v A". 1890. Woensdag 24 September. N°. 7593. Eerste Blad 6 V i0r -en-yeertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlands clie Berichten. Biiineiilantlsclie Bevicliten. UITGEVER: 1 ODÉ. D I T S C II L A 5 D, De keizer is Zaterdag met zijn hooge gasten, den keizer van Oostenrijk en den koning van Saksen, te Liegnitz aangekomen. De ontvangst van de zijde der bevolking was allerhartelijkst. Eene wapenschouwing werd gehouden waaraan bij de voorstolling der hoofdofficie ren die voorafging keizer Willem een shoeh!" op keizer Frans Jozef uitbracht. De om geving stemde daar met geestdrift mede in, wat zichtbaar een aangenamen indruk maakte op den Oostenrijkschen keizer. Na afloop der revue zeide keizer Wilhelm, den keizer van Oostenrijk en den koning van Saksen dank voor lmnne tegenwoordigheid tij de manoeuvres. De keizer sprak daarbij de hoop uit, dat llunue Majesteiten overtuigd zouden zijn, dat het leger onder zijne leiding even krachtig en flink gebleven is als onder keizer Wilhelm, waarin de -waarborg gelegen is dat de beslaande wapenbroederschap on verzwakt zal blijven voortbestaan. De keizer van Oostenrijk verklaardein zijne dankbetuigingtrotsch te zijn op een bondgenoot, die over zulke troepen beschikt. Na een wederzijdsch hartelijk afscheid met kus en omhelzing zijn de beide keizers ver trokken. De keizer van Oostenrijk nam ook hartelijk afscheid van Caprivi die door de volksmenigte levendig werd toegejuicht. Baron Slumm zal, te beginnen met 1 October, te Berlijn, ^naav men zegt onder bijzondere goedkeuring van keizer Wilhelm, een nieuw groot dagblad uitgeven, dat zal ijveren voor de arbeiderspolitiek des keizers. I)e JBerliner Börsencouriev zegt dat het uit St.-Petersburg afkomstige gerucht dat de czaar eene bijeenkomst met den keizer van Oostenrijk houden zou, ongegrond is. De Zaterdag te Berlijn door 70 profes soren en ingenieurs uit Frankrijk, Zweden, Oostcnrijk-TIongarijeNederlandZwitser land en Rusland gehouden derde conferentie over de methoden van onderzoek voor bouw en constructie-materialen heeft de behandeling der vragen, die op de agenda stonden, groo- tendeels ten einde gebracht. De volgende conferentie zal te TVeenen plaats hebben. De Post meldt de aanstaande verloving van den Rumcnischen troonopvolger met prinses Marie Louise de Bourbon, de oudste dochter van den ex-hertog van Parma. fBAMR IJ R. Castelin, afgevaardigde voor Aisne, is te Parijs gevangengezet. Hij was door de rechtbank te Tunis wegens laster tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Daar hij tijdens de Parlemontszitting on schendbaar was, heeft de regeering hem nu in de vacantie laten inrekenen. De Parijsche Paix zegt, uit Breslau te hebben vernomen, dat de keizers van Duitssch- land en Oostenrijk anderhalf uur hebben be raadslaagd, of het niet goed zou zijn Frank rijk uit te noodigen, toe te treden tot het drievoudig verhond. Keizer Frans Jozef was er sterk voor en keizer Wilhelm kon er zich wel mede vereenigen. Nu was nog slechts de vraag, welke voordeelen Frankrijk zouden kunnen worden aangeboden. ENOEIAKD. Als reden voor de gevangenneming van William Obrien en John Dillon werd in het bevel tot aanhouding opgegeven, dat zij, in samenwerking met lmnne mede-afgevaar digden Condon, Sheehy, Patrick Obrien en anderen, zich hebben schuldig gemankt aan het ten uitvoer brengen van het veldtocht- plan der Tersche Land liga, door namelijk pachters in Tipperary aan te sporen tot opzettelijk nalatig blijven in het voldoen van de door hen verschuldigde pachtgelden. De Bombay-limes meldt, dat er bij eene verkiezing te Bombay hevige wanordelijk heden zijn voorgevallen, waarbij met vuurwa penen geschoten word, zoodat er 17 dooden vielen en een aantal personen gewond raakten. De Ieren in Liverpool hebben Zaterdag 11. eene protest-meeting gehouden tegen de gevangenneming der nationalistische afge vaardigden. De Daily Telegraph zegt dat Engeland bij het verwerpen van de Engelsch-Portu- geesche overeenkomst niets verliezen zou. Indien Portugal den oorlog verklaarde, zou deze na eene korte worsteling eindigen met de nlijving van de Delagoabaai, waardoor de invloed van Engeland over de Transvaal nog weder verstrekt zou worden, OOSTENRIJK. De Duitscho keizer wordt deu In October te Weonen verwacht. De toost, door generaal Forron na de manoeuvres bij Jonzac uitgesproken, en het beroep op de broederschap der wapenen met Rusland door dien oud-minister van oorlog zoo openlijk gedaan, worden door de Weener pers streng beoordeeld. In regeeringskringen schijnt men overtuigd, dat de samenkomst van Rohnstoek geenerlei invloed, hebben zal op de handelsbetrekkingen tusschen Oosten rijk en Duitschland, daar de moeilijkheden, welke tun een vergelijk op oeconomisch ge bied in den weg staan, van te ernstigen aard zijn. liet staatkundig-militaire verbond blijft wat het tot dusver geweest is, en in officieele kringen maakt men zich geen illusies, dat Duitschland thans beslister dan in het ver- ledene de Oostenrijksche politiek van zijn bondgenoot ondersteunen zal. ZWITSERLAND. De zitting van tien bondsraad werd gisteren geopend. De president van den Staatsraad Müldheim, een conservatief, hield eene toe spraak waarin hij alle gewelddadig verat afkeurde en de hoop uitdrukte dat de wet telijke orde spoedig, dank zij de vaderlands liefde van beide partijen, hersteld moge wor den. RUSLAND. li» eene brochure, te Petersburg uitge geven,wordt yerzekerddat keizer Wilhelm in Rusland was gekomen om den czaar de vol gende voorstellen te doen: 1. Oplossing der Bulgaarsehc quacsrie, door prins Waldemnr van Denemarken op den Bulgaarschen troon te plaatsen2e goedkeuring der vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië en verheffing van liet vorstendom tot een koninkrijk; 3e bijeenroeping van een internationaal con- grom maatregelen tegen het socialisme te nemen4e bijeenroeping van een dergelijk congres tot oplossing vau alle quaesties, die tegenwoordig de staten van Europa dwingen groote oorlogsuilgaven te doen. De czaar had beloofd, die voorstellen in overweging te nemen on de schrijver stelt daarom voor, Konstantinopel onzijdig te ver klaren en daar de bedoelde congressen te houden. Bij die gelegenheid zou daar een gedenkteeken kunnen worden onthuld, dat gegoten was van kanonnen uit alle landen. I T A L I E. Uit Rome wordt gemeld, dat Crispi den prefect van Udine heeft afgezet, wijl deze op het daar gehouden banket niet legen de irredentistischo redevoeringen heeft gepro testeerd. Zooals men weet, moest de minister van financiën Seismit-Doda om dezelfde reden zijn ainbt nederleggen. Bij de Porta-Pia-foesten, die Zaterdag ter herinnering aan den intocht van de Itali- aansche troepen in Rome, aldaar met veel luister werden gevierd, lmd een opzienbarend voorval plaats. Nadat de stoet van autoriteiten, veteranen cn politieke vereenigingen mot haar banieren en muziekkorpsen aan de historische bres was aangekomen, hield de koninklijke commissaris Finochiaro een feest rede, Nauwelijks was bet applaus, waarmede deze woorden werden begroet, bedaard, of de tweede officieele feestredenaar, Menotti Garibaldi, beklom de tribune om in donde rende woorden de voor de vrijheid en eenheid des vaderlands gevallen helden te prijzen. Met een woord van lof voor dien «jongen blonden martelaar", Oberdank, die met het woord ïltalië" op de lippen voor het ideaal van een vereenigd Italië gestorven was, eindigde hij zijn redevoering. Aan de bijvals betuigingen, waarmede deze patriotische rede voering werd begroet, scheen geen einde te zullen komen. Overal klonk het sEvviva Oberdank Evviva Trento Trieste In den loop van don avond werden op twee plaatsen irredentistische manifestaties gehou den. Verscheiden studenten werden gear resteerd. Op de muur van het Oostenrjjkscho gezantschapspaleis werden revolutiorinaire manifesten geplakt. Na met de leden van den staatsraad en de voorzitters der Kamers geraadpleegd te hebben, heeft de koning besloten aan den heer Silva Ferrao de Carvalho, gezant bij den Heiligen Stoel, het samenstellen van een ministerie op te drogen. Omtrent den alloop der ministerieele crisis valt nog niets te melden, vooral dewijl het gerucht loopt, dat de ziekte van den koning weder slimmer is. SCHIEDAM, 23 September 1890. De Koningin bezocht jl. Zaterdag met de Prinses te Milligen het remonte-depot. liet is ons aangenaam met zekerheid te kunnen mededeelen, dat in den aanstaanden winter, in de groote zaal der Oflicieren-Ver eeniging alhier eene reeks van tooneelvoor- stellingen zal gegeven worden, waarvan de eerste op Maandag 20 dezer, door de »Ver- eenigde Rolterdamsche Tooneelisten", directie Legras en Haspels, zal plaats hebben. Verder vernemen wij, dat het tooneel grootendeels vernieuwd is en alle décors naar de eisehen des tijds geschilderd worden door den lieer Pootsrna, decorateur van den Rotterdamschen schouwburg. De minister van financiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist op 20 Sept. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank j 24,800,159.46Va en bij de betaalmeesters - 2,090,228.70'/* Tc zamen f 26,890,388.17 De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zullen op Donderdag 25 September aanstaande niet plaats hebben. Op uitnoodiging van de directie derNed.- Indische pakketvaart-maatschappij deden gis teren eenigc genoodigden, onder welken de ministers van marine, van justitie en van koloniën, een tocht met het nieuwe stoomschip de Carpentier naar de Noordzee, via den N. R. 'Waterweg. Vooraf werd het etablissement der Nederlandsche stoombootmaatschappij bezich tigd en vertrok het stoomschip legen half- twaalf van de kade te Fijenoord en was te een ure in zee. Tegen drie uren keerde de Carpentier weder uit zee terug. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet gcheele Rgk Afzonderlijke uominers 1.85. - 2.50. - 0.10. Kif KB Al': MA B KT, B, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant10,' Iedere gewone regel meer- 0.10. DRIEMAAI. geplaatst wordt tegen TWEEMAAI. berekend. I» O R T U (J A L.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1