Binncnlandselic Berichten. Ie warn van de hertogin d'Uzès en van de rechterzijdewordt veelvuldig de meening verdedigd, dat de Boulangistische republikei nen zich aan een nieuwe verkiezing moeten onderwerpen, of ten minste in een openbare kiezersvergadering zich moeten rechtvaar digen. en telegram van den gouverneur van Senegal,"""lasteren to Parijs ontvangen, be vestigt, dat de administrateur Jeaudet uit persoonlijke wraakzucht is vermoord geworden. Het Engelsche eskader is te Toulon met groote beleefdheid ontvangen. Admiraal Hops- kins en prins Battenburg hebben bet arsenaal bezichtigd en feestelijk gedineerd bij den Franschen admiraal Dupcrre aan boord der Formidable. De beide eskaders znllen niet Spezzia bezoeken, want Crispi heeft opnieuw verklaard, dat de koning van Italië niet daar heen gaat, De Lanterne zegt, dat de koning niet te Spezzia komt om de Fransche vloot niet te behoeven te ontvangen. B E t G I E. Terwijl in de Borinage de. werkstaking geheel geëindigd is, openbaart zich nu in het bekken van het Centre onder de arbeiders in verscheidene mijnen de neiging tot werksta king. Begonnen in den avond van den ln dezer in de schacht no. 5 van Trazegnies waar de nachtploeg weigerde in de mijn neder te dalen, heelt zij zich sedert uitgebreid over verschillende mijnen te Morlanwelz zoodat het aantal der werkstakers Woensdag reeds tot omstreeks 2800 gestegen was. Als aanleiding tot deze onverwachte werkstaking wordt genoemd de eisch tot verhooging der loonen met 20 pCt.welke niet voor inwilli ging vatbaar is verklaard door de directie der »Sociétó Mariemont-Baseoup", waartoe aide mijnen behooren, waarin het werk thans geheel of gedeeltelijk stilstaat. D I T S C II L A X D. Het gerucht loopt te Berlijn, dat graaf Von Moltke den 23n October, zijn geboortedag, tot hertog van Sedan zou benoemd worden. Woensdag na afloop van de parade, te Kiel, begaf de keizer zich op het Oostenrijksche schip Kaiser Franz Josephde commandant ontving hem sian de valreep en liet alle vlag gen neerhalen en den Duitschen keizerlijken standaard hijschen. De andere Oostenrijksche schepen salueerden daarop met 33 schoten. De manoeuvres werden door prachtig weer begunstigd. Honderden vaartuigen van parti culieren bewogen zich in de haven, terwijl zich aan den kant een dichte menschenmassa had opgesteld. Om i uur 's middags vertrokken de beide vloten onder commando van den keizer naar Flensburg. Woensdagmorgen is vorst Bismarck, in gezelschap van graat Herbert, dr. Schweninger en dr. Chrysander uit Kissingen vertrokken. Op zijn weg naar het station, werd de grijze staatsman door de talrijke menigte geest driftig toegejuicht. Te 6 uur kwam hij per rijtuig te Homburg aan. Bismarck's eehtgenoote haalde hem van Frankfort a/M. af, waar hij om halfvijf 's mid dags aankwam. De keizer is gisteren te Flensburg aan gekomen cn werd met geestdrift begroet. Hy begaf zich terstond naar het pnradeveld, waar hij door de buitenlandsche vorstelijke personen en officieren ontvangen werd. De parade, waaraan het negende legerkorps deelnam, en die ook door de keizerin werd bijgewoond, liep schitterend af. De keizer keerde hierop naar deze stad terug, onder het onafgebroken gejubel der ingezetenen. ITALIË. Het afgeloopcn budgetjaat* is allesbehalve gunstig geweest. De fabrioksbelasting bracht f 1.200.Ü00 en de spiritusbelasting f 1.350.000 minder op dan liet vorige jaar. In liet geheel werd f25.053.320,50 minder ontvangen dan begroot was. De invoerrechten brachten f24.000.000 minder op dan verwacht werd. B U L G A R IJ E. Officieele kringen logenstraffen het bericht, dat de exarch een beroep op den czaar zou hebben gedaan, om eene verzoening tussehen Rusland en Bulgarije tot stand 'te brengen! GRIEK EN"L A'STD^ Eea ontzettende brand is te Saloniki te ge lijker tijd op acht punten uitgebroken. De woningen en pakhuizen van'Grieken en andere Europeanen zijn in asch gelegd en een aantal personen omgekomen. De règeering" heeft wegens deze ramp drie oorlogsschepen naar Saloniki gezonden. AMERIKA. Uit Rio de U.neiro wordt gemeld, dat de regeering een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij zij zich verbindt de provinciale lee- niug van 50 millioen milreis te waarborgen. De behoefte aan gemunt gehl is in de ver schillende staten dringend. De Few-York Herald bevat eene depêche uit Guatemala, luidens welke het woedende gepeupel het Amerikaansche gezantschaps hotel omsingelde, dat nu door de politie wordt bewaakt. De Senaat heeft het ontwerp betreffende het onderzoek van voor den uitvoer bestemd vleesch aangenomen. De werkstakers van den Panama-spoorweg beletten den loop der treinen. Er zijn troepen derwaarts gezonden. De werkstaking der timmerlieden te Chi cago heeft schipbreuk geleden. Eene door het Senaatslid Calle ingediende motie, waarin de moord op generaal Barrun- dia, het hoofd der opstandelingen in Guate mala, aan boord van een Amerikaansch vaar tuig, waarmede hij zich uit de voeten wilde maken, wordt beschouwd als eene beleediging van de Vereenigde Staten van Amerika, en waarin van Guatemala voldoening wordt ge-* eischt, is naar de commissie voor buitenland sche zaken verzonden. BRAZILIË. i De Senaat heeft bij eerste lezing de voor stellen van den minister van financiën aan genomen. De Provinciale Kamers hebben liet voorstel verworpen, om de betaling der coupons van de cedula's gedurende twee jaren te staken. De politieke toestand is kalmer. Het bevel tot het zenden van troepen naar Tuouman is ingetrokken. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Belasilngontwerpen. Allereerst wordt voorgesteld de grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen te bepalen op 5 ten honderd van de belastbare opbrengst. De belasting op het gebouwde is daarbij op nieuw geregeld in verband roet de voorstellen, om aan de gemeenten de heffing toe te staan van meer opcenten op de hoofdsom der belas ting dan tot hierloe. - Aan da gemeenten wordt grooter aandeel in de grondbelasting gegeven. Voorgesteld wordt de verhooging der grondbelasting ten behoeve der gemeenten gepaard te doen gaan met verlaging der hoofdsom. Door 5 procent van de belastbare opbrengst als maatstaf van heffing voor het ongebouwde aan ie nemen, zal de tegenwoordige hoofdsom dier belasting ad f 5.545.000 dalen tot f4.807.334.44. De reg. heeft hierbij den weg von paraegnatie gepaard mot veitaging in geslagen. Hierdoor kan de ongunstige fmancieelo toe-' stand van vele plattelandsgemeenten verbetering ondergaan, zonder den grond zwaarder te belas ten. Wordt, gelijk zal worden voorgesteld, aan do gemeenten toegestaan 60 opcenten op de hoofd som ad 5 procent te heffen dan zullen de ge meenten voortaan f2.884.000 kunnen heffen, in plaats van, zooals nn. p.m. 555.000 ttlzoo f 2 329.000 meer dan tlians. Do reg. verwacht van dezen maatregel aanzienlijke vermindering der gemeente-belastingen, ten bate der bezit ters van onroerend guod. Voor de gebouwde eigendommen wordt geen hooger aantal opcenten voor de gemeenten dan van de ongebouwde aangenomen. Het aantal opcenten ad 80 achtte men niet te hoog. De grondbelasting vermeerdert in Imtgeheel met f 1,148,000, terwijl aan de gemeenten wegens de grondbelasting meer ten goede zat komen bijna f3,300,000. De vöö'tóèdrngen wijzigingen der gemeentewet, weikè vfêfia ti8'hauden tnet de herziening der gron den met"eeii voorgenomen herziening der perso- neéle belasting, strekken in de eerste plaats om te gemoet tè komèn aan bezwaren tegen de bestaan de regeling der, plaatselijke belastingen. Een 'billijke verdeeling van lasten tussehen de gemeenten wenscht de reg. dan ook te laten voor- afgaan'aaü wijzigingen in het rijks- belastingstelsel. Billijk acht zij het bij de verdeeling van lasten, meer dan tot dusverre, rekening te houden met het belang, hetwelk de niet-ingezetenen als eigenaars van gronden, of van ondernemingen van handel en nijverheid, kunnen hebbon bij tal vnn onder werpen van gemeentezorg. Ter verbetering van den onbillijken toestand, wenscht de reg. naast de te verminderen uitkee- ring uit depei soneete belasting aan de gemeenten, ook een deel van de grondbelasting en van het patentrecht af te staan. Geheele afstand van het personeel aan de gemeenten, wenscht zij niet, evenmin als van de grondbelasting en het patent. Het aandeel wordt toegekend in den vorm van heffing van opcenten. Daartegenover vervalt bet heffen van opcenten op directebelastingen door het rijk zelf. De gefixeerde uitkecring van bet personeel zal slechts bij werkelijke behoefte van gemeenten worden uitgekeerd. De gemeenten krijgen bevoegdheid tot heffing van 80 opcenten op het patentrecht, behalve van aanslagen van kleine kooplieden, vreemde schaar- slijpers en gebruikers van binnenvaartuigen. De finnncieele gevolgen voor het rijk en de ge meenten zijn aldus geraamd, dat het rijk in totaal zou verliezen ongeveer f 1,975,000 en de gezamenlijke gemeenten meer zuilen ontvangen f" 3,211,000, met welk bedrag de hoofdelijke omslagen zullen kunnen verminderen. Het rijk zal het verlies kunnen lijden zonder dat oplegging van nieuwe of verbooging van be lasting noodig zal zijn. Mocht die verwachting niet vervuld worden, dan zal zij de noodiga voor stellen doen tot herstel van het evenwicht tus sehen ontvangsten en uitgaven. Betreft het eerste voorstel de heffing van meerdere opcenten door de gemeenten op rijks- betastingen, er wordt ook voorgesteld om nog in andere opzichten de bevoegdheid der gemeen ten tot belastingheffing uit te breiden. Naast de inkomstenbelasting, welke nu met een bepaling uitdrukkelijk in de wet zal worden toegelaten, zullen de gemeenten ook eene ver mogens- en verteringsbelasting kunnen heffen, zoodat zij haar eigen personeele belasting kunnen invoeren. Teneinde ook elders wonende, belanghebbende handelaars en ondernemers in de lasten te doen bijdragen, wordt voorgesteld om onder de plaat selijke belasting ook eene bedrijfsbelasting op to nemen met een zakelijk karakter en met be voegdheid, om de inkomsten uit handel en nijverheid lager te belasten dan andere. Ook krijgen de gemeenten bevoegdheid een debietrecht te heffen op den verkoop van tabak, sigaren en dranken, opdat sommige gemeenten meer voordeel kunnen trekken van het'bezoek van vreemdelingen. Nog wordt voorgesteld om voortaan do in de gemeentewet bedoelde retributies niet meer als plaatselijke belastingen te beschouwen en te regelen, maar om ze op dezelfde wijze te behande len als het onderhands verhuren, verpachten of in gebruik geven van gemeente eigendommen. Ook art. 254 der gemeentewet (beperking van de opbrengst eener heffing tot het bedrag der kosten) wordt afgeschaft, teneinde de gemeen ten niet te beletten ftnancieele vruchten te pluk ken van de door haar in het publiek belang beheerde inrichtingen en werken. De reg. acht het door Gedeputeerde Staten uit te oefenen toezicht op de tarieven der hef fingen voldoende. Eindelijk wordt nog voorgesteld in art, 245 gemeentewet niet meer te spreken van shoofd- vorblijf". De vraag of men in zekere gemeente steeds in de lasten zal bijdragen, zal volgens het ontwerp niet meer afhangen van de omstan digheid of men daar hoofdverblijf houdt, maar van den aard der belasting waarin men is aan geslagen. Heeft men in de gemeente een woning of een localiteit waar men zijn bedrijf uitoefent, dan is men belastingplichtig, onverschillig of men ai dan niet in de gemeente verblijft. I» de belas ting echter een vermogen- en inkomstenbelasting, dan moet de verplichting om daarin bij te dragen steunen op eene persoonlijke betrekking tussehen den belastingschuldige en de gemeente, b. v. door woikolijk verblijf in de gemeente, verblijf metter woon in onderscheiding vnn eon tijdelijk logecren in hotels, logementen of bij particulieren. Rechtspersonen en vennootschappen behooren naar de zienswijze der reg. niet verplicht te wor den als zelfstandige belastingschuldigen in een inkomsten- of vermogensbelasting bij te dragen. Wel kunnen zij verplicht worden bij te dragen in de belastingen naar den uiterlijken staat en in de bedrijfsbelasting. SCHIEDAM, 5 September 1890, Aan de leden van den gemeenteraad Is heden kennis gegeven, dat ton raadhuize ter inzage is nedergelegd, teneinde in eene volgende vergadering van den raad tot het doen der benoeming over te gaan, de aan bevelingslijst van benoembaren tot directeur der hoogere burgerschool alhier. Op die lijst zyn geplaatst in alphabetische ordedr. B. C, Goudsmit, leeraar aan de hoogere burgerschool en aan het gymnasium te Zutfen, en dr. VV. J. Steenhuis, leeraar attn de hoogere burgerschool en aan het gymnasium alhier. De gewone audiëntie van den minister van ■waterstaat, handel en nijverheid zal a.s. Zater dag, 6 dezer, niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken, jluv Hartsen, is "Woensdag met een verlof van drie weken naar het buitenland vertrokken. Blijkens de in de Staatscourant van heden medegedeelde opgaven omtrent de zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, be droeg de werkelijke bevolking der provincie Zuid-Holland op 31 December 1889: 456,453 mannen, 493,186 vrouwen, totaal 949,641 en die van Rotterdam 94,230 mannen, 107,628 vrouwen, totaal 201,858 personen. Door den centralen raad van den R.-k, volksbond, zitting houdende te Amsterdam, is, vanwege de afdeelingen Amsterdam, Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam en Middelburg," gisteren, ter gelegenheid van zijn 12'A-jarig kroningsfeest, een telegram van gelukwen3ch aan Z. II. den paus gezonden. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der Nederlandsche stenografen- vereeniging Willem Stolze", te 's-Ilage. Te Amsterdam vergaderde Dinsdagvoor- middag het congres voor nijverheidshygiëne en reddingwezen in vier sectiën. In de eerste, onder leiding van den heer Conrad, sprak da inspecteur Struvd over uitvoerbare verbete ringen, in de Nederlandsche nijverheids inrichtingen aan te brengen; jhr. Berensberg, uit Kerkerade, maakte eene vergelijking tus sehen de veiligheidsmiddelen bij het Neder landsche mijnwezen en bij het buitenlandsche. Hy concludeerde, dat de Nederlandsche de beste waren. De heer "Van Westerouen van Meeteren sprak over de middelen tot bevor dering van de veiligheid bij het spinnen en weven. In de tweede sectie besprak dr. Zwaardemaker, uit Utrecht, de wcnsche- lijkheid van eene algemeene keuring vóór de indiensttreding, ter beoordeeling van de lichamelijke geschiktheid voor bepaalden arbeid, en dr. Tresling, uit Winschoten, over de beste middelen tot bestrijding van het misbruik van sterken drank. Spreker beval aan het stichten van onthoudings- kofliehuizen en streng toezicht op dron kenschap. In dc derde sectie behandelde* de schout-bij-nacht Guyot de inrichting van liet reddingwezen bij de kustwacht en de stormsignalen, waarbij hij concludeerde, dat de aanstelling van een inspecteur belangrijk tot het verkrijgen van goed materiaal zou kunnen meewerken, en dat de staat voor de nagelaten betrekkingen van zeelieden, die by de redding omkomen, behoorde to zorgen, Kapitein De Bruyne handelde over de red dingsmiddelen, waarbij bij dicpwatcr-redding* booten ton sterkste aanbeval. Do heer Noordijk, van Texel, besprak de fluitboeien cn prees de lluilbloci van Noordijk—Eelmau

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2