Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. R-eclitzaken. V i s s c h e r ij» K e r k n i e ii w s. Stedelijk Nieuws. san boven die van Courtenay. ïn de vierde jectie betoogde de lieer Kooy, van Zwolle, het nuttige en noodige van het toezicht op stoomketels, mits door speciale ambtenaren, Alle sprekers mochten het genoegen smaken, dat de leden vrij algemeen hunne inzichten over de behandelde onderwerpen deelden. In de namiddagzitting hield de heer Scbaep- jaan esne rede over de staatsbemoeiing in arbeidszaken. Hij verklaarde daaronder te verstaan de inmenging der burgerlijke over heid op sociaal gebied, die plaats grijpt door baar wetgeving en vergezeld gaat van een dwingende en straffende kracht. Spreker «ide tot hen te behooren, die niet ontkennen, dat er misstanden zijn en die tot herstel van bedreven kwaad willen medewerken. Dat even wel hervorming der maatschappij alleen van staatswege moest geschieden, kon hij niet toegeven. En op de vraag op welke wijze hij jou meenen, dat de inmenging van den staat wenschelyk en nuttig zou kunnen wezen, zou hij antwoorden, dat primo de stnat verplicht is de veiligheid en het leven van den arbeider in de fabriek te doen verzekeren. Het is reeds rampzalig genoegdat aan veel arbeid gevaar verbonden is. En daarom moet de burgerlijke overheid zorgen, dat de rampen, daardoor ontstaan, verminderen. 2o. Vrouwen en kinderen mogen vooral niet aan overmatigen arbeid worden prijs gegeven. 3o. zegt spreker niet te aarzelen aan den staat een groote rol toe te kennen voor venekering van Zondagsrust. Verder acht hij het wenschelijkdat de staat aan de patroons de verplichting oplegt hun werklieden in liet bedrijf te verzekeren. Ook moet de burger lijke overheid den abnormalen arbeid tegen gaan, maar dat neemt niet wegdat spreker op dit oogenblik althans nog geen wetgeving voor een normalen arbeidsdag zou durven aanbevelen. Dat is een kruis, waarvoor hy nog geen verklaring weet. Daarentegen wil hij geen gilden, geen scheidsrechters, geen raden van staatswege, die behooren uit vrije bewe ging te komen, maar daarvoor helpen wetten ook niet, zooals Engeland ons duidelijk heeft geleerd. Maar en hiermede besloot spreker bij de beste wetten en ook wanneer de maatschappij doet wat zij moet, dan nog blijft er altijd iets overnamelijk dat wij zorgen moeten in een gezond lichaam een gezonde ziel te hebben. Wij moeten namelijk goede, gezonde, krachtige denkbeelden kunnen ont wikkelen. Laat ons zorgen, dat er z\j een geloot aan hooger orde dan die tot deze wereld behoort. De voorzitter dankte den redenaar voor zij voordracht en sloot de vergadering. Hecht voor Allen deelt thans mede, dat het cene dagvaarding ontvangen heeft ter zake van den nOpen Brief aan Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken"den heer jhr. mr. A. F. de Savarnin Lohman. Als schrijver van dien brief maakt zich in de Zw. Of. bekend mr. J. W. Spin. De heer Oscar Carré ontving voor de gala voorstelling van Maandag jl. eene vergoeding van f5000, terwijl II. M. bovendien de kosten van gas-aanleg, ten bedrage van 1600, voor hare rekening nam. De gemeenteraad van Amersfoort heeft met algemeeue stemmen, op die van den voorsteller na, verworpen liet voorstel van den burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, tot heffing van een evenredig schoolgeld, waarbij de huurwaarde van dooi de belastingschuldigen bewoonde perceelen als maatstaf was aangenomen. De raad be stendigde de bestaande wijze van schoolgeld- helling en bepaalde alleen, dat op de thans kosteloos bezocht woelende scholen f2.40 schoolgeld per jaar zal worden gelieven voor het eerste en slechts J' 1.80 por jaar voor ieder volgend kind uit hetzelfde ge/jn. Door wijlen mevrouw N. H. E. S. Presburg, echtgenoote van den heer A. G. van Anrooij, te Kampen, is gelegateerd aan de genees kundige badinrichting en het herstellingsoood sLaag Soeren bij Dieren, een som van 112,000, onder den last om uit de renten daarvan onbemiddelde onderwijzeressen, of gewezen onderwijzeressen, die genoodzaakt zijn geworden door zwakke gezondheid en overspanning haren werkkring op te geven, ter verpleging aldaar op te nemen. Verder is nog gelegateerd eene jaarlijksche som van f 100, om te dienen als bijdrage tot de renten van het door de erflaatster gestichte b V'an-Ani-ooij-Prosburg-Fonds". Door den wachtmeester der kon. mare chaussee te Roermond werd Woensdag de stembus der gemeente Herten in beslagge nomen en ter beschikking der justitie gesteld. Dit is geschied naar aanleiding van inge komen klachten over onrechtmatige hande lingen bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Naar wij vernemen, is het terrein tusschen Seinpost en het liotel Zeerust te Schevenin- gen, waar vroeger de uitspanning Believue met den bekenden koepel stond, aangekocht, met het doel om op dien grond een groot badhotel te bouwen en te exploiteeren. (Vad.) Na een paar weken van proefrijden, heeft de electrische tram in Den Haag den gewo nen dienst weer aangevangen. De wagens rijden om he* uur. De echtverbintenis van een paar bewoners van Den Haag, welke Woensdagjl. zou wor den voltrokken, is niet tot stand gekomen, wijl de bruidegom, na nog des morgens een bezoek bij zijn aanstaande te hebben gebracht, niet meer terugkeerde van den barbier, waar heen hy voorgaf even te gaan om zich te laten scheren. "Van de trouwrijtuigen, die op tijd aanwezig waren, werd dus geen gebruik gemaakt. Het meisje dat by de gasontploffing bij de firma "Van Laer op dc Hoogstraat te Rot terdam nu twee jaar geleden, de beide han den verloor, is thans in zooverre hersteld dat zij binnen eenige dagen in den kring barer familie zal terugkeeren. Zij is voorzien van 2 kunsthanden, en schrijft daarmede een zeer duidelijk lees baren brief. (2V. 11. üt.) Het ongeveer zesjarig zoontje van den heer De G., aan de Kloksteeg te Leiden, geraakte gisternamiddag te 5 uren in de woning zijner ouders, door een noodlottig toeval in den regenbak. Hoewel nog levend daaruit gehaald, overleed het knaapje weinig tijds daarna. Als medeplichtig aan den te Helmond gepleegden kindermoord, werd Woensdag avond in zijne woning gevangengenomen zekere P. H., onbezoldigd rijksveldwachter te Stiphout, getrouwd en vader van vijf kin deren, en vermoedelijk ook de vader van het vermoorde kind. Het lijkje, dat in een bosch onder Helmond schijnt begraven te zijn, werd nog niet gevonden. De heer Erckmann, die in samenwerking met Chatrian tal van romans heeft doen verschynen en een paar drama's, onder welke l'Ami Fritz, is op zijn buiten le Villemonble in den ouderdom van 68 jaar overleden. In 1847 kwam hij in aanraking met Chatrian, en in het volgende jaar kwam het eerste hunner gemeenschappelijke werken uit. Voor eenige jaren zijn beiden met elkander in onmin geraakt; wat er aanleiding toe heeft gegeven, is men eigenlijk nooit te weten gekomen. De een richtte beschuldigingen tot den ander, en liet kwam tot een proces. het lijk van zekeren De Werdt, die II, Zon dagavond bij eene vechtpartij zóo geslagen, anderen zeggen gevallen is, dat hij, zonder weder bij bewustzijn te zijn geweest, over leden is. De vermoedelijke dader is in arrest. De agent van politie die Dinsdagnacht te Rotterdam met een mes in de zijde werd ver wond, neemt in beterscWhp toe. Het is de politie nog niet gelukt, den dader in handen te krijgen. Delft. Tot wethouders dezer gemeente zijn herbenoemd de heeren LI. II, Roes en A. Vermaes Wz. Delft. De gemeenteraad heeft aan de heeren H. P. N. Halbertsma en E. Cramer eene voorloopige concessie verleend voor den aanleg van een stoomtram van Delft naar Maassluis en Naaldwyk. De justitie uit 's-Bosch heeft Woensdag avond te Vuchfc een onderzoek ingesteld op Bnggenam. Vóór eenigen tyd hebben wij gezien, dat de Roermondsche klok naai den dokter moest. Wij hopen, dat de kuur geholpen mag hebben. Maar hier hebben wy een klokkendokter, die eigenlijk klompen maker is, maar die door het repareereu van zieke klokken, welke door alle stads- dokters opgegeven waren, zich naam gemaakt heeft. Ten bewijze van zijn kunstvaardigheid heeft hij een klok met al baar onderdeden eigenhandig gemaakt. Op een andere klok bracht hij de bewegingen van zon, maan en sterren aan. De klokken van Peter Joh, Abrahams kunnen tegen de beste Zwitsersche klokken op. (De 2?. Koer.) Mej. Dusne, de schoonzuster van Tiers, laat nu een lievelingsplan van dien staatsman verwezen lijken. Zij sticht te Passy een inrichting, de »Fon- dation Thiers" waar jongelieden met talent maar zonder geld diio jaren kunnen dooi brengen, om zich vrij van alle geldzorgen aan hun lievelings vak te wijden. Volgens den correspondent van de Daily News, te Parijs, begint de influenza zich ook daar weer te vertoonen. In de voorstad Munt- martre hebben zich weer eenige gevallen dezer ziekte voorgedaan. Bij Wilmersdorf is Zaterdagavond een passa- gierstrein in botsing gekomen met twee goe derenwagens. Da machinist werd gedood door den heeten stoom uit zijn gebroken locomotief, de stoker en nog een treinbeambte werden ge wond, maar van de weinige passagiers in den trein bekwam niemand eenig letsel. Dat het ongeluk niet erger was, is te danken aan de zelfopofferende plichtsvervulling van den machinist, die ondanks het groote gevaar het remtoestel dichtdraaide. De brave man deed het ten koste van zijn leven. Men vond hem, bij het wegruimen van de vernielde locomotief, akelig verbrand met do hand aan het remtoe stel. Te Praag houden de regens aan, ten gevolge waarvan alle laag gelegen wijken onder water staan en een aantal bewoners met den grootsten spoed hunne woningen verlaten moeten. Na hetgeen reeds uit de berichten omtrent onwedersstorm en regen uit Zwitserland is gemeldwordt onder andere nog het volgende medegedeeld Uit Rheineck, 2 Sopt. Er staan acht dorpen onder water. Kheinsdorf ligt nagenoeg geheel overstroomdhet water staat tot aan de zolde ringen der begaue-grondverdiepingen. In de schuren ziet men allerlei voorwerpen ronddrijven. Verscheidene huizen zijn dour noodbruggen aan elkaar verbonden terwijl voor het overige liet verkeer alleen met vaartuigen kan plaats hebben. De overstrooming zoo leest men in een ander bericht heeft dit jaar een veel grooter omvang dan die van twee jaar geleden. Van Lustenau tot bij Dornbirn ligt alles onderdie watervlakte is meer dan een uur gaans breed. Van Bauron-Altncli tot aan het meor van Cun- stans ligt al het land over oene lengte van zes uren gaans onder. Het water staat er bovendien een meter hooger dan bij de vorige overstroo- ming. De communicatie van Margrethen tot Bregenz en Dornbirn-Hoheneras is gestremd doordien de spoorwegdijk op verscheidene plaatsen is weggeslagen het kan maanden duren eer dit hersteld is. Van Lustenau heeft men ongeveer twee uren lang slechts een weg over een dam, vanwaar menzoover het oog reiktniets don- water ziet. Dr. Carver, de vermaarde Ameiikaansche schut ter, heeft te Hamburg duizend ballen stukgescho ten in -24 minuten, dat is in 4 minuten 20 seconden minder tijd dan hij een voiigcn keer daarvoor noodig had. Dertig duizend mcnschen waren bij het schieten tegenwoordig. Be Russische regeering heeft volgens de Elec trical Engineer besloten, alle rijtuigen der staats spoorwegen electrisch te verlichten. Te IJiawatha, Kansas, heeft een hevige brand gewoed. Men vreesde, dat de geheele stad ver nield zou worden. Bij de algemeens toepassing der electriciteit in de VereenigdeStaten nemende ongelukken ten ge volge dezer natuurkracht toe. Bijna dagelijks vindt men daarvan melding gemaakt. Opmerkelijk is een geval, dat Zaterdag te Wheeling, in West- Virginie, vooikuam, Twoe mannen trapten op eene:» draad, die met een zwaar geladen dynamo in verbinding stond, en vielen dood neder. Eenige anderen schoten toe om hen te helpen, doch de eersion die de lichamen aanraakten werden met GOH zwaren schok ter aarde gewoipen. Te Cincinnati ruakte dienzelfden dag een werkman van de electrische lichtfabriek een geladen draad aan en werd gedood, waarbij zijne hand bijna geheel vei brandde. Bij het gisteren te 's-Hage gehouden exa men voor gymnastiek 1. o. is toegelaten de heer S. van der Meer, van Vlaai-dingen. De heer B. II. Manus, koopman in tabak te Amsterdam, is door 20 Imndelslinna's voor de Amstei damsche rechtbank gedagvaard, tot beta ling van eene boete vanfSO.ÜOO, omdat hij, niettegenstaande het contract door hem mrt be doelde fnma's aangegaan, waai bij werd ovBrei na gekomen geen koopen of inschrijvingen te doen bij zekere Rotterdumscbe firma, dit contract zou hebben verbroken, door indiiect met die firma zaken afgesloten te hebben. Voor het consortium zal als advocaat optreden mr. J. C. de Vries, voor den heer Manus mr. A. F. K. Ilartogh, Uitspraak doende in de zauk van Johannes Oostenburg, te Alkemade, tegen wien de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem wegens verduistering van horloges en andere gouden voorwerpen driejaar gevangenisstraf had geéischt, veroordeelde die rechtbank hem gisteren tot twee jaren. De beklaagde zit te Rotterdam in de gevangenis voor een ander vergrijp, te Schiedam gepleegd. KRALINGSCI1E VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 187 zalmen, die voor f i.-tot 1.20 per '/s kilo wei den ver kocht. N'ed, Herv, Kerk. Aangenomen: naar Zevenbergen door ds. P, Bongeis, te Eemnos-Buiten. Bedankt: voor Akkerwoude door ds. W. Connegieter, te Blija voor Warder door ds, M. Buis, laatst pred. in Ned. O.-Iariic. Cltr. Geref. Kerk. Beroepen: te Wissekerke ds. M. Dee, te Kokkengen te Landsmeer de heer C. B. Schoe- makors, cand. te Pernis.- BURGERLIJKE STAND. OcDorcn: 4 September. Johanna Jacoba J doel-or van II. II.Veder en J. M, van Oosterzee,'

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3