Binneulandsclie Berichten. schijnt Bismarck zijne populariteit bij tie Herlijnors (lus nog niet verloren te hebben. RUSLAND. De keizer en de keizerin zijn in Luzk aangekomen en hebben ziel» terstond naar bet manoeuvre-terrein aan tie zuidwest-grens begeven. Deze oefeningen zijn een eerste proel om de imogere aanvoerders en den generalen staf to oefenen troepcnmassa's te leiden, welker sterkte in werkelijkheid oorlogslegcrs nabijkomt hieraan zal moer waarde ge hecht worden dan aan de gevechten. Generaal Drngomirow zal een diielioek te verdedigen hebben tusschoit do spoonvgon van Ivowno en Salbttkowo naar de grens, en dc rivieren Stvr en Slmn. Ojtgaven door het ministerie van financiën, werpen een schel licht op het huishouden van den staat. Hoewel bot jaar '1889 door twee gunstige oogstjaren is voorafgegaan, zijn de directe belastingen, door de boeren op te brengen, nog zeer ten achteren. Niet tegenstaande nog niet langen tijd geleden gioolere en kleine bijdragen vrijgeseholdon zijn, is dc gezamenlijke landbevolking opliet oogenblik den slaat 50 milliocn roebel schul dig, dus bijna twee vijfden van een geheel jaar; alleen van liet onroerend bezit in de stellen en van liet privaat grondbezit is het verschuldigde betaald. Dc staatsraden Von Scltilinzky ,'on liehekauipiy, reeds lange jaren leden \,tn bet evangelisch-Lutbersch consistorie te Peters- burg, die door do llaltisehe stonden opuiemv voor 3 jaren gekozen waren, zijn door den keizer niet herbenoemd, daar de president Von (tiers (een broeder van den minister) ze voor «onverdraagzaam'' luid verklaard zij hadden namelijk tegen de verdrukking der Lulhorseho kerk protest aangeteekend. ENGELAND. Dinsdag hadden te Southampton ernstige wanordelijkheden plaats, waarbij de werksta kers in botsing kwamen met de troepen, die van de bajonet gebruik maakten. Aan beide kanten vielen er verscheidene gekwetsten. Gisteren zijn acht personen wegens rust verstoring gevangengenomcu. Op grond van de opgewondenheid van het volk zijn er nog 250 soldaten herwaarts gekomen. Twee knnoimeorbooten kruisen in de havenom het plaatsen van wachtposten door dc werk stakers ann den wnteikani te beletten. Gister ochtend liep een schreeuwende en scheldende menigte te hoop voor het huis van den mayor, doch werd zonder moeite door de gewapende macht uiteengedreven. Des namiddags werd er een groote optocht door werklietlen- vercenigingen gehouden, zonder dat de rust verstoord werd. Dc TratisvaalscbeVolksraad heeft, ondanks de heftige rede daartegen zelfs werd oen vroeger zeer gebruikelijk spreekwoord t>I® geland is machtig, maar God is almachtig", nog eens te pas gebrachtdc conventie met Engeland betreffendeSwaziehiml met 20 tegea '10 stemmen aangenomen. Trots alle lawaai en verbittering zal men zich waarschijnlijk spoedig over de zaak kalmeeren. ITALIË. De Italiaansehe correspondent van de Temps zegt dat koning Humburt geen lust luid om naar Spezzia te gaan, dewijl het alloopen van een pantserschip in tegenwoor digheid des Konings een duur feest moest worden, eu dewijl de gemeenteraad van Spezzia radicaal gezind is en de inwoners zeker eene warme ontvangst aan de Fransche vloot bereid zouden hebben. Crispi hoopte, dat Frankrijk geeno vloot naar Speïz.ia zou zenden als de Koning dorwaaits vertrok, en in dat geval kon hij de Fransche regoering van onbeleefdheid beschuldigen. Toen het aanbod kwam om cer.e Fransche vloot te zenden, ried Crispi dus den Koning het be zoek af, hetgeen dezen zeer aangenaam was. De tc Rome verschijnende Opinione be helst een uitvoerig economisch artikel, dat aldus besluitIn do eerste twee maanden van hot fmanciccle jaar (Juli en Augustus) zijn dc ontvangsten meer dan 10 millioen beneden de raming gebleven. Indien dit aldus voortgaat, zal bet tekort GO millioen berei ken, Welke, gevoegd bij de 40 millioen "van het bestaande tekort, ons een deficit van 100 millioen frs. in het loopende jaar zal bezorgen, B U L G A E IJ E. Uit Konstnntinopel wordt onder ddgteeke- ning van Dinsdag gemeld, dat de nationale raad van Armenië, in antwoord op eene vraag van do Porte betreffende de klachteu der Armeniërs en de verlangde maatregelen, een memorandum iugediend heeft. Dit bevat den korten inhoud der uit de verschillende distric ten van Armenië ontvangen berichten over den slaat van zaken. Vervolgens wordt er in verlangd de ontwapening der Kurden en de oprichting eener Armenische gendarmerie. Dit memorandum, in handen gesteld zijnde van een buitengewoner» ministerraad te Ildyz- Kiosk, werd op voorstel van Said Paeha be sloten het stuk aan den patriarch van Armenië terug te zenden, met bericht dat het voorstel in het geheel niet in aanmerking genomen kan worden. PORTUGAL. De berichten omtrent den gezondheids toestand van den koning luiden gunstiger. A M E E I K A. Do Senaat heeft besloten, dat dc artikelen betreffende de suikerpremiën in werking zullen treden op lo. Maart 1891, en dat vóór lo. Februari "1891 de suikers geraffi neerd zullen kunnen worden in entrepot, zonder dat daarvan recht zal betaald behoeven te worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kfcswot. SCHIEDAM, 11 September 1890. Dij kon. besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting van de Stateri-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1890, des namiddags te drie uren. De minister van binrtenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op liet in art. 1 ver melde tijdstip le begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde, in eene ver- cenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 's Konings naam te sluiten. Bij kon. besl. is, als blijk van Zr. Ms. goed keuring cn tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. bes!, van 22 September 1855 no. G4, toegekend aan: F. II. Wilking, werker van den handel, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een meisje uit het water van de Eilandsgraclit aldaar, op 4 Juli 1890; C. H. Juna, voermansknecht, te Amsterdam, wegens hot met levensgevaar redden van twee kinderen uit eene in brand staande kelderwoning in de Jonkerstraat aldaar, op 25 Mei 4890; A. Norden, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit het water der Rapenburgergracht aldaar, op 21 Juli 1890; V, Jacobs, te Maassluis, wegens het red den van drenkelingen, op verschillende tijd stippen, het laatst op 19 Juni 1890, toen hjj een knaap, die in de Noordvliet vóór de Monstersehe sluis aldaar, te water was ge raakt, behouden aan wal bracht; A. Hoegee, brugwachter te Vianen, wegens het met levensgevaar redden van een drenke ling uit het Zcderikkanaal aldaar, op 29 Juni 1890; P. Oosterling, brandwacht te Amsterdam, wegens liet met levensgevaar redden van een jongen uit de sloot langs de Da-Costastraat aldaar, op 6 Augustus 1890. De gewone audiëntie van den minister van hinnenlandsche zaken zal op Zaterdag 13 dezer niet plaats hebben. Op de tentoonstelling der »Hollandsclie Maatschappij vau Landbouw" te Dordrecht zijn nog bekroond: de beste vette os, le prijs, G. J. "VVittkampf van Schiedam; de beste vette koe, eervolle vermelding, de Schiedam- sclte spoelingverecniging. Door het Duitsclie keizerlijke generaal con sulaat te Amsterdam wordt in het belang dor vele reizigers van Duitschland naar Hol land bekendgemaakt, dat de Hollandsche beambten der douane op Zon- en feestdagen slechts belast zija met liet nazien van hand koffers en dat groote koffers tot den vol genden dag op het grenskanloor moeten blijven staan, om onderzocht te worden. De briefschrijver uit de hofstad aan de Arnh. Ct. eindigt zijn laatsten brief aldus. A propos, ik lees daar in eene courant, dat de minister van binrtenlandsche zaken van de gemeente Vianen eene oude pomp heeft ten ge schenke gekregen, uit de zestiende eeuw. Is dat de Pierson-pomp, tot kunstmatige lediging van de openbare schoolt De eeuw komt uit, want zoowat drie eeuwen terug zouden de beginselen dezer heeren ons brengen. Maar dan is 't zeker een abuis, dat het werktuig in het museum zal worden geplaatst; >op de openbare school" zal men moeten lezen. Naar 't museum, als een historisch gedenkstuk, kan het eerst worden overgebracht wanneer de school ledig isin dat geval geef ik echter in overweging de pomp ergens in het openbaar, bijvoorbeeld op bet Haagsche Binnenhof, als gedenkteeken op te richten met den ontdekker er bij. De theoloog Pascal wordt wel gedord als uitvinder van den kruiwagen, waarom zouden Wij een Nederlandsch theoloog niet oeren aft uitvinder van de school- pomp? Doch hierover zullen we nog we! eens later kunnen sprekende openbare school is nog niet ledig. Over het bezoek van H. M. de Koningin aan Arnhem schrijft de Arnh. Ct, o. a. Jammer mag het heeten, dat de schutterij, die als eerewacht heette dienst te doen, twee maal zoo geplaatst werd, dat II. M. de Koningin niet heeft kunnen vermoeden, dat er eene eerewacht was. Tijdens het bezoek aan den commissaris des Konings stonden onze schut ters het geweer te presenteeren voor de ver baasde buitenlui, die zich na den marktdag in de talrijke naast de Waag gelegen her bergen laafden, en bij het vertrek van H, M. ■was de eerewacht zoo opgesteld, dat het hoofd er van nog juist even het gezicht had op den staartwagen van den koninklijken trein. Het is daarom te meer te betreuren, daar vele schutters ruim een bal ven dag werk moesten verzuimen. Men meldt aan de N. JS. Ot.Hoewel men te 's-IIage berekend had binnen den tijd van anderhalf jaar gereed te zullen zjjn met de schifting enz. der kaarten van de volks telling, zal dat tijdperk waarschijnlijk be langrijk worden overschreden, aangezien van sommige gemeenten de ingekomen kaarten, wat de invulling betreft, zeer weinig beant woorden aan de gestelde eischen. Zoo moet o. a. de inzending van Amsterdam terugge zonden zyn ter verbetering, aanvulling en juister sorteering. Vooral ook de contróle bij het ophalen der kaarten moet veel te wenschen hebben overgelaten. Naar het Va<J. verneemt, vereenigt de burgemeester van Amsterdam zich niet met de ministerieele beschikking tot het houden eener nieuwe volkstelling, zoodat met span ning het advies van den Raad van State wordt te gemoet gezien. Gedurende 1888 was het aantal schepen, dat den Rijn op- en afvoer, aanmerkelijk grooter dan in 1889. ïn 1888 voeren 21,395 schepen stroomop, tegen 48,852 in 4889, terwijl gedurende datzelfde tijdvak stroomaf voeren 21,533 schepen, tegen 18,G72 in 4 889. De Rotterdamsche schutterij heeft op het internationaal schietconcours te Antwerpeu den 4n prijs (gouden medaille en frs. 200) behaald voor het vsalvo-vuur". Door het detachement, bestaande uit G schutters, werden op 400 meters 3 salvo's gegeven, waarvan 4G treffers met 39 punten. Het detachement bestond uit: commandant Alex, van Buren, de adjudants Vuurman en Ravesteijn, de serg.-majoors Bosselaar en Dubbeld (reserve) en de sergeants De Jongh, Blauw en Van Wijk. Nog werden door de heeren Vuurman, Ravesteijn en Dubbeld op 600 pas prijzen behaald. Bij hunne terugkomst te Rotterdam, op Maandagavond, werden zij aan het station feestelijk ontvangen en verwelkomd door den majoor en bijna al de officieren van het regiment en eene bijzonder, talrijke, volks menigte. De opzichter van den waterstaat C. J. Durieux is overgeplaatst van Maassluis naar Hoek-van-Holland. De heer Domela Nieuwenhuis sprak Zondag avond te Luinjebert (Fr.). Na afloop werd hem namens 300 arbeiders een groote krans aan geboden en op straat Bengaalsch vuur natuurlijk rood ontstoken. Met blijkbaar welgevallen aanschouwde de Schoterlandsche afgevaardigde deze attenties en nam dankbaar do krans aan. Uit het jaarverslag der Verceniging voor lijkverbranding" over 4889 blijkt, dat het ledental in het afgeloopen jaar van 672 tot704 steeg. De ontvangsten bedroegen f974.357» tegen f972.74 in 4888 en f4013.28 in 1887, de uitgaven f 779.00 tegen f754.88 in 4888 en f792.23 in 4887. Het batig saldo bedroeg dus f 495.357». De 45e jaavl. alg. vergadering zal gehouden worden op 14 Oct., te Leiden. Daarvoor is o. a. aan de orde gesteldmededeelingen betreffende de plannen tot het bouwen van een crematorium hier te lande en voorstel om het hoofdbestuur in deze diligent te verklaren. In Zuid-Limburg is men tegenwoordig druk bezig met het zoeken naar kalkphosphaut. Behalve te Aubel en Slenaken, is eene on- dernemingsfirma beginnen te boren te Rei- merstokGulpen en te Vijlen—Vaals. De laatste boringen geschieden onder leiding van den bekenden geoloog, den heer Casimir Ubaghs, te Maastricht. Een te Londen gevestigde Hollander, sprak naar aanleiding van eene mededeeling in de Pall Mall over de Amsterdamsche straat jongens een oordeel over de jeugd in beide landen uit, dat in het 'RU. wordt overgenomen. Zjjn meening was dat de Engelsche jon- Door de regoering is cene wijziging voorgesteld van ai t. 90 der kieswetteneinde te bepalendat oen lid der Eerste Kamer, dat op liet tijdstip zijner verkiezing geen ihooge en gewichtige openbare be trekking bekleedde or bekleed had", maar dus gekpïon is op grond dat hij tot de hoogstaangeslagenen be hoorde, ophoudt lid te zijn, wanneer hij niet meer onder de hoogstaangeslagenen voorkomt. De minister van bumenltuidscUe zaken meentdatindien de Stalen der provincie iemand hebben gekozen, die slechts verkiesbaar was omdat hij behoorde tot de hoogstaangeslagenen, hun do gelegenheid moet worden gegeven eene nieuwe keuze te doenzoodra dc gekozene niet meer tot dien kring behoort. Het staat lmn v.-ij dan dien persoon te herkiezen, "p grond van zijn vroeger lidmaatschap der Eerste Kamer, doel) dat lidmaatschap behoctt niet vanzelf voort re duren. De zelfstandigheid der grondslagen van be noembaarheid dient te worden gewaarborgd. t

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2