Binnenlandsche Berichten. Op die wijze nu wil Arthur Meyer het doen voorkomen, dut zijne partij een eerlijk spel gespeeld heeft en eene goede zaak gediend. De Temps verneemt dat er op liet katho liek congres te Luik twee partijen zijn: eene rechterzijde en eene linkerzijde. Do rechter zijde, vertegenwoordigende de I.atijnsche na tiën, wil alleen het gezag der kerk en wordt verdedigd door hooge geestelijken uitFranki ijk en Belgiëde linkerzijde, uit de Germaansche en de Anglo-Suksische natiën, wil het gezag van kerk en staat te znmen iu de sociale quaestiën. De Jezuïeten, bij monde van Forbes, ijveren voor de rechterzijde. Daarentegen is een brief van kardinaal Manning aan den bisschop van Luik een manifest ten gunste van de linkerzijde, die verdedigd wordt dooi de mindere geestelijken en leeUen, Kardinaal Manning, pleitende voor de regeling van den arbeid van staatswege, is de aanvoerder dor linkerzijde geworden. Gisteren zijn de Porliigecscbe spoorvvog- oblignliën toegelaten op de Pm ij-.rlie beurs voor den handel a comptant. DUITSCHEAND. De keizerin-moeder en dc koning van Griekenland, onlangs naar Athene terug- keerende, zijn nan een groot gevaar ontsnapt hun bijzondere trein stopte plotseling, dam de machinist een andereu trein hun op het zelfde spoor zag te gemoet komen, ton gevolge van eene nalatigheid in den dienst. De koning drukte den kloeken werkman hartelijk de hand en liet hem een ruime bulouning uitreiken. Op zijn doorreis van Homburg hield vorst Bismarck Zaterdag cenige uren te Frankfort op en was daar het voorwerp eonor ovatie, door duizenden met geestdrift hem toege bracht. Met veel moeite konden spoor- en politiebeambten een weg vrijmaken voor de vorstin in con lolstoel door Von Bismarck gevolgd en voorafgegaan door zijn Ulmer dog, toon hij uit do vorstelijke wachtkamer naai den vertrek kenden trein zou gaan. ENGELAND. In de hoogste mate zorgwekkend luiden de berichten omtrent het volslagen misluk ken vati den aardappeloogst in lei land. Wijd cu zijd bespeurt men niets dan zwarte akkers, wanriokend van verrotting. Er valt letterlijk niets eetbaars te rooien, en de toestand laat zich even jammerlijk aanzien als in het be ruchte hongerjaar 18'tG. De nationalist Davitl heeft zijnen landgenooten den raad gegeven, zoo spoedig en zoo veel mogelijk nog kool te gaan planten, opdat don armen hoer en zijn gezin dezen winter ten minste niet alle voedsel outbroke. Die raad is zeker goed, mits do rijke Engelscben de handen ineenslaan om bij de kool het spek te schaffen. Drie Engelsche officieren zijn bij Gibraltar door Spanjaarden mishandeld. R U S L A N I>. Uit Odessa wordt gemeld, dat de ver huizing der joden meer en meer toeneemt in de laatste '10 dagen moeten er bijna 800 gezinnen naar Engeland, Amerika en Australië vertrokken zijn. ITALIË. Het zou tlians blijken, dat koning Humbert niet om beweegredenen van binnenlandschen aard zijn besluit om naar Spczzia te gaan heeft ingetrokken, maar vooral om redenen van diplomatieken aard, daar de Italiaansche gezanten te AVeenen en Berlijn zich zeer ongerust hadden gemaakt over den indruk door het bericht, omtrent het bezoek van een Fransch eskader te Spezzia veroorzaakt. Men beschuldigde te Weeoen en Berlijn openlijk Italië van dubbelzinnigheid, en naarmate de Italiaansche bladen vooraf het belang van die gebeurtenis door hunne artikelen hadden vergroot en het uitlegden in den zin eener definitieve verzoening tusschen de beide Latijn- sche statenwerden die beschuldigingen scherper. Hierbij kwam, dat ook keizer Wilhelm zijne komst te Spezzia zou hebben aange kondigd tegen 20 September, ingeval koning Humbert de tewaterlating van het oorlogs schip mocht by wonen. "Viel dit bezoek nu samen met de komst van het Fransche eska der, dan zou dit hebben gelijkgestaan met een verbod, om den Franschen admiraal te ontvangen, die aan koning Humbert de groe ten van president Garaot kwam overbrengen. Teneinde nu uit alle geharrewar en ver wikkeling te blijven, welke zich zouden kun nen voordoen bij zoodanig gelijktijdig bezoek, hoeft de koning afgezien van het gaan naar Spezzia. Zoo althans meldt men uit Rome. Do to Rome verschijnende Capitalo ver zekert, dnt de minister van binnenlandsclie zaken aan de quaesturen van Rome, Milaan, Turijn, Florence en Napels gelast heeft eene volledige lijst op te maken van de correspon denten der vreemde dagbladen, welke in die sleden wonen. De regeering is stellig besloten, demon straties te verbieden, waarbij geprotesteerd wordt tegen de ontbinding der beide vcr- eenigingen »Oberdank" en »Barsanti". De dag voor de ontbinding der Kamer is nog niet vastgesteld. SPANJE. De minister van ooi-log heeft een wetsont werp tot invoering van algemeenen dienst plicht in bewerking. Veld-artillerie uit Malaga heeft order ge kregen naar Molila te vertrekken. De maatregel veroorzaakt groote opschudding men schrijft haar toe aan ernstige tijdingen, uit Marokko ontvangen. AMERIKA. De Senaat heeft de belasting op suiker hij invoer aangenomen. Daarbij zijn do soorten tusschen de Nedei laiulsche standaardnummers 13 en 1G belast met 310 dollarcent per pond en met 0,10 dollarcent per pond boven stan- daardnuinmer 16. OfAcieelc Berichten. Bij kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer derStaten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag iu September 1890, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid dier Kamer. SCHIEDAM, 10 September 1890. Omtrent het bezoek, dat II. M. de Konin gin en Prinses Wilhelmina gisteren aan. Arnhem brachten, meldt men De hooge bezoeksters kwamen telmlftwee met een extra trein uit Apeldoorn hieraan. Aan bet station werden zij opgewacht dooi den commissaris des IConings, door den bur gemeester en de wethouders, die aan II. M. werden voorgesteld. liet dochtertje van den wethouder den heer Cordes bood den vor- stelijken personen bouquetten aan. Vervolgens reden zg Boven-over en Onder- langs en langs de Rijnkade en de singels naar de schilderij-tentoonstelling. De receptiezaal was daar feestelijk versierd II. M. en de Prinses werden er ontvangen door de commissie der tentoonstelling, de leden van den gemeenteraad en door tal van andere autoriteiten; ook daar werden den vorslelijken personen smaakvolle bouquetten aangeboden. Een eerewacht uit de schutterij deed dienst buiten het gebouw. Na de ten toonstelling bezichtigd te hebben, reden II. M. en het Prinsesje door de stad naar het huis van den commissaris des Konings op de Markt, alwaar zij een kwartiertje vertoefden. Daarna reed H. M. met de Prinses naar Bronbeek, dat bezichtigd werd en vervolgens over het door de stad voor een paar jaren aangekochte landgoed Klarenbeek, over de z.g. Steenenlafel terug naar de stad, en naar het huis van den burgemeester, alwaar de weezen uit het burgerweeshuis H. M. en het Prinsesje bouquetten aanboden. Tegen vijf uren keerden da vorstelijke bezoekers naar het Loo terug. De stad werd algemeen gevlagd en sommige magazijnen hadden toepasselijke uitstallingen. Op de scholen was vacnntie; het weer was prachtig. Naar de JPost verneemt, zal H. M. de Koningin met Prinses "Wilhelmina een bezoek brengen aan gravin Bentinck van Middaehten, geboren van AValdeck-Pymontop het kasteel Middaehten, bij de Steeg. Het verblijf van den prins en de prinses van Thurn en Taxis te Scbeveningen heeft in het bijzonder voor de residentie rijke vruchten gedragen. De vorstelijke vreem delingen nemen twee waggonladingen goe deren mede, welke tijdeus hun verblijf door hen zijn aangekocht en voornamelijk bestaan in antiquiteiten en kostbare lijfsieraden, waaronder vele van belangrijke waarde aan edelgesteenten. Voor een damesparure o. a. werd alhier 420,000 mark besteed. Ook te Amsterdam werden onderscheidene aankoo- pen gedaan. (D.) Wij ontvingen het eerste jaarverslag dei- centrale commissie voor de bevordering van wedstrijden voor handwerkslieden en leer lingen in Nederland. Wij zien er uit, dat dergelijke wedstrijden reeds zijn uitgeschreven te Leiden, te Schie dam, te Leeuwarden en te Arnhem; verder, dat de commissie terecht begreep, de be kroningen in nog iets anders fe doen be staan dan in geld, waarom ze dan ook reeds den stempel voor een medaille heeft doen vervaardigen, benevens een model voor een diploma eu een eere-diploma. Wel is de toestand der kas niet gunstig, maar de maatschappij tot Nut van 't Alge meen en de veroeniging tot bevordering van fabrieks- en hand werksnijverheid hebben be langrijke bijdragen geschonken. Betreffende de alhier gehouden tentoonstel ling wordt in het verslag het volgende ge zegd Ofschoon de sSchiedamsche Kunstvereeni- ging", naar -wij vertrouwen, gaarne de haar door de centrale commissie medegedeelde indrukken en opmerkingen, die voorzeker getuigen van den ernst waarmede zij hare taak heeft opgevat, in overweging zal némen;' toch meenen wij, dat genoemde commissie niet juist in 't oog gehouden heeft, dat de Sehiedatnsche tentoonstelling er eerie was op het gebied der kwtsinijverheid, zij 't ook dat de kunstvereeniging bij deze eerste proef neming niet zoo heel strikt is geweest in het toelaten van voorwerpen, welke daaraan'niet geheel konden beantwoorden. "Wat da opmerking betreft over het zich Evenais te Leiden, mocht de regeling en rangschik king der tentoonstelling voortreffelijk worden ge noemd. Jammer maar, dat dc ter opluistering inge zonden uitnemende vetzameling franie vrouwelijke handwerken en de particuliere inzendingen van fabri kanten on magazijnhouders, de voorwerpen door werklieden ingezonden, het eigenlijk doel der ten toonstelling, als 't ware overschaduwden. Als wedstrijd tusschen ambachtslieden scheen zij dan ook weinig geslaagd. Schoten de krachten van de Kunstvereeni- ging een betrekkelijk kleine kring. voor zulk een onderneming te kort of getuigde de geringe deelneming van, naar de werkstukken te oordeelen, middelmatig bekwame werklieden, van den achter lijken toestand waarin de Sehiedatnsche ambachtsnij verheid nog zou verkeeren? Uwe commissie durft hier niet beslissen. Misschien hebben nog andere invloeden storend gewerkt. Naar het uw commissie voorkwam, moet liet te Schiedam grootendeels ontbroken hebben aan medewerking van de zijde der patroons. Zoo viel het o. a. sterk op, dat er nanr de 8 opgegeven werkstukken voor smeden, slechts éen werkman had medegedongen. Er waren dan ook in 't geheel slechts twee inzend ngen van smeden. Men zal moeten toestemmen dat dit weinig is in een gemeente, die onder haar industiieele inlichtingen de om haar kunst-, smeed- cn drijfwerk beroemde fabriek van de firma G. J. Vincent Co. telt, welke firma trouwens zelf met een aantal voorwerpen de tentoonstelling opluisterde. Hoo komt het dat maar ten hoogste éen der werklieden dezer fabriek heeft medegedongen Ongeveer hetzelfde zou kunnen gevraagd worden ten opzichte van andere vakken. Vei keerde de uit voerende commissie zoozeer in dvvaiing omtrent den omvang der Sihiedamsche ambachtsnijverheid, dat zij een keuze uit 7 werkstukken noodig achtte voor bceldhouweis en houtsnijders, terwijl slechts éen werkman mededong? Zijn er'maar 9 timmerlieden in Schiedam (leerlingen uitgezonderd) van wie ver wacht kon worden, dat zij zouden mededingen? Maar waarvoor dan een opgave van 8 werkstukken? Dit zyn waarlgk de eenige voorbeelden niet die kunnen worden aangehaald ten bewijze, dat het de Kunatvereeniging te Schiedam ontbroken heeft aan genoegzame medewerking van de zijde der werklie den, maar waarschijnlijk niet minder v»n de zijde der werkbazen. Is dit misschien hieraf-. te wijten, dat zij zich niet van te voren den bjjstai d verzekerd heeft vsn instellingen eu vereenigingen dit aange wezen mochten heeten haar te steunen? 1 y Het moge waar waar zgn, dat Schiedam niet be-* hoort tot de gemeenten waar voornameljjk de am bachtsnijverheid bloeit; toch is liet moeilijk aan te nemen, dat de onvolkomenheid dier nijverheid er zoo algemeen is, dat zelfs de voornaamste vakken (bouw- cn aanverwante vakken) niet beter konden worden vertegenwoordigd, Uw commissie brengt gaarne hulde aandeSchie- damsche Kunst\or«emging voor Imar ijverig optreden in deze richting: het mededeelen van de hoven neer geschreven indrukken strekt dan ook geenszins om de waarde van dat optreden te verkleinenmaar wel om te doen uitkomen, dat in den regel met op zetten en inrichten eener tentoonstelling de kansen van welslagen niet verzekerd zijn. Het kan ook de vraag zijn of hot aanbeveling verdient, dat men in gemeenten als Schiedam, in aangelegenheden als deze geheel zelfstandig optreedt, of het niet beter ware althans voor een eerste proefneming, zich te vcrecnigcn met of aan te sluiten bij naburige ge meenten. Uwe commissie meende niet te mogen nalaten op deze eu andere overwegingen de aandacht te vestigen. Op de beide tentoonstellingen te Leiden en Schiedam had uw commissie voor de eerste maal gelegenheid haar eere-diploma toe te kennen. Zooals reeds vroeger werd opgemerkt, besloot zij deze toekenning afhan kelijk te makeu van haar eigen oordeel, zonder eenige beperking dan deze algemeoneer niet kwistig mede te zyn, teneinde de waarde er van hoog te houden. Op de tentoonstelling te Schiedam was de beslissing omtrent het toekennen vau het eere-diploma in éen opzicht niet moeilijk. De keuze was er niet ruim. De aandacht uwer commissie viel dan ook onverdeeld liet meest op een bokkenwagentje .de eenige inzending in het rijtuig- en wngemnakersvak dat volgens klasse b naar eigen teekeuing moest zijn vervaardigd, hetgeen, volgens een onderzoek, ingesteld door de jury, die er den eeisten prijs aan had toegekend, ook werkelijk liet geval bleek. De teekening van hot werkstuk was fraai, da bewerking tiet niets te wenschen over en ats voertuig bleek liet aan de eischen, die gesteld kunnen worden,'te voldoen. De vervaardiger er van bleek te zijn A. Jordaans Jr., oud 19 jaar. Hem werd het eere-diploma toegekend. In een ander opzicht kwam uw commissie te Schiedam in een moeilijk geval. Het betrof de ardee- ling: fraaie vrouwelijke handwerken. Er was in die afdeeling zeer veel dat fraai mocht heeten, zoowel onder de voorwerpen ter mededinging als ondei'die tot opluistering ingezonden. Dc vraag deed zicli echter voor: behooren de dames die mededingen tot de klasse van personen, voor welke uw commissie op treedt? De taak uwer commissie toch is wedstrijden te bevorderen voor handwerksliedenalles wat van baar uitgaat draagt dezen stempel, zoodat een be kroning alleen zou kunnen worden toegekend aan een alleszins verdienstelijk voorwerp, vervaardigd door een dame die er geheel of voor een gedeelte tiaar bedrijf van maakt. Was dat het geval met.de mededingende dames of waren er onder met wie dat het gevat is? Uw commissie won dienaangaande inlichtingen in,., en daaruit bleek haar, dat dit niet afdoende kon worden gezegd van een der mededingende dames, die door haar werk op een bijzondere onderscheiding aanspraak konden maken. Zij kon dus verdere over- wegingen laten rusten en beslissen, dat een beoor- deeling en bekroning in de afdeeling fraaie vrouwe- lijke handwerken bulten het terrein harer bemoeiin- 5 gen lag.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2