l J N°. 7587. Tweede Blad e u 11 e t o n. A0. 1890. Maandag 15 September ier-en-veert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. lHnncnlgpidseïie Berichten. UITGEVEll: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet gehcele Rijk Alton,lerlyke noimners 1.85. - 2.50. - 0.10. a V K 85 A Cs HURKT, K 12 1. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courantte Iedere gewone regel meer - 0.10. Drikmaai. geplaatst wordt tegen twuemaai. beiekend. SCHIEDAM, 13 September lSilO. Te Brielle is na korte ongesteldheid over leden in r. 1'. van A wiel, wethouder dier gemeente en lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. Betreilendc liet wolsvoorslel-Biilihnann Ier voorzieniig ia den kwijnenden toestand van den land'jüuw, lieeft de kamer van koopban- del te G-oningen besloten zich tot de Tweede Kanter Ij wenden met een adres, inhoudende liet ernstige verzoek, niet mede te werken tot vaststelling van invoerrechten op graan en aanverwante artikelen. Het internationaal congres tot bestrijding van misbruik van sterken drank, dat nu te Cliristiania is gehouden, zal over twee jaar te Amstirdam bijeenkomen. Door de politie te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt tegen eene vrouw die zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Zij lmd nl. eene naaimachine op afbetaling gekocht en die, zonder te hebben afbetaald, aan een ander verkocht. Van den dn October 1890 tot den 30n April 1891 zal te Utrecht aan jongelieden van 17 jaar tot aan den niillliepliehtjgen leeftijd gelegenheid worden gegeven tot het kosteloos ontvangen van onderwijs in den wapenhandel, terwijl zij eveneens kosteloos deel kunnen nemen aan een theoretisehen eursus strekkende tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal. Zij die heide cursussen met vrucht bobben gevolgd, zullen in het bezit van een getuigschrift worden gesteld, teneinde bij persoonlijke vervulling van den dienstplicht in aanmerking le kunnen komen voor verminderden actieveu militic- diensllijd. Zij die genegen zijn hieraan deel te nemen moeten zicli onder overlegging van a een extract uit liet geboorte-register en b een bewijs van goed gedrag mui den burge meester hunner woonplaats aanmelden bij den heer luitenant-kolonel, commandant van het De bataljon van liet De regiment infan terie te Utrecht in garnizoen. In verband met het vorenstaande za! door liet bestuur van de afdeeling Utrecht van den »Dienstpliehtbond" eene circulaire gezonden worden aan alle jongelieden, die den bedoelden 17-jarigen leeftijd bereikt hebben, en die eene der inrichtingen voor middelbaar onder wijs daar tel' stede bezoeken, met het doel hen tot deelneming aan te sporen, terwijl genoemde heer korpscommandant zal worden uitgenoodigd de lesuren zoodanig te regelen, dat het bijwonen van den practisclieu en theoretisehen cursus geen beletsel oplevert voor den geregelden voortgang van hunne studiën. zijn. De wissels, alle aan het hoofdkantoor en do verschillende bijkantoren hier ter stede aangeboden, gaan niet hoven de f 12.D0, wat begrijpelijk is wijl alsdan verschil in afstem peling de vervalsching zou aan 't licht ge bracht hebben. Men weet toch dat sommen beneden de f 12.50 voor dezelfde port en ook onder denzelfden stempel worden over gemaakt. Sedert Juli is do staat min of meer ge regeld op deze wijze opgelicht. Eene viouw vond Donderdag te Groningen oen bedrag van f 10.000 aan elVectcn. Ter stond werd de som den heer M. W. Leber, te llodum, die haar verloren lmd, terugge geven, waarvoor de eerlijke vindster, vrouw Van Cootortlon. f'lOO belooning ontving. liet trok dezer dager» de aandacht van de controle van den rijkspostdienst te 's-Gra- venlmgc, dat een aantal i'ceds uitbetaalde postwissels aan een geadresseerde te Nieu- wer-Amstcl alle een liooger bedrag als uit betaald aanwezig dan op elk der wissels gestort was. Toen men aan het onderzoeken ging, bleek dat de wissels vervalsoht waren. Waar b.v. twee gulden gestort was, was handig het bedrag in twaalf gulden veran derd. Het vermoeden ligt voor de hand dat afzender en adressant hier dezelfde pei'sonen Woensdagmiddag had le Groenendijk fZ.-lI.) een treurig ongeluk plaats. Terwijl eenige kinderen zich vermaakten met achter een voortrijdenden wagen te hangen, had liet 5-jarig zoontje van den heer K. het ongeluk tusschen de spaken van het achteiwicl te geraken. Vreesdij k gekneusd werd hij naar huis gebi'acht, waar liet kind spoedig aan do bekomen kwetsuren is overleden. Te Grubbcnvorst vond men in de voi-ige week het lijk van den molenaarsknecht J. V. Eerst dacht men aan zelfmoord, thans echter aan een misdaad. Uit Wugeningon meldt men: »Zekere D. v. S., uit Uselstei», bracht ecu bezoek aan B. alhier, met wien bij in 1882 als soldaat gediend had. Hij vertelde predikant te zijn en Zondag jl. in eene doleei-ende kerk te Utrecht te hebben gepreekt. Den volgendon Zondag zou hij zulks te Wageningon doen, waarvoor hem f'14 was toegezegd. Xa 3 nachten en dagen bij 13. gelogeerd te hebben en godsdienstige bijeen komsten te hebben geleid, gaf bij voor naar Reiikmn le gaan, omdat hij dacht daar f25 te Zullen krijgen, wanneer bij er Zondags preekte. Hij nam van B. de Zondagsclte broek en eene nieuwe parapluis mede, zijn oude, versleten breek achterlatende. In plaats van 's avonds terug to koeren, is hij spoorloos verdwenen. Uit l.lsclstoin is thans bericht ontvangen, dat hij zich ook daar aan zulke praktijken luid schuldig gemaakt. Het is ecu persoon van middelmatige lengte, draagt een kneveltje c»i een bril, heeft pantollels aan met zwarte kousen en loopt met kromme boenen." De commissaris van politie te Wogeiiingeu verzoekt bij ontdekking aanhoudingen bericht. Uit Ede schrijft men aan de 2V. 12. Cf. Vrijdagavond werden bij den heer Storm de Grave alhier van zijne circa 140 hennen 58 dood in liet hok gevonden. Dondei'dag- avond wai'en ze idle oogensehijnlyk nog gezond; daar een gedeelte de laatste dagen veel ver toefde in een berkeuboschwaar nogal paddestoelen staan, vermoedde men, dat het eten van deze de oorzaak der sterfte zou zijn. Een onderzoek, door een leeraarderrijks- landbouwseliool te Wageningon ingesteld, heeft dit vermoeden niet bevestigd. In liet darmkanaal van de gestorven dieren werd niets bijzonders gevonden. Ware het eten van paddestoelen de oorzaak der sterfte geweest, dan '..ad de roode kleur daarvan voor den dag moeten komen. Bovendien komen in een bosch zelden zooveel vergiftige paddestoelen voor, dat lovcel kippen daarvan te gelijk zouden ge^ n hebben. Bi de 3 onderzochte 4. Men beleefde moeilijke tijden. De oorlog wns uitgebroken en men hoorde van niets dun van bloedige veldslagen, vnn nieuwe wapeningen, van groolo lichtingen, tot hot eindelijk de natie ge lakte hare vrijheid te herwinnen. Wat beteekende onder dezo omstandigheden bet leven van dieuééuen? Wiednchternogaan den vordwenen luitenant "Von Kleeberg en wie stelde nog belang in de treurende Renate van Meulen 1 Deze stond met hare herinnering en haar ge loof aan de trouw en den eerlijken naam van haren verloren bruidegom alleen. III. Met don vrede was een nieuw tijdperk van ontwikkeling ingetreden. Renate van Meiden fee- leefde het nog, dat een net van spoorwegen het land doorkruiste en ook liuro woonplaats bereikte. Zelfs werd Nordenlieiin een middelpunt van ver- koer in midden Duitschland, Er veranderde dan ook veel in do oude rijksstad. Do meests oudo, smalle straten werden vervangen door breede trottoirs met moderne woonhuizen ter weerszijden. Do Kloostorstraat bleef ongerept. Daar prijkten nog altijd de twee naast elkaar staande oude gebouwen, die de stormen der eeuwen hadden getrotseerd, dat der Van Jleulens en liet Klooster huis. Hot eerste strokto nog steeds ten verblijf aan. Renate van Meulen, nu eene hooghedaagdo ma trone. Hot juk van acht en zeventig jaren drukte hare schouders. Wut er in al dien tijd in de groote wereld om haar heen geschied was, daarover bekommerde zij zich weinig. Zij had ge leefd voor haren kleinen kring en had daaraan genoeg gehad. Niet voor zicli zelve had zij ge leefd voor haar was or geen geluk meer op aarJe te vinden geweost, maar voor de armen en belioeltigen was zij een hulp geweest in don nood, oen hulp on troost tevens. In meer dan een gezin werd Renate als een halm heilige voreord. Hot zoogonnumdo Kloosterlmis was, toon do dood van luitenant Von Kleeberg wettig was vast gesteld, nau ile stad vervallen, die liet later weer veikoclit had, Tlmns werd het bewoond door oen oud man, ecu Hollander, die zich in West-Indiö een groot vermogen verworven had. 't Was geen zeer innemen.' persoon, de oude lieer Ten Ilrok, mot zijn lange, magere gestalte en zijn geelachtig gekleurd gelaat, waaruit een paar donkero oogen u scherp aanstaarden. En hoowel de pude lieer niemand eenig leed deed, integendeel, met zijn schat menigeen tot hulp en steun was, wilde toch niemand in do Klooster straat liefst iets mot hem te doen hebben. Eenzaam, zondoi" vrienden en zoo 't scheen ook vreugdeloos sleet de reeds tachtigjarige grijsaard in gezelschap van een bijna even bejaard dienaar zijne dagen in het donkere gebouw, wanraan ook reeds de tand des tijds zichtbaar begon te kna gen. Als do herfststorm over het hoogo dak voer, ptofte menig stuk van de leien dukbekleeding op do straat of sloeg een vensterluik uit do ver- rooslo hongsels. Doch op zulk een tijd kwam er leven in den ouden bewonor. Zelf klom hij tot boven in hot dak en spijkerde en krarnde en hechtte en pleisterde wat er beschadigd was, haast zoo ving als in't best van zijn leven en zoo goed als oen man van het vak. Men schreef December 1854. Den eersten der maand bad het weer gestormd, alsof alles uit voegen on naden zou bersten, maar den tweeden scheen liet er nog eerst too te zullen komen. Vorschrikkelijk woedde de noordwester storm dooi de stiaten en groote schade werd aangericht, niet liet minst aan liet Kloostorhuis. Een goed dool van den voorgevel was ingestort en had hij 't neervallen een stuk van tien zijmuur mecgo- sleurd. Toon kwam tusschen de tweo nevenstaande huizen oen wel drie voet breede doorgang te voorschijn, van welks bestaan niemand ooit eenig vermoeden had gehad. Zeker hadden de vrome kloosterbroeders van deze tusschenruimte gebruik willen maken om in oorlogstijd of ander gevaar de schatten van 't klooster in veiligheid te bren-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5