een en ander op hellende vlakken. Zaterdag-, Zondag en Maandagavond was de stad op de voor naamste punten fraai verlicht. Het feest werd ingewijd met koraalmuziek en zang door het muziekkorps der dd. schutterij en Breda's mannenkoor, Zaterdag, tegen middernacht in de aangrenzende kiosk. Zondagvoormiddag geschiedde de feestelijke intocht der burgerwacht van Aalst, te 12 uur groote parade, welke echter, toen alle troepen reeds in het gelid op het exercitieterrein stonden, wegens dreigende wolken, eensklaps door den generaal werd afgecommandeerd. 's Avonds werd feestconcert gegeven in «Con cordia" en op de schitterend verlichte markt. Maandag, de eigenlijke feestdag, begon met eene militaire reveille door de stafmuziek van het öe reg. infanterie, waarna door haar, zoomede door de muziek der dd. schutterij en die der Belgische broeders, aubades werden gebracht aan den burgemeester, terwijl dezen door de laatsten, even als door de officieren der dd. schutterij, prachtige bouquetten ter gelegenheid vau zijn herdenkingsfeest werden aangeboden. Te 1 uur werd door de maat schappij «les Amis Constantuit Aalst, een matinee in «Concordia" gegeven, waarbij iloor den heer M. 1' erdinand de Clercq de twee volgende verbroederingsliederen wenPn voor gedragen; het eerste door de burgerwacht vau Aalst, opgedragen aan Prinses Wilhel mina, liet tweede op Holland en België. Te 3 uren werd op de Groote Markt door 4500 kinderen, begeleid door het muziekkorps der dd. schutterij, onder directie van den luit.-kapelmeester P. Kriens, eeno cantate gezongen, gecomponeerd door den heer P. B. Nieuwenhuijs Jr., waarbij duizenden en dui zenden tegenwoordig waren, waarna van 5Va tot 9 uur muziekuitvoeringen op liet feest terrein plaats hadden. Maandagavond was de stad nogmaals op elk punt schitterend verlicht, een groot vuurwerk werd afgestoken, vervaardigd door de firma Merkelbach Co., te Amsterdam. Tot sluiting van de feesten werd van Tl uur tot midder nacht op de Groote Markt een concert dooi de stafmuziek van het 6e regiment gegeven. DEK HAAG3 September. Bij het wetsontwerp tot herziening der plnatselijko belastingen, is hoofdzakelijk voorgesteld, aan de gemeenten meer bevoegdheid te geven om opcenten op directe belastingen tc heffen, haar belastinggebied in het algemeen te verruimen, maar gelegenheid te geven uitwonenden te belasten en haar meer vrij heid te laten ten aanzien van gemeentelijke retributies. De genieenten krijgen door de heffing van opcenten meer aandeel in de grondbelasting en liet patent. Bij liet tweede wetsontwerp wordt de grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen bepaald op vijf pereent der belastbare opbrengst, als gevolg der afgeloopen her ziening. Bij het op den ln en 2n September gehouden her-examen en liet tweede toeiatings-examon voor de boogere bui gersehool ie Schiedam zijn geslaagd Voor de le klasse A. Kooijman, J. C. Vei boom, A. do Zeeuw, N. Zonne, W. F. Metselaar en H. Theumsse; voor de 2e klasse L. J. Huls kamp, J. D. Pigeaud, P. J. Smith en D. Visser Dy.. voor de 3e klasse L. Backer en F. F. Buiig voor de 4e klasse A. Backer, L. F. >an der Sman en niej. M. E. Prins; voor do 5e klasse L. J. M. van Noppen. Aan de Indische instelling te Delft zal gedurende den nieuwen cursus doui dr. J. Tliomee, aldaar, een Buitengewoon college gegeven worden in vet - handleer en elementaire chirurgie. Het bestuurder inrichting heeft met erkentelijkheid liet aanbod van dl*. Thomee aangenomen, om de studenten op practische wijze te bekwamen tot het verlet-non van do eerste genre-kundige hulp in dringende gevallen, wanneer geen geneeskundige aanwezig is, iets wat in Indie zoo menigmaal kun voorkomen. VLAARD1NGEN. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende76 last haring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend win den aan de niaikt alhier aangevoeld 02 zalmen, die voor f itot '1.25 per '/a kilo werden ver kocht. AMMERSTOL. De vorige week warden alhier ter markt aangevoerd CO zalmen, die voor II a 1.15 per half kilo werden verkocht, en 60 St.-Jacobszaimpjes die f 1 a 4.25 per imlf kilo opbrachten. Neü. Herr. Kerk. Beroepen: te VVoudsend dr. Jar,. Sclutur- mans Stekhoven, te Oudega c. a.te Heen- vliet ds. A. Wassenberg, te Schnlsum; te Hoogeveen ds. H. G. van Emit, te Woerden te Garnet en ds D. Meinsnm, te Hedel; to Wijdcnes ds. A. de Joodo, te Oostzaan. Aangenomen: naar Asch door ds. Boter- m&ns, te 'tWoud, bij Delft. Bedankt: voor Ouddorp door ds. J. A. van Boven, te Berg-Ambacht. Zondag heeft de predikant der Ned. herv. gemeente te Papendrecht aan de gemeente be kendgemaakt, dat het kerkgebouw, na een nieuw ingesteld onderzoek, als levensgevaarlijk moest gesloten worden. Evang.-IiiitU. Kerk. Bedankt- vont- H.u Unpen door ds. J. F. L. do Meijere, te Bodegraven,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3