Feuilleton. Ao. 1890 Donderdag 18 September. IN". 7589. KENNISGEVING. ier-en-veertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGÊVEÏrnr ODÉ. Buitcfliandsclie lierichjcil Abonnkhkntsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheole Rijk Afzonderlijke nominees 1 .«5. - 2.50. - 0.10. BUREAU: NjlRKT, E, 13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f io. Iedere gewone regel incer- 0.10. DRIKSUM. geplaatst wordt tegen T VEEM AM, berekend. Da Burgemeester van Schiedam, geeft bij deze kennis aan de Ingezetenen, dat de PATENTEN voor liet dienstjaar 1890/01 zullen worden afgegevan ter Secretarie der Gemeente van lfaamiag den Visten tot en mot Zaturdag den listen September aanstaande, des voormiddags van 10 tot 12 uur, En dat de Patenten, die na liet verstiijken van dien tijd niet zullen zijn afgehaald, aan de Patent- pligtigcn, tegen betaling van Tien Cents per stuk, zullen worden te huis gebragt. Een ieder wordt aangemaand, om bij de afhaling van zijn Patent het aanslagbiljet mede te brengen, teil einde de afgifte te bevoi deren. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den 17d&n September 1890. Da Dargemeislar san Schiedam, l B. NOLET, L P 11 A N K R IJ K. Het Journal des Debuts laakt in een uit voerig artikel ten zeerste de wijzigingen, Welke door de Brusselscne conferentie iri het liandelsregime van den Congo zijn gebracht. In- en uitvoer van Frankrijk in Aug. 338.110.000 en 203.875.000 frs., tegen 333.810.000 en 302.591.000 frs. in Aug. 1SS0, Joflïin, socialistisch Kamerlid, is Maandag avond in het »Maison de santé" Du Bois aan mondkanker overleden. Als volksleider onder de werklieden en als possibilist 'heeft hij eenigen tijd grooten invloed gehad op de Parjjsche verkiezingen en zeer krachtig het Bonlangisme "bestreden. Zijn invloed bij de socialistische werklieden is echter eenigszins gedaald door het verbond, hetwelk hij in de rue Cadet met de opportunisten en radicalen tegen Boulanger sloot.1 Zijne benoeming tot lid dor Kamer werd bekrachtigd doordien Boulanger, ofschoon meer stemmen verkregen hebbende, volgens de wet niet verkiesbaar was. Een dergelijk feit zal opnieuw plaats heb ben bij de verkiezing te Saint-Flour, alwaar de gekozen candidaat Raynaud, een rijk ban kier, vroeger wegens oplichterij veroordeeld is geweest en dus niet verkiesbaar was. De invloed van Joflrin over de socialistische partij strekte om die partij te onttrekken aan hare revolutionnaire woelingen cu te brengen in wettig overleg met andere repu blikeinen. Gedurende zijne lange ziekte zijn er echter reeds kiemen van verdeeldheid zichtbaar geworden. De partij is over geheel Frankrijk georganiseerd in vier federaties: die van het centrum, bet Oosten, het Westen en Algerie. De eerste daarvan, bevattende Parijs, is de voornaamste en heeft Allemane als hoofd. De vier federaties verkiezen een nationaal uitvoerend comité van vijftien loden. Daarvan is Brousse voorzitter. Nu bestaat er een conflict tusschen Allemane en Brousse, welk conflict juist op het punt is om uit te breken, nu JoJïrin gestorvenis. De federatie van bet centrum met Allemane verwijt aan het uitvoerend comité te groote centralisatie. Dit geschil zal bi de nieuwe verkiezing ter vervanging van Joflrin in Montmartre dadelijk aan het daglicht komen wanneer Allemane candidaat wordt. Montmartre is niet meer Boulangistisch, maar voor herziening van de grondwet zonder Boulanger. liet gemeentebestuur te Parijs beeft ten rnadhuize een ontwerp ten toon gesteld, betref fende een kanaal van Parijs naar Rouaan, ter lengte van 480 kilometer, bij ccne diepte van (5 meter. De kosten worden op 135 mil- lioen francs begroot. ENGELAND. Volgens de Colonies and India is te Johannesburg in de Transvaal de blaas der speculatie volslagen gebarstenmet andere woordenp de grenzenlooze opschroeving der zaken is eene jammerlijke ineenzakking gevolgd. Lieden, die kort geleden nog van 10,000 lot 100,000 p. st. in realiseerbare papieren bezaten, zien zich thans op eens tot den bedelstaf gebracht. De Times zegt dat het Duitsche gouverne ment de Iraclaten schendt, door machtiging tc verleenen tot bet drijven van slavenhandel in Oost-Afrika. Indiër, de Duitsche proclamatie betredende den slavenhandel niet wordt ge desavoueerd vervalt de overeenkomst van ,-1 Juli. D U ITS 0 II L A x\ D. Omtrent de plannen voor den aanleg van een kanaal van Dortmund naar de Ecms wordt uit Berlijn gemeld, dat zij bij liet ministerie van openbare werken ter tafel liggen, ten behoeve van nader onderzoek, hetwelk alsdan het laatste zal zijn, en dat men bij liet ministerie bezig is met het op maken cener regeling omtrent het over nemen van perceelen grond, benoodigd voor de uitvoering van het werk. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat Emin Pacha den 4n Augustus te Tabora aange komen is. Geheel Unjamwesi heeft zicli aan hem onderworpen. ZWITSERLAND. De omwenteling iu bet kanton Tessin wordt verklaard door liet volgende: Het aantal reactionnaire kiezers in het kanton is ongeveer even groot als dat der liberale kie zers. Vandaar voortdurende botsingen, omdat de indeeling in kiesdistricten zeer gebrekkig is. Bij de verkiezing in Maart 4889 werd de kantonnale raad samengesteld uit fijt en dertig liberale en zeven en zeventig reac tionnaire leden, niettegenstaande de partijen ieder twaalf duizend kiezers telden. De libe ralen vroegen herziening der grondwet. Iu April werd de kantonnale betaalmeester ge vangengenomen wegens oen tekort van 1 millioen in de kantonnale kas, ten gevolge van beursspeculatiën. Do staatsraad van vijt lec!nn nam daarop zijn ontslag, maar de liberalen waren hiermede niet tevreden. Zij cischten in meetings, dat de leden van den staatsraad in «taat van beschuldiging gesteld zouden worden. De liberalen in den kanton- nalen raad namen geen deel aan de ver kiezing van den nieuwen staatsraad. Dc kantonnale raad benoemde eene commissie van onderzoek naar iiet beheer van Scazziga. Dc minderheid dier commissie vroeg dat de afgetreden leden van den staatsraad civiel aansprakelijk zouden worden gesteld voor het tekort in de kas, De meerderheid dier commissie weigerde te besluiten tot de ver antwoordelijkheid der leden van den staats raad. De kantonnale raad nam die conclusie aan, ofschoon de oppositie bewees dat de staatsraad nooit eene wettige conlröle op de financiën gehouden had. Einde April nam de kantonnale raad een besluit om de be- 5. Nu was het nog de vrong, hoe voor zestig jaar luitenant Von Kleoberg om het levon gekomen was. Was eon ongeluk oorzaak geweest van zijn dood of was er een misdaad in 't spel Ook dit geheim zou worden ontsluierd. Zooals verhaald is, was na het instorten van den gevel van het Kloosterhuis do oude lieer Ten Brok naar het ziekenhuis vorvoord en daur ver bonden. Zijne hoofdwonde was wol niet doodelijk, maar toch, den hoogen ouderdom des lijders in aanmerking genomen, zeer bedenkelijk. Reeds tegen den avond trad eon felle wondkoorts in on begon de patiënt te ijlen. Na een onrusligen nacht was hij echter in sluimering gevallen en na het ontwaken veel rustiger, doch nog zeer zwak. Hij gevoelde zelf, dat zijn einde naderde. Door zijn bediende liet hij zich een blikken trommel aan bet bed brengen, waaruit hij een papier nam. Toen zond hij om den burgemeester en con notaris, Éden bij verzocht, te gelijk met den reeds aanwezigen arts, zijn testament te willon ondcrtcckenen. Daartoe reikte hij den notaris hot pasgenoemde document over en verzocht hem het voor telezon. Het was van den volgendon inhoud ïNordenbeira, don 4 Juli 1850. Welbewust, dat mijn anrdsche loopbaan spoedig gesloten zal zijn, heb ik volgeuderwijze mijn Lateien wil vastge steld. Mijn geboorteland is niet Hollanddit was slechts mijn aangenomen vaderland. Ik ben van Nordenheira geboortig en heet Frederik Bork. Ten gevolge van eon zware misdaad, waarmede ik mijn geweten bezwaard had, verliet ik op twee- entwintigjarigen leeftijd mijne vaderstad entiok naar West-lndiö. Hoewel ik zoo gelukkig was, daar tot eer en rijkdom te komen, gaven dio mij de verloren gemoedsrust niet terug. De behoefte om boete te doon dreef mij naar mijne geboorte plaats terug. Ik lmd mijn naam veranderd in dien van Ten Brok. Hier vermoedde niemand in mij Frederik Bork, dien men lang overleden waande. Ik kocht het Kloosterhuis. Maar schoon ik nu van mijn groot lermogen een goed gebiuik maakto en hot besteedde aan weldadige doel einden, de zoozeer begeerde gemoedsrust kreeg ik niet torug. Het is maar al te waar, dat oen uur van zwakheid en boosaardige begeerlijkheid een geheel loven van onrust on ellende met zich kan voeren. Zes en vijftig jaar heb ik een onrustig geweten rondgedragen; mijn einde en de eeuwige vergelding zijn nabij. Wat ik hier bezit, zat ik moeten verlaten, ninar ik wil ton minsto boprouven er ook nog na mijn dood moo wel te doen. Het is daarom, dot ik aan de stad Nordenheim 200,000 thaler ver maak om voor die som een ziekenhuis te stichten voor onvermogende zieken uit het goheele district. Hot Kloostcrhuis en hot voor de Bergpoort ge legen goed zijn eveneens voor dit doel besterad. Eene som van 400,000 thaler benevens een wijnberg bij de Veldpoort komen insgelijks aan de stad tot stichting van een weeshuis. Het overschot van mijn vermogen, ten bedrage van 400.000 thalor, vermaak ik almede aan de stad Nordenheim om aan te wenden tot andere algemoen nuttige doeleinden, onder bading even wel van daaruit aan mijn ouden bediende Klaas Barner, tot aan zijn dood een lijfrente van duizend thaler per jaar uit te keuren. Dit is mijn laatste, mijn uitdrukkelijke wil. Fiedeiik Bork, genaamd Ten Brok." De notaris had het stuk luid en duidelijk voor gelezen en na de lezing volgde eene pauze. Al de getuigen waven even verbaasd. Wel wist mon, dat dc oude Hollander rijk was, maar zulke schatten lmd men bij hem niet vermoed. Het stuk werd zwijgend onderteekend. Toen wilde de burgemeester den erflater vanwege de stad zijnen dank betuigen, maar deze viel hem in de redo on sprak met matte stemsGeen dank, mijnheer. Ik hoop langs dezen weg eene zware schuld te boeten, die door een geheel loven van wroeging en berouw niet is uitgewischt In het kistjo. dat mijn dienaar in bewaring heeft, bevindt zich een briovcntasch, en daarin een papier, waarop ik de geschiedenis van mijn leven heb aangeteekend. Geef deze brieventasch na mijn overlijden aan Renato van Meulen en vraag haar voor mij om vergeving I" Afgemat zonk het grijze hoofd in het kussen. Een uur later blies dc oude Ten Brok den laatstcn adem uit. IVordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1