Gemengde Berichten. "PER TELEGRAAF. Koloniën. 0 n d e r w ij s. vereenigen met of het zich aansluiten by naburige gemèenlen, dat zou naar onze mee ning van "weinig betcekenis zfjn geweest, daar van dé omliggende gemeenten voor eene tentoonstelling van kunstnijverheid niet veel te'verwachten is. - Het deed ons genoegen, dat ook de centrale commissie hulde bracht aan de ïSchiedamsche Ktrastvereeniging", die zich van hare moeilijke taak op zoo verdienstelijke wijze heeft ge kweten. "Wy wenschen het eerste jaarverslag dei- centrale commissie in veler handen. De bezoekeu van den minister van oorlog aan Alkmaar en ^Kampen staan in verband met do oprichting eéner kadèttenschoolj waarvoor door die gemeenten aanbiedingen zijn gedaan. De milicien-verlofgangers der lichtingen van 1880, van 1887 en van 1883, behoorende tot liet reg. grenadiers en jagers, het de en liet 7e, reg. ,inf., worden, bij kon. besluit van 3 Sept. jl. onder de wapenen geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend, en wel voor de hierna vermelde tijdvakken de lichting van '1S86 van 13 October tot 25 October 1890; de lichting van 1887 van- 3 November tot 15 November 1890; en de lichting van 1888 van 17 November tot .29 November 1890. De min. van oorlog heeft daarbij bepaald, dat de verlofgangers, gevestigd in de gemeen ten van waar zij niet in een dag hun garnizoen" kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op niarscb be hoeven te begeven, en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij bun korps zullen moeten aankomen. Tot de op te roepen verlofgangers belmoren niet de iotelingen, bedoeld bij art. 3 van liet kon. besluit dd. 16 Dec. 1887 no. 18. Wegens hunne kerkelijke feestdagen is aan ddVïswiëlieüsche miliciens, die tegen 12 en 22 September, voor herhalings-oefeningen zijn opgeroepen, of die op .1 Oct. tot eerste oefe ning in werkelijken dienst zouden moeten worden gesteld, uftstel van opkomst toege staan tot Woe'nsdag 8 Oct. a.s. Door don" directeur-generaal der maat schappij tot expl. van staatsspoorwegen is bepaald dat het persoueel, dat den leeftijd van 65 jaren zal hebben bereikt, behoudens eenige uitzonderingen, onherroepelijk zal wor den gepensionneerd. Aan een verslaggever van hut Haarhmsch Dagblad heeft de heer Huet medegedeeld, dat hij als lid van den raad van Haarlem zal aftreden, zoodra zijn voorstel om de thans bestaande'omschrijving van de kom der ge meente in dien zin te wijzigen, dat binnen die kom begrepen z.al zijn eene bevolking van minstens 48000 zielen zal zijn behandeld. Of dat voorstel wordt aangenomen of verwor pen na de behandeling er van stelt de beer Huet zijn mandaat weder ter beschik king der kiezers. Door mr. J. N. van Hall, lid van den ge meenteraad van Amsterdam, is voorgesteld uit de gemeentekas f 5000 subsidie, .te ver kenen aan de vèreeniging ^Kindervoeding", Dit de uitvoerige toelichting blijkt, dat van 'de 20000 scholieren der openbare scholen 4e klasse voor zoover de hoofden hem op zijne vraag hadden geantwoord aan onge veer 4500 kinderen gedurende korter of lan ger tijd twee of meermalen 's weeks warm voedsel was verstrekt, maar verschillende aanvragen, ook. van de meest behoeftigen, door de vereeuiging moesten worden afgewe zen, wegens gebrek aan fondsen. i °P 6r°nd dat de behoefte te groot is, om daarin door particulieren te voorzien, stelt de heer Van Hall eeue toelage van gemeente- -jwegejvoor,.., Door de beide stoom schelpzuigers De i'fiesland en Do Tijd werden verleden Vrij dag ongeveer 44 last zilver- en kopererts opgezogen uit het wrak der El-Dorado, De IJsel is in de laatste dagen zoodanig, gewassen, dat zoowel lo Deventer als langs de geheele rivier vele landerijen onder water staan. De sclmde, daardoor veroorzaakt, is zeer groot. Met den pleizierlrein voor 3e-k!asse-reizi- gers van Rotterdam en 's-Grnvenhage naar Amsterdam werden gisteren 864 personen vervoerd. Dezer dagen zijn van Amsterdam weder 33 Javanen met 45 vrouwen en écn kind, met de boot van den "Westindischen maildienst naar Suriname vertrokken, 7,ij zijn door de Nederlandsche llandel-mnatschappij aange worven, om in de West bij verschillende cul tuur-ondernemingen werkzaam te zijn. Maandagavond werd door een onderinspec- teur van politie te Rotterdam een beschon ken schutter in bewaring gebracht, liet ge peupel echter kwam daartegen in verzet en trachtte met geweld den schutter uit do handen der politie te rukken. De onder- inspecteur gelastte den agenten lninne sabels te trekken, en niet dan met veel moeite gelukte het hun den beschonken schutter in voorloopigo bewaring to stellen. Tegen twee personen, die getracht hebben den arrestant uit de handen der politie te rukken, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een doleerend commissionnair in effecten te Amsterdam, zekere V., is zoo wordt ons gemeld Zaterdag in verzekerde be waring gebracht, beschuldigd van mevrouw de wed. 11., wonende op do Egelantiersgrncht, eene som van fOü.OOO in effecten ontvreemd te hebben. De beschuldigde was gewoon de coupons voor zijne cliënte te knippen. Rij do laatste operatie schijnt hij de genoemde som uit den trommel achtergehouden te hebben. (W. B. Ct.) Gistermiddag word op het kruispunt van den Rijswijkschen weg en den HoUandschen spoorweg door baldndigen aan beide zijden van de baan met steenen geworpen naar eenen van Amsterdam komenden trein. Eenige ruiten werden verbrijzeld, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een paar dames, die in een der, wagens gezeten waren, waren zón ontsteld, dat zij bij aankomst aan het station uit den wagens moesten worden geholpen. Te Amsterdam is gisteren bij het binnen rijden van trein 24 uit. Haarlem in. het centraal station bij den overweg van de weste lijke viaduct, een jongen van ongeveer 14 jaar overreden en onmiddellijk gedood. Te Winschoter-Zuiderveen ging een knecht van den landbouwer B. de Ruiter, de '19- jarige W. Beuland, met eeu paard naar "Winschoten om het te laten beslaan. Onder weg ontmoette hij de tram van Winscho ten, waardoor het paard z<5o schrikte, dat het begon te steigeren en zijn berijder op den grond wierp, juist toen de locomotief reeds genaderd was. Tijdig stilhouden was niet meer mogelijk, en toen de tram stond, vond men het verminkte lijk zoodanig tus- schen de wielen bekneld, dat de locomotief moest worden losgehaakt om het los te krygen. Sedert de kermis werden te Almelo een jongen en een meisje uit de nabyzijndc buurtschap vermist. De jongen werd gister morgen levenloos uit het water opgehaald. Het meisje heeft men tot nu toe nog niet kunnen opsporen. Men schrijft uit Kleefaan het Dgll. v. Z.-1T: »Een ontzettende gebeurtenis bracht Vrij- dag het naburige Moyland in ontsteltenis, De hoogst verdienstelijke rentmeester van baron Steengracht, de heer Kool, ontwaarde bij zijn rondgang door de veestallen, dat een der stieren wits losgebrokenzijn poging om het beest weer vast te maken, werd door het woedende dier beantwoord met een aanval, met liet treurig gevolg, dat de heer Kool in borat en hals zoo verschrikkelijk werd ge kwetst, dat er nagenoeg onmiddellijk de dood op volgde, en men hem als verpletterd vond. De stier werd natuurlijk dadelijk afgemaakt. De overledene was een trouw dienaar van zijn heer en een hoogst bekwaam landbouw kundige. Algemeen geacht en gevierd, genoot hij de toegenegenheid van de bewoners. Hem viel de zeldzame eer ten deel, als lid van den raad en wethouder der gemeente 'filt-Moyland gekozen te worden, iets wat Nederlanders in Duitsehland zelden gebeurt. Kool was een veelzijdig ontwikkeld man en. een niet onverdienstelijk schilderhij laat een fraai kabinet landschappen, portretten enz. na. Ilij laat, gelukkig mag men zeggen, geen vrouw en kindereu achter; hij wijdde zich geheel aan zijn taak cn aan de kunst." Bij de jongste opgravingen in de St.-Serva- liuskerk te Maastricht, heeft men nog gevon den eene sarcopliaag zonder deksel, die, naar men verneemt, onder de oudste Frankische zerken kan gerekend worden. Maasland, -- De aangeboden gcmeentc- begrooting bedraagt in ontvang cn uitgaaf f20,520.84'/a. Delft. In de Maandag jl. gehouden commissie-vergadering in zake het onreine grachtwater is besloten zich nogmaals met een adres tot dun Koning te wenden, cn dit adres reeds beden te verzonden. 's-Giavenliage. De groothertog van Sak- sen-Weimar en zijne dochter zullen, voor hun terugkeer naar Duitsehland, nog een bezoek brengen aan Amsterdam cn van daar de terugreis naar Duitsehland aanvaarden. Amsterdam. Dr. Sclmepinan zal, op uit- noodiging, eene voordracht houden voor de 'leden der afd. Amsterdam van den soc.- dernocratisehen bond. Amsterdam. Maandagavond liepen ven ters van i echt voor Allen in de Damstraat en in de Kal vers trant op don luidruohtigen toon aan deze «publicisten" eigen, een «nieuw Prinsosselied" aan te prijzen (een soort van parodie op dat van den lieer Haverkamp). Zij waren reeds geruime» tijd achtervolgd door een steeds aangroeiende volksmenigte, welke, blijkens hare houding, protesleeren wilde tegen de verspreiding van het nieuwe lied. Ten laatste kregen de venters het zoo te kwaad, dat zij heil moesten zoeken in de vlucht. Twee hunner zochten, door een dichte menschenmassa gevolgd, de wijk in den politiepost in de Molsteeg, de derde stoof de tapperij op den hoek van die steeg en de Spuistraat binnen. Op verzoek van den tapper, die bang voor ongeregeldheden was, is hij uit dat huis verwijderd en insgelijks naar het bureau geleid. Een der veuters verklaarde, dat hij en zijn makker, indien zij in de Kalvorstraat niet gevlucht waren, door de menigte zouden zijn doodgeslagen, zoo dreigend trad men tegen hen op. Nadat het volk voor het bureau was ver wijderd, konden de vluchtelingen de een na den ander weder huiswaarts keeren. Baron Hirsch, te Weencn, zond 60,000 ff, voor de slachtoffers van den brand le Tokay. Da koningin van Rumnniö heeft te Bangor, waar zij voor oenigun tijd vertoeft, op het sEistedd- fod" of Welxche zangersfeest het kronen van den overwinnaar in den barden wedstrijd bijge woond. De president hield een vleiende toespraak tot do vorstelijke dichteres die zooveel belang stelling in Wales en deWolscho letterkunde heeft betoond, en verscheidene dichters declameerden verzen te barer eer. Carmen Sylva droeg eon door haar vervaardigd Engelsch gelegenheids gedicht voor, alsook eenige Enmnansclie dicht stukken in de Engolseho bewerking dor meda annwozige dichteres Ueleno "Vacnrosco. as noodigde de barden tegen Woensdag a.s. bij ziek te gast in jMostyn Hall". IIEK IIAAft ,40 September. Bij kon. besluit zijn benoemd by de dd. schutterij te Schiedam tot kapitein de heer G. C. Franken, thans le luit., lot le luit. de heeren A. D, Ileederik en A. J. C. "Walraven, thans 2eluit. Batavia, 7 Augustus. Aan eene correspondentie aan do Java-Dode uit Kotta-Radja dd. 24 Juni jl., is liet volgende ontleend Hoewel de zaken op Edi als afgeloopen kun nen beschouwd worden, schijnt men voor allo zckcilieid do beide compagnieën van hot 14o bataljon aldaar nog te laten. Men sprak zelfs van de oprichting van twea mobiele colonnes, doch zekere berichten kwamen hieromtrent niet in. Evenals voorheen gaat men hier voort mot het beschieten der posten, doch we loopen vrij wat gewonden aangaat. Eenige dagen geleden werd zelfs de zoo rustige post Illang, door den soldaat dc boerenhofstee genaamd, terwijl de troep aan het schijfschieten was, beschoten; we kregen echter geen gewonden. Naar aanloi ling van liet in brand steken van oen brug nabij Bamreng, kunnen wij hot vol gende mededeelon. In den namiddag word door een der schildwachten bericht, dat do brug in brand stond, waarop do luitenant Urunt zich met eenige manschappen derwaarts begaf, Don brand uitdoovende, kwam men tevens tot do ontdekking dat zich in de nabijheid eon loopgraaf bovond. De luitenant Beunt ging oergt nnar de bonting temg, teneinde maatiogolen te treffen om deze loopgraaf te vernietigen. Toen hij terugkwam, was zij door een 12-tal Atjoliere bezet en koos onze te zwakke troep in de na bijheid stolling totdat versterking kwain opdagen, waarna de Atjeliors met verlies van een paar hunner weiden verdreven. "Van veranderingen in hot opperbestuur over dit gewest is ons niets bekend, in liet algemeen wordt er hier geen geloof aan gehecht. Evenals vroeger reeds meermalen werd opge merkt, schijnt, het vallen van regen oorzaak te zijn geweest dat de cholera aanmerkelijk is af genomen. Voorzeker heeft hiertoe ook medege- weikt de strengste isoioering van de posten, waar zich gmallon hebben voorgedaan, de nauwkeurige dcsinfectio van personen en goederen die mot lijders in aanraking zijn geweest en bot sluiten van publieke gebouwen waar de ziekte uitgebro ken was. Door den commandant van liet leger on chef van het departement van oorlog in Nederlandsch Indié is o. a. geplaatst ter nadere iiideeling bij de troepenmacht tor Sumatra's Westkust do 2e luitenant J. J. M. Hagoaian. Door den minister van binnenlandscho zaken zijn benoemd aan de rijksnormaallessen |B Charlois, tot onderwijzer in hot tumdteekenen de heer J. do Wugtor, te Pernis, en tot onderwijzer in de gym nastiek de lieer A. B, Meilink, te Rotterdam. Men schrijft aan de N. R. Cl.; In eene plattelandsgemeente van Ovorijsel, vroeger belucht door haie bekkesnijders, thans nog bij de rechterlijke macht ongunstig genoteerd wegens de vele gevallon van vechterij en aanval op den weg, is onlangs oeno christelijke school geopend, ton gevolge waarvan de openbare school, volgens den wensch on het voorschrift van den lieer Pierson, is leeggepompt althans dat scheelt niet veel! Het leerplan der nieuwe chris telijke school, zou dia zich kunnen verheugen in do subsidie van rijkswege, moest wel de vakken bevatten, bij do wat bepaald. Men deed toen po gingen om een rooster goedgekeurd te krijgen, waarop niet het woord Vaderlandsche geschiedenis, maar eenvoudig geschie denis voorkwam. Met welke bedoeling dat geschiedde, bleek later. Onlangs bracht de school opziener van het arrondissement aan die school bet verplichte ambtelijke bezoek, en hij bleof dien dag het onderwijs bijwonen, teneinde daarnaar zijn rapport aan do regeering te kunnen inrichten. Wat hij vernam, was hoofdzakolijk het volgende Aanvang met psalmgezang, wel een kwartier lang, dangebedi insgelijks een kwartiert daarna, volgens

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3