J Woensdag 17 September. EersleBlad. POLITIE. A,. 1890 N°. 7588. i er-en-veer t ie'ste Jaargang. Buiten!aiKlscIie Berichten. ferschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: HARKT, E, 124. Abonnementsprijs per kwartaal fruKjo per post, door liet gelieele Rijk Afionderlijke nominers 1.85. - 2.50, - 0.10. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht: een vrouwenzak o. a. met 3 naaldenkokers, con zilveren broche, het bovenstuk van een grinden oorbel, een zakdoek, ge merkt A. M. C., een koperen armband, een gebruikt sigarenpijpje, een blauw horalen armbandje met gouden «lul ling, een kanarievogel een R.-k. kerkboek, een tienguldenstuk, een gladde gouden ring, een oude lederen hondcnhalsband, een ring met sleutels, 2 sleutels aan een touw, en een sleutel. ZWITSERLAND. Blijkens de Zondag uit Berri afgezonden telegrnphische berichten hadde bondsregeering van 7 tot 11 ure eene zitting gehouden ter beraadslaging over den staat van zaken in het kanton Tessin. Intusschen waren te Bern dien dag uit Bellinzona de volgende berichten ontvangen Alle door de opstandelingen gevangenge nomen personen zijn in vrijheid gesteld, met uitzondering van Respini, lid der Tessiner regeering, die morgen uit de gevangenschap zal worden ontslagen. Er zijn maatregelen genomen om hen te beschermen. Overal in liet kanton is het rustig. Het voorloopig kantonnaal gouvernement is onder protest afgetreden. De bondscom- missaris Kuenzli, die er tijdelijk de regeerings- macht uitoefent, zal voorzien in de geregelde waarneming van den openbaren dienst, onder medewerking van invloedrijke personen uit de beide partijen. Hij heeft de volgende proclamatie in alle gemeenten van het kanton Tessin doen aan plakken: sDe gebeurtenissen die hebben plaatsge had, noodzaakten den Bondsraad om tus- schenboideu te komen. Hij heeft mij benoemd tot commissaris in uw kanton, met last om het regeeringsgezag in banden te nemen en de orde te handhaven; ik doe een beroep op de vaderlandlievende gevoelens der man nen van alle partijen, in de hoop dat zij m j Rullen helpen om m\jne moeilijke taak te vervullen en dat zij het hunne zullen bijdra ger om uw kanton van Tcssino in den weg van voorspoed en vrede te leiden. Ik laat u weten, dat ik geenerlei verstoring der orde ral dulden, en, dat ieder, die daarmede in strijd handelt, krachtens de bestaande wetten Ral worden vervolgd en gevonnist. De samen scholingen zijn verboden. Wat de volksrechten aangaat betreffende de herziening, zal de Bondsraad binnen korten termijn de noodige Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Diuemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. maatregelen nemen om de uitoefening daar van te verzekeren". Tot zoover de berichten uit liet kanton Tessin. Uit Bern wordt ten slotte nog ge meld, dat alle personen, die zich bij de gebeurtenissen te Bellinzone hebben gecom promitteerd, voor hot bondsgerechtshof zullen worden gebracht. Uit Bellinzone wordt bericht, dat tusschen de vertegenwoordigers der radicalen en dei- conservatieven een vergelijk is lot stand gekomen. De Bonds-commissaris hoeft be paald, dat den 5n October a.s. de volks stemming over de constitutie zal plaats hebben. De honds-president heelt gisternacht de pêches ontvangen, die melden, dat de open bare orde niet gestoord, doch de opwinding desniettemin nog zeer groot is. Een regiment dragonders staat gereed tot vertrek. Ingevolge de bekende opdracht vanwege Portugal, Engeland cn do Vereenigde Staten van Noord-Amerika, betreffende liet geschil over den Delagoabaai-spoorweg, heeft de bondsregeering eene sclieidsreclitelijke com missie benoemd, bestaande uit de hoeren Blasi, bondsrechter te Laussane; dr. Ileusler, hoogleeraar in de rechten te Bazel, en Saldan, lid der kantonnale regeering te Lausanne. Als secretaris van het comité zal fangeeren dr. Brüstlein, ambtenaar bij het bondsdepar- tement van justitie. T R A N K S IJ K. De heer Choletadministrateur van liet Fmnsche Congo-gebiedis na een ontdek kingstocht langs de Shangha, een zijrivier van den Congo, in de hoofdstad Brazzaville terug gekeerd. Volgens de Siècle, die dit bericht mededeelt, is deze tocht van groot gewicht, daar het aan Frankrijk het bezit verzekert van liet land tusschen het Duitsclie Cameron- gebied en de rivier Ubangi. Dit is een gewest waarop Duitschland reeds lang een begeerig oog sloeg. De republikein Raymond is te Sainl-Flour tot lid der Kamer van afgevaardigden ver kozen. Bij de aanstaande Ilnliaanschc verkiezingen zal, voor zooveel de financiën betreft, ver mindering van liet altijd grooter wordende deficit en noodzakelijke bezuiniging op de overdreven wapeningen liet wachtwoord zijn der oppositie. Het tekort over de laatste vier jaren wordt in Italië geschat op een milliard, liet is niet mogelijk nieuwe belastingen op te leggen, daar de uitvoer# van wijn, granen, vee, olie en zijde naar Frankrijk in de laatste jaren verminderd zyn tot een derde van vroeger. De datum der Kamerontbinding is nog onbekend. Crispi wil de oppositie daar mede overvallen om alle voorbereiding onmo gelijk te maken, Engelsch- ENGELANB. De schikking tusschen de werkstakers en de readers te Southampton is weder in liet onzekere gebracht door liet stellen van nieuwe eischen door eene groep der arbeiders. Alle bij de scheepvaart betrokken maat schappijen sloten gisteren bare dokken ten gevolge eener nieuwe werkstaking onder sommige werklieden, wier eischen gesteund worden door de verecniging van matrozen en stokers. De pakketboot Laplata, welke Donderdag a.s. nam- Zuid-Amerika moet vertrekken, blijft nog altijd te Southampton liggen. De equipage weigert aan boord te gaan, totdat de werkstaking zal zijn geregeld. Bij wijze van betooging had Zondag te Londen oen groote optocht plaats, ten gunste der werkstakers in Australië. Gisteren zou die herhaald worden, terwijl de dokwerkers ook eene bijeenkomst zullen houden. De advocaat van O'Brien heeft bij liet Iloogerhuis de noodige formaliteiten vervuld, opdat zijn cliënt een proces zou kunnen beginnen tegen lord Salisbury, Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de politie krachtige maatregelen neemt ten opzichte der meetingsdie gehouden zullen worden orn tegen het Portugeesche verdrag te protesteeren. De Times meldt uit Konstantinopel dat volgens officieel bericht Moessa-Bey in de provincie Brussa gevangengenomen is en naar Konstantinopel gebracht wordt. II I G IR. Uit Brussel wordt gemeld, dat het werk lieden-congres, ten behoeve van het verkrijgen van liet algemeen stemrecht, met eenparige stemmen het beginsel eener algemeene werk staking heeft aangenomen. DUITSCHLAND. Men komt te Berlijn meer en meer tot liet inzicht, dat de bijeenkomst tusschen den czaar en den Duitschen keizer te Nerva toch niet op zoo verblijdende wijze eindigde, als officieel beweerd werd. Als kenteekenen daarvan worden twee feiten aangevoerdvoor eerst dat keizer Wilhelm jl. Donderdag op den naamdag van den czaar geen toost op diens gezondheid uiibraclit, en verder dat de czaar in antwoord op liet telegram var. geluk- weusching uit Moskou op demonstratieve wijze deed uitkomen, dat hij in de gevoelens, welke Moskou bezielen, de stemmen vau geheel Rusland ziet. Opmerkelijk is het ook, dat door Ilamburg- sclie correspondenten juist nu officieus liet bericht gelanceerd wordt, dat liet in 1892 eindigende drievoudig verbond reeds nu voor de verdere vijf jaren is vcilcngd geworden. OOSTENRIJK. De berichten in Engelsche bladen betrek kelijk de vernieuwing van het drievoudig verbond, zijn blijkens inlichtingen uit goede bron minstens voorbarig. Te Weenen is men overtuigd dat het verbond hernieuwd zal worden, maar de betrokken mogendheden zullen voor de vernieuwing waarschijnlijk den uitersten termijn afwachten, teneinde er de wijzigingen in te kunnen brengen, welke door de tijdsomstandigheden worden geboden. Men hoopt, dat het samenzijn der Ocsten- rijkscbe en Ilongaarsclie ministers met de Servische ministers ter gelegenheid van de inwijding der werken, welke aan de IJzeren Poort voltooid zijn, leiden zal tot een vergelijk ter zake van den invoer van liet Servische vee in Oostenrijk-Hongarije. RUSLAND. De regeering moet voornemens zijn, Cliinee- sclie landverhuizers in Siberië aan zeer ge strenge wetsbepalingen te onderwerpen, om zoodoende de landverhuizing zooveel mogelijk te verminderen. De correspondent van de Nawoje Wremja geeft eene vermakelijke beschrijving van dé opschudding, welke het bezoek van den czaar in het stadje Lusk teweeg bracht. Op last der politie moest het honderdjarige vuil weg geruimd worden, de straten geplaveid, huizen en schuttingen geverfd, maar ook zelfs de straten na de reiniging schoon gehouden worden. En hierop waren de goede Luzkers geheel niet ingerichtzij, meest Joden, ver schenen .met kleine bezempjes, handvegers en zelfs hoendervleugels om hun stuk straat schoon te vegen en droegen dan verder het verzamelde vuil in hunne voorschoten of wijde jaszakken naar de aangewezen verzamelplaats. Streng wordt hot vreemdelingenverkeer, meer bijzonder in Rowno, waar de keizer in hel, geheel in een paleis herschapen Realschool- gebouw woont, bewaakt. De hotelhouders hebben zich tegenover de politie moeten ver binden aan geen particulier persoon eene soms leeg komende kamer te verhuren. Te Petcisburg zal in October a.s. voor den Senaat een groot nihilisten-proces met geslo ten deuren behandeld worden. PORTUGAL. In de Kamer van afgevaardigden las Hintze Ribeiro de wet betreffende liet Engelsch- Afrikaausche tractaat voor, met de daarin, teneinde aan de openbare meening voldoening te geven, gebrachte wijzigingen. Onder het lezen werd hij door de radicale minderheid met fluiten en geweld maken in de rede ge vallen, zoodat de minister niet aan het woord kon komen. Majoor Serpa schreeuwde de progressisten toe: Houdt je mond!" waarop een geestelijke den majoor te lijf ging ener tusschen deze twee een vuistgevechtplaats had. De stad Lissabon ziet er uit als op Zon dagen, alles is rustig. Rondom het gebouw der Cortês houden de samenscholingen aan.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1